Општи дискусии за ТВ серии

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.229
Поени од реакции
78.826
Pentaverate е лошичка, ефтина серија, али ако го сакаш Мајк Маерс, го имаш таму тоа заради кое го сакаш.
Да, за љубителите на Мајк Маерс.

Добри страни - Мајк Маерс
Лоши страни - ефтина, мрзливо направена
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.717
Поени од реакции
33.373
Цело време ја избегнував, ама по хајпот откако ја зеде Нетфликс, одлучив конечно да ја пуштам Manifest. Далеку е од Lost, ко што рече некој некаде, во секој поглед. Сфаќам дека може црпеле инспирација креаторите и од таму, најмногу во поглед на броевите што се повторуваат и некои други елементи, ама се останато е на многу нивоа под. Мене повеќе ми има Fringe vibe, особено во поглед на глумата која е повеќе налик на Халмарк серија отколку било што сериозно. Плус и ко видов дека Prince Charming е главен лик... Лошо, ама ќе пробам да ја догледам, чисто од љубопитност, да видам дали е оправдан хајпот за последната сезона.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.330
Поени од реакции
27.874
Цело време ја избегнував, ама по хајпот откако ја зеде Нетфликс, одлучив конечно да ја пуштам Manifest. Далеку е од Lost, ко што рече некој некаде, во секој поглед. Сфаќам дека може црпеле инспирација креаторите и од таму, најмногу во поглед на броевите што се повторуваат и некои други елементи, ама се останато е на многу нивоа под. Мене повеќе ми има Fringe vibe, особено во поглед на глумата која е повеќе налик на Халмарк серија отколку било што сериозно. Плус и ко видов дека Prince Charming е главен лик... Лошо, ама ќе пробам да ја догледам, чисто од љубопитност, да видам дали е оправдан хајпот за последната сезона.
Не ја гледај не си троши време. Не знам каков хајп има последната сезона, ама дното го допреа. Ја завршив пред некој ден, последните 4-5 епизоди со мачење ги гледав. Серијава ни Л-то од Лост нема, Хуго сам ќе им се носи на сите овие ванаби лост ликови.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
Цело време ја избегнував, ама по хајпот откако ја зеде Нетфликс, одлучив конечно да ја пуштам Manifest. Далеку е од Lost, ко што рече некој некаде, во секој поглед. Сфаќам дека може црпеле инспирација креаторите и од таму, најмногу во поглед на броевите што се повторуваат и некои други елементи, ама се останато е на многу нивоа под. Мене повеќе ми има Fringe vibe, особено во поглед на глумата која е повеќе налик на Халмарк серија отколку било што сериозно. Плус и ко видов дека Prince Charming е главен лик... Лошо, ама ќе пробам да ја догледам, чисто од љубопитност, да видам дали е оправдан хајпот за последната сезона.
Тиња! Ми е криво што си го потрошив времето на неа.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Мораше ли гејското да го стават и во 1899 Нетфликовци?

Добра е, до 5-та сум, не е на ниво на Dark (што впрочем и погрешно е да се споредува и да се бараат некои критериуми) ама ок е.
 
Член од
23 август 2022
Мислења
429
Поени од реакции
763
Го видов хајпот за 1899 и почнав да ја гледам.Ме потсеќа малку на Lost се дешаваат чудни и не поврзани работи и се прашуваш што всушност се случува овде,но кога ги видов тие двајцата како се репетираат кај вратата серијата тотално го изгуби моето внимание и не знам зошто воопшто е потребна таква сцена.
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Де де ајде, и во ДАРК имаше транџи/педери, па пак си е една од најгенијалните серии икад.

Небитно дали има малцинства, битно да е добра.

Ја до душа уште не сум ја почнала.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Мене ми беше чудно што Агата Кристи речиси стално има по некој хомосексуален пар, машки или женски.
Веројатно била пред времето. :)
Да во 2022, ама не во 1899 :D
Стварно мислиш дека во 1899 ги немало?
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Мене ми беше чудно што Агата Кристи речиси стално има по некој хомосексуален пар, машки или женски.
Веројатно била пред времето. :)

Стварно мислиш дека во 1899 ги немало?
Ги имало сигурно, ама не толку отворено како што напињаат денес.
Што не смараа у филмовите и сериите од 1990-те и порано? Чат-пат ќе имаше некој лик, денес у секоја серија и филм ова стана а must ingredient во која бар 2-3 лика мора да се лгбти, па уште и во серија сместена на крај на 19-ти смараат.

Ене им ја Елит (шпанска елита) нек смараат у неа, гледам у 6 сезона воведоа трансџендер (девојка што сменила пол у машко). Таму нек смараат колку сакаат пошто и онака после 2-3 сезона одлучија да не се замараат со дејствието туку со педерлук, али овде кај што имаш јака мистерија, јака приказна, јака екипа глумци непотребно е смарање со педери и апсолутно ништо не придонесува за целокупната содржина. Да се работеше за геј серија сместена во 19 век, ок, ама тука тоа не е главна тема уопште.
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.754
Поени од реакции
10.457
Само што ја завршив. Добро почна ама некако последните епизоди почна да забегува. Не е на ниво на Дарк, не ни очекував да биде де. Многу дупки, се ова беше сместено во 8 епизоди и беше малку избрзано. Следната сезона се надевам ке добиеме повише објаснувања.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.730
Поени од реакции
9.770
Да отвори некој тема за 1899 може подлабоко да дискутираме, овде морам се во спојлери да пишувам, мрза ме фаќа. Серијата не е толку комплексна како што се чини на прв поглед, има доста интересни досетки и детали. Авторите исто како и Дарк го имаат смислено концептот од почеток до крај, не пишуваат од сезона за сезона, така да понатаму исто како и Дарк се ќе добие смисла.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom