На Википедија војна против Македонија

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
14.970
Чекај чекај, ти од религиозни бараш рационалност во омразата?
Омразата кон православието растеше заради србите, кога они почнаа кон крајо на 19 век да прават чистка по балканот над муслиманите.
Очигледно не исчистиле доволно.
Ова е проблем што постои, долгогодишните Википедијанци со однесувањето ги бркаат новите ...
Епа нека уредува кој сака. Се убив од пишување за некој град во држава сè и сешто, и на крај господинот прц, ми го смени името на градот.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Чекај чекај, ти од религиозни бараш рационалност во омразата?
Омразата кон православието растеше заради србите, кога они почнаа кон крајо на 19 век да прават чистка по балканот над муслиманите.
Муслиманите се тие шо почнале со чистки на христијанско население,од како дошле османлиите.Не заебавај.Се потурчувале и исламизирале од страв или ради лични интереси.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.702
Муслиманите се тие шо почнале со чистки на христијанско население,од како дошле османлиите.Не заебавај.Се потурчувале и исламизирале од страв или ради лични интереси.
Ме праша што мислам што ја почна омразата кон православието, не ме праша кој почна.
И не е едноставно кој почнал, албанците не одговараат за постапките на отоманската империја, а србите треба да одговараат за постапките на својата држава, која континуално вршела чистења кон муслиманите особено кон албанците.
Автоматски споено мислење:

Што ти е поента?
Автоматски споено мислење:

Вистината секогаш боли затоа и Пуно не сака да ја согледа.
Која вистина?
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.239
Поени од реакции
5.258
Ме праша што мислам што ја почна омразата кон православието, не ме праша кој почна.
И не е едноставно кој почнал, албанците не одговараат за постапките на отоманската империја, а србите треба да одговараат за постапките на својата држава, која континуално вршела чистења кон муслиманите особено кон албанците.
Го славите Скендербег како национален херој, океј е тоа...но што направивте вие за Скендербег? Човекот со последни напори го чуваше Балканот од турците...а вие како му вративте? Со масовно примање на исламот.

Не би можел да замислам како Скендербег би се чувствувал кога би видел што испаднало со вас
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.028
Точно. Тргни на страна што е Албански херој, јас тоа нема да го оспорувам. Ама ние како Македонци имаме 1000 причини повеќе да го славиме, па дури и Србите. Неговата кауза е и наша кауза. И човекот и сам престојувал на Хиландар на Атос, а сите знаеме дека тоа е најважен Српски манастир на Атос, Грција.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.702
Го славите Скендербег како национален херој, океј е тоа...но што направивте вие за Скендербег? Човекот со последни напори го чуваше Балканот од турците...а вие како му вративте? Со масовно примање на исламот.

Не би можел да замислам како Скендербег би се чувствувал кога би видел што испаднало со вас
Тоа е друга тема, нема врска со неговото потекло.
Автоматски споено мислење:

Точно. Тргни на страна што е Албански херој, јас тоа нема да го оспорувам. Ама ние како Македонци имаме 1000 причини повеќе да го славиме, па дури и Србите. Неговата кауза е и наша кауза. И човекот и сам престојувал на Хиландар на Атос, а сите знаеме дека тоа е најважен Српски манастир на Атос, Грција.
Никоја не ти брани да го славиш, ниту да не го славиш како што прават некои албанци, ама тоа нема врска со неговото потекло.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
До кај стасавме Крали Марко го славиме, а станал Турски вазал. Скендер Бег го мразиме, а не бранел од Турците.

Чисто процедурално размислување од последниве две страни :D
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.028
Скендер Бег го мразиме, а не бранел од Турците.
Кој вели дека го мразиме? Можеби некои го мразат, заради албанската националност и негативниот сентимент кој таа го предизвикува после Турско. Еве јас како македонец не го мразам, туку го толкувам како албански сојузник на мојата кауза, заедничка кауза. Плус шансите дека мајкаму била слав (каков смртен грев да се биди славик меѓу афтохтони) се големи, за ова се согласни и многу албанолози од Европа и САД. Има многу племиња или како што во Црна Гора ги викаат кланови, на регионот од Илирија, од еден таков би можела да е и таа, не е ова научна фантастика, не е како од Јапонија да зеле жена, туку од непосредно соседство.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Кој вели дека го мразиме? Можеби некои го мразат, заради албанската националност и негативниот сентимент кој таа го предизвикува после Турско. Еве јас како македонец не го мразам, туку го толкувам како албански сојузник на мојата кауза, заедничка кауза. Плус шансите дека мајкаму била слав (каков смртен грев да се биди славик меѓу афтохтони) се големи, за ова се согласни и многу албанолози од Европа и САД. Има многу племиња или како што во Црна Гора ги викаат кланови, на регионот од Илирија, од еден таков би можела да е и таа, не е ова научна фантастика, не е како од Јапонија да зеле жена, туку од непосредно соседство.
Дали тоа значи дека го мразиш, Крали Марко ?
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.607
Поени од реакции
6.028
Кој кажа такво нешто? Кога турците пристигнале овде, јасно било дека луѓето ќе мораат да се покорат.
Јас не сум од типот на луѓе кои сметаат дека Србија и Македонија треба да се однесуваат надмено и арогантно кон Албанија и Босна затоа што ете ние сме го зачувале Христијанството а тие не. Јас не можам да судам никому. Единствениот начин да покажиш дека си подобар од турците е да не го притискаш народот, во спротивно си стнал како нив - друго пакување.

Се разбира ова важи се додека Албанија и Босна се мирни. Ако прават проблеми, а гледаме дека оваа првата ги прави постојано, и ги прави во име на религијата, пример детонирање на Лешочкиот манастир во 2001ва (хм, што би рекол Ѓорѓија Кастриот албанскиот национален херој за тоа?), тогаш јасно е дека нема услови за мир.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.702
А под мирни подразбира Косово под Србија а овдека албанците да се граѓани од втор ред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom