Недела неработен ден

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас сум во приватен сектор, имам фирма, ама недела неработна ми е скроз фер за вработените. Кај мене девојкие не работат недела, една од вработените што и одговара работи за викенд, со тоа што јас во недела сабајле одам на помош ако затреба, а во сабота држам смена. Се може ако се сака, има начин да се координираш.
Масита, ние(јас и ти, пошто сме слични по обем на бизнис изгледа) не сме репер! Ова е популистичка мерка, т.е. рекламирање на закон кој веќе постои! Ние можеме да се договориме со вработените, клизно, кому како одговара и што сакаш! Овде иде млатење празна слама, на тема: еве што правиме ние!
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Нема да биде помала битно од пример минималецот..
Држава ако пропаѓа за вас ако недела да биде неработна незнам што да речам..
Знаеш од што пропаѓа? Е од таквите како вие пропаѓа.. Што прифаќате да работите пример за празници викенди итн што чутите што не земате пари за овие денови..

Знаеш што друго? Неможам уствари да зборувам со вас, доволна ќе ви бише и 9000 платата ко пред некоја година што беше..
Сегде се покачвет плативе колку толку и гледам се бараат два дена да не се работат а вие недела е проблем ќе сме банкротирале..
Од една работа нема да банкротира Македонија и да има економска катастрофа туку од збир на сите ова е само еден чекор од многуте во тој правец.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
А што ќе праиш у недела ако ништо не работи?
Ден за спиење?
Еве ја на пример коа сум слободен у недела можа само да прошетам некаде или нешто по дома да фатам, друго ништо. Не можам на бербер да отидам не пак работа нешто да завршам.
Ако не ти работат продавници кафичи, ресторани, таксисти, кладилници/коцкарници (ако си по тоа) тогаш што ќе правиш? Ама озбилно.
Дежурните служби исто така мора да работат а и тие се луѓе така? Брале, нора да се плаќа дупла дневница за недела/празник и трета смена. Х4 за трета смена на празник/недела.
И јас сакам да одмарам во недела, само дур не најдам таква работа тој филм не го гледам. Мора инспекција да праи партал но фирмиве а плаќање дупли дневници, не може сите да одмараме, цела Македонија да застане тој ден. Во мало место како Пехчево на пример (без никаква навреда) можеби може, ама во град како Скопје тешко.
Да видиш како може.. Мојме еден ден без кафе да издржиме? Мојме еден ден во сабота да испазариме за во недела? Мојме незнам што друго?
Можиме..
Само таков ни е менталитетот се прајме дека не можиме..
Се знајт во недела ништо.. Да видиш после колку пубо ќе е.. Да можиш со сите да си се видиш на кафе по дома да појдиш, во парк итн.. Зарем има поубо од тоа?

П. С мислам дека и Словенија напрај исто како ние во недела ни продавници не работет. Нека ме попрајт некој ако грешам.
Поздрав
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Ако га изгласаф овј закон, ке биде фтор најбољи у нашу триесгодишну историју, на прво место наравно закон за пушење унутра.
У недељу зимуска е најладно, у недељу летоска е највруќо.Најмртаф дн, најтмуран, печен за погреби :icon_mrgr:
Не ми е јасно како још некој праи(океј правеШЕ) сфадбе у недељу.

Погово за угостителстфо.
У недељу најморбидни фамилие,џаболебари,коцкари и билтенаши дремеф или ручаф по кафане,гњавиф едно макијато 3 саата по кафиќи.

Знае се бе братче недеља, дн за ритуалан недељашки посебан ручак, сфи фамилијарно, раџа, салата, мезе и мрсно.Да се смее софра, да се осети раскош.Да глеаш некоју формулу,фудбал,финале у тенис, некоја музичка емисија за постари у фамилију.
И после ручак да легаш да легаш и сааааамо да легаш.

А може и фтора опција.Да прошеташ у природу,планина,река,шума или парк.Може и зоолошка ако сте сс мали деца, да ги поднаучиш нешто поише за животни.

Значи недеља неработна?
Наравно ДА!

Едит!
Еееееј опција за у зоо одпада.Па како кидеш кд е неработан дн, значи... не работи :ROFLMAO:
Од А-Ш потпишувам ова.....и посебну молбу до сегашна опозиција, да не го мења за инает законот како што сегашнава позиција го еба законот за пушење.

Да си испазариме во сабота и да ги остаиме луѓето од продавници да имаат барем малку живот.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.470
Поени од реакции
5.472
Да видиш како може.. Мојме еден ден без кафе да издржиме? Мојме еден ден во сабота да испазариме за во недела? Мојме незнам што друго?
Можиме..
Само таков ни е менталитетот се прајме дека не можиме..
Се знајт во недела ништо.. Да видиш после колку пубо ќе е.. Да можиш со сите да си се видиш на кафе по дома да појдиш, во парк итн.. Зарем има поубо од тоа?

П. С мислам дека и Словенија напрај исто како ние во недела ни продавници не работет. Нека ме попрајт некој ако грешам.
Поздрав
Се сложувам.
Медицинските лица, полицијата, приватното обезбедување, пожарната, бензиските, аптеките итн треба да работаф? Тие луѓе се или? :)


Брат на хартија се е идеално, во мал град можеби може, ама во скопје 1 ден без полиција на пример хаос ќе биде.

За угостителството и продавниците, коцкарниците и кладилниците си у право, само колку профит ќе изгубат газдите, гајле ми е за нив, ама и вработените ќе страдаат финансиски. :)
Се си влече брат, домино ефект. Да можело никој да не работи, не сме ние најпаметни, некој ќе го напраел до сеа така ? :)

И ја сум за. Не ме сфаќај погрешно. Ама не е изводливо.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Се сложувам.
Медицинските лица, полицијата, приватното обезбедување, пожарната, бензиските, аптеките итн треба да работаф? Тие луѓе се или? :)


Брат на хартија се е идеално, во мал град можеби може, ама во скопје 1 ден без полиција на пример хаос ќе биде.

За угостителството и продавниците, коцкарниците и кладилниците си у право, само колку профит ќе изгубат газдите, гајле ми е за нив, ама и вработените ќе страдаат финансиски. :)
Се си влече брат, домино ефект. Да можело никој да не работи, не сме ние најпаметни, некој ќе го напраел до сеа така ? :)

И ја сум за. Не ме сфаќај погрешно. Ама не е изводливо.
Не не полиција таква работа и аптеки дежурни морат тие нормално
 
Член од
23 август 2015
Мислења
240
Поени од реакции
434
Да видиш како може.. Мојме еден ден без кафе да издржиме? Мојме еден ден во сабота да испазариме за во недела? Мојме незнам што друго?
Можиме..
Само таков ни е менталитетот се прајме дека не можиме..
Се знајт во недела ништо.. Да видиш после колку пубо ќе е.. Да можиш со сите да си се видиш на кафе по дома да појдиш, во парк итн.. Зарем има поубо од тоа?

П. С мислам дека и Словенија напрај исто како ние во недела ни продавници не работет. Нека ме попрајт некој ако грешам.
Поздрав
Ај пред да тресиш глупости размисли малку..Тотален локдаун во недела е НЕВОЗМОЖЕН! Кажи ми во која држава во свет во недела буквално ништо да не работи. Кажав во еден претходен пост дека се што треба да се направи е 40 часовна работна недела за СИТЕ и строго да се почитува. Секоја дејност си има своја специфичност и природата на работата налага кога и како треба да се работи. Има дејности каде природата на работата дозволува да се работи само во една смена, има дејности каде мора да се работи во смени, има дејности каде буквално бизнисот зависи од работењето за викенд така да ако не сакаш да работиш баш во недела не барај работа во овие сектори. Охрид, Дојран, Берово и други туристички места живеат буквално за викендите. Кој турист би дошол во овие места на викенд ако нема каде да отиде на ручек, каде да се напие кафе, каде да купи вода и сл?
Дали е логично во пограничните места како Гевгелија, Битола, Делчево, Паланка каде преку викенд е полно Грци, Бугари ништо да не работи?
Не е проблем работата во недела ако законот е стокмен како што треба, ако се почитува, ако се плаќа дополнително.
Знам фирми каде работниците буквално се тепаат кој да работи во недела(секако доброволно) на празник затоа што земаат два три пати поголема дневница.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@deni1986 ајде да почнеме само со маркетите да не работаат во недела.. Што мислење имаш за оваа дејност?
Треба или нетреба?
Бидејќи само маркети маркети гледам дека е проблемот..
 
Член од
23 август 2015
Мислења
240
Поени од реакции
434
@deni1986 ајде да почнеме само со маркетите да не работаат во недела.. Што мислење имаш за оваа дејност?
Треба или нетреба?
Бидејќи само маркети маркети гледам дека е проблемот..
Во ред е за маркети се сложувам..може да се регулира да нема последици врз дејноста. Но пак ќе ти кажам друже најголемиот проблем е тоа што поголемиот дел од газдите не го почитуваат законот за работни односи. Се знае дека најдобро работно време е 8 часа во денот, 40 во неделата и точка. дури во некои скандинавски земји го намалија и на 37 часа во неделата.Се што е над ова се плаќа дупло. Се знае дека одмор треба да имаш најмалку 21 РАБОТЕН ден. Платено здравствено и пензиско осигурување, бонуси, 13 плата. Е кога сето ова ќе се среди, кога тие што нема да го почитуваат ќе добијат драстични казни тогаш неделата нема да биде никаков проблем. Еве јас работам во голема приватна компанија во служби и не би имал против доброволно да се пријавам да работам било што некоја недела но секако за екстра заработка. Има такви фирми каде дополнителниот труд се плаќа екстра и ти велам дека работниците буквално се тепаат кој да работи недела или за празник.
Секторите како угостителство, туризам, и слични на нив не можат да издржат ако не работат за викенд. Тоа значи дека тој што ќе работи оваа недела, наредната би бил слободен и соодветно платен. Секако мислам дека два слободни дена во текот на седмицата се неопходни за секој работник.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Сакате во недела да одите на викенд во Охрид или Дојран? Ама бензинските не работат. Треба да си носите канистри со бензин. Или резервна боца со плин. :(
Во Охрид ќе се напиете кафе (во сопствена режија), ќе си сипете една ракија, ќе распалите скара...

РЕК ќе ги гаси котлите во сабота, топилниците (за жал или среќа ги нема) ќе прекинуваат со работа, во рудникот смената ќе работи во сабота, ќе ја прескокне недела, ќе продолжи во понеделник, а во вторник има слободен ден...

Дискутирате за работи кои не ви се познати.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Јас законов воопшто не го сватив како што вие пишите овде и очекувате стварно да е неработен.

Неработен за тие што бил и досега, а работен и ПЛАТЕН за тие што го работеле.
Со мал исклучок на некој по ситни бизниси кој стварно немаат потреба да работат во недела, се останато ќе треба да си продолжи во нормала со тоа што неделата ќe ти се плати како државен празник.

Фер би било да бидат и поскапи цените на услугите што ќе ги плаќаме во недела.

Со ова секој работник кој работел 2 недели во месецот на плата од 30к ќе има уште скоро 10к плус на плата од неделите.
Со тоа би ја покачиле и просечната плата веројатно, а богами и преживувачката на народот би била покомотна.
Е сега има еден куп разни бизниси, фабрики, трговци кој наоѓаат дупки и не плаќаат ниту државни празници, а не камоли 50 недели во годината, но доколку државата сака има решение да се регулира тоа и да мора да се плаќа со соодветен коефициент.

Се помалце од ова би било мачкајне очи, а со оглед на тоа кој стои зад ова чисто се сомневам во пишаново.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Во време кога се распаѓа целиот систем, нашите ја потенцираат хуманоста и коректноста на одлуката... Во време кога секое едно кафе плус на газдите им значи задржување на вработен им укинуваат еден ден. Избрзана одлука без да се направи селекција на сектори. Можеби е коректна мерка за текстилната индустрија ама за угоститеството не е нпр... Како е ред други закони донесени со употреба на четвртинка од левата хемисфера...
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Јас законов воопшто не го сватив како што вие пишите овде и очекувате стварно да е неработен.

Неработен за тие што бил и досега, а работен и ПЛАТЕН за тие што го работеле.
Со мал исклучок на некој по ситни бизниси кој стварно немаат потреба да работат во недела, се останато ќе треба да си продолжи во нормала со тоа што неделата ќe ти се плати како државен празник.

Фер би било да бидат и поскапи цените на услугите што ќе ги плаќаме во недела.

Со ова секој работник кој работел 2 недели во месецот на плата од 30к ќе има уште скоро 10к плус на плата од неделите.
Со тоа би ја покачиле и просечната плата веројатно, а богами и преживувачката на народот би била покомотна.
Е сега има еден куп разни бизниси, фабрики, трговци кој наоѓаат дупки и не плаќаат ниту државни празници, а не камоли 50 недели во годината, но доколку државата сака има решение да се регулира тоа и да мора да се плаќа со соодветен коефициент.

Се помалце од ова би било мачкајне очи, а со оглед на тоа кој стои зад ова чисто се сомневам во пишаново.
Во недела може да не работат само продавниците (и државните лежачи). Сите останати треба (мора) да работат. Градежниците и земјоделците се сезонци, морат да го користат летното време. Војската и полицијата мора да работат. Јавниот превоз е потребен секој ден. Угостителските објекти (безмалку) работат само сабота и недела.
Дури и оџачарот ќе биде повикан во недела, кога сопственикот е слободен.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.168
Поени од реакции
3.447
Бидејќи не ми е јасно баш, на пример ако некој зима 20.000 плата работејќи 6 дена во неделата (со еден слободен), дали ако недела го стават неработен, истиот човек со 5 работни дена ќе зима 20.000 плата? Ако е исто, тогаш им одговара да не работат.

Во спротивно, со 4 недела-денови неработни во месецот,платата ќе му биде некаде 17 илјади, што не верувам дека би му одело во прилог. А ко за беља, тие се најгласни да не се работи, демек имале семејства, у недела да се виделе. Што ќе се гледаат, кај ќе одат ако ништо не работи? Со која плата ќе си дозволат ручек/екскурзија/прошетка/шопинг? Не сите имаат време и во работни денови да завршат се.

Јас не сум за, да биде недела неработен, нема поента воопшто. Или ништо да не работи (што не е изводливо), или сите :D
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
@KaWa што мешаш сега и ти 5 дена работни? Од кај ги истаде 5 сега ти? Недела и плус уште еден ден? Абе icq нула ти е тебе..
Недела да е неработен ден во неделата да нема друг ден освен недела, незнам што не е јасно толку овде?
Пак идат 6 дена..
Гледам изгледа маркетиве и кафичиве нема да работет изгледа..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom