Паралелен/повеќедимензионален свет/универзум(и)

Дали верувате Дека постои друга димензија паралелна на нашата?

  • да

    Гласови: 171 74,7%
  • не

    Гласови: 58 25,3%

  • Вкупно гласачи
    229
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Не постоела, нема ни да постои, тоа што го гледаме пред нас и со нашите очи, тоа е она што е вистинско според мене. Се' останато е само плод на човековата имагинација и потрага по надреалното.
Воздухот го гледаш?
 
Член од
11 јуни 2009
Мислења
44
Поени од реакции
23
jas ne mozam da kazam deka neveruvam a nitu pak deka veruvam zatoa sto nikoj uste nisto ne dokazal i nie ovde mozeme samo da diskutirame i da fantazirame za toa dali postoi toj paralelen svet iako bi bil logicen odgovor na site misterii na site cudni raboti sto se imaat deseno ali jbg dodeka nekoj ne dokaze mozeme samo da pogoduvame nisto drugo................:nesvest::nesvest::nesvest::nesvest::nesvest:
 
Член од
10 август 2008
Мислења
744
Поени од реакции
266
Ево да го објаснам видеоно за тие шо ги мрзит да потрошет 45 минути или шо не знает англиски.
Прво, се расправат за The Bing bang theory. Не может да објаснет како, зошто се случила експлозијата и какви биле условите веднаш после нејзе. Дали течело времето пред неа и слично.

Па се воведвит The string theory, која е еден вид дополнување за Бинг Бенг. Се водет по мислата дека материјата не е составена од невидливи честици, туку од жици. Во ова теорија постоет 10 димензии.

Имат уш една, Super gravity theory, шо работат со 11 димензии, а единајстата ја замислувет како многу мал дел од милиметар, секако невидлив.

После додавањето на уш една димензија во теоријата на жици, овие две теории се надополнвет (М Theory). Го замислувет универзумов како една мембрана, која не е мазна.
Се разгледвит гравитациона сила, која успеват да ги држит луѓево цврсто на земја, ама сепак е послаба во споредба со другите сили. На пример, лесно мојме да подигниме нешо метално со магнет (магнетна сила).
Зато, се претпоставуват дека гравитационата сила истеквит од универзумов во некој свет паралелен со нашиов, а после и дека дотеквит од тој свет, кој не мојме да го видиме. Значи кај нас се застапени само крајојте на гравитационата сила. После, викет дек овие мембрани пливет во 11-тата димензија, па можно е да се судрет или да се оддалечет една од друга.

Па пак се враќет во ќор сокак, шо ја предизвикало големата експлозија? Така ќе можеле да создает конечна теорија за универзумов. Па се враќет на то дека можда овие мембрани се судриле, па то ја предизвикало големата експлозија и креирало голема маса од која се создале ѕвезди, галаксии и слично. Мембраниве наводно се судирале на различни места во различно време (пошо да доловам момент, се таласале :)) и то било причината за раѓањето на универзумов.
Ја објасвет вселенава како составена од многу универзуми, во кој владеет различни закони, и кој се во проширвење, а се „меурчиња кој пловет во еден океан“ и то го побиват фактот дека нашиов универзум е нешто посебно.


Теоријава, лично мене ми е збунувачка. :toe: Ко шо глеав се појќе се заплетквев.
Стварно ги надополнвит недостатоциве на Бинг бенг, која не знајт да одговорит неколку прашања (веќе спомнав, како дошло до момент на експлозија, шо се дешавало пред то, дали течело времето итн.).
Теоријава велит дека имат многу мембрани (паралелни светој), кој постојано се судрувет, и создавет нови и нови универзуми.
Е сеа, дали се сложвите или не, вие одлучвите. :wink:
 

BaBy_AnGeL

BaBy_AnGeL
Член од
25 август 2009
Мислења
6
Поени од реакции
1
Јас верувам дека има.Објаснување покасно сега ми се спие.Иначе доста интересна тема :wink:
da i jas veruvam ama se uste ne e istrazeno toa za zalll:(:toe::salut::tapp:

jas veruvam posto nemoze da bideme ednistvenite sto se dvizat i ziveat na zemjava do dusa kako sto imam citano lugeto koi pocinale a ne zavrsile nekoja rabota na zemjata tie ostanuvaat i nemozat da si idat taka da ima da veruvam samo sto uste ne e dokazano :kesa:
 
S

smart ass

Гостин
samiot termin dimenzija e kontradiktoren podobar termin bi bil paralelen univerzum osnov za paralelna dimenzija nema.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
7
Поени од реакции
0
jas veruvam deka postoi druga dimenzij poradi faktot deka vremeto moze da se probije so brzinata na patuvanjeto koe go izvrsuvame razmislete samo dali bi stignale za isto vreme ako vozite od skopje do dojran so 60 kilometri na cas a dali za isto vreme ke stignete ako vozite 200 kilometri na cas


sepak zvuci logicno za 15 godisno dete kako mene skunk 2 hakcrew
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Не знам дали некој постирал пред мене за писателот Бенедикт кој ја има издадено книгата ПАРАЛЕЛЕН СВЕТ и во која дава некои објасненија за она што малку го знаеме или воопшто не ни е познато?
Ако ја прочитате книгата ќе дојдете до заклучок дека нешто има таму далеку, кај ни оди душата додека сме во клиничка смрт, како тој ги објаснува некои појави што се случиле од еволуцијата до денес, ппрочитајте ја книгата и немам да зажалите?
П.С. Оние со послабо срце да не ја читаат...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
152
Поени од реакции
5
Па според мое мислење, постојат неограничен број на паралелни светови кои се “речиси“ идентични како нашиот. Значи, секоја најмала одлука создава друг свет...всушност тоа е на пример вака:
- Сега донесувам одлука да излезам в град
Се создава паралелен свет во кој истиот “јас“ вели дека донел одлука да Не излегува в град.

Според мене, така доаѓа до паралелните светови. Тие се базирани врз одлуките кои се случиле во минатото и во секој паралелен свет, историјата е поинаква.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
незнам
можеби тоа е другата страна од огледалото:toe:
 

PhantomerX

Несопирлив
Член од
30 октомври 2008
Мислења
623
Поени од реакции
46
Па според мое мислење, постојат неограничен број на паралелни светови кои се “речиси“ идентични како нашиот. Значи, секоја најмала одлука создава друг свет...всушност тоа е на пример вака:
- Сега донесувам одлука да излезам в град
Се создава паралелен свет во кој истиот “јас“ вели дека донел одлука да Не излегува в град.

Според мене, така доаѓа до паралелните светови. Тие се базирани врз одлуките кои се случиле во минатото и во секој паралелен свет, историјата е поинаква.
Ти си ја создаде? :)

Мислам дека ако се барат некои паралелни светови, тешко дека ке се тргне од оваа точка... Замисли колку паралелни светови има... ако земеш дека 6 милјарди луѓе донесуваат по 100 такви одлуки дневно... Одам таму па во следниот момент не одам или како викаше ти... :)
 
S

smart ass

Гостин
Па според мое мислење, постојат неограничен број на паралелни светови кои се “речиси“ идентични како нашиот. Значи, секоја најмала одлука создава друг свет...всушност тоа е на пример вака:
- Сега донесувам одлука да излезам в град
Се создава паралелен свет во кој истиот “јас“ вели дека донел одлука да Не излегува в град.

Според мене, така доаѓа до паралелните светови. Тие се базирани врз одлуките кои се случиле во минатото и во секој паралелен свет, историјата е поинаква.

zazal ke te razocaramno bez nikakva zadna namera za demoriliziranje-znaci kako prvo terminot dimenzija ne e seuste jasno definiran(i vremeto se racuna) no tvojata greska ja naogam vo
- Сега донесувам одлука да излезам в град
Се создава паралелен свет во кој истиот “јас“ вели дека донел одлука да Не излегува в град.
e ovde ias problem,ista materija ne moze da bide prisutna na poveke mesta,ponatamu velis tie paralelni svetoj se isti so nasite pa logicno e zosto togas istiot ti bi donel odluka da ne odis vo grad,i za kraj kraevi ako si mislel na string teorijata koja od 7,pa 10 stasa do 11 dimenzii taa teza e nabildana a i ne moze da se dokaze...kako i da e bi ti preporacal da procitas nesto za multiuniverzum:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom