Паралелен/повеќедимензионален свет/универзум(и)

Дали верувате Дека постои друга димензија паралелна на нашата?

  • да

    Гласови: 171 74,7%
  • не

    Гласови: 58 25,3%

  • Вкупно гласачи
    229

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
eve vi eden odgovor za paralelnite dimenzii od eden naucnik od Dicovery:

Paralenite svetovi da si gi pretstavime kako eden hotel vo koj sekoj sprat preststavuva paralelena dimenzija.....toa znaci deka paralelnite dimenzii nemozat na toj nacin da dojdat vo kontakt ...NO zamislete si deka onie sustestva od edniot sprat i drugite sustestva od drugiot sprat mozat da se sretnat samo dokolku se zateknat dolu vo holot!!!

preku ovaa teorija najlesno mozete da vidite zosto bi bile mozni tie paranormalni cuda!
 
E

`EsCaPe`

Гостин
Ja mislam deka paralelna dimenzija na nasata postoi.. Inace kako bi gi objasnile site onie paranormalni raboti?.. Dobro no ja taa dimenzija ja gledam kako skloniste na site tie duhovi.. Vishi sili.. Progoneti dusi.. Padnati Angeli.. A se slucuvaat paranormalni pojavi koga negde nasata i nivnata dimenzija ke se poklopat.. Barem toa e moj stav za taa rabota.. Veruvam deka na primer duhovite sto gi imaat videno nekoi licnosti, Ili senkite navecer sto gusat.. Se del od taa druga dimenzija.. Go pravat toa sto go pravat samo poradi faktot deka oni znaat deka nie postoime, a nie za niv ne veruvame mnogu mnogu, a ne gi ni gledame.. Tie mozat da ne vidat nas.. Mozat da vlijaat na nasata psiha.. No ne i nie nad nivnata.. Moe mislenje.. P.S. Ne me napagajte deka si praam bolni fantazii.. Moj stav e ova :->
Se slozuvam so tebe celosno...a posebno so ona sho e boldirano...:smir:
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Паралелите никогаш не се вкрстуваат и поклопуваат, затоа и се нарекуваат паралели така да сите "мислам дека постои" се од многу саенс фикшн.
 

FrEaKy GiRL

...FaLLeN AnGeL...
Член од
20 јули 2007
Мислења
623
Поени од реакции
28
Гледајте го CUBE .Во тој филм се расправа оваа тематика и доста интересно е представена можноста за постоење на паралелна димензија.
Да да тој филм е навистина големо објаснување за паралелниот свет. Јас повторно ќе предложам една книга.Прочитајте ја книгата "Паралелен свет" од Бенедикт, која што е напишана според вистински приказни и ќе се уверите во невозможното...

Ja samo ke kazam deka veruvam..a za tie sto ne veruvaat moze da ja procitaat knigata 'Paralelen svet' od B.D.Benedikt ( na srpski e , mislam deka ja nema na Mak. ) , i veruvajte vlijae na psihata...:smir: ..pozz
Охо....значи веќе некој пред мене ја предложил книгата а???Како и да е -вистина, книгава многу влијае на психата...
 

NIght_Elf

High Priestess
Член од
15 јуни 2007
Мислења
479
Поени од реакции
13
i jas mislam deka postoi!!!!!!
ama samo nekako mi e cudno deka postoi nekoj ist kako mene i koj zivee koj znae kade i kako
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
bez razlika , dali postoi ili ne ...telo shto se naogja vo nekoja druga dimenzija sepak ke gi ima karakteristikite na dimenziite od ponizok stepen....a toa znaci deka ako vo sobava sum sam , sam su. i nema nikoj drug , nemoze da ima stvar shto postoi vo poveke dimenzii a da i se zanemarat osnovnite 3
 

KevinM

PC YODA MASTER
Член од
5 септември 2007
Мислења
82
Поени од реакции
0
Од математички аспект, не постои никаков проблем. Си има колку сакаш димензии на хартија, си постои риманова геометрија, нема што нема. Од страна на физиката посложено изгледаат работите, али еј, секогаш било така:)
Не знам како се замислува патување помеѓу две димензии. Можеби најблиску што јас можам да се сетам е теоријата на Хокинг за масивни црни дупки кои успеваат да го затворат просторот околу себе и создадат сопствен универзум. Значи некој кој ќе биде вовлечен во ваква дупка, нема да го види светлото на крајот од неа, дали затоа што ќе треба време да се формираат ѕвезди и останато (биг бенг), или нешто друго,но ќе биде со утеха дека неговите молекули ќе бидат, еве во друга димензија.
Се се сведува на тоа дека муабетот со димензиите е релативен, ние луѓето се обидуваме некако да ги објасниме и ставиме во ред работите. Далеку сме од тоа да го разбереме начинот на кој универзумот функционира. некои работи се едноставно пресложни за нас. Али и зошто да се мачиме со тоа? има толку убави работи и во овие 3,4 димензии кои ни се познати.:)
Kako prvo crnata dupka ima tolkava gravitacija sto ja svitkuva vselenata i vo nea pagaat planetite i zvezdite poraditaa gravitacija, a isto taka tolku e silna sto ni svetlinata ne moze da i izbega.Bidejki taa se vrti i jade se pred sebe vo jadroto ima tolkava temperatura sto tamu se eksplodira.Dodeka teorijata za dimenziite e taa so koja se koristat crvecki dupki(Wormholes) so sto vremeto se presvitkuva od edniot na drugiot kraj i niz dupkata se proaga so brzina na svetlinata mada seto toa e fantazija razmislete deka sepak poleka toa od Star Trek se ostvaruva i zatoa filmot e mnogu popularen.Zatoa sto robotot bese pred 50-100 godini fantazija a sega e realnost.
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
Јас прочитав една друга теорија која што не ми е многу реална ама е доста интересна. Вика:Ние живееме во едно време,но од создавањето на светот после тоа во секоја секунда,се создавало истото у друга димензија. Значи,ако јас тука имам 19години,23дена,15саати,23мин и 25секунди,веке во следната димензија имам 19години,23дена,15саати,23мин и 24секунди,затоа што таму сум создаден една секунда покасно,и после создавањето ништо не е исто освен тоа што истите луѓе сепак постојат,се раѓаат и умираат у исто време,но се друго не е исто...
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
А ти од каде знаеш па дека е реално? Имаш некој доказ или само бладаш?
Факти Торчо, дај факти. Не фикција. Фикцијата ќе остане само фикција.
FIKCIJATA NE OSTANUVA SEKOGAS FIKCIJA....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Mlad_man

Sine Qua Non
Член од
20 април 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
207
Абе јас мислам дека има и повеќе други димензии кој барем за нас се невидливи и не ни можеме да претпоставиме за нив, но сепак верувам дека постојат и други
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Стара и интересна тема, закопана со куп нови теми, секогаш интригантна и тема која предизвикува доста полемики, мислам дека заслужува внимание и по некое наше видување за истата...

Неколку корисни линкови:

http://en.wikipedia.org/wiki/Multiverse

http://en.wikipedia.org/wiki/Many-worlds_interpretation



п.с темата е исчистена од еден куп препукувања и оф топик муабети.
 
Член од
20 мај 2007
Мислења
1.139
Поени од реакции
153
Не постоела, нема ни да постои, тоа што го гледаме пред нас и со нашите очи, тоа е она што е вистинско според мене. Се' останато е само плод на човековата имагинација и потрага по надреалното.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
нема бе......ако збориме за мулти универзум тоа не значи дека е паралелна димензија и стринг теоријата некако ми е:raz:

како....набилдана:toe:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
А што да не. Ако треба да верувам во теоријата на некоја голема експлозија и слични теории,зошто да не верувам во нешто вакво.

Претците не верувале дека молњата е електрицитет, дека затемнетото сонце не е ѓаволштина...којзнае што се ќе се открие. И кој знае што се стои зад она што нашите сетила можат да го примат...и обработат.
 

login.php

404 Error on index.php
Член од
5 јуни 2009
Мислења
696
Поени од реакции
28
Ја с не вервувам во тоа
чисти глупости според мене е тоа
Како може да се разиминуваме а да не се гледаме но сепак
тоа може да им се случе на луѓе кои мислат премногу на такви работи
и потоа ке тврдат дека виделе вонземјани/сенки или други работи
според мене тоа е чиста невистина но луѓето кои го тврдат тоа од многу страв или преоптоварување на нивниот мозок им се причинуваат тие работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom