На Википедија војна против Македонија

Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
Само се прашувам од кај им толкава енергија на нив, а кај нас 0? Има причини и за ова.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.228
Поени од реакции
45.340
Само се прашувам од кај им толкава енергија на нив, а кај нас 0? Има причини и за ова.
Хонорарите обично даваат енергија. Нивните држави озбилно застануваат позади тие проекти ( тукашните форумски блгари ), додека нашата го правела тоа што го опишал рики , или во поново време ни тоа , бидејќи живееме во соросова утопија во која овие прашања не се прашања.
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.570
Поени од реакции
5.975
Сами сме си криви, никој друг. Нит Албанците, нит Бугарите, нит Енглезите, нит нз кој сте ги пишале погоре. Поорганизираните, пообединетите и попаметните ќе си тераат. Не можеш да имаш војна коа треба повеќе од внатре да се пазиш него од надвор.
Искрено, пред некоја година ќе се сложев со тебе. Мислам генерално гледано, кога едно нешто е супер од внатре, тогаш никој не му можи ништо од надвор. Фала богу.
Ама ти зборуваш како Македонија да е лоцирана негде до Финска и Шведска, а не до Албанија, Грција и Бугарија.
Да бе ние сме криви за се, а тие што имаат геноциди во своите истории, што имаат дрскост и смелост да се дразнат да предложат име на нивна соседска земја, тие што ги срушија сите средновековни цркви на Косово, тие се комплетно невини? Тие се цивилизација, а ние еден неписмен слав што нема право на живот пошто не носи афтохтони гени во него.

Цел Балкански полуостров е сјебан за навек. Еве дури и да ја снема Македонија. Тоа нема да му реши никому ништо. Пак нема да имаат вода да се напијат во Тетово, пак нема да имаат пазар и ќе продаваат на тротоарите во Тетово. Пак Грција ќе биди лулка на корупцијата. Пак Бугарија ќе има претседател или премиер кој пред тоа бил пожарникар и спија со пиштол до него. Ниту една држава на овај полуостров не е ни подобра ни полоша од нас.
500-те години Турска власт беа повеќе од заслужени. Само види што им претходи на тие години Турска власт - Бугари што пробуваат да ја освојат Византија, Срби што сакаат да ја освојат Византија. Албанци и Власи (кои се Италијанска помош) нон стоп се бичат со Грција - која пробува на цела империја да и даде Грчки и само Грчки карактер без разлика на тоа колку различни народи живеат на полуостровот.
Што прават Турци кога натчекуваат таков неред? Го освојуваат и го владеат цели 500 години.
Ако големите сили не се вмешаа и ако не ја штитеја Грција и денес, ние сеуште ќе бевме под Турско - факт. Можи ќе теравме уште 500то, можеби уште илјада, можеби во тој рок сите ќе се потурчевме.

Тоа е нашиот полуостров - никој овде не е подобар од нас во било што, само некои имаат кој да им го чува грбот, а други не. Таа е единствената разлика. Ние сме во вторите. Не станува збор за никакво внатрешно единство, туку за тоа кој ти го чува грбот.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Nieden srceparajuci post zosto da ne go pravime ova oti sistemot ne zaebaval ne vi e validen.

OP e vo pravo, ne ti treba honorar da se boris protiv propagandata, dovolno e samo da si ja sakas drzavata i da te vregja sho vakvi nebulozi pominuvaat.
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Искрено, пред некоја година ќе се сложев со тебе. Мислам генерално гледано, кога едно нешто е супер од внатре, тогаш никој не му можи ништо од надвор. Фала богу.
Ама ти зборуваш како Македонија да е лоцирана негде до Финска и Шведска, а не до Албанија, Грција и Бугарија.
Да бе ние сме криви за се, а тие што имаат геноциди во своите истории, што имаат дрскост и смелост да се дразнат да предложат име на нивна соседска земја, тие што ги срушија сите средновековни цркви на Косово, тие се комплетно невини? Тие се цивилизација, а ние еден неписмен слав што нема право на живот пошто не носи афтохтони гени во него.

Цел Балкански полуостров е сјебан за навек. Еве дури и да ја снема Македонија. Тоа нема да му реши никому ништо. Пак нема да имаат вода да се напијат во Тетово, пак нема да имаат пазар и ќе продаваат на тротоарите во Тетово. Пак Грција ќе биди лулка на корупцијата. Пак Бугарија ќе има претседател или премиер кој пред тоа бил пожарникар и спија со пиштол до него. Ниту една држава на овај полуостров не е ни подобра ни полоша од нас.
500-те години Турска власт беа повеќе од заслужени. Само види што им претходи на тие години Турска власт - Бугари што пробуваат да ја освојат Византија, Срби што сакаат да ја освојат Византија. Албанци и Власи (кои се Италијанска помош) нон стоп се бичат со Грција - која пробува на цела империја да и даде Грчки и само Грчки карактер без разлика на тоа колку различни народи живеат на полуостровот.
Што прават Турци кога натчекуваат таков неред? Го освојуваат и го владеат цели 500 години.
Ако големите сили не се вмешаа и ако не ја штитеја Грција и денес, ние сеуште ќе бевме под Турско - факт. Можи ќе теравме уште 500то, можеби уште илјада, можеби во тој рок сите ќе се потурчевме.

Тоа е нашиот полуостров - никој овде не е подобар од нас во било што, само некои имаат кој да им го чува грбот, а други не. Таа е единствената разлика. Ние сме во вторите. Не станува збор за никакво внатрешно единство, туку за тоа кој ти го чува грбот.
Pa neli mesani se tuka makedoncite od kaj sea slavs
 

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.570
Поени од реакции
5.975
Злато народите на цел полустров се мешани до немај каде, ама ти со таков јузер тоа го знаеш многу подобро од мене. Од цел пост кој имаше за цел да покажи колку заебано место е полуостровов во целина (а не само ние како народ) ти тоа го извлече, енд бејсикли прувед мај поинт.

А Дуа Липа можи да и јади пичката на Ева Херцигова. Ма ни тоа неможе. Шкиперије нема да ги стигни Чешка, Словачка и Полска ни во паралелен универзум, па ако сака и 1000 пати нека биди афтохтона.
Афтохтона по полиња со марихуана, хероин и митролези.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.341
И добро, има ли некакво решение против ова (за тоа што е темава)?
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.321
Поени од реакции
3.171
На англиската тешко да се избориме, се „тепавме“ со Грците, па со Бугарите, и еве најново со Албанците. Однапред изгубени битки се, посебно за историја, затоа што нашите историски институции немаат ништо или многу малку имаат објавувано на странски јазици, уште помалу онлајн изданија, што би можеле да се користат како извор на информации.
Osnovniot problem od koj shto proizleguvaat teshkotiite shto gi nabroja e faktot deka vo bitkata so bugarski i grcki argumenti, nashite argumenti ednostavno se poslabi.
Makedonskite ureduvachi na wikipedia treba vnimatelno da gi odbiraat bitkite, a namesto ova tie nastapuvaat partizanski.

Da ne se razbereme pogreshno, ja podrzuvam sekoja organizirana akcija da se istakne nashata strana na istorijata a voedno i da se frli svetlina na nepravdite shto sme gi pretrpele od strana na sosedite niz istorijata, megjutoa ova ne bi mozele da go dostigneme so spamiranje kako indijanci tuku so vnimatelno odbrani argumenti prezentirani vo neutral point of view.
 
Член од
1 март 2021
Мислења
338
Поени од реакции
758
Јас незнам дали вие живеете во некој параленен универзум или што е работава, значи официјално државата не е македонија и вие не сте македонски народ, тоа е официјална политика на северна македонија.
Имате влада која работи на уништување на буквално се македонско и вие тука мрсите муда за некој што пишал на пишал на википедија?
Треба прво да се изгради консензус за тоа кој сме што сме па после да тргнеме во офанзива надвор на википедија и секаде, вака кој стигна ни го начука е работава..
А за да се изгради таков концензус треба да се тркалат неколку северџански глави се дотогаш мрш у дупката во која се криете и не ми глумете тука као демек на википедија е најбитно кој што пишал ебаве тоа дрвата севернофиромистански.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.124
Поени од реакции
18.110
Пример глеј браќава им текнало за артиклот Охрид да си напишат онака рандом цел пасус од нигде никаде, што е најинтересно ја го избришав сега НО има еден бугарски админ што експресно го врати тоа, ама кога ќе бидеме повеќе ќе попуштат.

Прегледај го приврзокот 293922
Шо не ќе прочитат чоек.Пештански Албанци и Трпејчки уште немало:tapp:
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Јас незнам дали вие живеете во некој параленен универзум или што е работава, значи официјално државата не е македонија и вие не сте македонски народ, тоа е официјална политика на северна македонија.
Имате влада која работи на уништување на буквално се македонско и вие тука мрсите муда за некој што пишал на пишал на википедија?
Треба прво да се изгради консензус за тоа кој сме што сме па после да тргнеме во офанзива надвор на википедија и секаде, вака кој стигна ни го начука е работава..
А за да се изгради таков концензус треба да се тркалат неколку северџански глави се дотогаш мрш у дупката во која се криете и не ми глумете тука као демек на википедија е најбитно кој што пишал ебаве тоа дрвата севернофиромистански.
Gstom si tolllku opasen so ne napravis nesto
Ti si dete propali abortus
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664

Буквално никаде не пишува дека е албанец, вам треба да ви се забрани пристап на интернет не само во википедија.
Бушите нови дноа на лицемерности.
На ова ми текна а скоро сите теми за албанците пишувате лаги и пропаганди
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049

Буквално никаде не пишува дека е албанец
Воведот убаво си вели: „една од најзначајните личности во историјата на Албанија и албанскиот народ.“
На српската Википедија стои во воведот: „био је српски борац против османских освајача“ :D
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.363
Поени од реакции
38.336

Буквално никаде не пишува дека е албанец, вам треба да ви се забрани пристап на интернет не само во википедија.
Бушите нови дноа на лицемерности.
На ова ми текна а скоро сите теми за албанците пишувате лаги и пропаганди
пуно како имате толкава фиксација на ѓаур не ми е јасно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom