Општи вело муабети, прашања, совети

Дискусија во форумот 'Велосипедизам' започната од Anonymus1, 2 јули 2005.

 1. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  Нема, ефикасноста е иста кај сите ланци. Има со различни тежини ама ако возиш обичен алуминиумски MTB, ништо не ти менува 100 грама полесен ланец.
   
  На Sasa Ilic му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Evaaa11

  Evaaa11

  Член од:
  8 август 2015
  Мислења:
  205
  Допаѓања:
  77
  Nemozham bez tocak t.e velosiped pogotovo vo Skopje
   
  На Pane-G и MartinK_2 им се допаѓа ова.
 3. Sasa Ilic

  Sasa Ilic Jeбач нероткиња.

  Член од:
  24 август 2016
  Мислења:
  1.534
  Допаѓања:
  2.247
 4. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  1.320
  Допаѓања:
  1.209
  На Sasa Ilic му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  69
  Ги имаш по пазарите истите, некаде со оваа цена, некаде за 50-100 ден поскапи.
   
  На Sasa Ilic му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Pej4o

  Pej4o

  Член од:
  13 мај 2013
  Мислења:
  32
  Допаѓања:
  11
  Мала помош, ми треба добар сервисер за тркала(бандасите) се малце криви,ми треба препорака некој добар.
   
 7. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.364
  Допаѓања:
  1.838
  Љубиша(бајкстоп) кај градски парк и Гоце(КТМ) на партизанска, карпош4.
   
 8. Audiofil

  Audiofil

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  1.033
  Допаѓања:
  420
  Оди кај Раде во Автокоманда карши ветеринарното,патот што оди накај железара.
   
 9. Rocker05

  Rocker05

  Член од:
  7 јуни 2013
  Мислења:
  124
  Допаѓања:
  69
  За (не)полн месец ќе ги сменам педалите на Меридата со M520-ки.
  Прво планирам да ги отворам и сервисирам, а во меѓувреме треба да набавам шпринтерици.
  Овие ќе ми бидат првите шпринтерици, затоа ве замолувам за совети.

  Какви? Од каде да ги набавам? На старо, или на ново? Дали клитови доаѓаат гратис или треба и нив да ги докупам? Какви да барам? Од тука, или од АлиЕкс? Како да проверам/знам што е квалитетно, а што не?
   
 10. Acohipmk

  Acohipmk Манипулативна кокошка.

  Член од:
  3 ноември 2008
  Мислења:
  1.364
  Допаѓања:
  1.838
  Шпринтерици исклучиво нови, затоа што се формираат според ногата со тек на време.
  Клитови доаѓаат со педалите ако купуваш нови педали.
  Има три типа на шпринтерици, мтб, комбинирани и роад.
  [​IMG]
  Разликата е во дупките од долу и во тоа што тие за мтб имаат крампони.
  Ако сакаш роад шпринтерици ќе мора и други педали да бараш.
  Од али не сум носел ама сум слушнал и позитивни и негативни мислења, генерално негативни.
  Пробај во Outdoor.mk pro-sport.mk bikestop.com.mk
   
  На Rocker05 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. buli

  buli

  Член од:
  12 септември 2008
  Мислења:
  262
  Допаѓања:
  15
  Алат за сервис и поддршка на велосипед мтв по пристапни цени и дали воопшто има кај нас? За домашна употреба шимано опрема. Ланец, задно тркало, пренос и течности за подмачкување од каде?
  Фала
   
  На Sasa Ilic му/ѝ се допаѓа ова.
 12. The Hidden One

  The Hidden One

  Член од:
  15 јуни 2019
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво. Ми треба препорака за велосипед за околу 400 euro крајна горна граница, погоре не би одел. Дали може да се најде за таа цена солиден велосипед? Дали истиот би вклучувал дискови и хидраулични кочници, амортизери? Дали исто имате посебна препорака на бренд на велосипеди (KROSS, Viper итн.), некој подобри, некој полоши или сите се исти? Не се разбирам како и колку се движат цените на велосипедите па така поинформирани членови ве молам не ми замерувајте на прашањата. Живеам во Струга, па добро би било да може да се препорача од продавници во овие делови, бидејќи велосипед не е нешто што би порачувал од Скопје или други делови во државава од причина што би сакал да се проба на лице место.

  Фала ви однапред.
   
 13. Martinmkd

  Martinmkd Roadie

  Член од:
  20 мај 2009
  Мислења:
  293
  Допаѓања:
  405
  Имаш доста океј попусти (30-50%) во Номад во моментов, со Групер купон (кој во реалност не треба, таму ти средуваат). Држат претежно Northwave од облека и обувки, кои се доста солидни.

  Gaerne има во Outdoor, не знам какви се али ги носат доста луѓе. Sidi има кај Томас ама ич не можам продавници што немаат нити желба да истакнат цена на производите дури ни откако ќе ги прашаш.

  Најбитно е да не купуваш на слепо и да не пробуваш да се упикаш во обувка со тесен ѓон ако имаш широко стапало. Прво, ќе ја деформираш обувката, второ ќе си предизвикаш секакви непријатности и потенцијални повреди на стапалото (кое нели, по природа, е најнежната група на коски).
  Шетај по продавници, пробувај, запишувај што си забележал и на крај одлучувај. Со наши стандарди, спринтерици се купуваат еднаш за 5-8 години, така да одвои си време да го направиш правилниот избор. :)
   
  На Rocker05 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Samurai Jack

  Samurai Jack Penspinner

  Член од:
  15 април 2012
  Мислења:
  3.602
  Допаѓања:
  8.651
 15. Audiofil

  Audiofil

  Член од:
  6 февруари 2007
  Мислења:
  1.033
  Допаѓања:
  420
  Ако ти е само за низ град и овој ќе ти заврши работа под услов ако си висок над 180cm.Уште ако не е завршен рокот за поднесување субвенции ќе ти излезе плус 3000 денари поевтино:http://www.bikecenter.mk/index.php?route=product/product&path=65&product_id=858
   
  На Samurai Jack му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели преку: