Парламентарни избори - 15 Јули 2020

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.716
Поени од реакции
4.193
Бидејки веќе и официјално е одреден датумот за парламентарни избори редно време е и да се отвори посебна тема за нив.
Специфично за овие избори е што ќе се одржат во време на корона вирус па многумина очекуваат доста послаба излезност споредени со оние од 2016

Кој ќе освои повеќе пратеници (има и анкета гласајте) да го видиме мислењето на членовите ?

Дали победникот ќе успеее да формира влада или повторно ова “непишано“ правило ќе се прекрши како на последните избори ?
Дали кампањата на ДУИ за премиер Албанец ќе биде услов за формирање на влада, или само блефираат да добијат повеќе гласови (пратеници) кај Албанците ?
Со оглед дека кај Албанците излезноста и обично е помала, дали во ваква ситуација ќе биде уште помала со оглед на жариштата што се таму..
Дали конечно Левица ќе успеее да добие пратенички места и да “решава“ која партија ќе формира влада ? итн
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
685
Поени од реакции
900
Пак ќе има реприза на 2016, ДПМНЕ 2-3 пратеника појше, а Аљи ќе го уценува ЗЗ овој пут ако сака да прави влада со ДУИ, албанец предложен од ДУИ да биде премиер. Ама ако ДПМНЕ добие повеќе од 2-3 пратеника разлика, ќе се вратат они на власт, можда и ќе вратат неколку споменици на старото место, ама името назад враќање тикви.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Е па, јас и после минатите избори заговарав договор меѓу СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за да не ги уценува ДУИ, па и другите. Додуша, Грујо му нудеше поддршка на Зоки за влада, да не прифаќа тирански платформи...
Ама Зоки имал друга мисија, се виде. СЕВЕРЏИСТАН... „и све остало“.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
556
Поени од реакции
1.673
Премногу го потценуваат Муртинскиот.Иако ќе изгуби,пак ќе напраи влада,единствено ако Дпмне победи со двоцифрена разлика,што е нереално според мене...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.409
Поени од реакции
5.308
Кој будала ќе излезе да гласа при пандемија и вакви бројки на заразени у Македонија, стварно не ми е јасно.
Да.. од друга страна при пандемија и високи бројки , сите се по паркови , по молови пазари кафани... така да не гледам што е едно гласање толку поразлично од сите други активности кој секојдневно секој граѓанин ги обавува.....
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.155
Поени од реакции
10.749
Да.. од друга страна при пандемија и високи бројки , сите се по паркови , по молови пазари кафани... така да не гледам што е едно гласање толку поразлично од сите други активности кој секојдневно секој граѓанин ги обавува.....
Тачно, и ифтарите се оправдани. Може да се гласа без никаква опасност од зараза.
 

Паланчански

ГрЕбач
Член од
12 јануари 2008
Мислења
2.854
Поени од реакции
4.610
Да.. од друга страна при пандемија и високи бројки , сите се по паркови , по молови пазари кафани... така да не гледам што е едно гласање толку поразлично од сите други активности кој секојдневно секој граѓанин ги обавува.....
Не е баш исто. Во случајов повеќе од 30 000 членови на избирачките одбори се изложени цел ден на контакти со луѓе. А мораат да одат и кај оние во самоизолација и во карантин. Така да...


Поправете си ја анкетата. Како може
ќе победи со 3-4 или повеќе
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
799
Поени од реакции
851
Не е баш исто. Во случајов повеќе од 30 000 членови на избирачките одбори се изложени цел ден на контакти со луѓе. А мораат да одат и кај оние во самоизолација и во карантин. Така да...


Поправете си ја анкетата. Како може
ako se saka, se se moze :ROFLMAO:
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.409
Поени од реакции
5.308
Тачно, и ифтарите се оправдани. Може да се гласа без никаква опасност од зараза.
Па еве Мицко се потруди и се избори со судни маки за здравствени протоколи при гласање (цели 3 дена ги помести изборите патем)... Филипузис пак секојдневно труби дека сите се асимптоматични а вирулентноста е многу намалена... незнам од шо се плашите :D
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
9.155
Поени од реакции
10.749
Па еве Мицко се потруди и се избори со судни маки за здравствени протоколи при гласање (цели 3 дена ги помести изборите патем)... Филипузис пак секојдневно труби дека сите се асимптоматични а вирулентноста е многу намалена... незнам од шо се плашите :D
Не знам.
Али ја не би да се мешкам со некој кој бил денеска у контакт со 300-500 луѓе од кои дел се од одредена група на граѓани кои не веруваат у вирусот.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.288
Поени од реакции
12.227
Ниската излезност им одговара на СДСМ, ама пак ќе изгубат.
Од друга страна, албанскиот фронт ќе е исто расцепкан како и минатиот пат, и шанса да ги обедини (читај да им исполни се што бараат) има само Муртинското копиле кое најверојатно пак ќе направи влада без победа.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
11.356
Поени од реакции
7.398
Ако не се умешаат американците или други сили, има комуњарите да јадат јака попара.
Мислам, логично е после сите тие глупости што ги изнагледавме овие години.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom