ПМФ

GRUNGE

Cobain со цигарче!
Член од
25 февруари 2008
Мислења
677
Поени од реакции
28
Вчера бев баш. Се изнасмеав со чавките од Студентски. :pos2::pos2:
 
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
Направено е да личи дека нема ништо плус за плаќање кај нас.. 1000 денари ти е редовен кредит, 1000 денари "казнен" кредит. Финтата е што претходно за презапишување сите плаќавме по 100 денари од кредит, а сега некои би требало да плаќаат 6 пати, а други (ние) 10 пати поскапо.
Не знам зошто така мислам , ваљда некаде го прочитав ова. За презапишуање на кредитите се плаќаше стандардната цена за кредит + тие 100 денари .Па сега го направија 600 денари што е многу поскапо. Па пак мислам дека за презапишување повеќе се плаќа. Не знам од каде ова , мислам го прочитав некаде на форумите на моодле. А за 3 годишните не можам да кажам точно , пошто не знам колку е партиципацијата кај нив. Кај 4 год на пример за 30 кредити прв пат запишани (од семестар) плаќаш по 210 кредит == денари 6300 денари , што би било околу 100 евра , колку што треба и да изнесува партиципацијата( Државна квота) . Ако запишеш некој предмет помалу да речиме си запишал 24 кредити ќе платиш помалу за семестарот. Е сега нов сум и немој да ми замериш ако нешто погрешно сум сватил во врска со ова. :smir: А знае некој колку платија вкупно за цела година 3 годишните лани. Тие од прва година и тие што запишуваа втора/трета/ .... ??? Нели 3 годишните плаќаа повеќе од 200 евра за година? Како беше?? Мислам 3 годишните се запишуваа со самофинансирање кај нив нема државна квота??? А најлошото во цело ова е што пола од парите што ќе се соберат ќе одат на другите институти.. :tapp:
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
a od godina ke zgolemuvaat cenata ne kreditot,neznam kolku tocno ama znam deka ke bide izgor:tapp:
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
Aj nekoj od postarite ako znae da kaze koga odprilika pocnuvat kolokviumite na PMF informatika
 

Ashley

بين الحياة والموت
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.043
Поени од реакции
35
Aj nekoj od postarite ako znae da kaze koga odprilika pocnuvat kolokviumite na PMF informatika
За отприлика месец дена ќе почнат, во зависност од материјал кога ќе биде пројден.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Рано ми е уште за на факултет (сега тек сум 2. средно) само да прашам, иако до тогаш многу работи ќе се изменат. Дали се полага приемен на почетокот, поточно дали има многу пријавени за информатика па да се полага... :jaj:
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Ima li nekoj od tuka zapisan na informatika?Ako ima pls neka mi se jave na PM..:toe:
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
C

cige

Гостин
a da gi prasam informaticarite dali ako sega se maturanti bi odbrale FEIT

daj kazete nesto
oti mnogu se dvoumam megu PMF i FEIT
 
Член од
26 февруари 2008
Мислења
305
Поени од реакции
61
a da gi prasam informaticarite dali ako sega se maturanti bi odbrale FEIT

daj kazete nesto
oti mnogu se dvoumam megu PMF i FEIT
Epa vaka.Jas mislam deka se zavisi od toa sto sakas da ucis.Mislam deka ako sakas da ucis poveke softver bi trebalo da se zapises na PMF a ako sakas hardver ima podobri smerovi na FEIT.
Sepak ti treba da odlucis so poveke ti lezi.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
ај вие од пмф дајте ми линк од некој онлајн речник кај шо можам да најдам постручни зборови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom