Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

 1. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.364
  Допаѓања:
  1.838
  Има во Униор се за велосипедизам од алат. Продавницата е спроти поранешна дирекција на жито лукс. Течности, од номад, mucoff, троа скапи ама добри.
   
  На Sasa Ilic му/ѝ се допаѓа ова.
 2. choker

  choker

  Член од:
  24 ноември 2013
  Мислења:
  185
  Допаѓања:
  187
  Вреди ли да се има едно вакво? Screenshot_20190624-012526.jpeg

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
 3. Audiofil

  Audiofil

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  1.033
  Допаѓања:
  420
  Таков алат се носи секогаш кога со велосипедот возиш некаде исто како што се носи резервна гума,хебли за вадење на истата и алат за закопчување на ланец но баш таков како на сликата не мораш бидејки сличен го имаш кај Ваит на Битпазар за околу 250 денари и изгледа вака:https://www.aliexpress.com/item/32351244877.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.86327e43wYNCus&algo_pvid=1511309e-7267-4bdc-acc6-d06e12d93d2b&algo_expid=1511309e-7267-4bdc-acc6-d06e12d93d2b-0&btsid=dd48eae7-1008-4518-b154-930b94b976ee&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_2,searchweb201603_52
   
 4. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  Би сакал некако да можев да ги филтрирам шпараџииве (како овој над мене), ама не бива.

  Multi-tool вреди да се поседува, ме спасиле алатките во многу, многу наврати. Но, поентата не е само да се има колку да се рече „имам multitool“, туку и да ти користи кога навеќе ќе ти треба.

  Затоа, доста битно е алатките да се изработени од квалитетен метал, а еден од најквалитетните е CrV (од кој се прават сите рачни алати). Тие не се 250 денари, ама не ни провртуваат штрафови нити се виткаат како овие од 250.

  Купуваш еднаш и користиш додека не го изгубиш :)
   
  На Pej4o и Sasa Ilic им се допаѓа ова.
 5. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  На B_O_K_I и Tegla им се допаѓа ова.
 6. Askerrr

  Askerrr

  Член од:
  15 октомври 2017
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Здраво! Сакам да прашам од каде купувате делови доколку сакате да вклопите велосипед,? Од кои веб страници или пак нешто слично?
   
 7. Audiofil

  Audiofil

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  1.033
  Допаѓања:
  420
  Се зависи каква рамка имаш,која класа на делови бараш и за што ќе го користиш најмногу велосипедот.Во глобала кај нас деловите се исплатливи само кога се на попуст додека ако купуваш по редовни цени се прилично поскапи отколку да ги нарачуваш од странство бидејки 90% од трговците набиваат цени.
   
 8. donbobi

  donbobi

  Член од:
  30 јули 2012
  Мислења:
  129
  Допаѓања:
  38
  kaj mozam u sk da najdam vakov lowrider tocak? Screenshot_20190627-223536.png
   
 9. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  Најчесто веб страници, Али Експрес, и половни делови од групите на фејсбук. Последно време нови делови купувам и од DELOVI ZA VELOSIPED страницата на фејсбук, сосема океј цени има.

  Нарачувам од интернет не зошто е поскапо во продавница, туку зошто (најчесто) го нема тоа што го барам.
   
 10. Sasa Ilic

  Sasa Ilic Jeбач нероткиња.

  Член од:
  24 август 2016
  Мислења:
  1.533
  Допаѓања:
  2.246
  Ај препорачајте добра апликација за мерење на извозената тура, со можност податоците да се прикачат на Страва, бидејќи истава почна многу да ми краде податоци. Благодарам.
   
 11. choker

  choker

  Член од:
  24 ноември 2013
  Мислења:
  185
  Допаѓања:
  187
  Денес лабаво до Козјак. [​IMG]

  Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk
   
  На Martinmkd, Sasa Ilic, Pej4o и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. D_T

  D_T Чорбаџи Димко

  Член од:
  8 март 2009
  Мислења:
  2.055
  Допаѓања:
  1.528
  Ги следам редовно овие роуд тркиве на Еуро спорт.. и за едно нешто имам вечна дилема.
  Како успеваат да постигнат толкави брзини стварно ме чуди?!
  Не мислам на просечна брзина на цела стаза/трка(и тие им се брутални), туку на онаа во текот на трката кога се во пренос/кадар. На рамно и блага удолница шибаат батињата со 50-60+ km/h, и тоа оние што се најнапред - директно изложени на отпор на ветер.

  Како рекреативец (со алиминиумски велосипед со карбон вила), на рамно знам да држам темпо со брзини од 35-40km/h, дури и 40-50km/h на благи удолници и кога ќе фатиш заветрина од некој камион, но со 2/3×10/11 пренос, 50 до 52 заба преден запчаник и 11-25/28ка касета ако сакаш убиј се од вртење толку е максималниот вртежен момент и брзината...
  Како успеваат они свака им част. Чат пат ги зумираат во кадар, некои велосипеди имаат и поголеми pulleys на задните менувачи и наместо стандардните со 11 заба користат со 14 заба. Логички тоа би требало да ја зголемува брзината. Можеби тука се крие тајната. Нешто што планирам да го пробам во иднина.
  Инаку сваќам дека нема споредба... луѓето се професионалци и цел живот тренираат и се посветени на тоа со специјални исхрани и облека скроена точно за нив, а со обзир на тоа дека просечната тежина на еден професионален велосипедист од 180цм е околу 60кг и тежината на велосипедот(најверојатно карбонски отприлика 5-6кг.( харикирам)) + возат страшни машини, 10 пати поскапи од нашиве рекреативни може и имаат логика тие брзини.
   
 13. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  Од 365 дена, 300 се на точак :)

  Од техникалиите, предниот голем запчаник им е 52/53 па и 54 на спринтерите, додека тркалцата на задниот менувач не вршат никаква улога во брзината - толкави се за ланецот да прави поголем круг (помалку да се „прекршува“) и со тоа да му се зголеми ефикасноста. Тоа се веќе marginal gains, јас и ти немаме бенефит од такви модификации.

  UCI вика дека точакот мора да е тежок 6,76 килограми или повеќе, под тоа не е легален за тркање.

  Најбитно од се е возењето во пелотон (група), кај што константно имаш смена на чело и така се одржува свежина. Кога возиш со друштво пробајте да се менувате на чело (си има и кодекс за тоа - првиот иде позади и така во круг се менувате сите), ќе држите доста повисока просечна брзина отколку кога возите едни до други.
   
  На Sasa Ilic и D_T им се допаѓа ова.
 14. D_T

  D_T Чорбаџи Димко

  Член од:
  8 март 2009
  Мислења:
  2.055
  Допаѓања:
  1.528
  Значи ич да не експериментирам со тркалцата. :D
  Што поголем преден запчаник само му е мајката. Инаку, неам возено во група(ЈБГ самотник сум(хронометраш), немам друштво, а тоа што го имам е ориентирано на МТБ).
  Ова со возење во група, одржување и штедење на енергија, смени јасно ми е како ден. Мислев да не има некоја тајна на технички план.
  :toe:
   
  На Sasa Ilic му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Audiofil

  Audiofil

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  1.033
  Допаѓања:
  420
  Истото и јас се прашував како е можно да одржуваат на рамно 46,47 а двајца еден до друг додека возат во група да зборуваат меѓусебе без притоа да се задишуваат и плус 3,4 пати ќе завртат со педалите а цели 5,6 секунди после завртувањето престануваат а велосипедот повторно оди со таа брзина.Не е баш до кондицијата туку до нискиот отпор на тркалање на кое придонесуваат тубулар гумите кои некаде прочитав дека се пумпале и до 13 бари за што помала лежечка површина да имаат на асвалтот и осовините на тркалата кои после едно завртување имаат голема инерција на празен од.
   

Сподели преку: