Нокаут фаза ТОП 16 - Лил

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Тогаш Паркер е пичка од играч така?
Да, затоа што Паркер се нема докажано за Франција ::rolleyes::[DOUBLEPOST=1442680315][/DOUBLEPOST]
Најпрво да кажам дека Србија - Литванија беше лош натпревар за гледање. Еден куп почетнички грешки, загубени топки и што уште не. Да беше полуфинале ама тоа не е оправдување за лошата игра на двете селекции.

Литванија заслужено во финале. Одиграа фантастична одбрана. Калниетис не му даде на дише на Теодосиќ, Валанчиунас го затвори рекетот. Ги пуштаа Србите да шутираат тројки а овие ништо не можеа да погодат. Во напад и Литванците не беа нешто посебно меѓутоа со играта во одбрана го компензираа тоа.

Србија според мене го загуби мечот поради оној кој им донесе сребро на Светското пред една година и ја врати атмосферата во репрезентација а тоа е Сале Ѓорѓевиќ.

Богдановиќ беше очаен цело првенство и имаше лиминирана минутажа (околу 20 минути) а тука го играше речиси цел меч. И пак не покажа ништо а на крајот и ги уништи поради неискуството. Избрзани шутеви за 3, непотребно гушење на топката и влезот на крај.
Ги пратав Фенер минатата сезона и таму беше просечен со неколку добри партии и покрај очигледното форсирањето од Обрадовиќ.
Калиниќ (не знам зошто) остана закован на клупата а и покрај лошиот старт можеше многу да придонесе и во одбрана а и во напад.

Сале почна со ниска петорка и кога сфати дека рекетот е празен и се безопасни смени висока петорка со Бјелица, Ерцег и Радуљица. Меѓутоа Ерцег целосно потфрли.
Бјелица и Тео просечни а тие беа моротор на екипата. Бјелица повлече еден период меѓутоа тоа беше малку.

Репрезентација како Србија да упати 30 шутеви за 3 во ситуација кога имаат едвај 20% реализација е недозволиво и тоа е вина на селекторот. Не е Македонија па нема кој да шутне од рекет. Високите играчи бегаа надвор наместо да влезат внатре. Кога Валанчиунас доби 4-та лична на 5 мин до крајот и Литванците беа влезени во бонус Ѓорѓевиќ го извади Радуљица наместо да го остави да ги полни од рекетот. На крајот целосно се изгуби па го стави во игра Милосављевиќ во одлучувачки моменти и овој нормално загуби топка.

Одбраната исто така мизерна. Литванците ги уништија со пик енд рол играта. Литванските бекови постојано му бегаа на Теодосиќ и а Радуљица направи потполно неразбирлив фаул при истек на нападот на Литванците на крајот.
Во превод со толку скандалозна игра жално ќе беше да победеа а тука најмногу вината ја гледам во Ѓорѓевиќ.

Сепак имаат страшно перспективна генерација и мислам дека во следните 5 години постојано ќе се во топ 5. Како и да е, прокоцкаа фантастична шанса бидејќи тука им се совпаднаа многу работи.
И да, газеа во групата на смртта меѓутоа беа исто толку лоши во елиминациската фаза. Со Финска и Чешка некако во последната четвртина успеваа да избегаат и да го замачкаат тоа но со Литванија не им успеа. Оваа Литванија со игра како во групата ќе ја демолираа ама тоа е што било кога би било.

Во финалето иако не ги сакам типувам на Шпанија како апсолутен фаворит. Играат лошо ама го имаат Гасол и страшна самодоверба по победите над Грција и Франција. Сепак јас ќе си навивам за Литванија која со 3-ца одлични кошаркари успеа да стигне до финалето.
Да беа паметни Србија, селектор ќе им беше Кокошков, ама големи ега и заткулисни игри се во прашање.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
37.963
Поени од реакции
106.370
Да, затоа што Паркер се нема докажано за Франција ::rolleyes::[DOUBLEPOST=1442680315][/DOUBLEPOST]Да беа паметни Србија, селектор ќе им беше Кокошков, ама големи ега и заткулисни игри се во прашање.
Па млади се овие играчи на Србија, има време да се докажат.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Па млади се овие играчи на Србија, има време да се докажат.
Бјелица и Теодосиќ одамна не се млади (иако би можеле да одиграат уште 2-3 првенства), а не гледам ни кој би ги наследил. Хрватите, барем на имиња, имаат многу посветла иднина, ама и они си се приказна за себе.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Да, затоа што Паркер се нема докажано за Франција ::rolleyes::[DOUBLEPOST=1442680315][/DOUBLEPOST]Да беа паметни Србија, селектор ќе им беше Кокошков, ама големи ега и заткулисни игри се во прашање.
Ако зборуваме за изборот на селектор пред СП од минатата година да (мислам дека тогаш Кокошков беше споменуван како еден од можните селектори), меѓутоа во ситуација во која пред само една година Ѓорѓевиќ од никаде им донесе сребро на Светско првенство и воведе дисциплина и хармонија во репрезентацијата ќе беше несериозно (и неоправдано) сега да го сменат.

Факт е дека Кокошков е феноменален стратег ама поради балканскиот менталитет кој кај него речиси и да го нема а кај играчите најчесто е главен проблем низ кариерата прашање е дали ќе успееше да воведе ред и дисциплина (што за чудо на Сале му успеа).

Ѓорѓевиќ и генерално не е лош тренер. Сепак му фали искуството кое го имаат големите стратези и она брзо размислување и дејствување во дадена ситуација.
Сега како тренер на Панатинаикос ќе има можност да го стекне бидејќи ќе има силни мечеви во Евролига во континуитет.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
5.147
Поени од реакции
7.850
Маркович е меѓу 5 играчи со најлош шут на првенствово, сигурен сум. Муабетите дека е главен дефанзивец, благодарен играч, не е он за во напад итн, се од времето кога беше форсиран Јуре Здовц у петорка како специјалист за одбрана. Таа кошарка се играла тогаш, во модерната игра нема место за некој дрвосечач што во одбрана е добар, а во напад 4 играат. Кај што има ужасен шут, мангупот има слобода да шутира колку сака, еве и денес и со Литванија минимум 5 пати шутна за тројка. Класична цепеница.
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Каков старт на Шпанија...

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Надал од Данска у Франција директива, кога стигна бе. :D

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
Член од
19 ноември 2008
Мислења
740
Поени од реакции
284
Кога ќе го слушнам Игорче Чача Родригез ме фаќа јака серка у пм.Како може овој неписмен да коментира кошарка.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.080
Поени од реакции
4.922
Која гнада е Руди све му ебам
А и судииве бе све им ебам
 
Член од
6 април 2009
Мислења
6.145
Поени од реакции
2.984
Boring lvl: 99.

Перфектно изиграна одбрана од Шпанија, пик & ролот - најјакото оружје на Литванија тотално затворен, Валанчунас изгубен во свемирот, целосно без идеја беа цел натпревар.

Позаслужена победа за Шпанија, амин. Сеа МВП - Гасолиња и то е то.
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.080
Поени од реакции
4.922
Катастрофа баш затоа сакав Србија у финале ќе беше интересно овие една партија изиграа добро цело првенство у полуфинале и дојдоа финале каде се знаеше дека ќе ги згазат од почеток се виде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom