Нови возачки дозволи

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од marija aleksova, 20 април 2007.

1. mble

mble

Член од:
    2 март 2014
    Мислења:
    11
    Допаѓања:
    0
    Zdravo koj e vo komisija sega so e formiran?

2. paparak

paparak

Член од:
    5 јануари 2015
    Мислења:
    769
    Допаѓања:
    1.622
    zdravo nekoj od forumot da mi odgovori?sakam da polagam za c kategorija vozam so b kat.veke 20 godini.kolku cinat casovi i dali se polagaat testovi ili samo voznja?pozdrav

3. mble

mble

Член од:
    2 март 2014
    Мислења:
    11
    Допаѓања:
    0
    Kolku pari e da polagas vozacki ispit?

4. Cruise

Cruise Ja sam taj iz Cadjavice

Член од:
    1 јануари 2013
    Мислења:
    2.039
    Допаѓања:
    924
    За која категорија?

5. Возачка дозвола

Возачка дозвола

Член од:
    11 февруари 2015
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    1
    За сите што имаат добиено бугарско државјанство и сакаат да го сменат возачката си дозвола со бугарска...

За да ја сменеш македонската возачка дозвола за бугарска или ЕУ возачка (важи секаде) треба:

-Македонска диплома основно или средно образование да ја преведеш во Бугарија да ти издадат таму и заверат од Универзитет;

- Ако имаш C, D, E категорија треба да одиш на ПСИХОТЕСТ (50+10 лева= 60 лева е)-
    исто така важи и за превоз на патници и товар во странство како и за обновување на одземена возачка дозвола по употреба на алкохол- http://www.psihotests.com/ За повеќе информација: [​IMG]+359886623000

- Лекарски преглед или медицински (Бугарија) 50 лева. http://www.liulinmed.com/contacts.html

- во Патна полиција КАТ се вика во Софија, се подаваат сите документи.

6. 123456

123456

Член од:
    6 септември 2007
    Мислења:
    5.622
    Допаѓања:
    3.153
    Стига Смс кога ке биде готова возачката или не?

7. JETKUNDO

JETKUNDO

Член од:
    15 јануари 2014
    Мислења:
    2.705
    Допаѓања:
    1.614
    која автошкола има мотори за полагање ? колку пари е обуката,како се одвива,што-како,може ли да ми кажете ? зборам за мотор од 600+

8. neonka21

neonka21

Член од:
    21 јули 2010
    Мислења:
    350
    Допаѓања:
    320
    Едно прашање, ја немам сменето старата не биометриска дозвола ..... Дали ќе треба да плаќам некоја казна или слично.... Инаку регулар ми траеше до јуни 2015

9. Dexter26

Dexter26

Член од:
    24 април 2008
    Мислења:
    8.020
    Допаѓања:
    6.960
    Ако досега не те фатиле да возиш со истечена возачка дозвола или без биометриска возачка дозвола, тогаш си имал среќа.

Но бидејќи возачката дозвола ти е веќе истечена, мораш да извадиш нова, бидејќи ако те фатат со истечената возачка дозвола - без разлика дали е стара или е биометриска - ќе заработиш казна, исто како да те фатиле со истечена лична карта.

10. Spo_Dex_Coquvaporte

Spo_Dex_Coquvaporte Слободен Ропак

Член од:
    2 декември 2015
    Мислења:
    40
    Допаѓања:
    4
    Каква е сега ситуацијава и правилава за полагање Ц од сите различно слушам,ме интересира за Ц категорија,имам 5 и нешто години Б категорија
    што се е потребно за Ц категорија?
    Каде можам да ги најдам тестовите?
    Колку чини полагањето и се останато?
    Мора ли да се иде повторно на прва помош и лекарско -.-' има ли некаде плати земи?
    итд..

На Gladiatorized и Vori им се допаѓа ова.
  11. Black Hok

Black Hok CRUISE

Член од:
    11 декември 2012
    Мислења:
    2.332
    Допаѓања:
    1.194
    Јас полагам и се обучавам за Ц категорија..Треба лекарско уверение прво,тоа кошта околу 2200 денара,часови за обука,јас платив 17.000 денара,пријавата е 5800 денара,и 1000 денара плаќаш на денот на полагањето за користење на камионот..

Тестовите се на mvr.gov.mk testovi.

На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Spo_Dex_Coquvaporte

Член од:
    2 декември 2015
    Мислења:
    40
    Допаѓања:
    4
    Чекај,чекај.... пред околу 3-4 ми одговорија од Неуромедика за лекарско чини 1450денари,(зашто 2200 и дали во таа цена е и прва помош?)
    Часови за обука не ми се потребни дали може да се избегнат? или ради реда да се отиде на полигон и низ град 1час?
    А тие 5800 денари се за тестовите,полигонот и градска?
    И што е форава сега 1000 денари на денот на полагање....без врска брат...

Бтв..се слушнав со еден инструктор ми рече се на се 450евра лекарско,прва помош,часови,бла бла бла и полагање..... па гледам има ли некоја подобра варијанта ако некој знае нека пише

13. Black Hok

Black Hok CRUISE

Член од:
    11 декември 2012
    Мислења:
    2.332
    Допаѓања:
    1.194
    Мене толку ми земаа,лекарското за Б и Ц категорија не е исто јас мислам..За Ц категорија е поскапо..Прва помош за Ц категорија не постои,тоа е само за Б категорија..Часови за обука е само еден или два часа по 30-40 минути,али таму си одиш чисто ради тебе..Во тие 5800 е комплетната пријава,тестови,полигон и градска..А тие 1000денара ги даваш на денот на полагање,од 15 до 45 минути трае полагањето,и да несакаш,ќе направиш некоја грешка,али и да не направиш,намерно ќе те пикнат во некое сокаче и ќе те поебат.

На Spo_Dex_Coquvaporte му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Spo_Dex_Coquvaporte

Член од:
    2 декември 2015
    Мислења:
    40
    Допаѓања:
    4
    Абе во Неуромедика лекарско 1450 денари за Ц категорија брат,а тоа за Прва помош така ми кажа инструкторов,ете ти полагаш па знаеш па фала на одговориве,значи 120евра од прилика за полагање и за камиончето :D
    Еве одговор од Неуромедика

15. LepiDzoni

LepiDzoni

Член од:
    25 јули 2014
    Мислења:
    670
    Допаѓања:
    1.097
    Nekoj sto gi polagal prasanjata vo brzo vreme da mi kaze dali se pagjaat istite od http://etest.amsm.mk/ ?

Сподели преку: