Најекономично греење (затоплување)

Член од
13 август 2013
Мислења
1.039
Поени од реакции
2.041
Ne e sekogas stan podobro od kuka, osobeno ako ne e ponova gradba pa da ima cela zdraga izolacija.

Eve jas imam stan 80m2 (pozicija - agol na zgrada, najdolu - prizemje nad vizbi koi ne se vkopani, orientacija - SEVER). Znaci nema sonce koga e najpotrebno.

Spalna i hodnik (nad vlezot od zgradata - znaci oddolu isto kako nadvor).
Spalnata eden nadvoresen zid. sosedniuot stan ne gree nitu zivee preku zima.
Dnevnata - 2 nadvoresni zida.
Trepezarijata i kujnata - 3 nadvoresni zida i 1.5m trpezarijata visi preku vizbite - nadvor na otvoreno (arhitektot si pravel samo formi za nadvoresen izgled a za energetska efikasnost niti pojma imal).
Detskata - 1 nadvoresen zid. Sosedniot stan ne ja gree sobata preku zima.

Cel stan e nad vizbi koi se nadzemni i voopsto ne se zatvoreni (samo so mreza 5x5 cm) a za prozorcite koi gi ima vo izobilie nikoj ne se sekira).

Plus ima i delovi od kupatilo, i sobite koi imaat vnatresni zidovi koi se vsusnost vlezot od zgradata - pak negreeani i ladni zidovi.

Da e kuka ke si stavis prozorci ke zatvoris vrata i sl.

Znaci ne e sekoj stan avtomatski podobro od kuka.
Da ne me svatis pogresno, no kako sto ti imas krs stan ima i krs kuki, nemaat malteraj staveno, ne pak fasada, ne bese poentata da merime kuki so stanovi od pred zemjotresot, iako pak si u prednost od tie so takvi kuki koi osven drvo za greenje im nema drug spas.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Нас ни нема спас од нивното "греење на дрва".

А они може да земат пиштол за силикон и да ги решат промаите низ дома 200 денари и 70 денари силикон туба. 10 туби испод 1000 денари трошок. Запечатени сите врати и прозори освен оние кои се користат, една-две.

Решен 90% од проблемот. Заштеда пуна капа, пари на пролет еден тон, труење со дрва упола.

Сето тоа за 2000 денари.
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
abe 20 dena ne se problem, da ne izlezat 2 meseci i 20 dena :) i plus mi bese deka apla kinesko aj ovie od kaj nas kje napisat nesto pa kje si se tesam deka ne e :p
ne ja znam cenata tuka ako ne e golema razlika da zeam od tuka ako ne ali ne mi bega :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
abe 20 dena ne se problem, da ne izlezat 2 meseci i 20 dena :) i plus mi bese deka apla kinesko aj ovie od kaj nas kje napisat nesto pa kje si se tesam deka ne e :p
ne ja znam cenata tuka ako ne e golema razlika da zeam od tuka ako ne ali ne mi bega :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
Eve merac od Tuka
 
Член од
8 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Какви проблеми може да настанат ако не е направено вакумирање?
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Momci nedelava izgleda će mora da pazaram uste edna klima.buzdetot maksimum e 20 do 23k bez montaza.Znaci vo predvid idat vivax,haier tundra ili gree lomo eco.E sega vivaxot ima nekolku modeli aeqi,aesi+.aexi,aemi i kako sto gledam site se skoro isti so specif,garancija 3god uslovna,gree lomo eco sega po stara cena od 23000,i haier vo setec po cena od 23000.Haier nekako mi izgleda dobar izbor od ovie sto gi navedov posto ima i eurovent i 5god garancija na kompresor.Moze i nekoj vas predlog od navedenive klimi?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Momci nedelava izgleda će mora da pazaram uste edna klima.buzdetot maksimum e 20 do 23k bez montaza.Znaci vo predvid idat vivax,haier tundra ili gree lomo eco.E sega vivaxot ima nekolku modeli aeqi,aesi+.aexi,aemi i kako sto gledam site se skoro isti so specif,garancija 3god uslovna,gree lomo eco sega po stara cena od 23000,i haier vo setec po cena od 23000.Haier nekako mi izgleda dobar izbor od ovie sto gi navedov posto ima i eurovent i 5god garancija na kompresor.Moze i nekoj vas predlog od navedenive klimi?
Vivax-ot Aesi+ ti e odlicen izbor isto i Haier Tundra Jas bi izabral ili Haier ili Vivax Aesi+
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
kako i da e... ajde da vidime so kje odgovorat na tvoevo prasanje...:)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ве зезаат бе дечки, тоа на монтерот му сипуваш 100 грама и он треба на екс , како вакуум, да ги испие. После тоа иде монтажа, оти без тоа нема долго да ви работи климата:)
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200
Ве зезаат бе дечки, тоа на монтерот му сипуваш 100 грама и он треба на екс , како вакуум, да ги испие. После тоа иде монтажа, оти без тоа нема долго да ви работи климата:)
zavisi kakvi majstori kje ti dojdat, kaj mene dojdoa od tie so ne vakumiraat :p


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
209
Поени од реакции
200

Kajgana Shop

На врв Bottom