Нови возачки дозволи

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
80.642
Поени од реакции
178.499
ме интересира нешо пример идам град али ја заборавам возачката дозвола дома дали можат да ме казнат за не носење возачка дозвола а се регуларно никакви прекршоци при рутинска контрола имал некој вакво искуство
Да, мислам 30 евра беше.
 
M

MD_

Гостин
ме интересира нешо пример идам град али ја заборавам возачката дозвола дома дали можат да ме казнат за не носење возачка дозвола а се регуларно никакви прекршоци при рутинска контрола имал некој вакво искуство
Можат
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
288
Поени од реакции
110
ме интересира нешо пример идам град али ја заборавам возачката дозвола дома дали можат да ме казнат за не носење возачка дозвола а се регуларно никакви прекршоци при рутинска контрола имал некој вакво искуство
Може да Ве казнат, бидејќи согласно законот обврзани сте да ја носете со себе (заедно со собраќајната и картончето/книшката од возачката за внесување казнени поени) доколку Вие го управувате возилото. Доколку, пак некој друг управува со возилото, а Вие сте на совозачкото или на задните седишта од возилото, тогаш сообраќајниот полицаец од Вас може да побара само лична карта за идентификување доколку се работи за рутинска контрола, а пак од управувачот на возилото и лична карта и собраќајна дозвола и возачка дозвола и картончето/книшката од возачката за внесување казнени поени. Во секој случај, тој што управува со возилото, а притоа ги нема понесено со себе соодветните документи, тогаш со сигурност му следува казна (соодветна на прекршокот) + доколку при рутинскиот преглед не имате врзано сигурносни појаси и на двајцата ќе Ви следува казна од (мислам беше 20 евра). Затоа, друг пат поголемо внимание и понесете се со себе и ставете сигурносни појаси.;)
 
Член од
19 август 2010
Мислења
964
Поени од реакции
1.883
Друштво, видов дека го препорачуват Кекец како автошкола во Аеродром (Железничка).
Има некој што бил во Виза, исто таму?
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
351
Поени од реакции
320
Каде можам да извадам крвно картонче во Скопје во Центар ??? За обновување на возачка дозвола ми е, од стара во нова
 
Член од
23 јануари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Има ли некој искуство со полагање на испит за добивање "Сертификат за професионална компетентност на возач за учество во меѓународен превоз на патници и стоки" т.е. впишување на код 95 во возачката дозвола. Во мојот случај имам Б, Ц и ЦЕ но без впишан "информациски код"
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.209
Има ли некој искуство со полагање на испит за добивање "Сертификат за професионална компетентност на возач за учество во меѓународен превоз на патници и стоки" т.е. впишување на код 95 во возачката дозвола. Во мојот случај имам Б, Ц и ЦЕ но без впишан "информациски код"
Jas imam. 6.200 denara vo Amerit. Obicen zolt list, toj Dejan od Amerit vikase koga go pokazuvas na granica vo EU ti se smejat, ne vredi nisto, ama mora da go imas. Jas vozam Makedonija-Srbija-Ungarija do sea sum nemal problem vo ovie nekolku mesecna shoferska kariera. Vazi 5 godini. Za kod 95 treba da imas Evropski dokumenti ako ne se lazam.
 
Член од
23 јануари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Jas imam. 6.200 denara vo Amerit. Obicen zolt list, toj Dejan od Amerit vikase koga go pokazuvas na granica vo EU ti se smejat, ne vredi nisto, ama mora da go imas. Jas vozam Makedonija-Srbija-Ungarija do sea sum nemal problem vo ovie nekolku mesecna shoferska kariera. Vazi 5 godini. Za kod 95 treba da imas Evropski dokumenti ako ne se lazam.
Беше ли на обука "часови" , и како иде процедурата со полагањето. Прочитав дека електронски се полага, во Министерство за транспорт и врски.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.332
Поени од реакции
1.209
Беше ли на обука "часови" , и како иде процедурата со полагањето. Прочитав дека електронски се полага, во Министерство за транспорт и врски.
Гледаш на интернет кога има термин за обука. Одиш на терминот, само обуката трае 3-4 часа, не е за брзо, бидејќи е само еднаш.После обуката одиш во канцеларија да ти ги дадат тестовите. Од кога ќе ти ги дадат тестовите имаш термин на Америт кога полагаш, ние полагавме на УКИМ-Правен факултет мислам беше. Испитот трае 60 минути, и имаш луфта 70% од тестот да ти е точен. Значи од 100 прашање ако точно одговориш на 70 минеш. Така беше лани, сеа може е сменето нешто.
Се полага електронски, на компјутер. Задолжително да си носиш лична карта. Влегувате да полагате, пред секој компјутер имаш шифра, ја пишеш шифрата се логираш и започува испитот. Резултатите ти ги кажуваат одма дали си или не си положен. Ако си после 10-тина дена се јавуваш во Министерство за транспорт, тоа беше едно баракиче на плоштадот, памтам имаше некој факултет таму, дали за театар глума или нешто имаше, ти кажуваат дали ти е готов сертификатот, треба да уплатиш во банка и да ти го дадат уверението и тоа е тоа.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
237
Поени од реакции
247
Има ли некој искуство со полагање на испит за добивање "Сертификат за професионална компетентност на возач за учество во меѓународен превоз на патници и стоки" т.е. впишување на код 95 во возачката дозвола. Во мојот случај имам Б, Ц и ЦЕ но без впишан "информациски код"
Тоа не е код 95

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
23 јануари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Тоа не е код 95

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Цитирам:
"Министерството за транспорт издаваше хартиена форма на сертификат кој покажуваше дека возачите имаат завршена обука, меѓутоа со ваква возачка дозвола која што ја признава Германија веќе ќе може да се запише кодот 95. Формата и обликот на возачките дозволи е усогласен, меѓутоа бидејќи постојат раздвоени ингеренции на Министерството на транспорт и на Министерството за внатрешни работи, за да биде комплетно внесувањето на код 95, бидејќи такво поле веќе постои во возачките дозволи, потребно е само пропишување на процедури врз основа на што возачите ќе докажуваат дека го положиле испитот за професионална компетентност, за во МВР кога ќе им ги издаваат возачките дозволи да им се впише и код 95“, вели Биљана Муратовска – Асоцијација на здруженија на превозници „Макам -транс"
 
Член од
14 октомври 2017
Мислења
107
Поени од реакции
22
Здраво, некој да ми ја објасни процедурата за вадење на сите документи за возачка дозвола "Б" категорија пред да почнам со обука. И дали некој знај во Прилеп кај се вади Црвен Крст?
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
38
Поени од реакции
16
Здраво, некој да ми ја објасни процедурата за вадење на сите документи за возачка дозвола "Б" категорија пред да почнам со обука. И дали некој знај во Прилеп кај се вади Црвен Крст?
Прво ќе си извадиш лекарско уверение, тоа почнуваш во таа зградата наспроти медицинското училиште во пп и ќе те упатат нагоре ваму таму да си прошеташ, после бираш авто школа си се нацртуваш зависи колку ќе ти побараат за обука, црвен крст се полага одма тука до паркот кај судот, во таа голема зграда со бела ограда.
За малку ќе заборавев ти треба и сведителство за завршено најмалку основно образование, заверено на нотар.
 
Член од
13 март 2014
Мислења
670
Поени од реакции
138
Здраво на сите...тие што имате положено, од кој пат градска положивте и колку пари ве фати се на се ? :) И дали по извесно време се опуштивте да возите по други градови,,, мене многу ми е страв на автопат како ќе се снајдам..
 
K

kicodarker

Гостин
Здраво на сите...тие што имате положено, од кој пат градска положивте и колку пари ве фати се на се ? :) И дали по извесно време се опуштивте да возите по други градови,,, мене многу ми е страв на автопат како ќе се снајдам..
Вози си со искусен што знае да ти објасни. На автопат е побрзо но поедноставно и ќе научиш контрола на возилото на поголеми брзини. Не е страшно,само пак, имај искусен човек за да знаеш дали ти е океј возењето или не.
 
На врв Bottom