Недела неработен ден

Член од
8 ноември 2012
Мислења
233
Поени од реакции
369
Трагедија упм готово пропадна економијата си еба мајката. Па како ке идеме у маркет у недела у 10 вечер да земеме 100грама мелено месо. Или недај боже да ти дојдат гости 50гр кашкавалче или куленче. Срам да им е. Пред некоја година бев во Словенија и им се погоди 4дена неработни заедно со неделата. Работеше само една голема бензинска и угостителски објекти на туристичките места. Другите сите катанец на врата. Ако имаме толку неспособни што незнаат да испланираат храна, пиење, бензин/плин за 2 дена нека идат нека се утепаат.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.870
Поени од реакции
7.555
Ако може првиот ден од секоја година да биде неработен ќе се навикнеме и за секоја недела да е неработен.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Бидејќи не ми е јасно баш, на пример ако некој зима 20.000 плата работејќи 6 дена во неделата (со еден слободен), дали ако недела го стават неработен, истиот човек со 5 работни дена ќе зима 20.000 плата? Ако е исто, тогаш им одговара да не работат.

Во спротивно, со 4 недела-денови неработни во месецот,платата ќе му биде некаде 17 илјади, што не верувам дека би му одело во прилог. А ко за беља, тие се најгласни да не се работи, демек имале семејства, у недела да се виделе. Што ќе се гледаат, кај ќе одат ако ништо не работи? Со која плата ќе си дозволат ручек/екскурзија/прошетка/шопинг? Не сите имаат време и во работни денови да завршат се.

Јас не сум за, да биде недела неработен, нема поента воопшто. Или ништо да не работи (што не е изводливо), или сите :D
ако работат 4недели у месецот тогаш зимаат плус 3000ден. зависи од позицијата и фирмата, ова е за у моловите и маркетите, во угостителството незнам како стојат работите
друга негативна ствар е што нема да можат да спојат два дена слободни а да не земат од годишниот одмор
е сеа ако ги направат и државните празници и верските неработни за сите ке видат фајде од аспект на тоа да бидат со најблиските ама затоа од финански план дебело ке го јадат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.894
Поени од реакции
10.517
Ако може првиот ден од секоја година да биде неработен ќе се навикнеме и за секоја недела да е неработен.
ако гледаш така у Виница и Македонска Каменица у недела освен ресторани и кафичи и по некое маалско дуќанче до кај 12 никад ништо не работи па ни макпетрол ама они не плаќаат астрономски кирии па да мораат да го работат секој ден згора на се да им го земеш најпрофитабилниот ден


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Другата среда у петок.
кога бев 1979 во Лондон, маркетите во кинескиот кварт работеа во неделите бидејки кинезите ги работеле саботите, а во недела пазарувале...
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
233
Поени од реакции
369
кога бев 1979 во Лондон, маркетите во кинескиот кварт работеа во неделите бидејки кинезите ги работеле саботите, а во недела пазарувале...
Жена ми последниве 2месеци работи од 7сабајле до 6 поручек. Пазариме за цел месец кога ке земеме плата односно наредниот ден обично околу 7-8 поручек. Свежи продукти обично петок после работа или по потреба исто после 7. Еве уште сме живи и најадени.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.801
Поени од реакции
15.718
Жена ми последниве 2месеци работи од 7сабајле до 6 поручек. Пазариме за цел месец кога ке земеме плата односно наредниот ден обично околу 7-8 поручек. Свежи продукти обично петок после работа или по потреба исто после 7. Еве уште сме живи и најадени.
абе знам тоа, ама и во комунизмот, пред земјотресот, па имаше и во Недела дежурна продавница кај кино Вардар, мене како мал ме праќаа во недела во 9ч да купам леб а таму гужва невидена...
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Според мене нема потреба да е Недела, важно да има слободен ден а не е битно кој.Некој што работи рецимо у Стокомак поише му одговара да работи у недела(кој и онака е најдосаден ден) а да е слободен понеделник затоа што институциите си работат да си заврши некоја работа
 
Член од
8 ноември 2012
Мислења
233
Поени од реакции
369
Според мене нема потреба да е Недела, важно да има слободен ден а не е битно кој.Некој што работи рецимо у Стокомак поише му одговара да работи у недела(кој и онака е најдосаден ден) а да е слободен понеделник затоа што институциите си работат да си заврши некоја работа
А работиш ти во стокомак во недела или? Има фамилии што можат да се видат само во недела. Пример ти цела недела прва женати цела недела втора децата исто по школо. И доаѓа недела ти на работа од 7 до 3 ако имаш кола супер ако не у 4ипол си дома да јадеш да одмориш отиде денот. Сабајле у понеделник стануваш слободен си нема никој по дома убавини.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Според мене нема потреба да е Недела, важно да има слободен ден а не е битно кој.Некој што работи рецимо у Стокомак поише му одговара да работи у недела(кој и онака е најдосаден ден) а да е слободен понеделник затоа што институциите си работат да си заврши некоја работа
Абе само едно не ми е јасно, пример женет си имаш дете, сопругата втора ти прва пример и убо ви е така секогаш различни смени ? Да не мојте пример со детето заедно да си излезите еднашка саглам да се видите?
Море ќе се усвојт до негде кај сакајте терајте вие макар само маркети да не работет..

Screenshot_20201108_135417.jpg
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
А работиш ти во стокомак во недела или? Има фамилии што можат да се видат само во недела. Пример ти цела недела прва женати цела недела втора децата исто по школо. И доаѓа недела ти на работа од 7 до 3 ако имаш кола супер ако не у 4ипол си дома да јадеш да одмориш отиде денот. Сабајле у понеделник стануваш слободен си нема никој по дома убавини.
Сеедно,јас работам секој ден у неделaтa без слoбoден и апсолутно ништо не ми менува дaли е неделa рaбoтен или нерaбoтен ден.Oвa штo гo пoстирaв е мислење нa некoлкуминa штo сум ги прaшaл a рaбoтaт пo мoлoви и неделите.Рекoa декa пoише им oдгoвaрa у рaбoтен ден дa се слoбoдни
 

Kajgana Shop

На врв Bottom