Најекономично греење (затоплување)

Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
ednite i drugite lapaat toa e zaklucokot
Како успеа да си ја свртиш работава во своја полза браво.
Со едно генерализирање.
Точно знаеме колку лапаат само тие што имаат еуровент, а според повозрасниот Златко и не толку точно знаеме затоа што ги користиме во нормални домашни услови а не во лабораторија. Еве да се дополнам сам, бидејќи податоците добиени на еуровент се почетни и поточни затоа што условите се контролирани и климата е нова.
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Па како да ти објаснам јас незнам имам обичен мерач каде дневна потрошувачка не покажува ќе треба да го сетирам секој ден не сам јас златко опремен со се и сешто.
Еве сетиран е на 1 јануари си пишува 15 дена и потрошено 304 kw podeleno na 15 dena ispaga dnevno okolu 20 kw dodeka kilovatot e namesten na 5.5 denari ispaga 1670 denari.
На крајот на месецов ке постирам па ќе видиме инаку не спушта под 910w
i jas imam ist merac zosto da go setiras vidi go meracot primer vo 14 casot denes zapisi kolku ima kilovati i utre vo 14 casot vidi kolku kilovati. i toa e toa.
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
i jas imam ist merac zosto da go setiras vidi go meracot primer vo 14 casot denes zapisi kolku ima kilovati i utre vo 14 casot vidi kolku kilovati. i toa e toa.
nemora so dokazi sliki videa samo zapisisi kolku ti bile vkupnite ete primer 304 kw vo tolku casot i vidi po 24 casa kolku ke bidat i toa e toa.
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Bi te zamolil ako imas moznost vecer ili utre navecer da ni pokazes na -5,6,7 nadvoresna T kako siba Tosiba? Malce zbogateno so po nekoj termometar, sobna T, zadadena T, izduv T ako e izvodlivo.

P.S Pozdrav do cela ekipa klimadzii odavna ne sum ve cital ama eve stegna stud posle nekolku blago zimi pa se zainteresirav malce mislev ke ima potepuvanje od rezultati merenja videvca etc od ponovive klimadzii ama tnko nekako...
Fali entuzijazmot na zimata 2016-17 koga seriozno bricese i se objavija mislam najvise merenja i korisnicki iskustva na forumski metar kvadraten :)
daj josip ne zafrkavaj nadvor e minus nemozi da modulira i da odrzuva na 25 so 170 wati. pa site imame klimi aj da e 400 500 wati ama 170 nema logika . toa mozno ako preshodno ti rabotela na 26 ili 27 zadadena pa si vratil 25 kolku ovde da objavis deka trosi 170 wati
Ova vo 29m2 dolu betonska ploca ,gore betonska ploca ,zid malter bez izolacija drvena dvokrilna dograma taka ?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Amberot 19kw pustena na 24° offSet +/-1° od7 fan medium koga ne sum tuka med-hi ...taa e toa od nadvoresna -6 vnatre +24 milina
kaj mene ln 35 e na zadadena 26 stepeni a vo prostorijata termometarot staven na metar visina pokazuva 24 stepeni i taka mie komforno nez mozebi deka dosega na drva se greev i navika na potoplo mene na 24 zadadena mie svezo.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
daj josip ne zafrkavaj nadvor e minus nemozi da modulira i da odrzuva na 25 so 170 wati. pa site imame klimi aj da e 400 500 wati ama 170 nema logika . toa mozno ako preshodno ti rabotela na 26 ili 27 zadadena pa si vratil 25 kolku ovde da objavis deka trosi 170 wati


kaj mene ln 35 e na zadadena 26 stepeni a vo prostorijata termometarot staven na metar visina pokazuva 24 stepeni i taka mie komforno nez mozebi deka dosega na drva se greev i navika na potoplo mene na 24 zadadena mie svezo.
Na poladno toshiba go zgolemuva minimumot. Na 170w sigurno koga e potoplo .Kaj mene primer od 250w min odi na 380w od 0stepeni nadolu.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Znači moite dolgi postovi ti smetale.
Не ми сметале, тоа што ми било од интерес сум го читал, тоа што не ми било сум го прескокнувал...
Ви го пишав да ви стане јасно дека тоа што за вас е губење време, за другите може не е...
Прилично бев свесен за густината на воздухот и дека моите мерења се далеку од оние направени во специјализирана лабораторија уште пред да пишете вие, но вие (кај најјачи инженер на форумов) го опишавте со целосно поништување на валидноста на мерењата и ги нарековте залудни и "misleading" пошто не биле направени со врву-технологије!
Ни вашите знаења кои тука ги споделувате не се од врву-технологије туку од 80сетите кога сте го стекнувале вашето знаење ако не и порано... верувам доста од она што го тврдите е веќе застарено знаење и следствено на тоа не треба воопшто да го ширите затоа што не е 100% точно и не е пренесено според последните светски достигнувања и истражувања.

Dve klimi po 35karti da kupese siguren sum deka polmalku ke potrosea od LN ot i pokvlaitetno ke bese zgrean.
Не знам ни сам дали веруваш во ова што си го пишал.... додуша со 5 клими може уште поквалитеттно ќе се згреев и поединечно 5те ќе потрошеа помалку, ама збирно ќе потрошеа мнооогу мнооогу повеќе.

daj josip ne zafrkavaj nadvor e minus nemozi da modulira i da odrzuva na 25 so 170 wati. pa site imame klimi aj da e 400 500 wati ama 170 nema logika . toa mozno ako preshodno ti rabotela na 26 ili 27 zadadena pa si vratil 25 kolku ovde da objavis deka trosi 170 wati
Она виедеo не е од вчера-денес.... туку од пред недела-две кога надвор навечер беше +10С и ми е доста веродостојно да Даисеикаито пригревало со испод 200w.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Не ми сметале, тоа што ми било од интерес сум го читал, тоа што не ми било сум го прескокнувал...
Ви го пишав да ви стане јасно дека тоа што за вас е губење време, за другите може не е...
Прилично бев свесен за густината на воздухот и дека моите мерења се далеку од оние направени во специјализирана лабораторија уште пред да пишете вие, но вие (кај најјачи инженер на форумов) го опишавте со целосно поништување на валидноста на мерењата и ги нарековте залудни и "misleading" пошто не биле направени со врву-технологије!
Ни вашите знаења кои тука ги споделувате не се од врву-технологије туку од 80сетите кога сте го стекнувале вашето знаење ако не и порано... верувам доста од она што го тврдите е веќе застарено знаење и следствено на тоа не треба воопшто да го ширите затоа што не е 100% точно и не е пренесено според последните светски достигнувања и истражувања.


Не знам ни сам дали веруваш во ова што си го пишал.... додуша со 5 клими може уште поквалитеттно ќе се згреев и поединечно 5те ќе потрошеа помалку, ама збирно ќе потрошеа мнооогу мнооогу повеќе.


Она виедеo не е од вчера-денес.... туку од пред недела-две кога надвор навечер беше +10С и ми е доста веродостојно да Даисеикаито пригревало со испод 200w.
Losoto e sto mislis deka tvoeto mislenje e tocno, deka tvojata informacija e tocna.
Toa e problem na novopeceni mladi generacii.
Slusajte luge so iskustvo i znaenje.
Prost primer, da slusase, prvo ke go izolirase objektot pa posle ke trosese pari na klima ured.
Автоматски споено мислење:

@tzlatko има поента со пресметувањето на оддадената топлина, размислувањето е на место.

Како што повеќето овдека веќе знаат пресметката на оддадената топлина е пресемтана како:

(температура на издув во степени целзиусови -температура на усис во степени целзиусови)*количина на возхух (најчесто во м3/час)*1,2 (густина односно тежина на воздухот во кг/1м3 воздух)/3600 (секунди во час)

Проблем е што густината на воздухот во нашите случаи ретко е точно 1,2кг/1м3.

Густината на морско ниво на 15 степени целзиусови и притисок од 10,13 104N/m2 е 1,225кг/м3
Густината на 1000м надморска висина и 8,5 степени целзиусови и притисок од 8,988 104N/m2 е 1,112кг/м3
Дополнително со зголемувањето на температурата се намалува густината, па на температура од 22 или 23 степени густината можеби е и помала од 1.
И влага во воздухот игра улога на густината на воздухот.

Е сега за точната пресметка излегува дека е премногу комплицирана за наши услови, ќе треба пресметка на корекција на густина врз основа на топлина и притисок а може и влага и тнт.

Заради тоа Еуровент е тука. Сите клими ги тестира под исти услови. Иако мислам дека старите мерења беа многу, многу побробри. Се знаше максумум топлина на 7 на -7 и COP на овие вредности и тнт.
Bi te zamolil da napravis presmetka za objektot na Zlatko so LN, i da kazes kolku gubitoci ima na prostorot.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Еве уште едно кратко видевце снимено онака успано од нога вчера утрото пред 6 часот кога надвор беше -6.5С
Mitsubili LN35 може саглам да грее кога има потреба, а може и да штеди кога нема толкава потреба!

Буфта на макс фан зашто е отворена и вратата кон спалната па вкупно се 44м2 или 116,5м3 за греење преку ноќта.
Од 5:30 до 7 наутро со тајмер се крева +1С па овој период работи по-оптеретено од вообичаено преку ноќта.
Вака со мои пресметки во затекнатиот момент на снимкава дава околу 5 до 5.5kw ама сега @tzlatko ме буни дека може со по-прецизно измерена густина на воздух, влажност а и специјални термометри можеби дава и 6.3kw како што e тука ставено за максимален капацитет на греење.


Автоматски споено мислење:

Prost primer, da slusase, prvo ke go izolirase objektot pa posle ke trosese pari na klima ured.
Ех да слушав.....
Гледам како кој праша за совет за клима сите ги одбивате не им нудите Грее додека не го изолираат објектот.
После тоа им нудите мид-рејнџ модели до 35к да им греат економично.

btw. Јас климата првично ја земав за потреба од ладење... пошто останав цело лето да работам од дома.
Е сеа зедов поквалитетна клима за да ја користам и за греење.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Еве уште едно кратко видевце снимено онака успано од нога вчера утрото пред 6 часот кога надвор беше -6.5С
Mitsubili LN35 може саглам да грее кога има потреба, а може и да штеди кога нема толкава потреба!

Буфта на макс фан зашто е отворена и вратата кон спалната па вкупно се 44м2 или 116,5м3 за греење преку ноќта.
Од 5:30 до 7 наутро со тајмер се крева +1С па овој период работи по-оптеретено од вообичаено преку ноќта.
Вака со мои пресметки во затекнатиот момент на снимкава дава околу 5 до 5.5kw ама сега @tzlatko ме буни дека може со по-прецизно измерена густина на воздух, влажност а и специјални термометри можеби дава и 6.3kw како што e тука ставено за максимален капацитет на греење.


Автоматски споено мислење:


Ех да слушав.....
Гледам како кој праша за совет за клима сите ги одбивате не им нудите Грее додека не го изолираат објектот.
После тоа им нудите мид-рејнџ модели до 35к да им греат економично.

btw. Јас климата првично ја земав за потреба од ладење... пошто останав цело лето да работам од дома.
Е сеа зедов поквалитетна клима за да ја користам и за греење.
Toa e sto go kazuvam, ama ne dopira do tebe, se pravis pameten.... daleku si... samobendisano si
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
Не ми сметале, тоа што ми било од интерес сум го читал, тоа што не ми било сум го прескокнувал...
Ви го пишав да ви стане јасно дека тоа што за вас е губење време, за другите може не е...
Прилично бев свесен за густината на воздухот и дека моите мерења се далеку од оние направени во специјализирана лабораторија уште пред да пишете вие, но вие (кај најјачи инженер на форумов) го опишавте со целосно поништување на валидноста на мерењата и ги нарековте залудни и "misleading" пошто не биле направени со врву-технологије!
Ни вашите знаења кои тука ги споделувате не се од врву-технологије туку од 80сетите кога сте го стекнувале вашето знаење ако не и порано... верувам доста од она што го тврдите е веќе застарено знаење и следствено на тоа не треба воопшто да го ширите затоа што не е 100% точно и не е пренесено според последните светски достигнувања и истражувања.


Не знам ни сам дали веруваш во ова што си го пишал.... додуша со 5 клими може уште поквалитеттно ќе се згреев и поединечно 5те ќе потрошеа помалку, ама збирно ќе потрошеа мнооогу мнооогу повеќе.


Она виедеo не е од вчера-денес.... туку од пред недела-две кога надвор навечер беше +10С и ми е доста веродостојно да Даисеикаито пригревало со испод 200w.
Termodinamikata po koja se konstruirani klimive za tvoe žalenje e utemelena vo 18 i 19 vek, ete tolku od tvoete posledni svetski dostiganja.
Gustinata na vozduhot tuka nekade.
Te čekale tebe vo 21 vek da gi prosvetliš ......abe namesto da rečeš fala što ti ukažuvam kade grešiš ti me omalovažuvaš!
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не ми сметале, тоа што ми било од интерес сум го читал, тоа што не ми било сум го прескокнувал...
Ви го пишав да ви стане јасно дека тоа што за вас е губење време, за другите може не е...
Прилично бев свесен за густината на воздухот и дека моите мерења се далеку од оние направени во специјализирана лабораторија уште пред да пишете вие, но вие (кај најјачи инженер на форумов) го опишавте со целосно поништување на валидноста на мерењата и ги нарековте залудни и "misleading" пошто не биле направени со врву-технологије!
Ни вашите знаења кои тука ги споделувате не се од врву-технологије туку од 80сетите кога сте го стекнувале вашето знаење ако не и порано... верувам доста од она што го тврдите е веќе застарено знаење и следствено на тоа не треба воопшто да го ширите затоа што не е 100% точно и не е пренесено според последните светски достигнувања и истражувања.


Не знам ни сам дали веруваш во ова што си го пишал.... додуша со 5 клими може уште поквалитеттно ќе се згреев и поединечно 5те ќе потрошеа помалку, ама збирно ќе потрошеа мнооогу мнооогу повеќе.


Она виедеo не е од вчера-денес.... туку од пред недела-две кога надвор навечер беше +10С и ми е доста веродостојно да Даисеикаито пригревало со испод 200w.
Jas od licno iskustvo ti kazvam so 2klimi po 35karti smetkata ke ti bese slicna i podobro ke se stoplis.
Eden ist tovar podobro ke go nosat edno ili dve magarinja. :) ama sega zavisi i od magarinjata:)
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Како успеа да си ја свртиш работава во своја полза браво.
Со едно генерализирање.
Точно знаеме колку лапаат само тие што имаат еуровент, а според повозрасниот Златко и не толку точно знаеме затоа што ги користиме во нормални домашни услови а не во лабораторија. Еве да се дополнам сам, бидејќи податоците добиени на еуровент се почетни и поточни затоа што условите се контролирани и климата е нова.
Sto sum svrtel daj objasni jas nikad ne sum kazal deka amber treba da trosi pomalce od ln ili daisekai samo ne e golema razlikata kako sto tvrdite i toa ne e vrtenje toa e fakt.amberot modulira kolku sto e gore dole deklariran 940 i ke digne 1500 koga treba da dopolni pa ke spusti zboram za ovie den dva poladni sto se.


P.s sepak mislam deka eurovent ti e bash generaliziranje sekoj stan ili kuka kaj sto e klimata ne e ista taka da sekade ke raboti razlicno.potocno od merac doma nema.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom