Општи вело муабети, прашања, совети

Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Денес сите возиме нешто дали тоа ќе бидат ролери, кола или велосипед тоа е наше право. колку често возите велосипед и дали воопшто возите. Јас на пример никогаш не сум ролал бидејќи имам фобија од тоа но затоа уживам кога возам велосипед. Пишете и вие

btw овде ќе може да пишувате и професионално за велосипедизмот и сите резултати од трки, омилени возачи и слично. Денес започна најголемата велосипедска трка Тур Д Франс
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
11
La Vuelta

Ја активирам темава во време кога La Vuelta зема залет - последната од трите grand tours. Tour de France заврши како што заврши - со очекувана победа на Lance, но се појавија некои нови дечки што ќе имаат што да кажат во иднина како Jose Azevedo од Discovery Channel Pro Team и David Zabriskie од Team CSC. Личен фаворит ми е Alexandre Vinokourov кој до оваа сезона возеше за T-Mobile (од наредната сезона ќе вози за Liberty-Seguros) поради агресивноста и упорноста, но за жал не се појави на овогодишната Vuelta. За мене, Heras е повторно фаворит за освојување на овогодишната Vuelta.
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
11
Што мислите за mount biking-от? Иако сум многу поголем фан на road & track, MTB е многу попопуларен - всушност во соседството веќе има посебни сајтови за MTB, на пример бугарскиот http://www.mtb-bg.com или пак на пример српскиот сајт http://www.freebiking.com кој го промовира и MTB и touring велосипедизмот. Има ли кај нас слични друштва?
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Има мислам едно друштво во Тетово мислам дека беше. Имаме државно првенство и патека на Маврово со меѓународна дозвола.
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
11
Anonymus1 напиша:
Има мислам едно друштво во Тетово мислам дека беше. Имаме државно првенство и патека на Маврово со меѓународна дозвола.
Само едно друштво, една патека и само едно натпреварување? Тоа воопшто не е доволно! ОК - Маврово е супер, но имам многу други прекрасни места што можат да се истражат со велосипед. На пример Пелистер, Крушево, Галичица, Солунска Глава, Осоговските планини, Малешевијата... И многу други. Јас засега возам само во околината на Кавадарци (патеки Кавадарци - Голем Љубаш и Кавадарци - Липите), но желба ми е да возам во околината на Солунска Глава (планинарски дом Чеплес) и Пониква. Ако имате некои други интересни маршрути. кажувајте.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
1.952
Поени од реакции
14
Добра локација за маунт бајк ти е околу Беровското езеро, Пониква и Крушево сосе маврово. За берово ти гарантирам пошто одлично го знам теренот.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Konecno da najdam nesto za tocaci!Da ne znaete nekoj link kade sto ima tocaci so predni amortiezeri i nisko sediste ako mozam da kazam!Vo sk na kej sto gi vozat pod kameni most!Kade da najdam vo mk takov tocak i kolku pari?help me please!
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
11
vlatko напиша:
Konecno da najdam nesto za tocaci!Da ne znaete nekoj link kade sto ima tocaci so predni amortiezeri i nisko sediste ako mozam da kazam!Vo sk na kej sto gi vozat pod kameni most!Kade da najdam vo mk takov tocak i kolku pari?help me please!
Не знам што се вози под камениот мост во СК така да можам да претпоставам дека си заинтересиран за trial bicycling. BMX велосипедите (како овој - http://www.dragbicycles.com/en/images/BP_bike.jpg ) се специјално изработени за trial, но не сум сигурен дека имаат амортизери. Ако се интересираш за mountbiking, тогаш изборот на велосипед во многу зависи од стилот на возење - cross-country, downhill, freeride итн. Самиот планински велосипед може да биде hardtail - без амортизери, и softail - со амортизери, но како што кажав, изборот на велосипед е лична работа и зависи од стилот на возење.
Дали има добри продавници за велосипеди кај нас - би сакал да знам и јас! Гледав некои велосипеди на Drag (бугарски, но прилично добри) во продавницата УНИС-МАК спроти ГТЦ (жена-парк). Bikestop од Скопје ги најдов на нет http://www.bikestop.com.mk/BIKE.htm ама не сум ги посетил. Многу поголем избор има во БГ, на пример http://www.velomania-bg.com/ или http://www.bas-bg.com/ или во Солун - http://www.mbikes.gr/english/mbikes.html. Цени? Просечен точак во МК (ги исклучувам сите кинески тенекии од пазар) мислам дека ќе те чини околу 20000 денари. Во секој случај, ако дознаеш нешто повеќе, кажувај и... само напред и промовирај ја bike културата во МК!!!
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Harko напиша:
Не знам што се вози под камениот мост во СК така да можам да претпоставам дека си заинтересиран за trial bicycling. BMX велосипедите (како овој - http://www.dragbicycles.com/en/images/BP_bike.jpg ) се специјално изработени за trial, но не сум сигурен дека имаат амортизери. Ако се интересираш за mountbiking, тогаш изборот на велосипед во многу зависи од стилот на возење - cross-country, downhill, freeride итн. Самиот планински велосипед може да биде hardtail - без амортизери, и softail - со амортизери, но како што кажав, изборот на велосипед е лична работа и зависи од стилот на возење.
Дали има добри продавници за велосипеди кај нас - би сакал да знам и јас! Гледав некои велосипеди на Drag (бугарски, но прилично добри) во продавницата УНИС-МАК спроти ГТЦ (жена-парк). Bikestop од Скопје ги најдов на нет http://www.bikestop.com.mk/BIKE.htm ама не сум ги посетил. Многу поголем избор има во БГ, на пример http://www.velomania-bg.com/ или http://www.bas-bg.com/ или во Солун - http://www.mbikes.gr/english/mbikes.html. Цени? Просечен точак во МК (ги исклучувам сите кинески тенекии од пазар) мислам дека ќе те чини околу 20000 денари. Во секој случај, ако дознаеш нешто повеќе, кажувај и... само напред и промовирај ја bike културата во МК!!!
idi na sledniov link http://www.scottusa.com/category.php?UID=18 za vakvi ti zboruvam i se vikaat voltage tocaci!A za tocak bi dal edno 20.000 denari najveke!
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
11
vlatko напиша:
Точакот е лудница!
Ако забележав убаво, застапници на RAM во МКД се Bikestop од Скопје. На нивниот сајт има телефон и адреса (всушност, само тоа и го има) така да можеш да провериш дали го има точакот и колку пари е. Ако случајно одиш до таму, кажи ми каква е продавницата и какви се цените. Ако нешто ти се бендиса на овој сајт http://www.crosscycle.com/ можам да ти кажам дека имаат застапник за МКД во Битола.
Со среќа...
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Harko напиша:
Точакот е лудница!
Ако забележав убаво, застапници на RAM во МКД се Bikestop од Скопје. На нивниот сајт има телефон и адреса (всушност, само тоа и го има) така да можеш да провериш дали го има точакот и колку пари е. Ако случајно одиш до таму, кажи ми каква е продавницата и какви се цените. Ако нешто ти се бендиса на овој сајт http://www.crosscycle.com/ можам да ти кажам дека имаат застапник за МКД во Битола.
Со среќа...
A kade se naoga taa prodavnica Bikestop vo koja naselba?
 
Член од
2 септември 2005
Мислења
90
Поени од реакции
11
Поима немам каде се наоѓа. На сајтот пишува „Ул. Михаил Цоков (или Чоков) бр. 6 1000 СК“. Тел: 02 3231 772 и моб 070 765 289.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Lele ke poludam!Sakam dobar tocaaaaaaaaaak!:)!da ne znaes web-sajt za prodavnicata sport life odma do srednovo josip broz tito!Tamu ima Scott tocaci!Epten dobri!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom