Општи дискусии за ТВ серии

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.122
Поени од реакции
15.937
Незнам дали до мене е или многу сум пребирлив станат ама неможам асолно серија да заследам. Се ќе почни убо и после ќе почни да ме нервира “е оти ова вака“, “е оти она така“, и само ќе се нервирам дури не ја пројдам цела сезона. После пак одпочеток. Таман ќе ти стани интересно и заплетот почнал, никаква кулминација па ни расплет обично форсиран и ко на филм сцените. Ја почнав Orphan Black, прва сезона едно почнува втора малце се сопнува, трета си викаш ало бе кај идиш јеботе гледаш или не, четврта сезона го гаѓаш телевизорот со пуканки и викаш кој го снимаше ова бре, или нема правда нема филм, и петтата сезона, очаен си неможеш да се соземиш си велиш леле бе зини господе земиме, па добро бе јас со средно никакво и без Ф од факултет или А од уметност или К од креативност нити О од одбирање како се снима филм нити Ф од филм, сто пати ќе ја снимев подобро сцената или ќе ја затерав серијата во подобар правец него ли ова што испадна.
Секојпат кога ќе погледнам некоја таква серија страв ми е да отворам да почнам нова да гледам долго време ко дете мало од темница. Дури не проверам рејтинг коментри трејлери муабети за неа не ја почнувам и тоа пак со 50 % поверење како на денешниве политичари им верувам.
Во златна ера на телевизија да не можеш асална серија достојна за гледање да најдеш?
Дај не зезај, барај повеќе, ќе се најде нешто и за тебе.

Орфан блек не беше толку очај колку што ја опишуваш. Првите три сезони беа добри, последната беше стварно потпросек, али се на се, ок серија.
 
K

kicodarker

Гостин
Во златна ера на телевизија
Па не е баш златна ера. Сега има одлични ефекти опрема но како да се исцрпени идеите. Или не се движат по константна линија работите кои биле клучни за да ја гледаш тв серијата.
Еве Game of Thrones ми е серија што успеа да ја задржи таа линија константна до последна епизода. Изгледа премногу го истенчив вкусот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.795
Ја имаш гледано или онака ме цитираш пошо ти е досадно?
Одлучи си сам што сум сакал да кажам.
Плус, модератор си. Провери у правилата да не сум грешел негде и санкционирај, ако требе.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.354
Поени од реакции
25.033
Одлучи си сам што сум сакал да кажам.
Плус, модератор си. Провери у правилата да не сум грешел негде и санкционирај, ако требе.
Абе не врти одоколу, те прашав дали си ја гледал, пошо ако ја имаше гледано, ќе знаеше дека не мислам на недоследности и нелогичности затоа што е фантастика.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.795
Абе не врти одоколу, те прашав дали си ја гледал, пошо ако ја имаше гледано, ќе знаеше дека не мислам на недоследности и нелогичности затоа што е фантастика.
Нема врска дали е фантастика или не. Недоследности и нелогичности не треба да има и валидна е сечија побуна против тоа.
Проблемот, толку пати објаснуван, е во тоа што луѓето мешаат реално со реалистично, па замеруваат кога некој вака ќе се побуни (за GoT на пример), демек не треба ти да бараш да биде реалистична* кога е SF или епска фантастика. Треба и мора. Не треба да бараш да биде реална.
Постов мој не се однесуваше на тебе, туку саркастично карикирање на сите кои им смета кога некој вака бара делото да биде реалистично, дотолку повеќе, ако станува збор за дело кое станало познато баш заради тоа што дејствието и ликовите се реалистични и така се однесуваат, а не еднострано идеализирани (како во повеќето дела од епска фантастика).


* односно да нема нелогичности и недоследности, како што си пишал ти

 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.499
Поени од реакции
3.317
На Netflix а и по торенти ми кажаа дека веќе ја има The disappearance of Madeleine McCann, документарец од 8 епизоди за девојчето кое е исчезнато веќе 12 години под сомнителни околности во Португалија.
Го изгледав документарецов солиден е ама можеле мн пократко во 4-5 епизоди макс да го снимат, мн се повторуваат истите работи и ако веќе знајш како се одвивал случајов ке ти е досаден... Друга замерка во документарецов мн ги бранат родителиве и отпајга целосно таа теорија за нив, мада највероватно е тоа и реалноста.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Го изгледав документарецов солиден е ама можеле мн пократко во 4-5 епизоди макс да го снимат, мн се повторуваат истите работи и ако веќе знајш како се одвивал случајов ке ти е досаден... Друга замерка во документарецов мн ги бранат родителиве и отпајга целосно таа теорија за нив, мада највероватно е тоа и реалноста.
Се согласувам, девојчето има специфичен белег на рожницата, досега ќе се појавеше или некој ќе ја забележеше. Баш пред три дена фамилијата го изгуби случајот против Амарал https://algarvedailynews.com/news/16347-mccanns-presented-with
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
На 1 Април излегува новоа серија на Нетфлиск Black Summer. Е сега, не сум ја гледал Z Nation а викаат дека била приквел на неа, т.е. случувањата пред Z Nation.

Дали да почнам да ја гледам кога ќе излезе новава серија или морам да ја гледам прво Z Nation?
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
815
Поени од реакции
1.202
На 1 Април излегува новоа серија на Нетфлиск Black Summer. Е сега, не сум ја гледал Z Nation а викаат дека била приквел на неа, т.е. случувањата пред Z Nation.

Дали да почнам да ја гледам кога ќе излезе новава серија или морам да ја гледам прво Z Nation?
Читав и јас за серијата,демек слично на Walking Dead,премиера 11 април е ако не се лажам.Додека за Z Nation е едно од поголемите срања што ги имам гледано,се мислам оваа дали и да ја гледам,чим е од истите луѓе.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Читав и јас за серијата,демек слично на Walking Dead,премиера 11 април е ако не се лажам.Додека за Z Nation е едно од поголемите срања што ги имам гледано,се мислам оваа дали и да ја гледам,чим е од истите луѓе.
https://www.imdb.com/title/tt6611916/?ref_=nv_sr_4

vakva ako baras, ja ima na netflix
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Испадната е Хана цела сезона, имаше достапно пилот епизода пред некој месец, инаку се работи за римејк на истоимен филм од пред неколку години.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
Јас ја почнав You на Нетфликс. Првата епизода беше супер, втората исто, ОК, ептен ме навлече, ама после почнаа crap по crap да се редат crap-ови и сега до шеста епизода сум и немам желба да ја довршам.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Јас ја почнав You на Нетфликс. Првата епизода беше супер, втората исто, ОК, ептен ме навлече, ама после почнаа crap по crap да се редат crap-ови и сега до шеста епизода сум и немам желба да ја довршам.
I ke ja gledas samo oti so se nafanal... Do kraj e veke dno. Isto ne snajde so dzimi. Prvite dve bonbona...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.709
Поени од реакции
33.349
I ke ja gledas samo oti so se nafanal... Do kraj e veke dno. Isto ne snajde so dzimi. Prvite dve bonbona...
Оооо, само да знаеш колку така сум ги оставил на сред сезона! Не знам дали ќе ја продолжам, ќе видам.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Читав и јас за серијата,демек слично на Walking Dead,премиера 11 април е ако не се лажам.Додека за Z Nation е едно од поголемите срања што ги имам гледано,се мислам оваа дали и да ја гледам,чим е од истите луѓе.
1 април е премиерата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom