Најуспешен градоначалник на Скопје

Кој скопски градоначалник направил најмногу за Скопје / кој најдобро ја извршувал својата работа?


  • Вкупно гласачи
    103
  • Гласањето е завршено на .
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
За жал до сега не сме имале некоја посебна среќа со градоначалници...
Ристо Пенов бил умерен, пристоен и без посебна енергија и иницијатива.. Не направил нешто посебно. Трифун стратешки се постави за градоначалник за да може да си го истурка проектот „Кермес“... Имав големи надежи кога го назначија сметајќи дека бизнисмен е тоа што му треба на градот. (Имав идеја дека е добар бизнисмен)
Коце е посебна приказна. Поради работата често комуницирав со него и Град Скопје. Исклучително вреден и тоа морам да му го признаам. Секој партиски војник влезен во машинерија од таков размер освен што има сопствен процент од многу зделки (читај сите) треба да има и квалитет да ги истурка проектите до крај. За тоа му симињам капа. Е сега, имаше и брилијантни моменти, како познатиот проект кога асфалтираше К.Ј.Питу точно четири пати... Како и да е, единствен што одел на лице место по секоја изведба за лично да провери како е направено и знаеше дури во вечерни саати да се јави ако некој не го исчистил и средил сработеното.
Петре Шилегов е адвокат. Тоа е се што треба да се знае за него и неговите дела.
Данела не можам да ја доловам сеуште. Не знам дали е принципиелна или само налудничава... Ја нема педантноста на Коце, тоа е факт. Реконструираната улица Даме Груев изгледа како голема крпеница и импровизација наместо нова, стокмена чиста улица...
До сега не покажала нешто значајно освен специфичен карактер.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.570
Поени од реакции
2.662
Пенов, два мандати протурка, не е тоа за џабе, памтам дека Водњанска ја среди, нешто што не можеа пред него да го завршат (така се зборуваше). Луѓе од било која партија го гласаа, дека сработуваше.
За тие пред него ништо не памтам.
За тие после него, Коце како да беше поангажиран, ама веројатно и премногу, па редеше палми кај што не им е место. Се трудеше кејот на Вардар да го среди, направи и некакво игралиште што не проработе, можеби и заради тоа што од другите партии го исмеваа заради тој проект.
За Трифун памтам дека си лапна неколку фирми кога беше градоначалник, а не памтам нешто да сработил, тој и не влезе за друга причина на тоа место, се чини.
Шилегов ќе го памтам како градоначалник што бил најарогантен со скопјани, ништо друго не ми останува во сеќавање.
Арсовска, кој знае дали добро менаџира, а ја сопкаат?
Излезе на виделина математика која вели дека приватните автобуси од здружението на превозници на Ленин за 4 години пријавиле продадени само 2 карти во градскиот превоз. Прашање е дали возачите не ги пријавувале или Ленин си крадел? Тука е основата за неплатените фактури заради кои штрајкуваат.
Za posledniot pasus ne si vo pravo, bidejki ne smeat vozacite da prodavaat bileti, nemaat fiskalna za toa da izdavaat
Автоматски споено мислење:

Ти верувам. Јас одамна не се возам со приватни, дека веќе не ми се на релациите по кои се движам кога ми треба автобус.
Еве се разбарав да ја најдам статијата што ја читав вчера, не ми тенува на која страница беше, и не можам да ја најдам. А имаше убава математика посочено која била всушност проблемот, и имаше и што сè поседува Ленин Јовановски цел голем дел (од кафиќ, скапи џипови, мотори, имот...).
Ако делот со картите не е баш точен, тогаш можеби главната цел на статијата беше да прочитаме што сè поседува Ленин? :D
Zarem veruvas deka imotot na Lerin e steknat so manipulacija so privatnite prevoznici (avtobusi)? Devojko, Lenin e direktno povrzan so Nokjni volci Rusija apropo Putin, imas i sliki so nego kako sedi so putin i gledaat natprevar.. Parite mu doagjaat direkt od Rusija ..
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.130
Поени од реакции
8.214
Гледав пред неколку години на Алфа или Алсат, Шилегов беше во посета на општина Чаир и градоначалникот... Се сретнаа во некој парк, до градоначалниците стоеја и вработени во КХС, конкретно овие за улична хигиена, што метат улици.

Ги праша Шилегов, како со условите, му се пожалија дека неколку месеци редоследно не им се исплатени платите и дека ги плаќаат под законскиот минимум, т.е. 10.000 ден. наместо 12.000. Се заврте Шилегов кон градоначалникот на Чаир, и му вика Висар, зошто бе 10.000, па давај им 12.000. Знаеш дека тоа е сега законскиот минимум? (крајно внимавајќи на тонот, да не остави впечаток на осуда или закана). Овој искоментира нешто од типот Аха важи, од Нова Година 12.000 ќе биде... Продолжи еден од вработените со поплаките до Шилегов, на Шилегов веројатно веќе му беше преку глава глумење службена посета и интерес за проблемите и му рече Па, што да ти правам бе, друже... На лошо место си се вработил...

Атмосферата и сè останато многу потсетуваше на ретро скечовите на К-15, но овојпат со автентични ликови...
 

kazioX

Примерен форумџија
Член од
28 април 2011
Мислења
3.819
Поени од реакции
10.549
Гледав пред неколку години на Алфа или Алсат, Шилегов беше во посета на општина Чаир и градоначалникот... Се сретнаа во некој парк, до градоначалниците стоеја и вработени во КХС, конкретно овие за улична хигиена, што метат улици.

Ги праша Шилегов, како со условите, му се пожалија дека неколку месеци редоследно не им се исплатени платите и дека ги плаќаат под законскиот минимум, т.е. 10.000 ден. наместо 12.000. Се заврте Шилегов кон градоначалникот на Чаир, и му вика Висар, зошто бе 10.000, па давај им 12.000. Знаеш дека тоа е сега законскиот минимум? (крајно внимавајќи на тонот, да не остави впечаток на осуда или закана). Овој искоментира нешто од типот Аха важи, од Нова Година 12.000 ќе биде... Продолжи еден од вработените со поплаките до Шилегов, на Шилегов веројатно веќе му беше преку глава глумење службена посета и интерес за проблемите и му рече Па, што да ти правам бе, друже... На лошо место си се вработил...

Атмосферата и сè останато многу потсетуваше на ретро скечовите на К-15, но овојпат со автентични ликови...
Некој нека го најде ова видео, мора да се изгледа.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Некој нека го најде ова видео, мора да се изгледа.
Најверојатно е оваа:

Прегратката на Шилегов кон Висар Ганиу и стилот на кој му се обраќа доволно говори колку кур не ги боли Шилегов и Ганиу за тоа дека овие им се исплаќа и испод минималната плата.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
42.872
Поени од реакции
77.496
Најверојатно е оваа:

Прегратката на Шилегов кон Висар Ганиу и стилот на кој му се обраќа доволно говори колку кур не ги боли Шилегов и Ганиу за тоа дека овие им се исплаќа и испод минималната плата.
Ганиу го боли кур, ќе дигне еден орел или ракета и сите гомна во кои живеат Албанците таму, во свила како да се претвориле.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
5.943
Поени од реакции
33.913
Најверојатно е оваа:

Прегратката на Шилегов кон Висар Ганиу и стилот на кој му се обраќа доволно говори колку кур не ги боли Шилегов и Ганиу за тоа дека овие им се исплаќа и испод минималната плата.
Истите овие љопки го гласаа Шилегов за градоначалник, и редовно гласаат за ДУИ, така да кој ги ебе, 0 денари да добијат од буџетот и од моите пари од даноци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom