Палење на Куранот

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.964
Ми се свиѓаат овие у Лондонистан шо викаат: Freedom Go To Hell! , па после тоа плачат како Афганистан и Ирак биле окупирани...
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Што е крив уствари куранот?.
Јас не сум муслиман и не се разбирам многу во таа религија, но мислам дека нема смисла една света книга да се пали ради 1 или 2ца луѓе.
И кај нас (Христијаните) и кај нив (Муслиманите) има расипани и лоши луѓе и не значи сега дека треба црквите, џамиите, библијата, и куранот да се палат.
Срамота... БЕДЕН АМЕРИЧКИ ЖИВОТ
 
Член од
13 декември 2009
Мислења
1.307
Поени од реакции
647
Барав нешто во минатото каде на пример, муслимани понижувале некоја друга вера.... еве нешто од блиското минато, тука во близина.

Плус бонус паричка од протестите во Кашмир:

In one incident, police fired on Muslim protesters who set a Christian missionary school ablaze in reaction to reports that the Quran had been damaged in the United States.
три од карти


Да не пуштам натаму, нема смисла. И доста се заканувате по форуми, голема работа ако го запалиле Куранот. Или сега по овие снимки треба да одам надвор и да убивам муслимани и да палам џамии? Проста раја бре!
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Човештвото ке биде слободно кога последниот крал ке биде задавен со цревата на последниот свештеник. Не знам каде го прочитав али добро е.

Проблем е што Муслиманите во земјите каде се сиромашни и/или необразувани (читај секае каде има Арапи плус Пакистан и Авганистан) не можат да разберат како тоа една држава може да има групи со различни мислења, како тоа Америка не може да забрани нешто вакво, како тоа постои слобода на говор, мисла и изразување. Јебига уште не влегле во ренесанса, сега се некаде околу 12-13 век.

Друг проблем е што добар дел од Христијаните не може да разберат дека Муслиманите не се Борги и немаат Hive Mind и се индивидуалци со сопсвени мислења.

Јас лично верувам во апсолутна слобода на говор, или се е ок или ништо не е. Ако има ограничувања тогаш тоа е диктатура (како впрочем и сите Арапски земји кои највеке ги кочат Муслиманите во светот) и нема слобода.

Не ми се допаѓа палењето и кинењето на Куранот и мислам дека е дебилен чин али го подржувам правото да се запали и скине заедно со било која друга верска книга во светот.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Човештвото ке биде слободно кога последниот крал ке биде задавен со цревата на последниот свештеник. Не знам каде го прочитав али добро е.

Проблем е што Муслиманите во земјите каде се сиромашни и/или необразувани (читај секае каде има Арапи плус Пакистан и Авганистан) не можат да разберат како тоа една држава може да има групи со различни мислења, како тоа Америка не може да забрани нешто вакво, како тоа постои слобода на говор, мисла и изразување. Јебига уште не влегле во ренесанса, сега се некаде околу 12-13 век.

Друг проблем е што добар дел од Христијаните не може да разберат дека Муслиманите не се Борги и немаат Hive Mind и се индивидуалци со сопсвени мислења.

Јас лично верувам во апсолутна слобода на говор, или се е ок или ништо не е. Ако има ограничувања тогаш тоа е диктатура (како впрочем и сите Арапски земји кои највеке ги кочат Муслиманите во светот) и нема слобода.

Не ми се допаѓа палењето и кинењето на Куранот и мислам дека е дебилен чин али го подржувам правото да се запали и скине заедно со било која друга верска книга во светот.
Тоа е така, но проблемот е на друго место.
Различната перцепција е една работа и културолошките и психолошките разлики се евидентни.
Но и манипулацијата со масите е очигледна.
Пред некое време имаше некакви карикатури на Мухамед,сега е некаков поп од секта со 50 души, утре ќе биде нешто трето...

Временски темпирано и дозирано, исто како и лоботомијата за ултра злите исламисти но во обратна насока.

Не е така лесно обичен муабет од некаков анонимец во америчка вукојебина да стигне до насловните страни по цел свет.
Но од друга страна такви ситуации и не се некоја тајна за обавештајните служби и медиумската машинерија.

Проблем-Реакција-Решение.

Проблемот го ствараат истите оние кои нудат решение за реакцијата на јавноста.
Проблем - растечки исламски екстремизам.
Доказ - “реакцијата на исламскиот свет по повод најновото изразување на уставно гарантираните слободи на говор во САД“ (пред тоа Данска,Британија...западот)...т.е. најавата за палење курани од попот.
Реакција - “нешто мора да се стори пошто ете овие ќе не уништат ако не направиме нешто“ (читај колку постови има тука со иста реакција на темиве)
Решение - 50.000 “советници“ остануваат и покрај “повлекувањето“ на силите на САД од Ирак...плус 140.000 во Афганистан кој нели е база на Ал-Каеда, створена од ЦИА по истиот принцип...Проблем-Реакција-Решение...
Секако за сето тоа треба и поголем буџет кој секоја година руши рекорди...
Брзо и ефективно елиминирање на ситуацијата кое беше можно во 1991 во Ирак не им одговара.
И очигледните пропусти и дури и тешки идиотизми во командата на САД за кои пишуваше Бричер не се никава случајност.
На корпорациите им одговара да останат таму што подолго, исто и на воените профитери.
А тие ги плаќаат политичарите,нивните изборни кампањи и нивните места како “консултанти“ после мандатот кои пак им носат повеќе пари отколку кога биле на мандат.
Секако сметката во пари и крв ја плаќа последниот во ланецот на исхрана - војникот и даночниот обврзник...

Исто како стаклар да плати некој делинквент да крши прозорци по градот за да може да продава и да ќари...мултиплицирано со икс, но принципот е тој.

Војниците на САД не сфаќаат дека терминот колатерална штета се однесува и на нив, а зборовите демократија и права се параван за мега-профити,нови закони со кои се контролира домашното население и нови даноци и намети...to say the least...

Гери Бричер е добар и квалитетен аналитичар кој на духовит начин знае да објасни многу работи.
Но Смедли Батлер бил генерал кој уште подобро ги знаел работите...

А тек Дени Дидро...:vozbud:
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Човештвото ке биде слободно кога последниот крал ке биде задавен со цревата на последниот свештеник. Не знам каде го прочитав али добро е.
Во потписот на Тоукатер ми се чини.Соговорник ми е чат пат се расправаме ама си го читам по другиве теми.И мене ме бендисува реченицата.

Јебига уште не влегле во ренесанса, сега се некаде околу 12-13 век.
Абе ако зирнеш таму кај 60-70 тите Кабул не беше ништо поразличен од еден Берлин или Милано,арно ама сиротите се најдоа во клешти во судирот на ,,цивилизациите,, т.е овие источњаците и овие западните,и ако се сеќаваш во тоа време во САД огромно табу беа комунистите,со линчови и бакрачи,нешто слично како денес ако некој ти смета оди во полиција речи комшијата ми е вахабист,така и порано ке речеа комунист,или пак во Москва ке речеш комшијата слуша Металика и оп....Па така откако влегоа овие источниве да внесуваат култура овие западните го создадоа ова чудовиштево кое денес им отиде од контрола.Далеку се они од глупав народ,тоа се векови култура,само што сега ние сме малце во филм оти сме 3 века напред од остатокот на светот,додека не дојдат Кинезите да не испрашат едно убаво....

Не ми се допаѓа палењето и кинењето на Куранот и мислам дека е дебилен чин али го подржувам правото да се запали и скине заедно со било која друга верска книга во светот.
Целава работа со слобода на говор е малку деликатна работа.Да не се медиски кур*и обајцата и свештеникот и овој крембилов да нивно право е,ама на овој начин во комбинација со медиумите даваат сосема погрешна слика и одат контра интересите на својата држава.А во услови на војна тоа е опасна работа.Уште повеќе Америка и слободата на говорот или движењето или било што не е она што беше(да не речам умре) уште од денот кога Буш и компанија ги донесоа сите оние закони или правни акти за борба против тероризмот(не сум сигурен како беше прецизно категоризирано сето тоа) така да не може од една страна некој да оправдува Гвантанамо и да застрела полицаец човек на улица,оти носел ранец и имал темен тен,а од друга страна да зборува за слобода на говор.Впрочем во кулите близначки не загинал ниту еден муслиман?Бидејќи има загинато Американци муслимани дебилов всушност сквернави споменик на една од најголемите трагедии во историјата на САД.Исто како да поминеше припадник на Ал Каеда на Граунд зиро и да се измочаше.Така да како и да сврти човек и свештеникот и дебилов не можат да си ја кријат желбата за слава зад маската на слобода на говор иако искрено истата дава скоро неограничени можности.Пак ке речам нек ми се посе*е некој во уста ако не постои адвокат во САД кој ке докаже дека и самиот напад на кулите бил слобода на говор или протест со многу голема колатерална штета.

Инаку зошто еве не го запалиле знамето на Саудиска Арабија,или знамето на Авганистан?Така штетата ке беше многу помала,тие ке си ја искажеа поентата,ама да погодам нели немаше да биде така ударна вест како палењето на куранот?

И морам да приметам има една битна работа,јес дека Американското знаме го палат по светот ама често се завршува на тоа,и точно дека ретко ке се види во Америка некој да пали нечие знаме(или барем ретко се гледаше)ама неретко пак Америка е таа која што оди и им ја пали земјата на оние кои го палеле нивното знаме.


Пс ах гледам Тоукатер ме претекнал.Во секој случај добри постови Тоукатер и Ајзенхорн.

ППС морав една реплика...

Реакција - “нешто мора да се стори пошто ете овие ќе не уништат ако не направиме нешто“ (читај колку постови има тука со иста реакција на темиве)
Е тоа е она што не иритира во оваквите теми.Ај на Американците и не е проблем да им продадеш овакви повраќаници,ама кај нас што зема замав упм,посебно меѓу дечурлаана,абе им се пука им се прди,се решаваат со убивање.Страшна работа,не дај боже да го бомбардираат Иран утре што мислиш колку мислења ке има темата(темите) ,,САД го нападна Иран,, во стилот така им требаше,бла бла а 80% од нив не знаат ни кој е главен град на Иран.
Решение - 50.000 “советници“ остануваат и покрај “повлекувањето“ на силите на САД од Ирак...плус 140.000 во Афганистан кој нели е база на Ал-Каеда, створена од ЦИА по истиот принцип...Проблем-Реакција-Решение...
офтопик ...Хе хе се сеќаваш на муабетот со ,,советниците,, и куба..

Инаку одлично го долови принципот.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
Протести во Кашмир по кинењето на страници од Куранот

Десетици илјади граѓани вчера протестираа во Кашмир, против кинењето на страници од Куранот во Вашингтон, соопшти локалната полиција.
„Смрт за САД“ и „Смрт за осквернавителите на Куранот“ биле написите на транспарентите во главниот град на Шринагар и околните места - пренесуваат локалните агенции.
Групата што протестирала била гневна, откако една локална телевизија ги покажала снимките на кои се гледа како група христијани кинат страници од светата муслиманска книга Куран пред Белата Куќа. Демонстрациите продолжиле и во околните места Будгам и Барамула.
Шиитскиот духовен водач и лидер на сепаратистите, Ага Саид хасан, изјавил дека Тоа е многу тажен инцидент, а осквернавителите треба да бидат казнети за повредување на чувствата на сите муслимани.

Извор

--- надополнето ---

Во потписот на Тоукатер ми се чини.Соговорник ми е чат пат се расправаме ама си го читам по другиве теми.И мене ме бендисува реченицата.
Нема кој не се согласува со тоа.
Освен елитата.
Која пак е изворот на сите проблеми.
Да не продолжуваме оф топик...
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Сепак мораше некој да остане доследен кога крелено се усра у последен момент... ете демонстрантите удрија. Немој да ме сватите погрешно, немам омраза кон Муслиманските земји и исламот но ова беше неизбежно, треба да се вратат во определената граница на толеранција која почнаа да ја замајуваат.
Веќе редно беше да се даде до знаење кој за што е задолжен... без апсолутна основа радикалите се произнесуваат со многу сериозни закани.
Се надевам само дека нема да се претвори во нешто поголемо, иако и за тоа има цврсти шанси.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Австралијец ги испуши Коранот и Библијата. Откина страници од двете книги и ги испуши

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.609
Поени од реакции
26.115
Eisenhorn напиша:
Види го мислењето Човештвото ке биде слободно кога последниот крал ке биде задавен со цревата на последниот свештеник. Не знам каде го прочитав али добро е.
Во потписот на Тоукатер ми се чини.Соговорник ми е чат пат се расправаме ама си го читам по другиве теми.И мене ме бендисува реченицата.

потписотнаToecutter напиша:
Man will never be free until the last king is strangled with the entrails of the last priest :vozbud:
offtopic:

Морав да реплицирам, ама многу комуњарска реченица ви се допаѓа. Па не одете подалеку, вратете се назад 90тина години, кога последните цареви, ги задавуваа со последните свештеници. Тоа го донесе најголемите чудовишта што ги видело човештвото, Сталин, Мао Це Тунг ..... па и Хитлер. Не постои ниту цар ниту свештеник, кој има на душа повеќе луѓе од овие тројца. И напротив наместо слобода, започна ропство. Религијата и Монархијата сами по себе не се зло, злото се крие во луѓето.

Многу плитко размислување морам да кажам.
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.801
Поени од реакции
8.391
Heidrich & Toecutter, се е тоа точно што го пишувате али нема начин да се забрани палењето. Нема. Бар не легално.

А Heidrich, на знамето на Саудиска арабија има стихови од Куранот и палењето на тоа знаме носи иста тежина, се палат зборовите Божји дадени на Мухамед.

QUOTE=jamajka;3779628]offtopic:

Морав да реплицирам, ама многу комуњарска реченица ви се допаѓа. Па не одете подалеку, вратете се назад 90тина години, кога последните цареви, ги задавуваа со последните свештеници. Тоа го донесе најголемите чудовишта што ги видело човештвото, Сталин, Мао Це Тунг ..... па и Хитлер. Не постои ниту цар ниту свештеник, кој има на душа повеќе луѓе од овие тројца. И напротив наместо слобода, започна ропство. Религијата и Монархијата сами по себе не се зло, злото се крие во луѓето.

Многу плитко размислување морам да кажам.[/QUOTE]

Мислиш на последните цареви кои заедно со своите братучеди (другите цареви и кралеви на Европските сили во тој момент) го турнаа светот во светска војна од која како последица искочиа на виделина радикалните „решениа“ кои ги спомнуваш? Со сесрдна помош на сваштениците?

Не велам дека нема добри свештеници (во сите религии) или добри кралеви, но самите две институции премногу оставаат на добрината на истите. Крал/Цар со право да владе над обичните „дадено од Бога“ или поп/оџа кој е нели директен толкувач на Божјата воља.

--- надополнето ---

Него како што кажав, еве веке почнаа немирите и протестите низ сиромашните делови на светот каде живее сиромашно Муслиманско население и нормално веке има мртви. Муслимани, загинати во протестите, вклучувајки 12 годишно дете.

http://www.bbc.co.uk/news/world-south-asia-11280132

Нормално запалена е мисионерска христијанска школа. А најпаметен е еден од водачите на муслиманските сепаратисти од Кашмир кој ги повика своите сонародници/соплеменици да бидат поумни:

"I urge the Muslims to protect members of [the] minority community and their religious places. We should at any cost maintain the age-old communal harmony and brotherhood for which Kashmir is known the world over," he said.

Но не верувам дека ке го послушаат.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.067
Поени од реакции
4.716
offtopic:

Морав да реплицирам, ама многу комуњарска реченица ви се допаѓа. Па не одете подалеку, вратете се назад 90тина години, кога последните цареви, ги задавуваа со последните свештеници. Тоа го донесе најголемите чудовишта што ги видело човештвото, Сталин, Мао Це Тунг ..... па и Хитлер. Не постои ниту цар ниту свештеник, кој има на душа повеќе луѓе од овие тројца. И напротив наместо слобода, започна ропство. Религијата и Монархијата сами по себе не се зло, злото се крие во луѓето.

Многу плитко размислување морам да кажам.
Не ја сфати поентата на мислата.
Последниот владетел и последниот свештеник.... сфаќаш, да не постојат повеќе луѓе што владеат и проповедаат... :)
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
offtopic:

Морав да реплицирам, ама многу комуњарска реченица ви се допаѓа. Па не одете подалеку, вратете се назад 90тина години, кога последните цареви, ги задавуваа со последните свештеници. Тоа го донесе најголемите чудовишта што ги видело човештвото, Сталин, Мао Це Тунг ..... па и Хитлер. Не постои ниту цар ниту свештеник, кој има на душа повеќе луѓе од овие тројца. И напротив наместо слобода, започна ропство. Религијата и Монархијата сами по себе не се зло, злото се крие во луѓето.

Многу плитко размислување морам да кажам.
Јас сум многу религиозен човек,само што немам потреба од посредници кои ке ми наплаќаат по 800 денари или 1500 денари за да ми ја тумачат религијата онака како што тие ја сваќаат т.е профитабилно.Затоа и реков,ми се допаѓа реченицата,т.е донекаде држи вода што не значи дека сум љубител на анархија да речеме иако истата може да се протолкува така.

Heidrich & Toecutter, се е тоа точно што го пишувате али нема начин да се забрани палењето. Нема. Бар не легално.
Во САД ако се сака,за се се има начин.Затоа и го спомнав оној пакет закони на Буш,со кој дотогаш незамисливи работи кои порано беа напад врз слободна Америка станаа легални.Да не забораваме Америка е во војна.Ако порано и некако се маскираше сето тоа,сега е се поевидентно.Кога еден генерал како во случајов директно се меша во овака осетливи работи,макар и во форма на молба,а и неговиот претходик исто така преку медиумите се дрзна да го прави истото,тоа е само сигнал до каде се работите.

А Heidrich, на знамето на Саудиска арабија има стихови од Куранот и палењето на тоа знаме носи иста тежина, се палат зборовите Божји дадени на Мухамед.
Добро ете не мораше нивното,нека биде и Авганистанското.Во главно немаше да ги навреди оние иако малкумина сепак загинати Американци муслимани во нападите од 9/11 .Под услов овој пироманот да воопшто и има осет кого навредува и што,а што мислам дека не е случај.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
offtopic:

Морав да реплицирам, ама многу комуњарска реченица ви се допаѓа. Па не одете подалеку, вратете се назад 90тина години, кога последните цареви, ги задавуваа со последните свештеници. Тоа го донесе најголемите чудовишта што ги видело човештвото, Сталин, Мао Це Тунг ..... па и Хитлер. Не постои ниту цар ниту свештеник, кој има на душа повеќе луѓе од овие тројца. И напротив наместо слобода, започна ропство. Религијата и Монархијата сами по себе не се зло, злото се крие во луѓето.

Многу плитко размислување морам да кажам.
Прво размисли па постирај.
Комуњарски? Абе да,тоа комуњарите му го испиле умот на Дени Дидро (кој е автор на изјавата)...

Комуњариште старо жабарско...

Инаку во тоа време немало преЦедници и премиери,па изјавата се однесува на световните и религиозните лидери од тоа време...секако актуелна е и сега како и тогаш...

А на темава читни претходни постови...имаше добра дискусија,но сега треба да се објаснуваме околу монархистички делузии на одредени членови...

Heidrich & Toecutter, се е тоа точно што го пишувате али нема начин да се забрани палењето. Нема. Бар не легално.
Нема,нормално, но работата е во медиумската покриеност на настан кој нема никаква вредност.
Во случај папата,надбискупот од Кентербери или вселенскиот патријарх од Стамбол а се огласеа,или барем некој Кардинал,Бискуп,Архимандрил или барем Рабинче некое и некако...
Но овде имаме некаков тотален анонимус кој случајно се наоѓа на ударни вести по цел свет...

Целта е постигната,реакцијата на целните групи население се очекуваните,решението следи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom