На Википедија војна против Македонија

Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Види, толкување на историски личности, посебно од пред 500 години како сојузник на твојата кауза, автоматски ги прави тие што биле сојузници со Турците твои непријатели. Така да излегува дека Крали Марко е твој непријател.

Мислам за мене тврдење дека ми е сојузник или непријател било која историска личност е тотално нелогичка.

Плус со турците не било се така црно, турците донесле мир во многу долг период за обичниот човек на Балканот. Просечен балканец, бил континуирано изложен на војни до 15 век. Прашање е дали имало периоди од 50 години без војна до 15 век.

И на крај оваа твоја омраза кон исламот, ги одалечува Македонците муслимани од Македонската држава. Искрено имам сретнато Македонци Муслимани и плус Горанци од Албанија, и немам видено поголеми патриоти од нив.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
746
Поени од реакции
922
Да тоа вика, ама тоа не значи дека е албанец, со реченицата индиректно се иницира дека не е албанец.
Автоматски споено мислење:


Па може да е и фиксација, ама не е само кај албанците.
За албанците он е столб за дефинирање на албанската нација, негирањето на неговата албанска националност не е наивно, туку е стратегија за негирање на албанската нација.
Автоматски споено мислење:

Колку има контраверзии во македонската википедија:

Во друга тема друго објаснување.
https://mk.wikipedia.org/wiki/Горна_Река#cite_note-107

Иста намера и тука, со негирање на етничката припадност на шкретите се негира албанската нација.
После и за Андреа Гропа, се додава сомнеж а неговата пропадност е ширум позната, и за самите срби он е албанец.
Pa ti se zalis ja negirale albanskata nacionalnost na Gjorgji Kastriot, a vo naredna recenica sam negirash nacionalnost makedonska na Skretite.

Za greota...
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
А под мирни подразбира Косово под Србија а овдека албанците да се граѓани од втор ред.
Па види срцка вашите амбициозни идеи за преземање на Косово, делови од Македонија, Црна Гора и Грција не се поздравени ни од САД како ваша (или наша?) сојузничка.

Косово сеуште нема независност. Ако ја добие никој никогаш нема да му дозволи да се спои со Албанија. Зошто толку вигорозно се бориш за независност ако сакаш да станиш дел од друга земја? Независност значи независност. САД се огласи - не подржуваат Голема Србија, Голема Албанија, Голема Грција (да и тоа го има, гуглај Мегали Идеа) на Балканот. Не сакаат ниту една земја да испрати сигнал на најмоќна и најважна овде. Единствен проект кој го поддржуваат за нас јадници е Мини Шенген, заеднички пазар од многу земји, ништо фазла.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.238
Поени од реакции
5.252
Види, толкување на историски личности, посебно од пред 500 години како сојузник на твојата кауза, автоматски ги прави тие што биле сојузници со Турците твои непријатели. Така да излегува дека Крали Марко е твој непријател.

Мислам за мене тврдење дека ми е сојузник или непријател било која историска личност е тотално нелогичка.

Плус со турците не било се така црно, турците донесле мир во многу долг период за обичниот човек на Балканот. Просечен балканец, бил континуирано изложен на војни до 15 век. Прашање е дали имало периоди од 50 години без војна до 15 век.

И на крај оваа твоја омраза кон исламот, ги одалечува Македонците муслимани од Македонската држава. Искрено имам сретнато Македонци Муслимани и плус Горанци од Албанија, и немам видено поголеми патриоти од нив.
Многу наивно размислуваш.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Многу наивно размислуваш.
Сум седел на иста маса со нив и можам да ти кажам дека си пукавме ние Македонците во нога со тоа.

Ама пак тоа е и очекувано, да бевме попаметни ...
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.238
Поени од реакции
5.252
Сум седел на иста маса со нив и можам да ти кажам дека си пукавме ние Македонците во нога со тоа.

Ама пак тоа е и очекувано, да бевме попаметни ...
Филм како матрикс ти направиле
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.699
Филм како матрикс ти направиле
, leading a Norman army from southern Italy, took the city in 1083. Byzantines regained it in 1085. In the 13th and 14th century the city changed hands between the Despotate of Epirus, the Bulgarian, the Byzantine and the Serbian Empire, as well as local Albanian rulers. In the mid-13th century Ohrid was one of the cities ruled by Pal Gropa, a member of the Albanian noble Gropa family.[25] In 1334 the city was captured by Stefan Uroš IV Dušan and incorporated in the Serbian Empire.[26] After Dusan's death the city came under the control of Andrea Gropa, while after his death Prince Marko incorporated it in the Kingdom of Prilep.[27] In the early 1370s Marko lost Ohrid to Pal II Gropa, another member of the Gropa family and unsuccessfully tried to recapture it in 1375 with Ottoman assistance.[28]
https://en.wikipedia.org/wiki/Ohrid#cite_note-Tsvetkov1993-28
Филмови не си прави он, туку целата ваша историја кога него го славите како херој.
А он е еден од првите вазали на турците.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.238
Поени од реакции
5.252
https://en.wikipedia.org/wiki/Bohemund_I_of_Antiochhttps://en.wikipedia.org/wiki/Ohrid#cite_note-Tsvetkov1993-28
Филмови не си прави он, туку целата ваша историја кога него го славите како херој.
А он е еден од првите вазали на турците.
Ај уште 34 пати постирај за овој Гропа.
Ние вака така го издржавме турскиот покољ, вера не сменивме...за разлика од некој друг
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
И на крај оваа твоја омраза кон исламот, ги одалечува Македонците муслимани од Македонската држава. Искрено имам сретнато Македонци Муслимани и плус Горанци од Албанија, и немам видено поголеми патриоти од нив.
Јас мислам дека бев доволно јасен? Каква омраза кон мислимани? Сам кажав дека не можам и не смеам да се дразнам да им судам на луѓе кои под притисоците во Турско си ја смениле религијата. Ајде читај пак.

Јас не сум од типот на луѓе кои сметаат дека Србија и Македонија треба да се однесуваат надмено и арогантно кон Албанија и Босна затоа што ете ние сме го зачувале Христијанството а тие не. Јас не можам да судам никому. Единствениот начин да покажиш дека си подобар од турците е да не го притискаш народот, во спротивно си стнал како нив - друго пакување.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.279
Поени од реакции
27.744
А под мирни подразбира Косово под Србија а овдека албанците да се граѓани од втор ред.
Pod mirni podrazbirame da ne prolevate krv na veligdenski praznici.
Isto da poseduvate oset za pravda i da ne demonstrirate poddrska na ubici.
Автоматски споено мислење:

Плус со турците не било се така црно, турците донесле мир во многу долг период за обичниот човек на Балканот. Просечен балканец, бил континуирано изложен на војни до 15 век. Прашање е дали имало периоди од 50 години без војна до 15 век.
Poznat si po treskanje gluposti, ama ovojpat se nadmina, mi e sram da te chitam veke...
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.606
Поени од реакции
6.027
Poznat si po treskanje gluposti, ama ovojpat se nadmina, mi e sram da te chitam veke...
Не било се така црно, само констнтно се вршеле страотни терори со цел популацијата на полуостровот да ја смени својата религија. Тоа и данокот во крв - самиот Ѓорѓи Кастриот жртва на истиот, вриштат мир, стабилност и просперитет.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Види, толкување на историски личности, посебно од пред 500 години како сојузник на твојата кауза, автоматски ги прави тие што биле сојузници со Турците твои непријатели. Така да излегува дека Крали Марко е твој непријател.

Мислам за мене тврдење дека ми е сојузник или непријател било која историска личност е тотално нелогичка.

Плус со турците не било се така црно, турците донесле мир во многу долг период за обичниот човек на Балканот. Просечен балканец, бил континуирано изложен на војни до 15 век. Прашање е дали имало периоди од 50 години без војна до 15 век.

И на крај оваа твоја омраза кон исламот, ги одалечува Македонците муслимани од Македонската држава. Искрено имам сретнато Македонци Муслимани и плус Горанци од Албанија, и немам видено поголеми патриоти од нив.
Kakov mir be тенџере едно ти да не беше тогаш па да знаеш еве албанциве и босанциве од шо им било убаво си ја смениле верата копук
 

Kajgana Shop

На врв Bottom