Недела неработен ден

Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.517
Ќе се воведува недела да биде неработен ден.

Што мислите на оваа тема?

Јас сум да биде така но не буквално неработен туку да работи по нешто но само една смена. Маркети сум да не работаат воопшто во недела. Некој работи може да се завршат и во сабота. Недела нека биде што е можно повеќе ден за опуштено одмарање со најблиските семејството и пријателите.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
teoretski e dobro, vo golem del evropski zemji,
nedela raboti samo po nekoj market, trgovski centri i nesto sitno.
kako kje se realizira kaj nas e drugo prasanje.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не сум поборник ни на законско ограничување ни на башибузук! Како тргнало, може само Среда да се прогласи за работен ден, како во вицот за Црногорците :facepalm:
Ние едно продуктивно општество што сме, па се загриживме за Неделата:facepalm:
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
јас недела морам да работам пошто работам за понеделник
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Vo Skopje pred zemjotresenieto, vo nedela popladne rabotese -bese dezuren samo eden dukan (na ZIto luks)
Se drugo bese zatvoreno mislam vo 12 casot, Slavija,Centro,Granapite,Furnite i.t.n.
....
Pokasno so pustanje na G.T.C. mozebi prv pat vo Makedonija imase Drakstor koj rabotese Non-Stop 24 casa.Ama eden vo gradot.
Nedela ne treba da rabotat site dukani i marketi,samo po eden dezuren vo edna opstina
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.443
се е ова убаво ама ако се толку загржени нека направат и државните и верските празници да биде се затворено, нели викаат убаво било сите да се тогаш со фамилијата


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
се е ова убаво ама ако се толку загржени нека направат и државните и верските празници да биде се затворено, нели викаат убаво било сите да се тогаш со фамилијата


Sent from my iPhone using Tapatalk
Друже, проблем е што село гори-баба се чешла!
Сосема не битен е моментот дали се работи или не, во Недела! Како прво, газдите кои сакаат да испумпаат 50-60 работни часа на вработениот, ќе имаат само шест дена за тоа. Второ, 50 години работеше кој како му текне, сега оп ќе биваме СССРМ, па со популистички мерки ќе одвраќаме фокус од башибозукот што се случува во земјава!
П.С. А да провереше некој зошто се гради капацитет за преработка на мара, на трасата на една витална идна сообраќајница, никому не му текнува изгледа!
Така ова е мерка да се ебат ситните, да ми извинете на изразот! Оти тој што си гради на сред траса, ќе му работат и во недела и на Велигден и на Рамазан, нема да смеат да зуцнат инспекциите, ама ако фатат некој торбеш да копа во недела со багерче за бекатон, е него ќе го прцаат! Па ако е фатат некој православен, го ебал ежот!
 

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
352
Поени од реакции
452
Замислете ја реакцијата на вработените во администрација....нема реакција исто им се фаќа, за нив секој ден е неработен :D :D
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.665
Поени од реакции
4.387
Јас лично сум за четири дена работа три дена одмор ама работам осум дена во неделата. Ако некој може да си го дозволи тој луксуз зошто да не, само не гледам зошто владата би требало да се меша во приватниот сектор. Некогаш и работникот сака да сработи нешто екстра за да сврзе крај со крај или пак да зачува повеќе пари додека е способен/способна.

П.С Не сум против правење експерименти, во Шведска експериментираа со 6 часовен работен ден што даде позитивни резултати, но се покажа како неодржливо решение во поглед на продуктивност. Ова би било сличен експеримент, а за резултатот ќе видиме.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Се чудам како нашите сограѓани не се побуниле на одлукава и не побарале по Рамковен договор и Бадентер за муслиманите петок да биде неработен место недела. Па после тоа во името на граѓанското уредување и недискриминација веројатно би се нашле на средина и би се договориле за сабота.
 
Член од
23 август 2015
Мислења
240
Поени од реакции
434
Недела неработен ден буквално за сите е речиси невозможна работа..Подобро би било да се направи 40 часа работни во една седмица и строго да се почитува. Има дејности кои најголемиот дел од приходите ги прават за викенд и ова би било убиство за нив. Еве на пример угостителството, моловите, туризмот најмногу работа имаат за викенд бидејќи поголемиот дел од лугето се слободни тогаш и можат да си дозволат да отидат на еден ручек, на шопинг, на кафе и сл. Вработените во овие сектори кои би работеле во недела (не секоја се разбира) да земаат поголема дневница и секако слободен ден преку текот на неделата. Секој работник без оглед каде работи би требало да има 5 дена работни во неделата, а тоа кои денови ќе работи зависи од секторот.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Се чудам како нашите сограѓани не се побуниле на одлукава и не побарале по Рамковен договор и Бадентер за муслиманите петок да биде неработен место недела. Па после тоа во името на граѓанското уредување и недискриминација веројатно би се нашле на средина и би се договориле за сабота.
:pos: Ќути не давај идеи, се чита форумов од сите.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.287
Се чудам како нашите сограѓани не се побуниле на одлукава и не побарале по Рамковен договор и Бадентер за муслиманите петок да биде неработен место недела. Па после тоа во името на граѓанското уредување и недискриминација веројатно би се нашле на средина и би се договориле за сабота.
nope
Иди у било што државно у петок, кај што има предоминатно Албанци, па да видиш дали ќе завршиш работа. У администрација државна е како нормално прифатено, они да си одат од работа у петок. Нема што некој тука да им го дава. Си го имаат.

Зашто да не имаат два неработни дена?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom