Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Да, меѓутоа во ефтина тарифа кревам еден степен плус и зголемувам фан брзина (ноќе 5/5, на ручен 4/5)
Остатокот од времето ауто или 3/5... макар да деновиве откако залади на одручек ја оставам 4/5.


Јас остаив заклучокот секој сам да си го донесе...
Еве ти си го донесе и веднаш го сподели... нема да ти го коментирам освен тоа дека никаде не пишува дека се грее 65 квадрата.


Инженере вака само во ISS мерат или и на планетава земја некаде?
Колку тоа "bi se dobile mnogu poinakvi i pomali vrednosti za COP" еве според тебе, кажи некој фактор да ги поделиме/помножиме овие моиве.


Како беше она со барањето влакно во јајцето?
Па на форумов луѓе мерea температура на издув со инфрацрвен термометар побогу тогаш никој не спомна вистинска мерна опрема...
А тоа со губењето време и погрешните заклучоци ме потсеќа малку на твоите постови долги по 3 страни наназад на форумов.
Колку биле тие губење време... а како забава, да океј е.


Кај мене термометаров вчера го ресетирав и вика до сега мин надворешна измерил -7.6С
Поприлично е точен споредувано со ова тука
Повели од Прилеп попрецизни real-time мерења за надворшна температура.


Тие бројчињата на мерачот што ни го сликаш веројатно се менуваат.
Направи една слика денес еве сега, и утре уште една во исто време .... и оп ќе знаеш за да кажеш.
Или прикачи ги и ние да дознаеме :P
65 m2 realno ne mozes kvalitetno da gi zgrees posebno pod 0stepeni.
Da gi ladis da.
Tie sto se novi gi stavas vo zabluda. ( i zatoa stavaat 5.5kw klimi vo 25m2 a ke great stan od 80m2) I daikin ururu sarara i Nokria da imas pak ne mozea da zgrees kvalitetno.
Tuku da se naucat lugeto kolku sto e sobata tolku da e dimenzionirana klimata ni pojaka ni poslaba.( i poslaba da e na -10 ili -15 stepni edno panelce za pripomos i kraj)
Klimata koga e pustena na maksimalna brzina 4-5ta televizija kako na slusalki ke gledame.
Dve klimi po 35karti da kupese siguren sum deka polmalku ke potrosea od LN ot i pokvlaitetno ke bese zgrean.
Ne deka LN necini ama si ima ogranicuvanje grenjeto so bilo koja klima.
Primer vo poslednite 11sati vo 10m2 soba so izolacija klimata mi ima potroseno 2kw ama duva so nekoja brzina kako silent- ne se oseka.
I toj hansolot daj porabotigo so ifeel da vidis kako ima podobra modulacija.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
барањето влакно во јајцето
Научна фантастика е тоа што го кажува можеби и е така еве место цоп од 3.96 ќе си добиел цоп од 3.87, меѓутоа па никој не спомна дека се идеални условите кај тебе ...не е специјализирана лабораторија.
Читајќи го долго време повозрасниот Златко може да заклучам дека не едуцира со теорија на некое повисоко ниво кој многу малку може да го разбере а уште помалку може корист да се најде во пракса тоа кај обичен чоек што не ја разбира тематиката.
За разлика од помладиот Златко кој се труди во пракса да ни покаже нешто конкретно и опипливо кое не е идеално но има заклучок некаков корисен.

И на целиот труд и потрошено време некој да ти каже слушај густината на воздухот не ти е добра ...
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Една од подобрите функции на Даикин контрол апликацијата е тоа што економичниот режим на работа можеш да го сетираш на три под режими low, medium и high. Е сега на температури околу 1 до 2 степени, куќа од 50м2 со добра изолација во Гевгелија, во low режим на работа одржуваше температура од 21 степен со потрошувачка од 400-450 вати. Во medium режим на работа одржуваше температура од 22 степени со потрошувачка од 600-650 вати. Во high режим на работа одржува 23 степени со потрошувачка од 800 до 850 вати. Значи за секој степен плус потрошувачката се зголемува за околу 200 вати во економичен мод на работа.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Една од подобрите функции на Даикин контрол апликацијата е тоа што економичниот режим на работа можеш да го сетираш на три под режими low, medium и high. Е сега на температури околу 1 до 2 степени, куќа од 50м2 со добра изолација во Гевгелија, во low режим на работа одржуваше температура од 21 степен со потрошувачка од 400-450 вати. Во medium режим на работа одржуваше температура од 22 степени со потрошувачка од 600-650 вати. Во high режим на работа одржува 23 степени со потрошувачка од 800 до 850 вати. Значи за секој степен плус потрошувачката се зголемува за околу 200 вати во економичен мод на работа.
Se ok....ama i samiot napisa deka toa za Gevgelija ....ama ne za Berovo,Krusevo,Prilep,Bitola itn...inaku bravo za daikin za taa opcija zvuci odlicno ama kolku e toa realno(odnosno kako e vo praksa-koj ima da spodeli)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Читајќи го долго време повозрасниот Златко може да заклучам дека не едуцира со теорија на некое повисоко ниво кој многу малку може да го разбере а уште помалку може корист да се најде во пракса тоа кај обичен чоек што не ја разбира тематиката.
Ne razbiram kako može da educiram ako nikoj ne razbira toa što go kažuvam, poradi toa nema poveće da ve zamaram. Inace ova što go pišuvav ne e ni za srednoškolsko nivo i ako e nerazbirlivo neka mu e gospod napomoš na ovoj narod....
Ako napišam deka vakumiranjeto služi da se izvleče vodata od sistemot i deka taa go pravi masloto kako salo i se ubeduvam ovde so denovi deka so kompresor za frižideri ne se pravi, a so drug deka ne se pravi radi vozduhot koj će ja namalel količinata na freon, ne mi se potrebni vakvi gimnastiki na moi godini.
Za mene e potpolno razočaruvački koga običniot čovek ne razbiral obični raboti kažani so obični zborovi, doađam do zaklučok deka obrazovanieto otišlo u kurac.
И на целиот труд и потрошено време некој да ти каже слушај густината на воздухот не ти е добра ...
E ova e stvarno vrv, nemam komentar ponataka.
Ti blagodaram vo kraen slučaj na iskrenosta.
 
Последно уредено:
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
kompresor za frižideri ne se pravi
Златко теоретски го научивме ова од тебе многу пати си го кажал, но во пракса што значи нас тоа не интересира.
До вчера сите правеле со компресор за фрижидери и сеуште прават. Колку екипи монтери постојат со правилна опрема според тебе во државава, дај тоа да видиме прво. Крајниот корисник тоа го интересира и кои се тие екипи за да си знаат тие да ги ангажираат за монтирање.
Се надевам поентата ми ја разбираш теорија .. теорија ..теорија да, меѓутоа и пример во пракса мора инаку се е џабе на крај.
За разлика од тебе помладиот твој имењак е контра од тебе пракса пракса пракса. Еве ти теоретски му викаш дека не му е добро мерењето а знаеш и ти самиот дека е најдоброто до сега на форумов што се појавило.
До вчера имаше рекла казала муабети волку ми троши онолку ми троши ни слика ни доказ ни видео.
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Златко теоретски го научивме ова од тебе многу пати си го кажал, но во пракса што значи нас тоа не интересира.
До вчера сите правеле со компресор за фрижидери и сеуште прават. Колку екипи монтери постојат со правилна опрема според тебе во државава, дај тоа да видиме прво. Крајниот корисник тоа го интересира и кои се тие екипи за да си знаат тие да ги ангажираат за монтирање.
Се надевам поентата ми ја разбираш теорија .. теорија ..теорија да меѓутоа и пример во пракса мора инаку се е џабе на крај.
Znači ti sakaš plus da ti najdam monteri so vistinska oprema. Bravo.
Poentata so teorija si e teorija,a praksa si e praksa e brat poenta za polupismeni i mrzlivi da naučat nešto novo.

Možam da ti kažam vo mojata bogata praksa deka sum učel od dobri majstori i praktičari koi istovremeno i od mene učele od mene i mojata " teorija", dobriot majstor e sekogaš otvoren za učenje i napredok i nikogaš nema da gi deli rabotite na praktični i teoretski.
Inače sosema čovečki e i jas go razbiram toa, koga nekoj ne može da gi svati nekoi raboti da tvrdi deka e toa samo bespotrebna teorija.
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
samo bespotrebna teorija
Златко пак не ме разбираш и си тераш по свое, тоа не можам да го сменам одеднаш ама еве пробувам.
Не реков дека е безпотребна теорија туку поентата е: теоријата без пракса е како осовина без тркала (ова е стара латинска поговорка)
Автоматски споено мислење:

@Robertoo е перманентно баниран од темава поради континуирано користење на навреди и покрај претходните опомени.
Штета, баш денот пред Стрелчо да отиде кај него да мерат ама верувам дека он е човек од збор и ќе отиде
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
@tzlatko има поента со пресметувањето на оддадената топлина, размислувањето е на место.

Како што повеќето овдека веќе знаат пресметката на оддадената топлина е пресемтана како:

(температура на издув во степени целзиусови -температура на усис во степени целзиусови)*количина на возхух (најчесто во м3/час)*1,2 (густина односно тежина на воздухот во кг/1м3 воздух)/3600 (секунди во час)

Проблем е што густината на воздухот во нашите случаи ретко е точно 1,2кг/1м3.

Густината на морско ниво на 15 степени целзиусови и притисок од 10,13 104N/m2 е 1,225кг/м3
Густината на 1000м надморска висина и 8,5 степени целзиусови и притисок од 8,988 104N/m2 е 1,112кг/м3
Дополнително со зголемувањето на температурата се намалува густината, па на температура од 22 или 23 степени густината можеби е и помала од 1.
И влага во воздухот игра улога на густината на воздухот.

Е сега за точната пресметка излегува дека е премногу комплицирана за наши услови, ќе треба пресметка на корекција на густина врз основа на топлина и притисок а може и влага и тнт.

Заради тоа Еуровент е тука. Сите клими ги тестира под исти услови. Иако мислам дека старите мерења беа многу, многу побробри. Се знаше максумум топлина на 7 на -7 и COP на овие вредности и тнт.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.237
Se ok....ama i samiot napisa deka toa za Gevgelija ....ama ne za Berovo,Krusevo,Prilep,Bitola itn...inaku bravo za daikin za taa opcija zvuci odlicno ama kolku e toa realno(odnosno kako e vo praksa-koj ima da spodeli)
Потрошувачката би била иста, ама температурата во просторијата веројатно по ниска.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
@tzlatko има поента со пресметувањето на оддадената топлина, размислувањето е на место.

Како што повеќето овдека веќе знаат пресметката на оддадената топлина е пресемтана како:

(температура на издув во степени целзиусови -температура на усис во степени целзиусови)*количина на возхух (најчесто во м3/час)*1,2 (густина односно тежина на воздухот во кг/1м3 воздух)/3600 (секунди во час)

Проблем е што густината на воздухот во нашите случаи ретко е точно 1,2кг/1м3.

Густината на морско ниво на 15 степени целзиусови и притисок од 10,13 104N/m2 е 1,225кг/м3
Густината на 1000м надморска висина и 8,5 степени целзиусови и притисок од 8,988 104N/m2 е 1,112кг/м3
Дополнително со зголемувањето на температурата се намалува густината, па на температура од 22 или 23 степени густината можеби е и помала од 1.
И влага во воздухот игра улога на густината на воздухот.

Е сега за точната пресметка излегува дека е премногу комплицирана за наши услови, ќе треба пресметка на корекција на густина врз основа на топлина и притисок а може и влага и тнт.

Заради тоа Еуровент е тука. Сите клими ги тестира под исти услови. Иако мислам дека старите мерења беа многу, многу побробри. Се знаше максумум топлина на 7 на -7 и COP на овие вредности и тнт.
Ušte pogolema netočnost se dobiva od neizmereniot protok na vozduh so protokomer i vaka staven po specifikacija koja e verna samo za nekoristena klima bez naslagi na turbinata i saćeto se dobivaat mnogu pogolemi vrednosti.
Kaj se tuka mokrite termometri koi davaat sosema drugi vrednosti od suvite.
No za nekogo ova e teorija i jas pak nesvaćam, a samiot prizna deka ne go razbiral moevo tropotenje koe i će prestane pošto nemam poveće želba za ubeduvanja.....
Bidejći trite parametri pri presmetka na novostvorenata toplina se pravoproporcionalni i site 3 se vkupno zgolemeni bar za 40-50%, vkupniot rezultat za COP- ot e za tolku pogrešen i neverodostoen.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Полека, полека стасавме до густина на воздух, влага на воздух, суви, мокри термометри, протокометри, наслаги на турбини, наслаги на саќе и што ли уште не!

Додека некој се труди да даде какви-такви (барем приближни) податоци од пракса, друг теоретски го побива тоа. Можеби треба да купи цела лабораторија.

Оладете малку.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Ти ми рече другар дека 800-900вати е многу висока модулација за даисекаито? А денес кажуваш и самиот дека 940 се движи кај тебе амберчето. Што значи тоа? Треба топлина, и + незнам што топлиш ти, јас топлам 40+кв со висина од 2.4 до 3.10м. А ноќеска беше -10 кај мене и беше 1200 модулацијата. Аха,и 22+кв не е модулација каде има и 550 и 940, просекот ти е повисок да не се радуваш многу. Позз
Ja ubavi kazuvam ti ne me razbra vo sek9j slucaj amberot ke ina povisoka modulacija ama ne 40 50%kako sto se predstavuvase na forunot deka se poekonomic i japanskite.na stud i ednite i drugite lapaat toa e zaklucokot.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
da ve ozvezam malku so exstra jaka modulacija...rabote na ispod-200w...Toshiba Daisekai 9 Ras-16....rabote kako Ras-10.....nadvor e 5° dolniot sprat mi e 60tina kvadrata se otvoreno......perfektno sluze ..plus niski smetki EVN...2ro zimo so Daisekaito prezadovolni...za nova godina vecerta bese 0° i si rabotese na 300w celo vreme...nikako ne isklucuva .koj moze da si dozvoli 100% preporaka od mene..poz
Bi te zamolil ako imas moznost vecer ili utre navecer da ni pokazes na -5,6,7 nadvoresna T kako siba Tosiba? Malce zbogateno so po nekoj termometar, sobna T, zadadena T, izduv T ako e izvodlivo.

P.S Pozdrav do cela ekipa klimadzii odavna ne sum ve cital ama eve stegna stud posle nekolku blago zimi pa se zainteresirav malce mislev ke ima potepuvanje od rezultati merenja videvca etc od ponovive klimadzii ama tnko nekako...
Fali entuzijazmot na zimata 2016-17 koga seriozno bricese i se objavija mislam najvise merenja i korisnicki iskustva na forumski metar kvadraten :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom