На Википедија војна против Македонија

Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264

Буквално никаде не пишува дека е албанец, вам треба да ви се забрани пристап на интернет не само во википедија.
Бушите нови дноа на лицемерности.
На ова ми текна а скоро сите теми за албанците пишувате лаги и пропаганди
Abe idi tamy od kavkazot baraj si gi heroite
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Воведот убаво си вели: „една од најзначајните личности во историјата на Албанија и албанскиот народ.“
На српската Википедија стои во воведот: „био је српски борац против османских освајача“ :D
Да тоа вика, ама тоа не значи дека е албанец, со реченицата индиректно се иницира дека не е албанец.
Автоматски споено мислење:

пуно како имате толкава фиксација на ѓаур не ми е јасно
Па може да е и фиксација, ама не е само кај албанците.
За албанците он е столб за дефинирање на албанската нација, негирањето на неговата албанска националност не е наивно, туку е стратегија за негирање на албанската нација.
Автоматски споено мислење:

Колку има контраверзии во македонската википедија:
Етимилогијата на македонскиот збор „Шкрет“ потекнува од гегискиот (албанскиот) збор Шкја, којшто означува Словен. Самите Албанци (Геги) ги нарекувале етничките Македонци кои го примиле албанскиот јазик Шкја или Скја т.е. словени, за да се разликуваат од етничките Албанци. Но, Шкрети нема само во Горна Река, туку албанизирани Македонци во најголем број живеат во Голо Брдо, околиите на градот Коњух (преименуван од Отоманците во Елбасан), Белград (преименуван од Отоманците во Берат), Горица (турски Корча), Бобовишта, Поградец, Девол, итн. Поконкретно, Шкја е термин кои гегите (Албанците) го користеле и за сите останати словенски народи. Српскиот етнограф Јован Цвииќ, забележал дека Албанците ги нарекуваат и Србите и Црногорците “само Шкја, Скја и никако поинаку“[1]. Според етимилошкиот речник на хрватскиот и српскиот јазик, албанскиот збор shqa (шкја) означува Словен[2].
Во друга тема друго објаснување.
Горна Река е област населена со муслиманско и православно население со албански како мајчин јазик. Етнички гледано, населението е составено од Горнореканци[12] и Рекалии (албански: Rekalinj/të).[34][47][65][б 34][б 35][б 36] Тие се нарекуваат и уште Шкрети (албански: shkretë/i),[66][б 37] израз кој на албански означува сиромашни луѓе, а името го добиле поради нивното изолирано живеалиште и тешките животни услови.[67][68][б 38][б 39]
https://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%A0%D0%B5%D0%BA%D0%B0#cite_note-107

Иста намера и тука, со негирање на етничката припадност на шкретите се негира албанската нација.
После и за Андреа Гропа, се додава сомнеж а неговата пропадност е ширум позната, и за самите срби он е албанец.
 
Последно уредено:

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.027
Поени од реакции
14.947
Ја баталив мк википедија кога почна да ми се курчи јанкулоски. А после неговион бот ко почна да ми бриши патишта на страниците за мапирање и ми избриша цели патни релации пошо не му се свиѓале.
А инаку во делот со двојазичност, нормално е општина Петровец со две имиња. Јбг, има двојазичност, ко може Прилеп, може и Петровец.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
со реченицата индиректно се иницира дека не е албанец.
Со реченицата се иницира дека е важен за албанскиот народ, а не е ставено што е, си има биографија подолу. За него конкретно во историската наука има повеќе мислења што бил, ете Србите Србин го прават.

Колку има контраверзии во македонската википедија
Веројатно има контраверзии, сепак постојат наводи (референци) за тоа што е пишано.
Најарно би било кога некој историчар што му е позната темата да ги среди сите статии поврзани со тој дел од историјата. :)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Со реченицата се иницира дека е важен за албанскиот народ, а не е ставено што е, си има биографија подолу. За него конкретно во историската наука има повеќе мислења што бил, ете Србите Србин го прават.
Ама кај сите други јазици си пишува дека е албанец, според тебе зошто кај македонскиот јазик го нема тоа?

Веројатно има контраверзии, сепак постојат наводи (референци) за тоа што е пишано.
Најарно би било кога некој историчар што му е позната темата да ги среди сите статии поврзани со тој дел од историјата. :)
Ама кој историчар, проблемот е што нема професионалност, а ни култура кај читателот да распознава добри референции.
Балканските историчари тераат пропаганди на минатото во денешно време.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689

Буквално никаде не пишува дека е албанец, вам треба да ви се забрани пристап на интернет не само во википедија.
Бушите нови дноа на лицемерности.
На ова ми текна а скоро сите теми за албанците пишувате лаги и пропаганди
Пуно твоите предци гарант биле каури.Двоглавиот орел е Византиски симбол.И Србите го имаат,не знам зошто се лутат кога летате орли.Секоја православна црква го има тој симбол.Колку шо знам симбол на муслиманските држави е полумесечината.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
според тебе зошто кај македонскиот јазик го нема тоа?
Па ете пишав претходно: За него конкретно во историската наука има повеќе мислења што бил.
Балканските историчари тераат пропаганди на минатото во денешно време.
Може да тераат пропаганди, ама на Википедија се бара неутрална гледна точка, затоа се потребни референците, да се докаже со извор тоа што се тврди во текстот.

Инаку, реално, бугарски теми имаме, ги пополниле бугарски Википедијанци, барем отворале статии да ги има темите, грчки теми немаме многу, српски теми имаме колку толку, ама и српски Википедијанци ги работеле, а албански теми имаме најмалку, затоа што единствениот Албанец Википедијанец што живее во Македонија и што го знам, си е администратор на албанската Википедија и не пишува на македонската.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Па ете пишав претходно: За него конкретно во историската наука има повеќе мислења што бил.
Па нема повеќе мислења, се знае точно што бил, досега не сум начекал повеќе мислења, освен од србите, македонците и чатпат грците.
Може да тераат пропаганди, ама на Википедија се бара неутрална гледна точка, затоа се потребни референците, да се докаже со извор тоа што се тврди во текстот.

Инаку, реално, бугарски теми имаме, ги пополниле бугарски Википедијанци, барем отворале статии да ги има темите, грчки теми немаме многу, српски теми имаме колку толку, ама и српски Википедијанци ги работеле, а албански теми имаме најмалку, затоа што единствениот Албанец Википедијанец што живее во Македонија и што го знам, си е администратор на албанската Википедија и не пишува на македонската.
Википедија е огромна, не е возможна контрола над сите содржини, едноставно треба да расте културата и на тие што додаваат и на тие што едитираат, особено на читателот.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Пуно твоите предци гарант биле каури.Двоглавиот орел е Византиски симбол.И Србите го имаат,не знам зошто се лутат кога летате орли.Секоја православна црква го има тој симбол.Колку шо знам симбол на муслиманските држави е полумесечината.
Па искрено и мене не ми е јасно кога ви пречи и вам двоглавниот орел, уште помалку треба нам да ни пречи знамето со сонцето.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Па искрено и мене не ми е јасно кога ви пречи и вам двоглавниот орел, уште помалку треба нам да ни пречи знамето со сонцето.
Не ми одговори,дали сметаш дека твоите предци биле каури?Ако не, тоа значи дека сте дошле на Балканов заедно со Турците.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Не ми одговори,дали сметаш дека твоите предци биле каури?Ако не, тоа значи дека сте дошле на Балканов заедно со Турците.
Не е важно што мислам јас или ти, албанците почнуваат да се исламизираат после 17-18 век, пред тоа биле христијани, дел католици, дел православни, тоа е факт.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Не е важно што мислам јас или ти, албанците почнуваат да се исламизираат после 17-18 век, пред тоа биле христијани, дел католици, дел православни, тоа е факт.
Повеќето биле православни,под Византија немале друг избор.Е сеа од каде вашата омраза кон се шо е православно?Нели е тоа религијата на вашите предци?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Повеќето биле православни,под Византија немале друг избор.Е сеа од каде вашата омраза кон се шо е православно?Нели е тоа религијата на вашите предци?
Чекај чекај, ти од религиозни бараш рационалност во омразата?
Омразата кон православието растеше заради србите, кога они почнаа кон крајо на 19 век да прават чистка по балканот над муслиманите.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.572
Поени од реакции
5.976
Пуно твоите предци гарант биле каури.Двоглавиот орел е Византиски симбол.И Србите го имаат,не знам зошто се лутат кога летате орли.Секоја православна црква го има тој симбол.Колку шо знам симбол на муслиманските држави е полумесечината.
Оригинално симболот бележи зачеток во Римската Република. Римските легии над нивниот банер имале статуа од орел кој гледа на Запад. Орелот оригинално е персонификација на Јупитер на земјата, птица над сите птици - бог над сите богови. Има многу Римски статуи од Јупитер со орел на рамо.

Кога Римската Република пропаѓа и еволуира во Римска Империја, со подемот на Христијанството и преселбата на Света Елена и Свети Константин во градот Византион на Босфорот - кој тие го прекрстиле во Константинопол, симболот исто еволуира. Империјата добива два града, Рим на запад (едната глава на орелот), Константинопол на исток (другата глава на орелот).

Немам проблем кога било кој од Балканските народи го користи, Албанија, Србија, Монтенегро, ако сакаат и Грција и Македонија можат да го користат.
Лично најубаво би изгледал сребрен или бел двоглав орел на лиљакова основа - овај концепт во овие бои може да се предложи како знаме на Балканскиот полуостров.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom