Озборување

Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Во глобала повеќе оговараат жените, но секако во се има исклучоци.
Има голем број на мажи кои не престануваат да оговараат и тоа им е опсесија, а пак од друга страна има жени кои го презираат тој “спорт“ и воопшто не го практикуваат. :)
 
П

Паган-др

Гостин
Не би рекол дека мажите оговараат повеќе од жените. Жените се тие што водат. Секако има и од двете страни исклучоци. :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Секој човек оговара. СЕКОЈ. Без исклучок. И тие што велат дека не оговараат, оговараат. Човек и несвесно се случува да оговара. Едноставно, во природата на луѓето е да ги коментира другите. Башка, ние како што сме си сеирџиски народ, сакаме да знаеме кој зашто како и слично. Мажи, жени...исто ти се фаќа. Машките додуша, според моето искуство, посуптилно оговараат. Жените повеќе зборат, џафкаат, многу зборат, па и затоа изгледа дека повеќе оговараат, што воопшто не е точно. Машките оговараат исто, само разликата е што тоа го прават со помалку зборови и со помалку филозофирање и тупење.:icon_lol:
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Koj e поголема алапача?

Koj e поголема алапача?

Мажите се поголеми озборувачи од жените и во просек поминуваат 76 минути дневно озборувајќи со своите пријатели или колеги, додека жените "разговараат во доверба" во просек по 52 минути, покажува најновото истражување кое го пренесе "Телеграф".

Омилените машки теми за озборување вклучуваат испади на пијани пријатели, муабети за старите школски другари и најатрактивните девојки на работното место. Од друга страна, припадничките на поубавиот пол најчесто се жалат од други жени, расправаат за туѓиот сексуален живот или како некој се здебелил, покажало истражувањето во кое биле опфатени 5.000 луѓе.
Омилени машки теми:
1. Пијани пријатели
2. Вести
3. сатри школски пријатели
4. Колешки на работа
5. Најатрактивна девојка на работа
6. Ширење гласини
7. Промоции
8. Сексуални односи
9. Плати
10. Шефови
Омилени женски теми:
1. Други жени
2. Вести
3. Проблеми во врска
4. Туѓи врски
5. Сексуални односи
6. Пријатели кои се здебелиле
7. Сапуници
8. Туѓи мажи
9. Свекрви
10. Славни личности

Извор: http://kajgana.com/statija_6667.html

После ова истражување би сакал да излезете со ваш коментар, колку се сложувате со ова и дали ова истражување важи и кај нас. Моето лично мислење досега беше дека сепак жените се поголеми озборувачи од мажите, но после оваа анкета т.е. кога размислив и погледнав некои факти почнав да верувам дека ние мажите сме поголеми озборувачи, а дека жените само си го носат името озборувачки. Слободно кажете го вашето мислење за тоа кој е поголем озборувач според вас, дали вие озборувате, колку често и кого и за што.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
jas nemam obicaj da ogovaram nikogas,a smetam deka ogovaranjeto zavisi od drustvoto,a i koga nekoi ogovaraat jas ne vleguvam vo ogovaranjeto
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Сум била во женско друштво и во машко друштво. Со другарките најчесто разговараме за врските, за останатите машки (во кои не сме во врска), за мода, за филмови, а кога ќе сум се најдела во машко друштво тие зборувале за формула 1,фудбал, кладилници, (од таму моето генерално познавање на спортот :) , за коли, за политика), за женски ретко зборувале (можеби им било срам пред мене), но се случувале и за тоа да зборуваат и притоа да ме прашаат за некој совет.

Но не можам точно дали можам да издвојам кој е поголем озборувач, дали машкиот пол или женскиот. Се е индивидуално и зависи од личноста. имав едни колеги кои беа пар, па и тој и таа беа невидени озборувачи. Ај за неа ќе речеш женско е, во ред (како што викаш, женските како жени го носат епитетот озборувачки :) ), но тој, нејзиниот дечко беше невиден озборувач (како за машко), за се и сешто озборуваше, па останатите машки во друштвото го зафркаваа.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Сум била во женско друштво и во машко друштво. Со другарките најчесто разговараме за врските, за останатите машки (во кои не сме во врска), за мода, за филмови, а кога ќе сум се најдела во машко друштво тие зборувале за формула 1,фудбал, кладилници, (од таму моето генерално познавање на спортот :) , за коли, за политика), за женски ретко зборувале (можеби им било срам пред мене), но се случувале и за тоа да зборуваат и притоа да ме прашаат за некој совет.

Но не можам точно дали можам да издвојам кој е поголем озборувач, дали машкиот пол или женскиот. Се е индивидуално и зависи од личноста. имав едни колеги кои беа пар, па и тој и таа беа невидени озборувачи. Ај за неа ќе речеш женско е, во ред (како што викаш, женските како жени го носат епитетот озборувачки :) ), но тој, нејзиниот дечко беше невиден озборувач (како за машко), за се и сешто озборуваше, па останатите машки во друштвото го зафркаваа.
Да се е индивидуално, но збирот на индивидуалците дава процент кој е поголем озборувач :smir::wink: така сега кога размислувам што тоа ние мажите озборуваме и што е всушност озборување, можам да речам дека во повеќето случаи (зборувам за мажите општо) целиот речник на зборување може да се протолкува како озборување. Земи на пр. еден било каков спортски натпревар, за цело време речникот е толку вулгарен и насочен кон судијата, или некој натпреварувач било наш фаворит или противнички што со тој речник ние всушност несвесно озборуваме и му кажуваме колку тоа ние сме подобри ако ние би правеле што тие го прават. Или пак во друштво. Постојано некој некогаш докажува, дека тој е оној вистинскиот за разлика од оној кој е тема на дневен ред. Веројатно се ова се сведува на машкото его што повеќе или помалку секој од нас мажите го поседува, па оттаму и потребата да се докажува дека тој е тој, а не оној другиот за кој сите велат дека е. Така можеби несвесно, но реално да, ние мажите сосема точно изпаѓаме поголеми озборувачи:wink:
 
Член од
13 декември 2008
Мислења
449
Поени од реакции
16
Аууу темава за мене :vozbud: ја оговарам 500 на саат како свекрва некоја коа ке седна со некоја другарка тоа е крај можеме да јадеме гомна со години :pos2:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Porano mislev deka samo zenite ogovaraat ali podocna koga pocnav da bidam se pocesto u masko drustvo vidov deka nema ama bas nikakva razlika megju maziti i zenite koga e vo prasanje ogovaranjeto, se zavisi od karakterot na individuata
 

delfybuba

Schatje
Член од
22 октомври 2008
Мислења
1.212
Поени од реакции
93
Многу сакам да оговарам,интересно ми е,кој каков е,шо прави,како кажал/а...
И обично тоа иде со кафе...што да правиме ние женските,такви сме по душа-оговарачки...
 

Alo 192

имам симпатија
Член од
7 октомври 2008
Мислења
353
Поени од реакции
11
ме боли .|. , а најмалце па што сакам е да оговарам
 
М

Мрак

Гостин
Само гледам машки-женски поделби и тоа многу ме нервира,суте сме исти гомна.Не озборуваме исто,девојките мноогху повеќе озборуваат,а дека момчињата го прават тоа на многу полош начин не е точно.И мапки и женски има кои озборуваат многу злобно,се со цел да создадат лоша слика кај соговорникот за одредена личност.И машки и женски злобно озборуваат,а за тоа кој повеќе озборува дефинитивно женските!
Вака,во светот не живеме сами,живееме опкружени со мноогу луѓе.Некои ни се допаѓаат некои не.Кога разговараме со некого нормално е 30% од разговорот да зборуваме за другите,но не она зборување за да го оцрниме човекот.Зпшто така?Јас оние личносту кои ме нервираат ги бришам од животот,не ги спомнувам,а сигурно нема цело излегување за нив да зборувам.Сега другите 70% од разговорот ќе бидат 60% вкупно за животот и интересите на соговорниците,а останатите 10 за се друго.Нормално дека зборувам и за други луѓе,како не би,тоа е дел од секојдневието наше,но зборувам кога имам што да кажам,нешто за тоа суштество а не само да ги оцрнуваме.Еее веќе,смачено ми е секое излегување да слушам разговори за една другарка од друштвото.Секој ден ја озборуваат а кога е таа со нас,сите најмногу ја сакаат демек.Јас само слушам додека ја озборуваат,само гледам кога и се умилкуват и ми доаѓа да почнам да се крстам со лева рака..:toe:Абе зошто цело време да зборуваме за некој?Ние немаме наши животи?

Абе факт е дека машките оговараат многу повеќе од женските... ТОа е општо познато...:tv:

Не е така.Машки ќе оговараат ама во разговор и за фудбал ќе свртат,за игри,за компјутери ќе зборуваат и нешто друго.Девојки ќе седнат и се што зборуваат е лошо за други,кој како направил,кој што рекол,кој како се ооблекува,кој што јадеш,како изгледа...Можеби кога излегуваат со вас машко-жеснко друштво сте не озборуваат,многу нормално,несакаат да ви остават лош впечаток,ама кога се женси со женски се што прават е озборување,нешто кое најмногу го мразам.:tapp:
 
Член од
10 април 2009
Мислења
337
Поени од реакции
16
Jas i moeto drustvo sme najpoznati tra4arki u skolo:pos2: ali se so kazuvame vistina si e haha. A deka maskite tra4arat, tra4arat i toa kako, nie koa zborime neso i ovie samo se vratat da naslusnat nesto i posle ni vikaat Lelele vidi gi onie ali koj gi ebe xD
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Колку го мразам тоа оговарање, на нерви ми идат такви оговарачки, и ги сметам за женски со два грама мозок. Има различни теми на кои може муабет да се прави, а тие го одбираат она најпростачкото, оговарњето, кој кај излегол, како бил облечен(ова дефинитивно ми е најретардираното), кој со кого одел....:tapp:
Разбирам понекогаш да се направи муабет за други но се во своја граница. И најчесто избегнувам вакво друштво, едноставно ме замараат такви муабети, и досадно ми е да слушам за други. Ебате простите.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Оговарајте ама гледајте да биде смешно тоа барем да се насмеете и да не биде злонамерно :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom