Нокаут фаза ТОП 16 - Лил

Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Се заврши фазата по групи на ЕП 2015 кое се играше во 4 града,за прв пат во историјата на европските првенства.Така да и за прв пат немаме нови 2 групи, така да имаме веднаш нокаут фаза.
Сега сите екипи се селат во Лил, каде што ке се игра на стадионот на ФК Лил. Теренот се користи за повеќе спортови, така што дејвис куп екипата на Франција ги играше своите мечеви на стадионот во Лил, овој пат на овој терен ке се игра кошарка.

Фиба ги одреди термините во кои ке се играат натпреварите, познато е дека 4 натпревари ке се на 12.09,а 4 на 13.09

Паровите во 1/8 финале се
Шпанија - Полска ( 18:30 ) (12.09)
Грција - Белгија (14:30 )
Франција - Турција ( 21:00 )
Летонија - Словенија ( 12:00 )


Србија - Финска ( 14:30 ) (13.09)
Хрватска - Чешка (12:00 )
Израел - Италија ( 18:30 )
Литванија - Грузија ( 21:00 )

Еве го и целосниот жреб кој со кој ке вкрстува понатаму.

Шпанија - Полска

Шпанците кроз иглени уши се протнаа против Германците, откако Шрудер имаше слободно фрлање за продлжение...
Ни малку не блескаа во групите се се врти околу Гасол, Руди е тотално ван форма, на крилата на Гасол, Љиљ и будење на Чачо против Германија догураа до нокаут фазата некако...

Полска ги намачи Французите,имаа 3-2 скор по групите, имаат добра екипа, играат тимска кошарка но веројатно тука ке биде крајот за нив на ова ЕП, имаат некои шанси но мора максимално да држат до егал до 4/4, Шпанците кога водат 20 играат преубава кошарка, најубава за око но кого е густо... се тресат сите.

Очекувам победа за Шпанија измеѓу 8-12 поени.

Грција - Белгија

Грците се апсолутни фаворити против Белгија, многу мали шансите се за Белгијанците да поминат тука...единствено ако Лоџески и Росом не поулават па да убацат и двајцата по 30 поени. Добро им е познат Лоџески на Грците и очекувам да го затворат убаво.

Грците имаат една предност кој ниту една друга екипа нема. Имаат победник во тимот играч како Били Спанулис. Чим догураа до овде очекувам 1/2 финале од нив и р'вање со домаќинот Франција за финале.

Победа од 10+ поени за Грција

Франција - Турска

Веројатно најнеизвесната утакмица во 1/8 финалето.

Франците не импресионираа, можеби и играа по групите резервирано, онолку колку што е потребно за победа. Охриѓанецот Осман е откритие на евробаскетот до сега, очекувам да експлодира следната сезона во евролигата но Турците имаат голем проблем од тоа што гледав кога екипите ке им го затворат централниот пикенрол Ерден - Диксон алиас Мухамед Али :D, така што го кркнаа 27 разлика од Шпанија и 19 од Србија.Ако Франција го затвори централниот пикенрол го добива натпреварот 99%.

Турција мора да има уште еден расположен играч покрај Диксон и Осман, па и двајца ако мисли да се надигрува со Франција.

Очекувам победа на Франција од десетина поени.


Летонија - Словенија

Летонците беа домаќини во групите и според мене само ради тоа ги пројдоа групите. По отказот на Порзингис и повредата на Давис Бертанс, оваа репрезентација не е истата како таа со нив. Да беа тие присутни на мечот со Словенија речиси сум сигурен дека Летонија ке ја победеше оваа прикрпена екипа на Словенија.

Словенија дојде многу ослабена на ова ЕП, на Здовц му откажаа Драгиќ ( Рајли не го пушти на ЕП поради 90 милионскиот договор што го потпиша ова лето ), Нахбар, Лорбек, Бегиќ, Видмар, имаа проблеми да го натурализираат Брајан Данстон, така да прикрпија некој тим за ова ЕП, со главни улоги во тимот доделени на Зоран ( брат му на Горан :D ) и Јака Блажиќ...

На овој меч ке има рафална паљба Блумс - Препелиќ, два изворедни шутери кои погаѓаат 3ки од најневозможни ситуации.

Очекувам Словенија да помине тука бидејки се фајтери и тренерот Здовц е еден од олд скул тренерите кој бара борење за секој поен. Разлика 4-8 поени.

Србија - Финска

Србија веројатно после Франција е најголем фаворит за златото, доаѓаат од групата на смрт во Берлин со скор од 5-0.

Се се врти околу Теодосиќ, го израмни рекордот на Калнеитис со 13 асистенции на еден меч, а против Италија имаше и мала шутерска клиника за 7 минути убаци 14 поени, Бјелица покрај Тео е алфа и омега во екипата , кој веројатно последнава година игра кошарка за во Нба, па така му се исполни и сонот за НБА, Калиниќ со некои 80% шут од поле е најдобриот шутер на ова ЕП. Фалеа поените на Богдан кој сеуште осеќа болки во грбот но ваљда ке се среди изјави Сале до 1/8 финалето во Лил. Дури и одбрана пеглаат сасвим сасвим одлично

Финска - скуп на индијанци кои дивљаат, трчат, шутират од кај сакаат, без остварување на внатрешна игра - играат со 4ки на позицијата центар.

Брадуљица ке ги тури у топ овие Финциве.

Очекувам едно 15-20 разлика за Србија.

Хрватска - Чешка

Најчокерската екипа на сите првенства е Хрватска, тие можат да изгубат и да водат 10 поени пред крај. Невозможно колкави лузери се, она ште Цска во тимската кошарка, тие се во репрезентативната.

Имаат неверојатен тим на хартија но тоа не делува така на теренот...Хезоња е погубен, ги знае сите тие „намазни финти“, школуван кошаркар е но после победата со Словенија изјави „Ова е победа за све које су погинули за нашу земљу“ му се чудеа новинарите у пресот едно 15 минути.

Томиќ го развлачаат по весниците у Хрватска, како не играл како што игра во Барселона, дека играл само за Пари го болело кур за се друго.

Чешка е пријатното изненадување на ова ЕП играа навистина одлично на крилата на Саторански, Весели и Шилб...Саторански на дуелот со Литванија го бутна и претходно поставениот рекорд на Калнеитис и Тео со 15 асистенции.

Не знам дали Чесите имаат доволно ширина во тимот за да ја добијат Хрватска, но имаат големи шанси и тоа доста.

Овде го очекувам првото изненадување и победа на Чешка.

Израел - Италија

Израел со Финска се најслабите репрезентации во нокаут фазата. Иако Израел е секогаш незгоден оваа година немаат што да бараат понатаму. Каспи ке си земе 20 шута како по обичај, Елиаху и Охајон ке придодат уште по некој појан, додека останативе само статираат и гледаат.
Па тие загубија од факинг Босна....не знам уопште како победија на останатите натпревари, но тука ке им е крајот

Италијаните не можат ништо да одбранат у одбрана, да се собереме ние од форумов 80 поени префрлуваме без проблем. Катастрофални се у одбрана, нападот им се сведува на изолации цело време, играат изолација за Барњани, Џентиле, Белинели, Галинари. Веројатно ке го поминат Израел но не очекувам ништо понатаму од нив. Се собрале НБА Звезди и една Рајзинг стар :D и си играат кој повеќе нема да ја подава топката. Циркузантот на клупата Пјаниџани како маскота им е ставен, само гледа и ќути.

Победа на Италија од десетина разлика.

Литванија - Грузија

Литванија и нивниот катастрофален шут, ви се верува ли против Белгија шутираа 8% за три, еј 8 %, ова уште не сум го видел до сега во кошарката. Се им се сведува на пикот Калнеитис - Валанчиунас. Не делуваат така моќно како што се очекуваше, е сега дали чуваат снага или нешто друго е во прашање ке видиме...

Грузија со факинг Цинцадзе и боксерот Пачулија :D. Доста им беше што ја пројдоа групата, но можеби има малку надеж за нив со Литванија. Кокошков е школуван тренер и очекувам да спреми некој специјал за Калнеитис ( ке му го залепи Саникидзе овој да го гуши цело време) и да ја умртви играта. Победата против Хрватска ги окуражи Грузијците, не се веќе под притисок, додека кај Литванците им дише цела нација во врат и се надеваат на медал, а овие поочајни не биле.

Мислам дека ке тепа Литванија, но со многу многу маки.


Тоа е тоа народе, на здравје нокаут фаза без нашите лавови читај коњи , одберете си свој фаворит и уживајте крај малите екрани со Сител. :D
 
Последно уредено:
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.345
Поени од реакции
3.754
Мојот фаворит Србија лагано покрај Финска, а после би се скрстила со Хрватска во 1/4 финале и тоа би требало да биде интересно :aplauz:

Од другите дуели Турција - Франција вреди да се погледне, би сакал тука Турција да изненади.

:tvg:
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.301
Поени од реакции
11.335
Дур ние се бориме за нашиот градски стадион да има паркинг, автобуска линија, место за новинари и тоалети во Франција стадоните стануват трансформери.

Очекувам Литванија да киксне, другото мислам се е јасно. Полсем ова почнува вистинскиот Евробаскет.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.491
Поени од реакции
22.961
Сите 8 натпревари ќе ги пренесуваат Сител и Сител 3?
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.180
Поени од реакции
26.382
Убаво и опширно излагање на Колд, стигнав до делот за Финска како ги опишува и си викам...бре мајката и нашите поминале у нокаут фаза :pos:
 

Andy-95

The Slim Shady
Член од
29 јули 2014
Мислења
285
Поени од реакции
108
Мој фаворит Хрватска!!! Добија ветар во грб, со домашните наптревари, му требаше поразот од Грузија да ги разбуди малце е сега главното. Прво лесно против Чесите и Весели, па после со Србија :vozbud:. Ќе биди лудило. Ако помини Србија се разбира! :D
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
1.846
Поени од реакции
1.970
Според мене Србите се 10000% во финале.. дефинитивно покажуваат како се игра кошарка, 10 поени разлика со Шпанија , лекции на Италија , Турција..
Очекувам противник у финале да им биде Грција , онака со некоја педерска игра со победа во последни секунди во 1/4 финале со Шпанија и продолжување со некоја никаква игра , мутава среќа , со некој лев шут на Спанулис/Принтезис да одат на мегдан со Србите :)
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.692
Поени од реакции
15.599
Инаку не е прво првенство што ќе се одигра на фудбалски стадион :)

Прогноза за до крај, ма да сум лош во прогнози.
1/2 финале:
Шпанија - Франција
Србија - Италија
Финале
Шпанија - Србија
Шампион
Шпанија
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
11.180
Поени од реакции
26.382
Јас мислам Италјанциве сега ќе се разиграат.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
515
Поени од реакции
242
мој тип за денеска

Латвија-Словенија, за мене се ова две просечни репки, имаа среќа шо играат меѓусебе инаку и двете ке беа елиминирани, јнас очекувам до крај неизвесен меч, со победа на Словенија, иако повеке ми се симпатични латвијциве

Грција-Белгија истотака иако фаворитот го знаеме белгија ќе пружи солидна партија и минимум 30 минути ке биде неизвесно, на крај ке тепа Грција

Шпанија Полска, покрај лошите игри на шпанците мислам дека Полска не е дорасната со тој состав да ја тепа фуријата, лесна победа на шпанија денес

франција турција, турција играше променливо а франција тек сегга влегува во ритам, неизвесен меч со победа на франција, макар и во продолженија

утре

хрватска чешка, со игрите чешка е апсолутен фаворит на овој меч, освен коцкастите ако се размавнат баш сега, инаку мислам дека не можат да се одбранат од брзите чеси

србија финска, колку и да се симпатични финците би било чудо да го победат фаворитот број еден сеа за с еа со игрите, победа на србија ама не толку лесна, сепак.

Израел Италија, на почетокот типував дека нема ни групата да ја минат ама евреите се закон со игрите разноврсни во напад, италијаните покажаа карактер, ама на овој меч не можам да типувам, за мене овој меч е 50-50 и мислам ке биде многу интересен, на крај може едниот тим ке го декласира другиот ама не ми се типува

литванија грузија, уште еден интересен меч, многу ја потценуват грузија, колку и да се гнасни на паркет јас мислам дека тука ке има изненадување и победа на грузијциве,нивните шутери ке бидат разбиени од високите надворешни играчи на грузија

прогноза 1/4 финале

Франција-Словенија
Шпанија-Грција
Србија-Чешка
Италија-Грузија
 
Член од
18 септември 2011
Мислења
5.432
Поени од реакции
5.555
Колку се тврди обрачите во Лил...

Sent from my HTC One M9 using Tapatalk
 
G

Goldie

Гостин
Франција - Латвија
Шпанија - Грција
Србија - Хрватска
Израел - Грузија

1/2
Франција - Грција
Србија - Израел

Финале
Грција - Србија, победник Грција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom