Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dali nekoj moze da mi kaze koja e razlikata pomegju VIVAX AERI 5.5kw I VIVAX AEQI ili AEMI 5.5 kw .... I dali bi opsluzuvale prostorija od okolu 40m2 za greenje vo kukja ?
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Dali nekoj moze da mi kaze koja e razlikata pomegju VIVAX AERI 5.5kw I VIVAX AEQI ili AEMI 5.5 kw .... I dali bi opsluzuvale prostorija od okolu 40m2 za greenje vo kukja ?
Разлика меѓу овие три модела на Vivax е тоа што за AERI имаш на форумов десетина кориснички искуства на членови кои го поседуваат овој модел и се задоволни од него, а за другите два модела и да има од МКД некој нема да биде премногу релевантно неговото мислење, искуство.... бидејки посочените два модела на Vivax излегоа минатата година, а минатата зима беше со надпросечни температури, едвај само едно деноноќие спушти на -10...така да немаш податок овде за тие два модела (можеби по некои странски форуми!?)
AERI е докажан модел, како серија кај овој производител е од најпродаваните во МКД Ср а ХР велат генерално најпродаван модел во таа држава ... овде за тоа https://www.vivax.com/hr/vivax-r-design-serija-557kw-acp-18ch50aeri-r32.aspx?q=2-110-1-1&state=h0h1 а имаш и за останатите два на овој сајт на Vivax.... Со потешка надворешна единица, со греачи на кондензаторот и компресорот... како докажан модел така да разликата од 4,000 мене би ми била прифатлива да го одберам... највеќе како реков поради тоа што овој е докажан модел.
Иако вака на прв поглед (освен тежината на надворешната и нема некоја разлика!
Vivax како да ретерираше со новите модели! Јас без многу размислување кога би бирал меѓу новите AEMI AEQI или старите AEZI, AESI+ AERI би се определил за постарите модели ...изгледа тренд на “нов модел“ не е ставање акцент на квалитетот, туку на цената!
upload_2018-10-29_9-38-59.png
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
изгледа тренд на “нов модел“ не е ставање акцент на квалитетот, туку на цената!
Na cenata i na ekonomicnosta za smetka na toplotnata mok. Gledajki gi specifikaciite kaj novite modeli so R32, imam vpecatok (posebno kaj Daikin) deka e ogranicen kapacitetot na smetka na potrosnjata. Po se izgleda gi ogranicuvaat na pomalku od 80% od kapacitetot.
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Pa valjda ke go napravat toa no najpametno e da im go kazam toa. A vaka okej klima e daikin ftxb35c/rxb35c. Prifakjam i negativni raboti ne se lutam ne sum jas od onie koj preferjra gree ili daikin. Ednostavno gledam i citam sto se kupuva
Со здравје да се служиш. Колку ја плати, ако не е тајна?[DOUBLEPOST=1540813683][/DOUBLEPOST]
Do izolacijata e. Koga ti grees, generalno go toplis vozduhot, no toj del toplinata ja predava i na zidovite i tie vsusnost sluzat ako akumulatori na toplina. Koga prekinuvas da grees, toplinata od zidot se zraci vo prostorot, vo zavisnost od razlikata vo temperatura.

Ako imas zabelezano, vo prostor kade ne grees, mnogu potesko se stopluva prvite nekolku dena, i mnogu pobavno se ladi. Toa e zaradi akumuliranjeto na toplina vo zidot. Zidovite od polna cigla mozat da akumuliraat mnogu pogolema toplina od blokot, i zaradi toa mnogu potesko se ladat.

Koga ti ja izoliras kukata od nadvor, ti ovozmozuvas da se toplat zidovite no vo isto vreme i celata akomulirana toplina da ja vrakaat vnatre. Izolacijata sprecuva da se zraci toplinata nadvor.

Koga go izoliras nadvoresniot zid od vnatre, ti sprecuvas da se akomulira toplina vo zidot. Pobrzo ke se zadopluva no i povrzo ke se ladi. E sega golem del od ovoj efekt mozno e i da ne go sekavas dokolku imas pogolema povrsina vnatresi zidovi koi vo golema merka ke kompenziraat.

Zaradi ova mnogu e podobro da se izolira od nadvoresna strana.

E sega ako veke treba da se izolira od vnatresna strana, podobra opcija ti e stiropor. Ako imas izolacija od greena kon negreena prostorija, mora da ima parna brana. Ako odis so kamena volna pod knauf, mora da hermeticki da ja zatvoris so parna brana. Stiroporot e difiuzno zatvoren pa ako stavis i nekoj plasticen malter, prakticno hermeticki si go zatvoril zidot.

Vo vakov slucaj ima moznost da se javi kondenzacija, no ne na izoliraniot od vnatre zid tutku na samiot spoj na vnatresniot so nadvoresniot zid. Ova uste poveke e izrazeno ako materijalot e razlicen, primer kosot e armiran beton so keramicki blog. Togas rizikot od kondenzacija e ogromen.

Vo vakov skucaj rizikot moze da se namali so konstantno greenje, odnosno da se se dozvoli nekoja povrsina da se izladi pod tockata na kondenzacija.

Od muabeti mozev da zabelezam deka ako prostorijata e na severna strana i ne grees mnogu skoro sigurno ke imas kondenzacija. Ako e na juzna strana i zidot e soncev, izgleda deka nema nikakvi problemi.

Megutoa od ova sto jas godinava go razgledav, izolacijata od nadvor, ako ne gi koristis site prostorii i ako ne grees sekade e neisplatliva opcija. Najisplatliva opcija e izoliranje samo na tavanot, po moznost od nadvor a ako taa opcija ne e vozmozna od vnatre. Vaka gi namaluvas zagubite preku 50% a plakas relativno malku.
Во врска со поставување на изолација би поставил едно прашање, за кое, се надевам, дека поискусните и постручните ќе ми дадат одговор.
Имено, планирам да ги изолирам надворешение ѕидови од станот во кој живеам. Станот се наоѓа на приземје и е изложен југ-југоисток. Површината што треба да ја изолирам, според груба пресметка, изнесува 60-70 м2.
Ме интересира на што треба да внимавам при поставување на надворешната изолалација (да не ме зезнат мајсторите). Планирам стиропорот да биде 10 см. ( дали е премногу или е прамалку). Колку од прилика би чинела инвестицијата. Дали е попаметно сам да го набавам стиропорот или пак да се пазарам -работна рака со материјал, комплет? На што да внимавам доколку сам би го набавувал материјалот? На што да внимавам кога мајсторите би ја поставувале фасадата?
Однапред ви благодарам за одговорите.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@Kandilce Vo pogled na strucnive raboti jas ne mozam da ti pomognan no za crna jas dobiv ponuda od eden majstor. 16€ po kvadrat so 5cm stiropor, 18€ po kvadrat za 8cm stiropor. Se nivno, jas nishto da ne kupuvam.

A za ceni posebno, vcera dobiv od edno mesto ceni i e slednovo.
1. 170 denari edna tabla 10cm stiropor (vo edna tabla imas 0,5 kvadrari)
2. Mreza e 26 denari metar dolzen.
3. Lepak e 320 denari vrekja, edna vrekja e za 6m2.
4. Abrip - 450 denari (ova ne znam kako se meri, ne go preprashav covekot poshto ne sum vo moznost sega da pravam zafati pa ne sakav da preprashuvam)
 
Член од
29 октомври 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Разлика меѓу овие три модела на Vivax е тоа што за AERI имаш на форумов десетина кориснички искуства на членови кои го поседуваат овој модел и се задоволни од него, а за другите два модела и да има од МКД некој нема да биде премногу релевантно неговото мислење, искуство.... бидејки посочените два модела на Vivax излегоа минатата година, а минатата зима беше со надпросечни температури, едвај само едно деноноќие спушти на -10...така да немаш податок овде за тие два модела (можеби по некои странски форуми!?)
AERI е докажан модел, како серија кај овој производител е од најпродаваните во МКД Ср а ХР велат генерално најпродаван модел во таа држава ... овде за тоа https://www.vivax.com/hr/vivax-r-design-serija-557kw-acp-18ch50aeri-r32.aspx?q=2-110-1-1&state=h0h1 а имаш и за останатите два на овој сајт на Vivax.... Со потешка надворешна единица, со греачи на кондензаторот и компресорот... како докажан модел така да разликата од 4,000 мене би ми била прифатлива да го одберам... највеќе како реков поради тоа што овој е докажан модел.
Иако вака на прв поглед (освен тежината на надворешната и нема некоја разлика!
Vivax како да ретерираше со новите модели! Јас без многу размислување кога би бирал меѓу новите AEMI AEQI или старите AEZI, AESI+ AERI би се определил за постарите модели ...изгледа тренд на “нов модел“ не е ставање акцент на квалитетот, туку на цената!
Прегледај го приврзокот 198826


Fala na info... :))
Problem e sto vo Prilep kade sto se prodava VIVAX nema AERI a I neznaat koga ke ima :) a I na klimi.mk nema :) mozno bilo na krajot na Noemvri zatoa I prasuvam za drugite.modeli :)

I ako slucajno znaete za AEVI najskapiot model od Vivax nesto podetalno... postar dokazan ili ponov model ?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Ме интересира на што треба да внимавам при поставување на надворешната изолалација (да не ме зезнат мајсторите).
Jas bi ti preporacal da izoliras do najmalku po pocetokot na podnata ploca najmalku do vrvot na tavanskata poloca. Na krajot na vrvot od stiroporot, bideki ne e zastiten od vrnenje, za da ne navleguva vlaga pozadi stiroporot, ne e loso da namestis hidroizolacija, odkoga ke ja pominat prvata raka so lepakot, pred da go zatavat zavrsiot malter.

Планирам стиропорот да биде 10 см. ( дали е премногу или е прамалку)
So ogled deka razlikata vo cena e minorna, mislam deka nema potreba da razmisluvas za pomala debelina.

Дали е попаметно сам да го набавам стиропорот или пак да се пазарам -работна рака со материјал, комплет?
Vo osnova mislam deka kaj tebe nema razlika. Koga jas gledav za kaj mene, so JUB materijali i 10cm stiropor cenata bese 25 i 24eur po m2. Ako sum sakal jas da gi nabavuvam materijalite cenite samo za rabotna raka bese 10 i 9 eur. E sega ovie ceni bea za sertificirani majstori i toa bese eden od uslovite za da dobies garancija od JUB.
Nekoja normalna cena mislam deka 7 eur po m2 za rabotna raka. A materijalot zavisi mnogu od toa koja marka e. JUB, Henkel, i Knauf mislam deka se vo pokvalitetnite no i poskapi. Isomat mislam deka nudat nekoj soodnos cena performasi.
Problemot e sto koga e zavrsena fasadata nema razlika od eden do drug materijal. Razlikata ke moze da se zabelezi po 5 ili 10 godini. Megutoa vo sustina bideki imas mala povrsina nema da zabelezis nekoja poznacajna razlika. Sigurno nema da ti bide 50% poeftino so ponepoznati materijali.

Inace moze da apliciras za GEFF subvencija pa da dobies okolku 10tina % povrat.
 
Член од
29 октомври 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo na site,
Imam potreba od sovet vo vrska so Inverter klima ured od 3.5kW.
- ziveam vo kukja, solidnl izolirana so PVC prozori lepenka od ednata strana.
-Budget nekade okolu €550
-Da bide osnovno grejno telo vo dnevnata soba, total 30m2.
-ne sum fan na odreden brand :) ... bitno mi e ubavo da zatopluva.

Sum razgleduval :
Panasonic cs-be35tke
Gree Fairy (go preporachaa kako podobar od Lomo LCLH), dali?
Hansol ( malku over budget)
Daikin ftxb35c

Fala unapred.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Pozdrav do site kolegi klimadzii i sekako poseben pozdrav do Alfata i Omegata na temava koi nema potreba da gi imenuvam..
Na edniot uste od maj mu ostanav duzen izvestuvanje za toa kako mi pomina mojata prva samostalna montaza na edna stara klima za koja se sovetuvavme i ke go razocaram so vesta deka tolku bese fin monterov (posto osven starava se montirase i edna nova klima) pa nabrzinka on so deckite ja izmontira i nemav prilika ja da se oprobam :)
Inaku Tradicionalno kako zaladuva taka i temava zivnuva ama nazalost isti te isti retoriki vo prepucavanje, dosadno povtoruvanje na isti raboti, mnogu malce konkretno korisnicko iskustvo a strucni noviteti ni za lek. Mu bese predlozeno na klime da napravi indeks na korisni mislenja i taka da mu se oprosti za katadnevniot “strucen” teror vo edinica merka komsijata, bratučedot i šurajkite ama eve go ne se nafati i megjudrugoto ke se povtaraat sto pati isti prasanja og novi clenovi.
Nego koga veke spomnav oprost kazete mi kako na ovoj sto ja hvalospeva modulacijata od 269W na 9ka klima so ja platil eden bon da mu se oprosti strucnosta..?
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Dali nekoj moze da mi kaze koja e razlikata pomegju VIVAX AERI 5.5kw I VIVAX AEQI ili AEMI 5.5 kw .... I dali bi opsluzuvale prostorija od okolu 40m2 za greenje vo kukja ?
AERI како минимум (ако веќе си се решил за Vivax), другите се ептен мачка во вреќа. Размисли и за Haier Tundra, колку толку знаеш што добиваш.
Ако имаш изолација и ПВЦ прозори можеш комотно да одиш со Gree Hansol 3.5 kv и да го искористиш попустот што е во тек. За 37000 ден ќе добиеш софистицирана клима со висок COP и економичност.
Vivax како да ретерираше со новите модели! Јас без многу размислување кога би бирал меѓу новите AEMI AEQI или старите AEZI, AESI+ AERI би се определил за постарите модели ...изгледа тренд на “нов модел“ не е ставање акцент на квалитетот, туку на цената!
За жал тоа е тренд кај сите произведувачи. Се прешалтаа на R32 фреон што е малку поефикасен и удрија да штедат на хардвер, пред се на надворешните изменувачи.
Zdravo na site,
Imam potreba od sovet vo vrska so Inverter klima ured od 3.5kW.
- ziveam vo kukja, solidnl izolirana so PVC prozori lepenka od ednata strana.
-Budget nekade okolu €550
-Da bide osnovno grejno telo vo dnevnata soba, total 30m2.
-ne sum fan na odreden brand :) ... bitno mi e ubavo da zatopluva.

Sum razgleduval :
Panasonic cs-be35tke
Gree Fairy (go preporachaa kako podobar od Lomo LCLH), dali?
Hansol ( malku over budget)
Daikin ftxb35c

Fala unapred.
Gree Fairy во се е ист или подобар од Lomo LCLH, освен што има едноред изменувач наместо двореден. Сепак изменувачот е погилем во ширина и висина и користи поголем вентилатор во дијаметар. Крајниот резултат е важен, надворешната кај Fairy турка 2200 м3/h, а Lomo LCLH 1600 м3/h при исти 900 обртаи на вентилаторот. Fairy има поголем компресор, помодерна внатрешна единица со 7 брзини и треба да е поштедлив благодарејќи на новиот R32 фреон.

Сепак, бидејќи се работи за куќа, можеш и ти да го искористиш попустот и да одиш со Хансол. Јас греам иста квадратура со таа клима без никаква изолација, со стари дрвени прозори и влезна врата. Кај тебе може да биде само подобро и поекономично.

Мојата логика при изборот беше: подобро софистициран кинески модел, отколку ентри левел јапонски модел и не згрешив, напротив, многу сум задоволен.
Sanyo Twin-Rotary kompresor, голем двореден надворешен изменувач, надворешна единица од 43 кг, 1.3 кг фреон и т.н. за 37000 ден не треба да се игнорира...

@rusrus
Welcome back! :)
 
Член од
2 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
57
Со здравје да се служиш. Колку ја плати, ако не е тајна?[DOUBLEPOST=1540813683][/DOUBLEPOST]
Во врска со поставување на изолација би поставил едно прашање, за кое, се надевам, дека поискусните и постручните ќе ми дадат одговор.
Имено, планирам да ги изолирам надворешение ѕидови од станот во кој живеам. Станот се наоѓа на приземје и е изложен југ-југоисток. Површината што треба да ја изолирам, според груба пресметка, изнесува 60-70 м2.
Ме интересира на што треба да внимавам при поставување на надворешната изолалација (да не ме зезнат мајсторите). Планирам стиропорот да биде 10 см. ( дали е премногу или е прамалку). Колку од прилика би чинела инвестицијата. Дали е попаметно сам да го набавам стиропорот или пак да се пазарам -работна рака со материјал, комплет? На што да внимавам доколку сам би го набавувал материјалот? На што да внимавам кога мајсторите би ја поставувале фасадата?
Однапред ви благодарам за одговорите.
37000 so montaza ja zemav eve trebase vcera ama denes ke montiraat. Ke ima sliki nabrzo
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
AERI како минимум (ако веќе си се решил за Vivax), другите се ептен мачка во вреќа. Размисли и за Haier Tundra, колку толку знаеш што добиваш.
Ако имаш изолација и ПВЦ прозори можеш комотно да одиш со Gree Hansol 3.5 kv и да го искористиш попустот што е во тек. За 37000 ден ќе добиеш софистицирана клима со висок COP и економичност.

За жал тоа е тренд кај сите произведувачи. Се прешалтаа на R32 фреон што е малку поефикасен и удрија да штедат на хардвер, пред се на надворешните изменувачи.

Gree Fairy во се е ист или подобар од Lomo LCLH, освен што има едноред изменувач наместо двореден. Сепак изменувачот е погилем во ширина и висина и користи поголем вентилатор во дијаметар. Крајниот резултат е важен, надворешната кај Fairy турка 2200 м3/h, а Lomo LCLH 1600 м3/h при исти 900 обртаи на вентилаторот. Fairy има поголем компресор, помодерна внатрешна единица со 7 брзини и треба да е поштедлив благодарејќи на новиот R32 фреон.

Сепак, бидејќи се работи за куќа, можеш и ти да го искористиш попустот и да одиш со Хансол. Јас греам иста квадратура со таа клима без никаква изолација, со стари дрвени прозори и влезна врата. Кај тебе може да биде само подобро и поекономично.

Мојата логика при изборот беше: подобро софистициран кинески модел, отколку ентри левел јапонски модел и не згрешив, напротив, многу сум задоволен.
Sanyo Twin-Rotary kompresor, голем двореден надворешен изменувач, надворешна единица од 43 кг, 1.3 кг фреон и т.н. за 37000 ден не треба да се игнорира...

@rusrus
Welcome back! :)
Браво за муабетов, ете корисно инфо за Фери. Уствари фери доаѓа исто со Lomo Eco надворешната единица, со тоа што е на понов фреон има EEV и има греачи.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Браво за муабетов, ете корисно инфо за Фери. Уствари фери доаѓа исто со Lomo Eco надворешната единица, со тоа што е на понов фреон има EEV и има греачи.
^ Генерално, да.
Има уште една битна разлика. Ломо Еко го користи стариот (проверен) компресор на Griee/Daikin 1GDY23AXD (845W), додека Фери е со поновиот ZHUHAI LANDA QXF-A102zE190B (1023W), повторно од нивната заедничка фабрика.

Секако главните разлики се во внатрешната единица. Изменувачот на Фери е 635x22.8x306.3, значи идентичен со Ломо ЛЦЛХ, Виола и Амбер (-15), но поголем од тој на Еко. Максимален издув на Фери/Ломо ЛЦЛХ/Амбер -15 е 680 м3/h, кај Еко е 560 м3/h.

Фери носи и понова електроника & софтвер (има 7 брзини), претпоставувам тука е блиску со Хансол и Амберите. Има 0.7 кг R32 фреон, за разлика од Ломо Еко/ЛЦЛХ кои имаат 0.85 кг R410А.

Познавачите велат дека во Фери е вградено најдоброто од Еко, ЛЦЛХ и Виола...
Штета што Ферито е нов модел и немаме кориснички искуства, верувам би било достојна замена за Ломо ЛЦЛХ.

Ако утнав нешто во податоците, тука е Климе да ме дополни или исправи. :)
Nego koga veke spomnav oprost kazete mi kako na ovoj sto ja hvalospeva modulacijata od 269W na 9ka klima so ja platil eden bon da mu se oprosti strucnosta..?
И јас се чудев...
 
Последно уредено:
Член од
2 јули 2012
Мислења
21
Поени од реакции
57
Samo sto zaminaa monterite pa da spodelam iskustvo od Daikin. Sevkupno OK ocekuvav malce poveke da gi prifakjaat sugestiite na klientite. Dosta strucni se i dobro rabotat pa ocenka ako treba da se dade od 1 do 5 im davam 4.

Eve nekolku sliki. Pa sega ke vidime kako ke bide.
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom