Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Прегледај го приврзокот 198869

Верувам дека доколку шефот му заповеда и он офф клими изненадно ќе станат најдобри за користење. Аргументи што би можеле да се користат, не трошат кога се исклучени, имаат фиксна потрошувачка, нема да се мачат да трошат повеќе отколку што треба и слично.

Човече кои ликови, до пред две недели ЛЦЛХ беше најдобра клима на светот која даваше 5кв топлина на -20, сега Фери имала уште пософистицирана технологија еднореден изменувач. Па нели бе климите со еднореден изменувач се мачат на минус температури и влегуваат во дефрост на 10 мин. Во оваа што ставиле камења за да тежи и да се палите на тежина на надворешна со Зухаи Ланда компресор на колку време ќе оди во дефрост. ЦЦЦ кои ликови. Оваа Фери ни со Нео не може да се споредува, не па да се спомни тука како предлог на некој да ја купи
пази еден прашуваше за клима, добро изолиран простор со пвц и мислам квадратурата не беше повеќе од 25квадрати, му ја предложив лцлх ама одма скокнаа другиве за хансолот
јбг тоа што е на промоција мора да се даде


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
EVN кажува колку троши климата месечно. SCOP5 и јаче на average клима по еуровент со 3.6kw Pdesuignh. Во кратки црти тоа е муабетот за потрошња.
@Chicco69
Jas brat ne se razbiram mnogu tehnicki od klimive, ali kakov k*r vrska ima toa shto klima troshela 275w na odrzuvanje na +12 nadvoreshna temperatura? Pa ne se razbiram od tehnologija, ali znam matwmatika. Pa znaete li vie shto se 275W? 275W covece!!! 4 sijalici se toa!! Ne samo toa, nego bilo problem shto japanskata klima nemala pomal minimum od 350W! Jakoto made! 350W!! Pa jas koga ke vidam ne 350, nego 650W potroshnja na klimite moi svrshuvam u gakji, zatoa shto znam matematika i znam shto znaci so takvi mizerni potroshnji da si ja grees kukjata/stanot! Pa preteravte site so gaganje megju sebe so kilovatazi i minimumi, skroz e bezveze. Pa ushte "losh bil ovoj inverter, rabotel kako ON/OFF klima". Tepila. 81 kvadrat gi gream so dve 3,5ki i smetka za struja za period 01.10-30.10 mi e 2400 denari! Nit znajme koga e evtina/skapa struja so zena mi, nitu pa planirame da ne interesirat! Si svirkame! Me zabole k*rot shto mi troshat klimite 350W na odzuvanje.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.985
Поени од реакции
10.660
Mene Vivax-ot mi e 5.5kw i gream 55m2 a ovoj LG sto e 30 karti e za 40m2
Jas imam pogolema kvadratura.
ако де
вака им солиш памет на другите да не зимаат кинески тезгериња а дома имаш кинезарија



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
ако де
вака им солиш памет на другите да не зимаат кинески тезгериња а дома имаш кинезарија



Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne solam pamet tuku kazuvam deka za isti pari namesto da kupi nekoj kinesko tezgere moze da si kupi dokazan proveren korejski brend
Ne se kineskite tezgarinja pokvalitetni od japonskite i korejskite Inverter klimi.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.866
Поени од реакции
7.729
До толку ли ве боли бе што можат да се најдат други клими кои се со слични или подобри перформанси од Грее
upload_2018-10-30_20-25-44.png

Еве конкретно за климата од @Klima ured па пак негирајте дека е со двојноротирачки компресор. Еуровент со 2.5kw на -10. За тие пари тоа е реалноста.

И друга работа што ја забележав, нека не ве лажат со pDesign налепници дека се за -10. Haier Tundra 12 pDesign има 2.8, на -7 измерена е на 2.4 а на -10 измерена е на 2.1. Некои клими можеби и имаат pDesign колку и на -10 но не сите. Конкретно доколку немате еуровент за проверка, со налепници можат да ви продаваат ветар во магла, а да не ви кажат со мали букви дека тој pDesign се постигнува со дополнително грејно тело.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
До толку ли ве боли бе што можат да се најдат други клими кои се со слични или подобри перформанси од Грее
Прегледај го приврзокот 198875

Еве конкретно за климата од @Klima ured па пак негирајте дека е со двојноротирачки компресор. Еуровент со 2.5kw на -10. За тие пари тоа е реалноста.

И друга работа што ја забележав, нека не ве лажат со pDesign налепници дека се за -10. Haier Tundra 12 pDesign има 2.8, на -7 измерена е на 2.4 а на -10 измерена е на 2.1. Некои клими можеби и имаат pDesign колку и на -10 но не сите. Конкретно доколку немате еуровент за проверка, со налепници можат да ви продаваат ветар во магла, а да не ви кажат со мали букви дека тој pDesign се постигнува со дополнително грејно тело.
LG to za taa cena e odlicna klima so eurovent sertifikat korejska klima so dokazani performansi a ne kako Gree tezgarinjata so netocni i izmisleni specifikacii
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Grupata na PLACKOVCI se organizirala....hahahaha.
Po 101 pat, nema veke ovci za sisanje, zapomnete go toa. Lugevo baraat kvaletet/cena, sreka nivna sto se pojavi GREE.
Dosta ne sisaa Teshiba, Mitsu i nikakvi OEM.
Do PLACKOVCIVE...GOLEMO BLAGODARAM ZA PROMOVIRANJETO NA GREE.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.866
Поени од реакции
7.729
LG to za taa cena e odlicna klima so eurovent sertifikat korejska klima so dokazani performansi a ne kako Gree tezgarinjata so netocni i izmisleni specifikacii
Искрено не продолжувај со ваков речник доколку не сакаш да станеш ко нив. Колку повеќе хејт се мава толку полошо и за темата и за сите. Не се толку лоши колку што се прават но уште помалку се супериорни што исто така ги прават. Затоа со сервисни од двете клими и да се удри кантар, а не зборување на празно.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.400
Поени од реакции
2.675
Kazi dekaa NEMA, polesno ke ti bide.[DOUBLEPOST=1540930191][/DOUBLEPOST]Eve jas na kratko ke ti pomognam, so nekolku modeli na GREE:
1. LOMO ECO 12K, soodnos kvalitet/cena NEMA konkurencija na pazarov. Potvrdeno od mnogu korisnici. Dokazana i na zimata sto ja imavme pred 2 godini.
2. LOMO LCLH 12K, ima konkurencija , ali na promocijata koja sto bese, NEMA
3. HANSOL 12K, nema konkurencija kvalitet/cena. Dokazana od korisnici.
4. AMBER 12K, nema konkurencija kvalitet/cena. Dokazana od korisnici. Osven pacientot Vlavceto.[DOUBLEPOST=1540930754][/DOUBLEPOST]Ajde be gukni, ke mi snema lenta.....hahahahah
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom