На Википедија војна против Македонија

Член од
15 февруари 2019
Мислења
739
Поени од реакции
2.814
Ја отворам темава поради тоа што периодов приметувам дека на Википедија се вршат стравични лаги и манипулации кон Македонија и Македонскиот народ од страна на шиптаpските ботови.

Што е поентата? На Википедија може која било будала да седне и да пишува што сака, па така нашите ни браќа седнале и решиле да се организираат 20-30 души и да прават ујдурми и подмолно да си пишуваат што нив им одговара по артиклите на Википедија кои се претежно во врска со Македонија, Србија, Црна Гора и Грција со надеж дека никој нема да примети па читателите (претежно странци) ќе го земат тоа здраво за готово и за сега поминуваа не казнето и не видено пошто никој не се замара. T.e. смена на историјата и 'шмирглање' од нивна страна со надеж дека некој случаен читател ќе го смени добро познатиот став и кредибилитет кој го имаат кон нив. Класично туркоисламистичко глувчечко работење зад грб со цел стекнување на минимални предности.

Меѓутоа, иако ми беше одвратно, немаше да реагирам доколку си измислуваа приказни за нив се дури не видов дека им текнало да чепкаат и манипулираат со информации во врска со Македонија(градови, села, топоними, личности, историски факти итн. итн.) како на пример ставање непотребно албански имиња на Македонски топоними, бришење без никаков основ на статии или нивно изменување во албанска корист, манипулирање со историски факти, пишување буквално безсмислени лаги и така натаму и така натаму до бескрај, пример:

Screenshot_4.png

Иако е навидум небитно сепак Википедија е најчитана енциклопедија и многу луѓе се едуцираат токму од таму, не смее да се дозволи едни каменковци да се изживуваат со Македонските артикли а кај нив можат да си пишуваат што сакаат не ме интересира. Пример од еден шиптаpски бот, забележувате дека огромен дел од промените му се насочени кон наши артикли: https://en.wikipedia.org/wiki/Special:Contributions/Alltan
Screenshot_7.png


Знам дека мал број од Македонците се занимаваат и се запознаени со ова (и јас не бев до пред 1 недела) па и баш затоа решив да ја отворам темава за да поттикнам подигање на 'Википедија совестта' кај нас.

Што ми е целтта? Барем 10% од тие што 500-1000 души што ќе го прочитаат ова да се вклучат во поправање на грешките кога ќе читаат некој артикал за Македонија. Не повикувам на никакви манипулации и лаги кон туѓото туку само да си го браниме нашето.
Промената е многу лесна, брза и едноставна да се направи, можете и со акаунт и без акаунт и е буквално 15 секунди дури лабаво си читкате Википедија. Ако сме 50 души по пар секунди на ден ќе се направи голема промена.

1) идете на Edit: Screenshot_5.png

2) бришете гомнариите: Screenshot_8.png

3) идете 'Publish changes'
Screenshot_9.png

Voilla, 15 секунди и ете ваш уддел на најголемата Енциклопедија во светот.
Screenshot_11.png

На темава може да ги ставате артиклите кои сметате дека не се погодни за повеќе души да ги корегираме, па така артиклот ќе се заклучи и ќе неможат повеќе да вршат манипулации.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.804
Поени од реакции
2.898
Пријави ги во надлежните институции на пример МАНУ или слично со цел да се индормира и да преземе нешто во спротивно сите ние ќе преземеме

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
704
Поени од реакции
1.043
Пријави ги во надлежните институции на пример МАНУ или слично со цел да се индормира и да преземе нешто во спротивно сите ние ќе преземеме

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Мислиш на МАНУ му е гајле? Тие за ништо досега не реагираја, не пак за то шо имало напишано на Википедија.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.467
Поени од реакции
3.267
На темава може да ги ставате артиклите кои сметате дека не се погодни за повеќе души да ги корегираме, па така артиклот ќе се заклучи и ќе неможат повеќе да вршат манипулации.
Може малку повеќе да се објасни ова? Зошто не се заклучува артиклот кога они прават измени? Некако ми е нереално туку така на кој му текне да си прави измени, Википедија на ништо немаше да личи доколку беше така, поготово во темите за географија и политика. Веројатно има некој процес на одобрување, ревизија и слично?
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.126
Поени од реакции
2.844
Може малку повеќе да се објасни ова? Зошто не се заклучува артиклот кога они прават измени? Некако ми е нереално туку така на кој му текне да си прави измени, Википедија на ништо немаше да личи доколку беше така, поготово во темите за географија и политика. Веројатно има некој процес на одобрување, ревизија и слично?
Па на ништо не личи.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
739
Поени од реакции
2.814
Може малку повеќе да се објасни ова? Зошто не се заклучува артиклот кога они прават измени?
Па види, ако некоја страна се едитира повеќе пати се заклучува и потоа мораш да употребиш извор и паѓа повеќе во око на модераторите. Затоа на пример покревките и позначајни страни се заклучени како на пример Косово итн. Таму мора да дадеш извор но пак можеш да се извадиш со лага...

Некако ми е нереално туку така на кој му текне да си прави измени, Википедија на ништо немаше да личи доколку беше така, поготово во темите за географија и политика. Веројатно има некој процес на одобрување, ревизија и слично?
Епа ете и јас мислев така до пред една недела се дури не ја проистражив пар саати, но тоа си немало благо везе. Како прво не важните страни можеш да ги едитираш и без никаков извор, а и да бараат извор можеш едноставно да ставиш нешто фејк што си нема благо везе.. :facepalm: Така што Википедија е турлитава, има контрола од администраторите но таа е премала и незабележителна, по сѐ изгледа таму важи 'не ебе убав - него упорен'. Т.е. кој последен едитира тоа се важи.

Затоа ја отворив темава пошто знам дека од кај нас никој не се замара за Википедија како што кажав вклучувајки ме и мене пред една недела, се дури не наидов дека Зоолошката во Скопје е пишана на албански. 100 души по пар секунди на ден и ќе бидеме ОК.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.467
Поени од реакции
3.267
Не сум знаел, ретко читам на Википедија. Иначе најдов подетално, функционира на принцип "wisdom of the crowd", ако некој го интересира може да прочита овде:
.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
739
Поени од реакции
2.814
Пример глеј браќава им текнало за артиклот Охрид да си напишат онака рандом цел пасус од нигде никаде, што е најинтересно ја го избришав сега НО има еден бугарски админ што експресно го врати тоа, ама кога ќе бидеме повеќе ќе попуштат.

Screenshot_12.png
 

Византиецот

The BETHA. with a lasting Alpha aftertaste
Член од
14 март 2021
Мислења
2.399
Поени од реакции
5.610
Ова не е ништо, на англиската википедија на сите артикли поврзани со Македонија имаат ставено macedonian/bulgarian во делот за јазик, нешто што би требало да им даде знак на читателите дека јазиците бил исти. Заприметив при имиња на места, имиња на песни, историски личности.

Знаеме дека цела музичка елита на Англија е составена од шиптарки, и најмногу би им одговарало Македонија да исчезни негде меѓу Албанија и Вулгарија, веројатно тоа е агенда на Англија на долг рок, ама сепак се молат чедата на кралицата да смират малце тоа страстите и да не бидат толку очигледни. Однапред фала.

Фактот што Македонските и Српските тајни друштва се дел од Англиски, а не Француски ложи ме разочарува. Редно време е и Српските и Македонските интелектуалци да и ја удрат клоцата на оваа гадурија - Англија.
За Англија ние сме мигранти-колонизатори на Балканот, кој според нив, како полостров, треба да е комплетно чисто афтохтон. Затоа урлаат против нас 30 години, прво со Грција, сега и во иднина со Шиптарија. Имаат за цел поимот Словен да го омаловажат до степен на амеба, што е чист фашизам. Кога певалјкана Дула Пипа пишува постови со омраза за Југословенските народи, со мапи за Голема Албанија, тоа таа не го прави сама.
Франција од друга страна, би имала многу поздраворазумна позиција кон Македонците и Србите. Французите имаат посебно позитивен став за Србија и на некој начин се идентификуваат со неа, пример двете земји влечат корен во Среден Век, двете се тесно врзани за Христијанството, двете поминале низ тежок период во кој нивната вера била ставена на тест, а сепак успеале да останат Христијани. На добар дел од французите им е криво што не интервенираја навреме за да се избегни нередот од 90ти. Дури сега кога фрлаат перспектива на назад, сваќаат дека распадот на Југославија е политички реваншизам од поедини земји кој се провлекува од втора светска па наваму.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.301
Поени од реакции
4.768
Butters Вака сега, ако често бришеш нешто без одредени референци за тоа, побрзо ќе те блокираат да не може да уредуваш, отколку што ќе ја заклучат страницата. Погрешно си сфатил.
Инаку, тој уредникот (не е админитсратор на англиската Википедија) што ги вратил назад уредувањата што си ги избришал, Jingiby, блокиран беше на македонската Википедија за доживотно, не сум сигурна сега дали беше отстрането блокирањето, дека препорака глобална беше да нема блокирања што траат бескрајно.

Јас би препорачала да си ја пополнуваме и следиме нашата, Википедија на македонски јазик, бидејќи на неа си имаме полно право да одредуваме што ќе содржи една статија. На англиската тешко да се избориме, се „тепавме“ со Грците, па со Бугарите, и еве најново со Албанците. Однапред изгубени битки се, посебно за историја, затоа што нашите историски институции немаат ништо или многу малку имаат објавувано на странски јазици, уште помалу онлајн изданија, што би можеле да се користат како извор на информации.
 

RickyLFC9

Модератор
Член од
28 март 2012
Мислења
19.565
Поени од реакции
41.145
Пред повеќе години (цирка 2013-14 негде) како историчари, повеќето млади, енергични (но и за жал премногу наивни) презедовме иницијатива да оформиме и ние тим, екипа, истражувачи кои ќе делуваат на википедија, баш од овие причини. Разгледување на фактите, оставање извори, правилни информации и слично. Википедија не е „кој што сака може да си пише“, има поинаков систем, тоа првото важеше скроз на почетокот у раната фаза на интернетот. Па пробавме по тој систем да тераме.

За жал, за кратко време иницијативата беше узупирана од одредени струи со поинакви мислења, цели и идеи кои во обидот да не „насочат правилно“ ја заебаа цела работа, и проектот пропадна. Исто како што ја заебаа цела држава од овој аспект, разни музеи, локалитети, археолошки пронаоѓалишта на територијата на Македонија, па и пишување на учебници, и со тоа ни ја заебаа цела дејност на објективно истражување и можност да фрлиме светло на правилен начин врз нашата историја. Во име на квази патриотизмот се изгоре секоја можност да се направи ова како што треба.

Сами сме си криви, никој друг. Нит Албанците, нит Бугарите, нит Енглезите, нит нз кој сте ги пишале погоре. Поорганизираните, пообединетите и попаметните ќе си тераат. Не можеш да имаш војна коа треба повеќе од внатре да се пазиш него од надвор.

Се надевам дека некој повторно ќе се реши да го направи тој проект како што беше замислено тогаш, и се надевам дека се сменети работите. Со среќа нека им е.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
739
Поени од реакции
2.814
Јас би препорачала да си ја пополнуваме и следиме нашата, Википедија на македонски јазик, бидејќи на неа си имаме полно право да одредуваме што ќе содржи една статија. На англиската тешко да се избориме, се „тепавме“ со Грците, па со Бугарите, и еве најново со Албанците. Однапред изгубени битки се, посебно за историја.
Не се сложувам, не може со 20 души во цела држава ти да водиш борба со илјадници ботови кои можеби и се вработени да го прават тоа. Проблемот е што кај нас мноогу малце луѓе се занимаваат со Википедија и воопшто не е позната. Еве јас не ни знаев дека можеш така лесно да изменуваш содржина до вчера итн.. Ако се собереме добро ќе биде лесно, пошто за наша среќа од другата страна имаме неинтелигентни пештерци.

Македонија повеќе не постои како држава, ниту македонци како народ, така да незнам зашто се потресувате кој што пишал на википедија.
Ее даа бе ебате пиќето ебате, па шиптаpите со 98%(демек) 20 години неможат тн Косово да го земат ти си се засекирал за тука. Направи нешто не само да кукаш, не е сѐ така црно како што е претставено по медиумите, и запамти не сме веќе 1999 и 2001 :)
 
Член од
26 декември 2020
Мислења
182
Поени од реакции
264
Македонија повеќе не постои како држава, ниту македонци како народ, така да незнам зашто се потресувате кој што пишал на википедија.
Aj procitaj sho si pisal tatkoti dzabe sperma trosel
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.301
Поени од реакции
4.768
Еве јас не ни знаев дека можеш така лесно да изменуваш содржина до вчера итн..
Јас сум на Википедија од 2008 година, па затоа ти кажав.
Автоматски споено мислење:

Сами сме си криви, никој друг. Нит Албанците, нит Бугарите, нит Енглезите, нит нз кој сте ги пишале погоре. Поорганизираните, пообединетите и попаметните ќе си тераат. Не можеш да имаш војна коа треба повеќе од внатре да се пазиш него од надвор.
Сосема точно :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom