Недела неработен ден

Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.346
Поени од реакции
4.983
Нека гледаат тие да ги средат останатите работнички права. Ме заболе мене дали ќе ми биде мене неработен Недела или Сабота или Вторник.
80% од приватен сектор не почитува 40 сати работна недела, константни опструкции за слободни денови, годишни одмори, К15....
Нека ограничи државата Да имам - 40 сати со закон!!!!! и да не смее приватник да те условува преку таа бројка да работиш. Па дали ќе ми бидат мене Вторник и Петок или Сабота и Недела неработни. Ич кур не ми чуе.
Што повеќе Слободен ден измеѓу Понеделник и Петок ми е кец на десетка, затоа што можам да завршам триста работи, кој инаку во НЕДЕЛА како што е сега поставена не можам од проста причина што НИШТО НЕ РАБОТИ!!!!

Знаете имаше една приказна во тоа старите учебници.

Во едно село имало Панаѓур каде измеѓу другото имало и Вртелешка на која се забавувале локалните деца. Едно сиромашно дете со радост ја гледало вртелешката посакувајќи и тоа да се забавува како и сите останати деца, меѓутоа немало скршена паричка во својот џеб. Го здогледал газдата на вртелешката и му рекол- "Ќе ти дадам еден грош ама мора да го одработиш така што ќе ја вртиш вртелешкава"
Детето веднаш прифатило и се фатило за работа, вртејќи ја и вртејќи ја цела ден. Децата врескале се радувале јавајќи ги коњчињата, додека на ова му течела пот, му се направиле плускавци и рани на рацете, ама имало воља затоа што знаело дека на крајот од денот и тоа ќе се радува како и останатите деца.
Дошло вечерта, децата се разаминале и сопственикот на детето му го дал сработеното. Ова целото среќно ги земало парите и му ги вратило назад велејќи му "Повели чичко еве да ти платам за едно вртење со коњчињава."
Газдата го погледнал и со потсмев му рекол. "Дете во ред ти сега имаш пари за да ми платиш, но дали гледаш некој друг што ќе ја врти вртелешката за тебе?"
Детето се сепнало. Разгледало околу себе, сватило дека нема никој, му навреле солзи, и полно со горчина и гнев ги фрлило заработените пари во калта.
КРАЈ
Moжда малу ван контекст на темата али тука некаде. :P
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Нека гледаат тие да ги средат останатите работнички права. Ме заболе мене дали ќе ми биде мене неработен Недела или Сабота или Вторник.
80% од приватен сектор не почитува 40 сати работна недела, константни опструкции за слободни денови, годишни одмори, К15....
Нека ограничи државата Да имам - 40 сати со закон!!!!! и да не смее приватник да те условува преку таа бројка да работиш. Па дали ќе ми бидат мене Вторник и Петок или Сабота и Недела неработни. Ич кур не ми чуе.
Што повеќе Слободен ден измеѓу Понеделник и Петок ми е кец на десетка, затоа што можам да завршам триста работи, кој инаку во НЕДЕЛА како што е сега поставена не можам од проста причина што НИШТО НЕ РАБОТИ!!!!

Знаете имаше една приказна во тоа старите учебници.

Во едно село имало Панаѓур каде измеѓу другото имало и Вртелешка на која се забавувале локалните деца. Едно сиромашно дете со радост ја гледало вртелешката посакувајќи и тоа да се забавува како и сите останати деца, меѓутоа немало скршена паричка во својот џеб. Го здогледал газдата на вртелешката и му рекол- "Ќе ти дадам еден грош ама мора да го одработиш така што ќе ја вртиш вртелешкава"
Детето веднаш прифатило и се фатило за работа, вртејќи ја и вртејќи ја цела ден. Децата врескале се радувале јавајќи ги коњчињата, додека на ова му течела пот, му се направиле плускавци и рани на рацете, ама имало воља затоа што знаело дека на крајот од денот и тоа ќе се радува како и останатите деца.
Дошло вечерта, децата се разаминале и сопственикот на детето му го дал сработеното. Ова целото среќно ги земало парите и му ги вратило назад велејќи му "Повели чичко еве да ти платам за едно вртење со коњчињава."
Газдата го погледнал и со потсмев му рекол. "Дете во ред ти сега имаш пари за да ми платиш, но дали гледаш некој друг што ќе ја врти вртелешката за тебе?"
Детето се сепнало. Разгледало околу себе, сватило дека нема никој, му навреле солзи, и полно со горчина и гнев ги фрлило заработените пари во калта.
КРАЈ
Moжда малу ван контекст на темата али тука некаде. :P
така е... освен тоа има една друга работа, тотално мртвило во Недела или било кој ден е тешка глупост...
Тешка глупост е и одење било каде ( продавници, гробишта) во исто време... ајде на пливање се оди летно време а на скијање зимско, ама се друго може да се распредели... Сега со Недела во која скоро сите продавници работат, секој ден мора да се чекаш во обична продавница, дали поради корона, дали поради тоа што цела Македонија е во Скопје, не знам, ама ФАЛИ уште Недела НИШТО да не работи...
башка да потсетам дека во Недела имаше најголем број на самоубиства, па имаше во врска со тоа и филм и песна Таа тажна Недела, поради повлеќување на луѓето во свои домови а што лошо влијае на осамените...
А има и друга работа, самите работници кој работаат во Недела или празник добиваа слободен ден, па го користеа за лични приватни работи....
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
еве како се платени во кам



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ова ми изглеа као еј види колку даваме, зошто да не си работиме и недела. Ова е напишано од менаџерски тим, нека направат анонимна анкета на 100 вработени од маркетите и ако 50% го потврдат ова, тогаш ок, нека продолжат со исто темпо.

Само работник за приватњак знае што значи да ти ги земат и сабота и недела, зошто газдата видел дека може кечше плус да сврти. Го заболе дали ти имаш дома работа, а мисли со 200/300 ден. плус на дневница, ќе го смени фактот што се ебаваш плус 2 дена. Не зборам за мене ова, но голем број на наши сограѓани се со овој проблем.

Недела и сеа е неработна, за оние што и онака не работат ништо: Администрација/државни институции и банки. И да сакаш нешто да направиш и завршиш приватна работа неможеш. Сум ЗА да биде барем еден ден неработен во работна недела за да може и обичен смртник да заврши обврски.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Ова ми изглеа као еј види колку даваме, зошто да не си работиме и недела. Ова е напишано од менаџерски тим, нека направат анонимна анкета на 100 вработени од маркетите и ако 50% го потврдат ова, тогаш ок, нека продолжат со исто темпо.

Само работник за приватњак знае што значи да ти ги земат и сабота и недела, зошто газдата видел дека може кечше плус да сврти. Го заболе дали ти имаш дома работа, а мисли со 200/300 ден. плус на дневница, ќе го смени фактот што се ебаваш плус 2 дена. Не зборам за мене ова, но голем број на наши сограѓани се со овој проблем.

Недела и сеа е неработна, за оние што и онака не работат ништо: Администрација/државни институции и банки. И да сакаш нешто да направиш и завршиш приватна работа неможеш. Сум ЗА да биде барем еден ден неработен во работна недела за да може и обичен смртник да заврши обврски.
незнам како е во маркетите со желбите на луѓето ама горе доле околу 2000 ден им е плус ако ги работат сите недели, слободен ден секако имаат еден рандом у неделата, работат 6 дена у неделата ама затоа имаат смена од 6 и 7 саати плус пауза од пола час во овие саати
во една продавница у моловиве вработените се бунат најчесто за празници ако не се на раб па има некој редослед као да се ротираат за сите да земат плус пари а за у недела евентуално една ако ги скокнеш за другата ако ги нема на распоред попреку одма те гледаат и муабет не прават
јас лично несум засегнат недела па и саб одамна не ги работам у случај да мислите дека навивам за нешто


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
24 мај 2007
Мислења
78
Поени од реакции
7
Ne znam so ne e jasno,ova funkcionira vo cel svet,nedela neraboten den,i ubavo si kazaa den za semejstvoto za prijatelite za bliskite,nema pogolemo bogatstvo od ova ,e sega ovie so pisuvaat deka ke nemalo so da pravat vo nedela,neka gi smenat kelnerite,aptekarite,pekarite i tn. Ovie neka pominat nedela so decata so familijata + ke zarabotat nesto i normalno ke imaat nesto da pravat vo nedela.Vakvi zakoni ima vo cel razien svet, ne deka nisto nema da raboti,ama ovie zakoni si imaat tocki pod tocki,so znaci firmite ke treba da platat dozcola za rabota,ke treba da mu platat rabota vo vikend na rabotnicite,posle sekade ovoj zakon ,za da ne se zloupotrebuva ,i da ispadni deka nekoj ke rabotat site nedeli vo godinata...veli eden rabotnik smee da ima tolku i tolku rabotni saati vo viked vo tekot na edna godina(so znaci +vraboteni), a ne pomalce kako nekoj so pisa prethodno.
Isto treba da vazi i za drzavnite preznici,..........Policija Pozarna.....ama tie imaat benificiran staz...a i tuka treba tocno da se znae kolku saati vo godinata moze da ima eden rabotnik vo praznik,zosto noki luge da imaat po 30 god raboten staz a da ne znaat kako e da se ruca doma na 01.01,veligden,maj.........
Znaci ne e zakonot ne se raboti vo nedela.....za se si ima red,i zosto stalno koga se ima vlja nesto da se resi site velat abe ostaj toa tie resija ova ili ona pa sega se zanaa za ova bas,mora da se pocni od nekade,ova e za pozdrav....site imaat pravo da se druzat da pominuvaat vreme so semejstvoto...i ne znam site ovie sto komentiraat dali voopsto se familijarni ili deca so se plasat deka nema kade da pijat kafe vo nedela ,dali se nasle vo situacija da mu objasnat na det od3,4,5,6,7 godini zosto za nego ne e nedela kako za site dr deca ili zosto ne e veligden za nego kako za site dr deca,pa da izleze so roditelot da proseta,da ruca da odi vo planina itn.......ako sakaat mozat da stokmat zakon so ke odgovara za site
 
Член од
9 ноември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
3
Оваа мерка не значи ништо за оние што работат во четири смени, каде што денот Недела се третира како обичен ден?
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Денот недела нека биде работен ден нормално во сектори само каде што е неопходно (не може никој во недела да не работи) ама таму да се регулира работната недела 6 работни дена и 2 дена потоа слободни... На кого како што ќе му падне...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ако се плаќа неделата дупла дневница или нешто повеќе, не гледам зошто да не се работи. Има студенти, помлади деца на кои не им пречи да работат. Штосот е да нема експлоатација.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Ако се плаќа неделата дупла дневница или нешто повеќе, не гледам зошто да не се работи. Има студенти, помлади деца на кои не им пречи да работат. Штосот е да нема експлоатација.
Најубаво е тоа да се регулира газдата да речи утре којшто сака да земе дупла дневница нека дојде на работа... Којшто не сака не е обавезно да дојде...

Да не е неделата задолжително за сите да дојдат на работа...

Пример на некој и да му се плаќа дупла дневница па макар и тродупла пак си сака да се одмори...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Најубаво е тоа да се регулира газдата да речи утре којшто сака да земе дупла дневница нека дојде на работа... Којшто не сака не е обавезно да дојде...

Да не е неделата задолжително за сите да дојдат на работа...

Пример на некој и да му се плаќа дупла дневница па макар и тродупла пак си сака да се одмори...
Апсолутно, така и треба да биде. Некогаш ти требаат пари, некогаш па ти треба одмор кој и со пари не се плаќа. Кој сака да си заштеди нешто повеќе месецот а не му пречи да работи, не гледам зошто да не работи.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Најубаво е тоа да се регулира газдата да речи утре којшто сака да земе дупла дневница нека дојде на работа... Којшто не сака не е обавезно да дојде...

Да не е неделата задолжително за сите да дојдат на работа...

Пример на некој и да му се плаќа дупла дневница па макар и тродупла пак си сака да се одмори...
не иде тоа баш така ај кој сака утре нека дојде, законски несмее повеќе од 40работни саати неделно па ако сака со две раце нека потпише вработениот
се прави распоред унапред и нема манипулирања од типот те нема на распоред ама дојди ти лапај си дупла дбжневница, ај што може фирмата да каде казна за ова ама па и пари неможе да му префрли шо значи озбилни фирми теорија да помислат на вакво нешто


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Недела да не е задолжително за сите да дојдат на работа и на крај сите ќе се пријават, оти дупла дневница, а после гледаш се жалат како тоа имале фамилии, а недела им е работна.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Недела да не е задолжително за сите да дојдат на работа и на крај сите ќе се пријават, оти дупла дневница, а после гледаш се жалат како тоа имале фамилии, а недела им е работна.
Не е баш така...Секој човек има различни трошоци... Секој човек има разни причини да работи во недела или да не работи...

Пример некој 30 годишен маж со жена и со 2 деца има многу многу поголеми трошоци од некој беќар/ерген којшто ја ближи 40-тата година, а и при тоа ја чека пензијата од мама/тато никаде не работи а и има пауза од едно 10 години со (не)работење...

Ко ќе си фамилијарен човек на млади години не само што во недела ќе работиш туку и после тоа ќе одиш на друго место некаде приватно...

А кога ќе си беќар/ерген тогаш све к*р ти е двор тие!!!

Или некој што цел живот живее под кирија и плаќа месечно 4.500 - 5.000 денари и што се бори за да спечали за да купи некој ефтин плац/стан/куќа нормално дека ќе работи и во недела...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Добро де не мора да објаснуваш толку. Нека си ја работи ако му требаат плус пари, само после да не се жали.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom