Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Samo sto zaminaa monterite pa da spodelam iskustvo od Daikin. Sevkupno OK ocekuvav malce poveke da gi prifakjaat sugestiite na klientite. Dosta strucni se i dobro rabotat pa ocenka ako treba da se dade od 1 do 5 im davam 4.

Eve nekolku sliki. Pa sega ke vidime kako ke bide.
Nadvoresnata e Turska a vnatresnata?
So.zdravje.da se raboti
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Samo sto zaminaa monterite pa da spodelam iskustvo od Daikin. Sevkupno OK ocekuvav malce poveke da gi prifakjaat sugestiite na klientite. Dosta strucni se i dobro rabotat pa ocenka ako treba da se dade od 1 do 5 im davam 4.

Eve nekolku sliki. Pa sega ke vidime kako ke bide.
So zdravje da ja koristis i dolgo da sluzi.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
AERI како минимум (ако веќе си се решил за Vivax), другите се ептен мачка во вреќа. Размисли и за Haier Tundra, колку толку знаеш што добиваш.
Ако имаш изолација и ПВЦ прозори можеш комотно да одиш со Gree Hansol 3.5 kv и да го искористиш попустот што е во тек. За 37000 ден ќе добиеш софистицирана клима со висок COP и економичност.

За жал тоа е тренд кај сите произведувачи. Се прешалтаа на R32 фреон што е малку поефикасен и удрија да штедат на хардвер, пред се на надворешните изменувачи.

Gree Fairy во се е ист или подобар од Lomo LCLH, освен што има едноред изменувач наместо двореден. Сепак изменувачот е погилем во ширина и висина и користи поголем вентилатор во дијаметар. Крајниот резултат е важен, надворешната кај Fairy турка 2200 м3/h, а Lomo LCLH 1600 м3/h при исти 900 обртаи на вентилаторот. Fairy има поголем компресор, помодерна внатрешна единица со 7 брзини и треба да е поштедлив благодарејќи на новиот R32 фреон.

Сепак, бидејќи се работи за куќа, можеш и ти да го искористиш попустот и да одиш со Хансол. Јас греам иста квадратура со таа клима без никаква изолација, со стари дрвени прозори и влезна врата. Кај тебе може да биде само подобро и поекономично.

Мојата логика при изборот беше: подобро софистициран кинески модел, отколку ентри левел јапонски модел и не згрешив, напротив, многу сум задоволен.
Sanyo Twin-Rotary kompresor, голем двореден надворешен изменувач, надворешна единица од 43 кг, 1.3 кг фреон и т.н. за 37000 ден не треба да се игнорира...

@rusrus
Welcome back! :)
Чекај застани, сакаш да кажеш дека 1300 страници вашите тролови на грее напишани за 2/3/7 редни изменувачи, и постовите од типот таа тошиба сузуми и панасонил cs имаат само 1 реден изменувач, едно грее Lomo оддава повеќе топлина бидејќи има 2 реден изменувач и како најбитен аргумент последните 1300 страници е колку реден изменувач, фамозните 2.5 реда изменувачи на амберот, и одеднаш 10 години подоцна ГРЕЕ сфаќа дека можеби тежина на насворешна и редови на изменувач не е толку битна работа, и става еднореден изменувач во новите модели и одма овде на форум друга свирка се свири.

Сеа веќе со поголем вентилатор се добивало поголем проток на воздух и од еднореден изменувач со исти вртења.
Ама ова коа го правеше тошиба и панасоник и останатите не беше точно и најбитно беше да има милјарда реда изменувачи.
Кои делизери сте жити се.

И како тоа сеа новиот модел со еднореден изменувач, имал се најдобро од сите 200.000 видови на клими модели кои ни грее не знае шо произведува и која оди надвор која внатре.
Дај објасни ми како тоа се зборело? Кој збори дека имал се најдобро, вашиот претседател?
За пропаганда ни Ким Јонг Ун не ви е рамен.

Ти реков собери храброст и сними видео од фантастичните 107w колку време се задржува и колку степени вади топол воздух да видиме баш шо е тоа греење.
Јас тоа што имам тоа снимам, тоа споделувам. 263w 16 квадрати, нови прозори северна страна без демит фасада.
Толку ја имам видено да модулира.

Исто вашиот лидер има напишано и тврди дека амбер од 600 еур е помоќна и подобра клима од 3500 еур Daiseikai 9.

Излезете од под суќна и одговорете дали вистина цената од 3500 еур е за џабе и Daiseikai 9 е инфериорен уред споредено со 600 еур амбер.

Исто така вашиот лидер има споделено видео пред да го земе тезгерето амбер како на -15 неговата тогашна fh35ve вади на издув 58.6 степени топлина со потрошувачка од 1.6-1.7 kw.
Од коа виде лани дека неговто тезгере на -7 со потрошувачка од 3kw вади исто толку топлина од 58.6 степени целзиусови, се попари и го избриша видеото од фх.

И ти шириш овде пропаганда за купување на новото фери дека било бла бла најдобро од 7 те света на грее.
Со кој образ со кој образ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Jas bi ti preporacal da izoliras do najmalku po pocetokot na podnata ploca najmalku do vrvot na tavanskata poloca. Na krajot na vrvot od stiroporot, bideki ne e zastiten od vrnenje, za da ne navleguva vlaga pozadi stiroporot, ne e loso da namestis hidroizolacija, odkoga ke ja pominat prvata raka so lepakot, pred da go zatavat zavrsiot malter.


So ogled deka razlikata vo cena e minorna, mislam deka nema potreba da razmisluvas za pomala debelina.


Vo osnova mislam deka kaj tebe nema razlika. Koga jas gledav za kaj mene, so JUB materijali i 10cm stiropor cenata bese 25 i 24eur po m2. Ako sum sakal jas da gi nabavuvam materijalite cenite samo za rabotna raka bese 10 i 9 eur. E sega ovie ceni bea za sertificirani majstori i toa bese eden od uslovite za da dobies garancija od JUB.
Nekoja normalna cena mislam deka 7 eur po m2 za rabotna raka. A materijalot zavisi mnogu od toa koja marka e. JUB, Henkel, i Knauf mislam deka se vo pokvalitetnite no i poskapi. Isomat mislam deka nudat nekoj soodnos cena performasi.
Problemot e sto koga e zavrsena fasadata nema razlika od eden do drug materijal. Razlikata ke moze da se zabelezi po 5 ili 10 godini. Megutoa vo sustina bideki imas mala povrsina nema da zabelezis nekoja poznacajna razlika. Sigurno nema da ti bide 50% poeftino so ponepoznati materijali.

Inace moze da apliciras za GEFF subvencija pa da dobies okolku 10tina % povrat.
Ти благодарам за одговорите. Секако дека ќе ми помогнат при донесување на одлуката.[DOUBLEPOST=1540894489][/DOUBLEPOST]Дали некој има искуство со аплицирање за поврат на средства преку програмата GEEF ?
Како оди постапката и дали долго трае?
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Samo sto zaminaa monterite pa da spodelam iskustvo od Daikin. Sevkupno OK ocekuvav malce poveke da gi prifakjaat sugestiite na klientite. Dosta strucni se i dobro rabotat pa ocenka ako treba da se dade od 1 do 5 im davam 4.

Eve nekolku sliki. Pa sega ke vidime kako ke bide.
So zdravje da ja koristis. Dolgo da ja koristis.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Чекај застани, сакаш да кажеш дека 1300 страници вашите тролови на грее напишани за 2/3/7 редни изменувачи, и постовите од типот таа тошиба сузуми и панасонил cs имаат само 1 реден изменувач, едно грее Lomo оддава повеќе топлина бидејќи има 2 реден изменувач и како најбитен аргумент последните 1300 страници е колку реден изменувач, фамозните 2.5 реда изменувачи на амберот, и одеднаш 10 години подоцна ГРЕЕ сфаќа дека можеби тежина на насворешна и редови на изменувач не е толку битна работа, и става еднореден изменувач во новите модели и одма овде на форум друга свирка се свири.

Сеа веќе со поголем вентилатор се добивало поголем проток на воздух и од еднореден изменувач со исти вртења.
Ама ова коа го правеше тошиба и панасоник и останатите не беше точно и најбитно беше да има милјарда реда изменувачи.
Кои делизери сте жити се.

И како тоа сеа новиот модел со еднореден изменувач, имал се најдобро од сите 200.000 видови на клими модели кои ни грее не знае шо произведува и која оди надвор која внатре.
Дај објасни ми како тоа се зборело? Кој збори дека имал се најдобро, вашиот претседател?
За пропаганда ни Ким Јонг Ун не ви е рамен.

Ти реков собери храброст и сними видео од фантастичните 107w колку време се задржува и колку степени вади топол воздух да видиме баш шо е тоа греење.
Јас тоа што имам тоа снимам, тоа споделувам. 263w 16 квадрати, нови прозори северна страна без демит фасада.
Толку ја имам видено да модулира.

Исто вашиот лидер има напишано и тврди дека амбер од 600 еур е помоќна и подобра клима од 3500 еур Daiseikai 9.

Излезете од под суќна и одговорете дали вистина цената од 3500 еур е за џабе и Daiseikai 9 е инфериорен уред споредено со 600 еур амбер.

Исто така вашиот лидер има споделено видео пред да го земе тезгерето амбер како на -15 неговата тогашна fh35ve вади на издув 58.6 степени топлина со потрошувачка од 1.6-1.7 kw.
Од коа виде лани дека неговто тезгере на -7 со потрошувачка од 3kw вади исто толку топлина од 58.6 степени целзиусови, се попари и го избриша видеото од фх.

И ти шириш овде пропаганда за купување на новото фери дека било бла бла најдобро од 7 те света на грее.
Со кој образ со кој образ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Najbitno e nadvoresnata edinica da e sto pogolema,osven koga se raboti za drug proizvoditel, e togas e ogromna maana i ne lici na nisto
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Samo sto zaminaa monterite pa da spodelam iskustvo od Daikin. Sevkupno OK ocekuvav malce poveke da gi prifakjaat sugestiite na klientite. Dosta strucni se i dobro rabotat pa ocenka ako treba da se dade od 1 do 5 im davam 4.

Eve nekolku sliki. Pa sega ke vidime kako ke bide.
so zdravje da se koristi, mnogu godini ekonomicno da raboti :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Samo sto zaminaa monterite pa da spodelam iskustvo od Daikin. Sevkupno OK ocekuvav malce poveke da gi prifakjaat sugestiite na klientite. Dosta strucni se i dobro rabotat pa ocenka ako treba da se dade od 1 do 5 im davam 4.

Eve nekolku sliki. Pa sega ke vidime kako ke bide.
Cestito brat. Ke si uzivas. Mene mi e preinteresno so klimite. Taka ubava rabota se. Genijalna.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Чекај застани, сакаш да кажеш дека 1300 страници вашите тролови на грее напишани за 2/3/7 редни изменувачи, и постовите од типот таа тошиба сузуми и панасонил cs имаат само 1 реден изменувач, едно грее Lomo оддава повеќе топлина бидејќи има 2 реден изменувач и како најбитен аргумент последните 1300 страници е колку реден изменувач, фамозните 2.5 реда изменувачи на амберот, и одеднаш 10 години подоцна ГРЕЕ сфаќа дека можеби тежина на насворешна и редови на изменувач не е толку битна работа, и става еднореден изменувач во новите модели и одма овде на форум друга свирка се свири.

Сеа веќе со поголем вентилатор се добивало поголем проток на воздух и од еднореден изменувач со исти вртења.
Ама ова коа го правеше тошиба и панасоник и останатите не беше точно и најбитно беше да има милјарда реда изменувачи.
Кои делизери сте жити се.

И како тоа сеа новиот модел со еднореден изменувач, имал се најдобро од сите 200.000 видови на клими модели кои ни грее не знае шо произведува и која оди надвор која внатре.
Дај објасни ми како тоа се зборело? Кој збори дека имал се најдобро, вашиот претседател?
За пропаганда ни Ким Јонг Ун не ви е рамен.

Ти реков собери храброст и сними видео од фантастичните 107w колку време се задржува и колку степени вади топол воздух да видиме баш шо е тоа греење.
Јас тоа што имам тоа снимам, тоа споделувам. 263w 16 квадрати, нови прозори северна страна без демит фасада.
Толку ја имам видено да модулира.

Исто вашиот лидер има напишано и тврди дека амбер од 600 еур е помоќна и подобра клима од 3500 еур Daiseikai 9.

Излезете од под суќна и одговорете дали вистина цената од 3500 еур е за џабе и Daiseikai 9 е инфериорен уред споредено со 600 еур амбер.

Исто така вашиот лидер има споделено видео пред да го земе тезгерето амбер како на -15 неговата тогашна fh35ve вади на издув 58.6 степени топлина со потрошувачка од 1.6-1.7 kw.
Од коа виде лани дека неговто тезгере на -7 со потрошувачка од 3kw вади исто толку топлина од 58.6 степени целзиусови, се попари и го избриша видеото од фх.

И ти шириш овде пропаганда за купување на новото фери дека било бла бла најдобро од 7 те света на грее.
Со кој образ со кој образ.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Седум света ... лидери ... Ким Јонг Ун ...
У кој трип си ти друже ... ама ај да се повторам уште еднаш од збор до збор:
"Gree Fairy во се е ист или подобар од Lomo LCLH, освен што има еднореден изменувач наместо двореден."
Објаснување за @vlavot:
Еднореден изменувач не е подобар од двореден.
Или полесно да ме разбереш:
Двореден изменувач е подобар од еднореден.
Ако тоа го апсолвира, да прејдеме на следното:
Фери има вентилатор со дијаметар од 438 мм и тој врти со 900 вртежи во изменувач 731 x 19.05 x 550 мм.
Ломо ЛЦЛХ има вентилатор со дијаметар 400 мм кој врти со 900 вртежи во изменувач 710 x 38.1 x 506 мм.
Ајде сега ти како врхунски стручњак рачунај проток на воздух во единица време. Можеш да искористиш и помош од пријател (ало Климе). ;) И јас ќе ти помогнам: Димензијата на изменувачот не е многу важна за пресметката, но важен е дизајнот на перките. :)

Тоа што ти си платил 1000 евра за бренд нејм 2.5-ка клима што има најниска потрошња од 270W при зададени 21С и надворешна 12С во 16 м2 изилиран простор, никој не ти е крив. Си имал вишок пари (да ти се множат) за фрлање и толку си разбирал. Ако ништо друго, кога ќе ти дојдат гости ќе ги носиш у спална и ќе им го покажуваш натписот Митцубиши, така да до некаде не ти се бадијала фрлени парите...

Што би направил јас на твое место?
Би ставил во таа иста добро изолирана спална од 16 м2 еден маслен радијатор или конвектор од 50-100 евра и би спиел во мир и тишина (COP 2 ноќна тарифа), со максимален комодитет. Кога веќе би имал 1000 евра за 9000 BTU климиче, не би ми било проблем да плаќам екстра 500 денари за струја 5 месеци годишно ... ама треба да ти текне, нели?

Туку да ги баталиме твоите седум светови и да се вратиме во овој наш еден единствен, реален свет. Имам потреба за уште една клима за 20-на квадрати, што ќе се зголемат на 26 м2 во иднина со мало проширување. Доле полнетица и 50 год. извитоперен дрвен патос, горе трска, малтер и греди (нема плоча). Висина 2.7 м, ѕидовите од полна тула (0 изолација). 50 год. стар двокрилен дрвен прозор на кој потрошив 20 метри траки за да го задихтувам малку од малку. Едното крило толку беше извитоперено што морав да го зашрафам со 10-ка шраф за да го спојам со касата... Нема отворање до пролет.

Ајде сега ти колега форумаш препорачај ми клима за таа просторија. Буџетот е околу 500 евра, значи отпаѓа варијантата да купам Митцу 2.5-ка FH25VE како твојата за 1000 евра и да се правам чатал у маало и по форуми. Не сум вработен во Gree за да ќарам од нив некаков екстра попуст, следствено не сум обврзан да купувам од нив било што.
Се бара 3.5-ка (логично), да има ЕЕV, блиску до 3 кв П-дизајн на греење (малку повеќе не е на одмет). На таа државата јужно од Македонија немам намера да и шприцам евра, значи шверц отпаѓа. Повели со предлози!

П.С.: За мерење, веќе ти одговорив.
 
Член од
30 октомври 2018
Мислења
3
Поени од реакции
9
Zdr
Nov sum tuka sakav da prasam za mislenje
Imam stan od 50m2
Nova zgrada dobra izolacija momentalno imam obicna klima i momentalno mi vrsi rabota ama ko ke zaladi mislam nema da bide tiplo.
Se mislam dalinda stavam parno na struja ili klima inverter ve mola za mislenje pozz
 

Kajgana Shop

На врв Bottom