Нови возачки дозволи

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од marija aleksova, 20 април 2007.

 1. mble

  mble

  Член од:
  2 март 2014
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Zdravo koj e vo komisija sega so e formiran?
   
 2. paparak

  paparak

  Член од:
  5 јануари 2015
  Мислења:
  769
  Допаѓања:
  1.622
  zdravo nekoj od forumot da mi odgovori?sakam da polagam za c kategorija vozam so b kat.veke 20 godini.kolku cinat casovi i dali se polagaat testovi ili samo voznja?pozdrav
   
 3. mble

  mble

  Член од:
  2 март 2014
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  0
  Kolku pari e da polagas vozacki ispit?
   
 4. Cruise

  Cruise Ja sam taj iz Cadjavice

  Член од:
  1 јануари 2013
  Мислења:
  2.039
  Допаѓања:
  924
  За која категорија?
   
 5. Возачка дозвола

  Возачка дозвола

  Член од:
  11 февруари 2015
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  1
  За сите што имаат добиено бугарско државјанство и сакаат да го сменат возачката си дозвола со бугарска...

  За да ја сменеш македонската возачка дозвола за бугарска или ЕУ возачка (важи секаде) треба:

  -Македонска диплома основно или средно образование да ја преведеш во Бугарија да ти издадат таму и заверат од Универзитет;

  - Ако имаш C, D, E категорија треба да одиш на ПСИХОТЕСТ (50+10 лева= 60 лева е)-
  исто така важи и за превоз на патници и товар во странство како и за обновување на одземена возачка дозвола по употреба на алкохол- http://www.psihotests.com/ За повеќе информација: [​IMG]+359886623000

  - Лекарски преглед или медицински (Бугарија) 50 лева. http://www.liulinmed.com/contacts.html

  - во Патна полиција КАТ се вика во Софија, се подаваат сите документи.
   
 6. 123456

  123456

  Член од:
  6 септември 2007
  Мислења:
  5.622
  Допаѓања:
  3.153
  Стига Смс кога ке биде готова возачката или не?
   
 7. JETKUNDO

  JETKUNDO

  Член од:
  15 јануари 2014
  Мислења:
  2.705
  Допаѓања:
  1.614
  која автошкола има мотори за полагање ? колку пари е обуката,како се одвива,што-како,може ли да ми кажете ? зборам за мотор од 600+
   
 8. neonka21

  neonka21

  Член од:
  21 јули 2010
  Мислења:
  350
  Допаѓања:
  320
  Едно прашање, ја немам сменето старата не биометриска дозвола ..... Дали ќе треба да плаќам некоја казна или слично.... Инаку регулар ми траеше до јуни 2015
   
 9. Dexter26

  Dexter26

  Член од:
  24 април 2008
  Мислења:
  8.020
  Допаѓања:
  6.960
  Ако досега не те фатиле да возиш со истечена возачка дозвола или без биометриска возачка дозвола, тогаш си имал среќа.

  Но бидејќи возачката дозвола ти е веќе истечена, мораш да извадиш нова, бидејќи ако те фатат со истечената возачка дозвола - без разлика дали е стара или е биометриска - ќе заработиш казна, исто како да те фатиле со истечена лична карта.
   
 10. Spo_Dex_Coquvaporte

  Spo_Dex_Coquvaporte Слободен Ропак

  Член од:
  2 декември 2015
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  4
  Каква е сега ситуацијава и правилава за полагање Ц од сите различно слушам,ме интересира за Ц категорија,имам 5 и нешто години Б категорија
  што се е потребно за Ц категорија?
  Каде можам да ги најдам тестовите?
  Колку чини полагањето и се останато?
  Мора ли да се иде повторно на прва помош и лекарско -.-' има ли некаде плати земи?
  итд..
   
  На Gladiatorized и Vori им се допаѓа ова.
 11. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  Јас полагам и се обучавам за Ц категорија..Треба лекарско уверение прво,тоа кошта околу 2200 денара,часови за обука,јас платив 17.000 денара,пријавата е 5800 денара,и 1000 денара плаќаш на денот на полагањето за користење на камионот..

  Тестовите се на mvr.gov.mk testovi.
   
  На Gladiatorized му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Spo_Dex_Coquvaporte

  Spo_Dex_Coquvaporte Слободен Ропак

  Член од:
  2 декември 2015
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  4
  Чекај,чекај.... пред околу 3-4 ми одговорија од Неуромедика за лекарско чини 1450денари,(зашто 2200 и дали во таа цена е и прва помош?)
  Часови за обука не ми се потребни дали може да се избегнат? или ради реда да се отиде на полигон и низ град 1час?
  А тие 5800 денари се за тестовите,полигонот и градска?
  И што е форава сега 1000 денари на денот на полагање....без врска брат...

  Бтв..се слушнав со еден инструктор ми рече се на се 450евра лекарско,прва помош,часови,бла бла бла и полагање..... па гледам има ли некоја подобра варијанта ако некој знае нека пише
   
 13. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  Мене толку ми земаа,лекарското за Б и Ц категорија не е исто јас мислам..За Ц категорија е поскапо..Прва помош за Ц категорија не постои,тоа е само за Б категорија..Часови за обука е само еден или два часа по 30-40 минути,али таму си одиш чисто ради тебе..Во тие 5800 е комплетната пријава,тестови,полигон и градска..А тие 1000денара ги даваш на денот на полагање,од 15 до 45 минути трае полагањето,и да несакаш,ќе направиш некоја грешка,али и да не направиш,намерно ќе те пикнат во некое сокаче и ќе те поебат.
   
  На Spo_Dex_Coquvaporte му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Spo_Dex_Coquvaporte

  Spo_Dex_Coquvaporte Слободен Ропак

  Член од:
  2 декември 2015
  Мислења:
  40
  Допаѓања:
  4
  Абе во Неуромедика лекарско 1450 денари за Ц категорија брат,а тоа за Прва помош така ми кажа инструкторов,ете ти полагаш па знаеш па фала на одговориве,значи 120евра од прилика за полагање и за камиончето :D
  Еве одговор од Неуромедика
  [​IMG]
   
 15. LepiDzoni

  LepiDzoni

  Член од:
  25 јули 2014
  Мислења:
  670
  Допаѓања:
  1.097
  Nekoj sto gi polagal prasanjata vo brzo vreme da mi kaze dali se pagjaat istite od http://etest.amsm.mk/ ?
   

Сподели преку: