Носталгија за играта...

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Medal of Honor Allied Assault, bi bil blagodaren za download link za PC


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.586
Поени од реакции
81.170
На времето во село кога одев, киснев пред кооперација играјќи ја играва. Ептен, ептен потценета игра од нашето време, не верувам дека многу флиперници во земјава ја имале како опција да се игра, а баш е закон... Добро е што постои Маме32 па ја вртам кога имам време :)









А и музиката е ептен на нивоУ, те внаса во гејмплејот и со задоволство разнесуваш терористи, авиони и тенкови :X3:

 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Play Magazine magazine awarded it a perfect score, stating that "In the case of Odin Sphere, [we are] confident that this is a perfect game, and that anyone who comes to it will derive the same,"
Амин!

...пошто на времето заглаив на едно место кога имав PS2, земав деновиве пак да ја играм на PS2 емулатор и на среќа не морав ништо да чачкам, дури и на скапаниов лаптоп шљака со 60 фрејма / 100 %

Дури и со тие 8ки / 9ки што ги има добиено би рекол дека е потценета, една од ретките игри на кои би им дал 10ка, а ја ретко давам 10ки еве и кај филмовиве дали на 5-6 им иам дадено (Одисеја 2001, Б. Ранер, Т2, Ин д Муд фор Лав, Елиенс, Бретлес '60,...)

Заедно со Shadow of Rome, не е толку позната а е меѓу најдобрите игри за PS2 заедно со God of War 1,2, Shadow of the Collossus (оваа верувам не е веќе толку непозната), итн..., од оние игри кои имаат свој шарм, се гледа дека е обрнато доста внимание на секој детаљ и ти нудат уникатно незаборавно гејминг искуство...од оние што ќе ги памтиш, како на пр. HL2

Единствена забелешка, може што има некои ефтини моменти кога можеш да загинеш и од само еден удар али тоа се случува само кај некои главни...

Ама затоа
- 2D анимацијата (види слики доле)
- ликовите (играш со 5 лика секој со различен карактер и стил)
- приказната (која иде напред, назад, на моменти се вкрстува па некој момент го гледаш од друг агол па пополека ја склопуваш)
- музиката
- апгрејд системот (енергија, оружје, магија,...собирањето овошја/ зеленчуци/ пари/ разни течности (при што секое од овие си има своја улога) и нивно мешање, рецепти по кои може да ти зготват 72 беа мислам јадења (на пр. лосос у разни сосеви, а имаш некои и за носење) , па тактизирање што да купиш/продаеш кај улични препродавачи,...па ти снемало место у торбата па купи друга имаш мала/ средна/ голема,...ехеееее
- долго трае

Гледам сега дека лани и направиле римејк, не гледам уопште потреба за тоа







 
А

Атлантист

Гостин
Некаде пред 15 + години имав некое ЦД или ДВД со повеќе игри, повеќето дефектни и не стртуваа, нешто како game hits 2000 ili 1998 или нешто слично. Од тие што можев да ги играм најмногу време потрошив на Carmageddon и на Delta Force, но Carmageddon ми беше бр. 1. Потоа земав уште една игра, Rune и ова долго го играв, од дома не излегував, не постоеше ништо за мене освен играта.
Пробав и други игри но брзо се откажав како Half Life 1 и 2, брзо ми здосадија не ги ни завршив.
И уште Need for speed, underground 1 и 2 и толку од мојата играчка кариера. Златни времиња. :place:

Delta force


Carmageddon




 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
И уште Need for speed, underground 1 и 2 и толку од мојата играчка кариера.
А зошто толку од твојата играчка кариера, имаш и сега нова NFS а и еден куп други игри слични на овие по кои што си носталгичен :).
 
А

Атлантист

Гостин
А зошто толку од твојата играчка кариера, имаш и сега нова NFS а и еден куп други игри слични на овие по кои што си носталгичен :).
Па друго е сега времето, обврски итн. можеби повеќе сум носталгичен за тоа време. Но како онаа Carmageddon мислам дека слично на тоа нема, не знам зошто. :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Па друго е сега времето, обврски итн. можеби повеќе сум носталгичен за тоа време. Но како онаа Carmageddon мислам дека слично на тоа нема, не знам зошто. :)
Мислам на Carmageddon и' правеа некој римејк или така нешто, ама во право си, тоа време во комбинација со тие игри е незаменливо :).
 
А

Атлантист

Гостин
Имa нoвa Carmageddon Reincarnation.
Нo иaкo тoлку гoдини стaрa, Carpocalypse Now ми е нaјдoбрa
Да , таа е што ја имам играно Carmageddon II: Carpocalypse Now,
98год. https://en.wikipedia.org/wiki/Carmageddon_II:_Carpocalypse_Now
а оваа новата од 2015 гледам лошо е оценета, изгледа не вреди да ја инсталирам и да се потсетам како беше.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.047
Поени од реакции
57.270
Да , таа е што ја имам играно Carmageddon II: Carpocalypse Now,
98год. https://en.wikipedia.org/wiki/Carmageddon_II:_Carpocalypse_Now
а оваа новата од 2015 гледам лошо е оценета, изгледа не вреди да ја инсталирам и да се потсетам како беше.
Oчекувaв пoвеќе oд неa.
Брзo јa бaтaлив, не јa ни дoигрaв дo крaј.
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Да , таа е што ја имам играно Carmageddon II: Carpocalypse Now,
98год. https://en.wikipedia.org/wiki/Carmageddon_II:_Carpocalypse_Now
а оваа новата од 2015 гледам лошо е оценета, изгледа не вреди да ја инсталирам и да се потсетам како беше.
Pa ne e ni tolku losa, ako si fan ke ti se sviga, ocenite se sekogas subjektivni, taka da treba sam da si probas eve ti ja celata recenzija (kako negativnosti se oceneti optimizacijata i multiplayerot) mene mi izgleda zabavno.
http://www.hcl.hr/recenzija/carmageddon-reincarnation-68390/
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.648
Поени од реакции
1.538
Се сеќава ли некој на оваа игра колку само ја игравме таму пред 10тина години (мислам на првиот и вториот дел секако). Не знаете колку ја сакав оваа игра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom