Најубавото место кое го имате посетено

C

cige

Гостин
Оние што ја пишале Венеција најверојатно немаат отидено подалеку. Азурниот брег, пред се Ница, тоа не може да се опише, таа сина небесна боја........рај за душата и очите. Виена и Минхен како да застанале во времето векови наназад, прекрасна архитектура, хигиена на завидно ниво итн. Потоа Париз, за да го истражиш цел град (најбитните работи) ти треба најмалку 1 месец, само за Версај ти требаат 10 денови, потоа Лувр, Монмартерот, Шанселизе, катедралата итн итн...........
Преку барата Њу Јорк. Мојот омилен град одсекогаш ми бил, ми е, и ќе ми биде. Стигнав на аеродромот во Бруклин вечерта во 9 часот и заминав веднаш да го шетам Менхетен. Шта да ти причам, се движам во Бродвеј и ми течат солзи од возбуда, така ми немаа течено од како мал кога јадев ќотек дома :) (е сеа не до толку де), се движам по улица и во глава ми врти песната од Френк Синатра. Се движам батка и се тресам целиот, околу мене високи облакодери, светлечки реклами на сите страни, врвца од жолти такси возила со отворени прозори од каде што се слуша индиска музика, возачите сите Пакистанци со густи бркови и по некој Индиец со чалма на главата. На секој ќош мексиканци продаваат хот-дог за еден долар, пици, буритос. Одиш по улица и ја осеќаш топлината од пареата од метрото, кое што има вентилација на секои неколку метра. Пишете на јутуб
Tom & Jerry - Mouse In Manhattan (1945) и гледајте, таа вечер јас бев Џери.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Санкт Петербург со своите бели ноки - дефинитивно.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Париз без конкуренција, мојот омилен град. Мислам дека е сувишно да кажувам било што, мора да се види и да се доживее.
Потоа Виена, Барселона, Фиренца, Каиро....има многу, но ниту едно место не е како Париз
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
100
Поени од реакции
234
Лисабон, а по него Стразбур. Во принцип не ги сакам главните градови, а Лисабон е единствената престолнина што ми лежи на срце. Нема високи згради, нема огромни булевари, но затоа има многу тесни улички низ кои може со мерак да се изгубите, а сите градби се „обоени“ со посебни декоративни плочки. Кога ќе седнете на пијалак, келнерите буквално ве служат со песна. Едноставно, има посебен дух.

Кога би можела, дефинитивно би го посетила повторно, воедно и Верона, Порто и Бриж.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
329
Поени од реакции
218
Иако се малце несредени сепак нема поубави градови од Итаљанските. Кога би морал би да одбирам би ја избрал Фиренца.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
534
Поени од реакции
1.359
Уште не сум прошетала многу ама Дубровник ми остави некој посебен шмек. :)
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.055
Поени од реакции
6.443
Кратово. Град музеј. Зад секое ќоше извира историја, традиција и култура. Град кој нуди неверојатни мотиви и детали.
--- надополнето: 29 декември 2013 во 14:11 ---
А од она што е надвор од Македонија досега најголем впечаток ми оставил Порто. И секако Плитвичките Езера.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Дефинитивно Рим. За главен град и како една најпозната посетена дестинација од туристи од целиот свет, има некој посебен шмек градот. Таква енергија не сум почуствувала на ниту едно друго место на кое сум била. Ги обожавам малите улички, преплавени со локалните ресторанчиња/кафулиња на секој чекор. Џелато во Рим, непроценливо искуство! :love: Се надевам еден ден дека пак ќе му се вратам. На подолго време овој пат, за да можам да го истражам и прошетам цел град, до последен милиметар.

А во Македонија, Радожда ми е на прво место. Каков мир ти дaва тоа место, покрај самиот охридски брег. Само за одмор е и за бегање од секојдневните обврски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom