Најуспешен градоначалник на Скопје

Кој скопски градоначалник направил најмногу за Скопје / кој најдобро ја извршувал својата работа?


  • Вкупно гласачи
    103
  • Гласањето е завршено на .

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.382
Поени од реакции
22.911
Ристо Пенов. Само тој успеа да ја донесе Касандра во Скопје меѓу првите и ретките во Европа и да и организира дочек на амбасадорско ниво.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
347
Поени од реакции
429
Љупчо Николовски Фуфо не бил градоначалник? А оние први тројца господ знае кој се. (n)
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Член од
24 март 2010
Мислења
15.178
Поени од реакции
25.814
Сите до Пенов се само грејачи на столчиња, и не комплетно по нивна вина. Нит имале буџет, нит закони, нит моќ. Не вреди да се коментираат.

Ристо Пенов е многу подобар политичар од градоначалник. Како градоначалник има една улица, и ставање плочки на плоштад наместо калдрма. Како политичар успешно успева да направи пријатели од сите страни на спектарот, да балансира, да ги задоволи сите, и да не направи непријател од никого. Умерен човек.

Трифун Костовски, фејкер, ко за се друго во животот. Случајно станат милионер, случајно станат градоначалник. И во едното, и во другото заврши банкротиран. Убедливо најнеуспешен од сите на листата. Неговата “успешност“ е грдата слика на македонското општество. Апсолутно никаков талент, за ништо, сем за патетика.

Коце Трајановски е единствениот на листата што е повеќе градоначалник од политичар. Тоа по автоматизам го прави најуспешен. Според мене има многу многу повеќе добри дела од гревови. Силно поддржан од централна власт, ама сепак знаеше да ги истера проектите до крај.

Петре Шилегов никогаш не ја ни сакаше функцијата. Тоа му беше утешна награда, на која беше лут. Човек со неверојатен талент да направи непријатели, дури и од луѓе на кои ништо не згрешил. Ништо не направи како градоначалник, ама генерално не ни мислам дека проба да биде градоначалник, па макар и на еден ден.

Данела Арсовска, повторно повеќе политичар од градоначалник. Ќе проба да ја искористи функцијата за да се врзе со амбасадите, и да стигне до премиер. Лично, се надевам дека ќе успее, од чисто сеир причини. Нешто слично на тоа што го прави во ЈСП со сите (вклучувајќи ги и нивните семејства) што се откажале од Шефот. Од аспект на капацитет, не сум импресиониран.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.732
Поени од реакции
35.256
Сите до Пенов се само грејачи на столчиња, и не комплетно по нивна вина. Нит имале буџет, нит закони, нит моќ. Не вреди да се коментираат.

Ристо Пенов е многу подобар политичар од градоначалник. Како градоначалник има една улица, и ставање плочки на плоштад наместо калдрма. Како политичар успешно успева да направи пријатели од сите страни на спектарот, да балансира, да ги задоволи сите, и да не направи непријател од никого. Умерен човек.

Трифун Костовски, фејкер, ко за се друго во животот. Случајно станат милионер, случајно станат градоначалник. И во едното, и во другото заврши банкротиран. Убедливо најнеуспешен од сите на листата. Неговата “успешност“ е грдата слика на македонското општество. Апсолутно никаков талент, за ништо, сем за патетика.

Коце Трајановски е единствениот на листата што е повеќе градоначалник од политичар. Тоа по автоматизам го прави најуспешен. Според мене има многу многу повеќе добри дела од гревови. Силно поддржан од централна власт, ама сепак знаеше да ги истера проектите до крај.

Петре Шилегов никогаш не ја ни сакаше функцијата. Тоа му беше утешна награда, на која беше лут. Човек со неверојатен талент да направи непријатели, дури и од луѓе на кои ништо не згрешил. Ништо не направи како градоначалник, ама генерално не ни мислам дека проба да биде градоначалник, па макар и на еден ден.

Данела Арсовска, повторно повеќе политичар од градоначалник. Ќе проба да ја искористи функцијата за да се врзе со амбасадите, и да стигне до премиер. Лично, се надевам дека ќе успее, од чисто сеир причини. Нешто слично на тоа што го прави во ЈСП со сите (вклучувајќи ги и нивните семејства) што се откажале од Шефот. Од аспект на капацитет, не сум импресиониран.
Генерално се согласувам со мислењето, со исклучок на болдираното. Данела е многу одамна врзана со амбасадите, поточно со една од амбасадите, и не случајно му ја пикнаа на најнеталентираниот политичар :)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.376
Поени од реакции
28.466
Ако делот со картите не е баш точен, тогаш можеби главната цел на статијата беше да прочитаме што сè поседува Ленин? :D
Klasicna retardirana makedonska strategija da se ocrni sekoj covek.
Ljubomorata sekogas pali.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
Коце барем ги среди булеварите. Викате што викате, главно ок се изведени.
Шилегов...иако средни нешто, што да имаше правено е засенето од фактот дека на тие средени улици, макотрпно ширени, ги нареди со портокалови столбови за да се удоволи на велосипедистите, манијаци како што се, оти сакал нидерландс да не праи. Краен ефект..не може пешки да идеш ниту да возиш. Исто така сакаше да затне центар, што имаше да направи аритмија со сообраќајот
Најглуп проект на шилегов и на даниела се трамваите. Имаме автобуси, шо очигледно посрани ги имаат управувано. Ама не е ни тоа маната. Замисли каква затка ќе имаш кога воз ефективно поминува низ градот. По велес сегде има пруги и жива нервоза е ностоп на да пазиш. А возови не се ни редовни. Замисли го тоа секој 5 минути. Има да се направи затка. Ми е криво само што никој не успеа илинендска и асном да ги пробие да се одзатне малце работата. Аеродром (и тоа ново лисиче) е релативно лошо споен со северно западните делови. Или преку мичурин(кисела вода) каде што сабајле се затиња на квадрат. Или преку железничка како што исто така се затиња. Кај бриколаж е многу долгу и има барем 3 угушни точки. нема да речеме чист пристап.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.689
Поени од реакции
4.825
Коце беше популист и убедливо најградоначалник во Гази Баба,затоа и стана градоначалник на Скопје.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.900
Поени од реакции
39.383
Времето на Коце беше ренесанса за Скопјево. Тоа што се направи тој период, овие по него не можат ни да го окречат, а камо ли да довршат што се почнало, па гледаме грдосии како зградата на ЕСМ и таа спроти, објектите на плоштад напуштени градилишта стојат у сред центар еве веќе 6-7 години.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.991
Времето на Коце беше ренесанса за Скопјево. Тоа што се направи тој период, овие по него не можат ни да го окречат, а камо ли да довршат што се почнало, па гледаме грдосии како зградата на ЕСМ и таа спроти, објектите на плоштад напуштени градилишта стојат у сред центар еве веќе 6-7 години.
Објектите во центарот на градот, кои не беа фасадирани, сеуште си стојат така. Скелето на зградата на Рекорд стоеше добри 3-4 години, а тука се и започнатите и недовршени факултетски згради на ФИНКИ и на Факултетот за спорт, во универзитетскиот кампус, кои се во процес на изградба веќе добри 6-7 години, а 3-4, од тие 6-7, стагнираа.

Петре одеше на сензационализам, за напад на Скопје 2014 и на милионските проекти чии фасади брзо паднаа, чии подруми пречесто се поплавуваат и чии кровови пропуштаат вода. Не мрдна од тој сензационализам. Дури ги имаше и поволните услови кои ги уживаше и Коце односно мнозинство во Советот на град Скопје, мнозинство градоначалници на локално ниво во градот Скопје, мнозинство во повеќето Совети во локалните самоуправи на ниво на град Скопје и поддршка од централната власт. Речиси и да немаше никаков политички отпор. Од неговите проекти, во главата ми останаа реконструкцијата на Бит пазар, зелениот кров на ГТЦ и започнатиот мост кај АСНОМ!

Данела, од друга страна, одлично го започна својот мандат. Кај мостот Гоце Делчев, во центарот на градот, го среди кејот на Вардар, а на локално ниво ги реновираше сите улици во оваа населба и во среди Расадникот. Овие улици никогаш не биле реновирани, за половина мандат инвестираше повеќе во оваа населба отколку било кој градоначалник на Скопје! Не требаше да влезе во конфликт во партиското раководство, кое секојдневно и поставува сопки. Истото тоа раководство ѝ постави точно нула сопки на актуелната власт, а во два наврати собираа потписи за референдум, а во еден наврат им дадоа кворум за законот за државјанство!
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.375
Поени од реакции
7.481
Најуспешен градоначалник е Шиљегов кога ја воведе онаа мерка кога некој ќе се начука у кафана, потоа да му следува гратис такси до дома.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.429
Поени од реакции
4.260
вираше сите улици во оваа населба и во среди Расадникот. Овие улици никогаш не биле реновирани, за половина мандат инвестираше повеќе во оваа населба отколку било кој градоначалник на Скопје!
Проектот беше од време на шилегов, барем магистралите за кисела вода. За жал ги нареди со ступчиња за точачари
 

Kajgana Shop

На врв Bottom