Нови возачки дозволи

Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
zdravo nekoj od forumot da mi odgovori?sakam da polagam za c kategorija vozam so b kat.veke 20 godini.kolku cinat casovi i dali se polagaat testovi ili samo voznja?pozdrav
 
Член од
11 февруари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
1
За сите што имаат добиено бугарско државјанство и сакаат да го сменат возачката си дозвола со бугарска...

За да ја сменеш македонската возачка дозвола за бугарска или ЕУ возачка (важи секаде) треба:

-Македонска диплома основно или средно образование да ја преведеш во Бугарија да ти издадат таму и заверат од Универзитет;

- Ако имаш C, D, E категорија треба да одиш на ПСИХОТЕСТ (50+10 лева= 60 лева е)-
исто така важи и за превоз на патници и товар во странство како и за обновување на одземена возачка дозвола по употреба на алкохол- http://www.psihotests.com/ За повеќе информација:
+359886623000


- Лекарски преглед или медицински (Бугарија) 50 лева. http://www.liulinmed.com/contacts.html

- во Патна полиција КАТ се вика во Софија, се подаваат сите документи.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.126
Поени од реакции
4.078
Стига Смс кога ке биде готова возачката или не?
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
која автошкола има мотори за полагање ? колку пари е обуката,како се одвива,што-како,може ли да ми кажете ? зборам за мотор од 600+
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
351
Поени од реакции
320
Едно прашање, ја немам сменето старата не биометриска дозвола ..... Дали ќе треба да плаќам некоја казна или слично.... Инаку регулар ми траеше до јуни 2015
 
Член од
24 април 2008
Мислења
8.326
Поени од реакции
7.239
Едно прашање, ја немам сменето старата не биометриска дозвола ..... Дали ќе треба да плаќам некоја казна или слично.... Инаку регулар ми траеше до јуни 2015
Ако досега не те фатиле да возиш со истечена возачка дозвола или без биометриска возачка дозвола, тогаш си имал среќа.

Но бидејќи возачката дозвола ти е веќе истечена, мораш да извадиш нова, бидејќи ако те фатат со истечената возачка дозвола - без разлика дали е стара или е биометриска - ќе заработиш казна, исто како да те фатиле со истечена лична карта.
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
89
Поени од реакции
39
Каква е сега ситуацијава и правилава за полагање Ц од сите различно слушам,ме интересира за Ц категорија,имам 5 и нешто години Б категорија
што се е потребно за Ц категорија?
Каде можам да ги најдам тестовите?
Колку чини полагањето и се останато?
Мора ли да се иде повторно на прва помош и лекарско -.-' има ли некаде плати земи?
итд..
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.209
Каква е сега ситуацијава и правилава за полагање Ц од сите различно слушам,ме интересира за Ц категорија,имам 5 и нешто години Б категорија
што се е потребно за Ц категорија?
Каде можам да ги најдам тестовите?
Колку чини полагањето и се останато?
Мора ли да се иде повторно на прва помош и лекарско -.-' има ли некаде плати земи?
итд..
Јас полагам и се обучавам за Ц категорија..Треба лекарско уверение прво,тоа кошта околу 2200 денара,часови за обука,јас платив 17.000 денара,пријавата е 5800 денара,и 1000 денара плаќаш на денот на полагањето за користење на камионот..

Тестовите се на mvr.gov.mk testovi.
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
89
Поени од реакции
39
Јас полагам и се обучавам за Ц категорија..Треба лекарско уверение прво,тоа кошта околу 2200 денара,часови за обука,јас платив 17.000 денара,пријавата е 5800 денара,и 1000 денара плаќаш на денот на полагањето за користење на камионот..

Тестовите се на mvr.gov.mk testovi.
Чекај,чекај.... пред околу 3-4 ми одговорија од Неуромедика за лекарско чини 1450денари,(зашто 2200 и дали во таа цена е и прва помош?)
Часови за обука не ми се потребни дали може да се избегнат? или ради реда да се отиде на полигон и низ град 1час?
А тие 5800 денари се за тестовите,полигонот и градска?
И што е форава сега 1000 денари на денот на полагање....без врска брат...

Бтв..се слушнав со еден инструктор ми рече се на се 450евра лекарско,прва помош,часови,бла бла бла и полагање..... па гледам има ли некоја подобра варијанта ако некој знае нека пише
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.209
Чекај,чекај.... пред околу 3-4 ми одговорија од Неуромедика за лекарско чини 1450денари,(зашто 2200 и дали во таа цена е и прва помош?)
Часови за обука не ми се потребни дали може да се избегнат? или ради реда да се отиде на полигон и низ град 1час?
А тие 5800 денари се за тестовите,полигонот и градска?
И што е форава сега 1000 денари на денот на полагање....без врска брат...

Бтв..се слушнав со еден инструктор ми рече се на се 450евра лекарско,прва помош,часови,бла бла бла и полагање..... па гледам има ли некоја подобра варијанта ако некој знае нека пише :D
Мене толку ми земаа,лекарското за Б и Ц категорија не е исто јас мислам..За Ц категорија е поскапо..Прва помош за Ц категорија не постои,тоа е само за Б категорија..Часови за обука е само еден или два часа по 30-40 минути,али таму си одиш чисто ради тебе..Во тие 5800 е комплетната пријава,тестови,полигон и градска..А тие 1000денара ги даваш на денот на полагање,од 15 до 45 минути трае полагањето,и да несакаш,ќе направиш некоја грешка,али и да не направиш,намерно ќе те пикнат во некое сокаче и ќе те поебат.
 

Spo_Dex_Coquvaporte

Психолог со извод од банка
Член од
2 декември 2015
Мислења
89
Поени од реакции
39
Мене толку ми земаа,лекарското за Б и Ц категорија не е исто јас мислам..За Ц категорија е поскапо..Прва помош за Ц категорија не постои,тоа е само за Б категорија..Часови за обука е само еден или два часа по 30-40 минути,али таму си одиш чисто ради тебе..Во тие 5800 е комплетната пријава,тестови,полигон и градска..А тие 1000денара ги даваш на денот на полагање,од 15 до 45 минути трае полагањето,и да несакаш,ќе направиш некоја грешка,али и да не направиш,намерно ќе те пикнат во некое сокаче и ќе те поебат.
Абе во Неуромедика лекарско 1450 денари за Ц категорија брат,а тоа за Прва помош така ми кажа инструкторов,ете ти полагаш па знаеш па фала на одговориве,значи 120евра од прилика за полагање и за камиончето :D
Еве одговор од Неуромедика
 
На врв Bottom