Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
kazi izminative 24 casa kolku potrosi. a ne izminatiot mesec ili izminatite 15 dena. i kaj mene LN 3.5KA vo 35 kvadrati trosese 10kw prosek za 24 casa ama izminative od vcera za 24 casa potrosi 18kw.
Amberot 19kw pustena na 24° offSet +/-1° od7 fan medium koga ne sum tuka med-hi ...taa e toa od nadvoresna -6 vnatre +24 milina
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
kazi izminative 24 casa kolku potrosi. a ne izminatiot mesec ili izminatite 15 dena. i kaj mene LN 3.5KA vo 35 kvadrati trosese 10kw prosek za 24 casa ama izminative od vcera za 24 casa potrosi 18kw.

Па како да ти објаснам јас незнам имам обичен мерач каде дневна потрошувачка не покажува ќе треба да го сетирам секој ден не сам јас златко опремен со се и сешто.
Еве сетиран е на 1 јануари си пишува 15 дена и потрошено 304 kw podeleno na 15 dena ispaga dnevno okolu 20 kw dodeka kilovatot e namesten na 5.5 denari ispaga 1670 denari.
На крајот на месецов ке постирам па ќе видиме инаку не спушта под 910w
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.157
Поени од реакции
3.546
Па како да ти објаснам јас незнам имам обичен мерач каде дневна потрошувачка не покажува ќе треба да го сетирам секој ден не сам јас златко опремен со се и сешто.
Еве сетиран е на 1 јануари си пишува 15 дена и потрошено 304 kw podeleno na 15 dena ispaga dnevno okolu 20 kw dodeka kilovatot e namesten na 5.5 denari ispaga 1670 denari.
На крајот на месецов ке постирам па ќе видиме инаку не спушта под 910w
Druze imas mn.sreka sto si vo topla zona(Gevgelija D.kapija i okolina)...da si Prilep nema da go imas ovie rezultati.....bidejki denes na sonce bese edvaj +1 bez sonce cel den -3° kade sto nema cisteno i kamcijna/sol krcka cel.den mrazot...
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Druze imas mn.sreka sto si vo topla zona(Gevgelija D.kapija i okolina)...da si Prilep nema da go imas ovie rezultati.....bidejki denes na sonce bese edvaj +1 bez sonce cel den -3° kade sto nema cisteno i kamcijna/sol krcka cel.den mrazot...
Од Штип сум јас
Од Гевгелија е купив климата од увозникот бидејки во Штип беше поскапа за 4000 денари.
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
kazi izminative 24 casa kolku potrosi. a ne izminatiot mesec ili izminatite 15 dena. i kaj mene LN 3.5KA vo 35 kvadrati trosese 10kw prosek za 24 casa ama izminative od vcera za 24 casa potrosi 18kw.
Cim taka ne mi bile losi matematikite neka potrosi 22kw za uste eden saat i mu ispaga 620den od klima poveke mesecno so ovaa potrosnja kako denes 920 940w se dvizi preku den pagase na 550 600...
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
11 април 2018
Мислења
202
Поени од реакции
59
Поздрав
Сакам да поставам прашање до поискусните корисници на тошиба клими.
Дали првиот модел на тошиба shorai пред да биди shorai edge
има иста внатрешна единица како сузуми плус?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Ova vo 29m2 dolu betonska ploca ,gore betonska ploca ,zid malter bez izolacija drvena dvokrilna dograma taka ?
Да, меѓутоа во ефтина тарифа кревам еден степен плус и зголемувам фан брзина (ноќе 5/5, на ручен 4/5)
Остатокот од времето ауто или 3/5... макар да деновиве откако залади на одручек ја оставам 4/5.

И на толку мерења снимање видеа калкулации програми сензори табели каков е крајниот заклучок според тебе за рвојата клима ?
Јас мислам дека сега си ги затворил сите врати и си грееш 26 квадрата само таа просторија каде што ти е климата а троши 700w . И што значи тоа дека не можеш цел спрат да загрееш од 65 квадрата мислам дека беше.
Јас со 1100 w потрошувачка со Inventor Nemesis Pro 7kw греам 80 квадрата во дневна 24 и нешто во детските околу 21 степен.
Јас остаив заклучокот секој сам да си го донесе...
Еве ти си го донесе и веднаш го сподели... нема да ти го коментирам освен тоа дека никаде не пишува дека се грее 65 квадрата.

@zlatko_ti412
Presmetkata na COP e nesodvetna bidejći gustinata na vozduhot ne e konstanta i se menuva so promenata na T, plus merenjeto na T treba da e so tkn. vlažen termometar. Kade e tuka relativnata vlažnost na vozduhot vnatre i nadvor.
Protokot na vozduh treba da se meri, a ne da se zema fabričkiot deklariran bidejći rebrata od turbinite brzo se zatrupuvaat so nečistotii pa protokot e osetno pomal, a so toa i predadenata toplina.
Koga će se zemat vo obzir i ovie parametri bi se dobile mnogu poinakvi i pomali vrednosti za COP.
Инженере вака само во ISS мерат или и на планетава земја некаде?
Колку тоа "bi se dobile mnogu poinakvi i pomali vrednosti za COP" еве според тебе, кажи некој фактор да ги поделиме/помножиме овие моиве.

Samo gubenje vreme po moe, dobienite rezultati se bezvredni bidejći se netočni, a možat da dovedat do mnogu pogrešni zaklučoci.... Inace kako zabava e o.k.
Vo sekoj slučaj čestitka za pravenje na prekrasni tabeli. Nedostasuva najvažnoto- profesionalna i vistinska merna oprema.
Како беше она со барањето влакно во јајцето?
Па на форумов луѓе мерea температура на издув со инфрацрвен термометар побогу тогаш никој не спомна вистинска мерна опрема...
А тоа со губењето време и погрешните заклучоци ме потсеќа малку на твоите постови долги по 3 страни наназад на форумов.
Колку биле тие губење време... а како забава, да океј е.

Amberot 19kw pustena na 24° offSet +/-1° od7 fan medium koga ne sum tuka med-hi ...taa e toa od nadvoresna -6 vnatre +24 milina
Кај мене термометаров вчера го ресетирав и вика до сега мин надворешна измерил -7.6С
Поприлично е точен споредувано со ова тука
Повели од Прилеп попрецизни real-time мерења за надворшна температура.

Па како да ти објаснам јас незнам имам обичен мерач каде дневна потрошувачка не покажува ќе треба да го сетирам секој ден не сам јас златко опремен со се и сешто.
Еве сетиран е на 1 јануари си пишува 15 дена и потрошено 304 kw podeleno na 15 dena ispaga dnevno okolu 20 kw dodeka kilovatot e namesten na 5.5 denari ispaga 1670 denari.
На крајот на месецов ке постирам па ќе видиме инаку не спушта под 910w
Тие бројчињата на мерачот што ни го сликаш веројатно се менуваат.
Направи една слика денес еве сега, и утре уште една во исто време .... и оп ќе знаеш за да кажеш.
Или прикачи ги и ние да дознаеме :P
 
Член од
2 ноември 2020
Мислења
27
Поени од реакции
95
Cim taka ne mi bile losi matematikite neka potrosi 22kw za uste eden saat i mu ispaga 620den od klima poveke mesecno so ovaa potrosnja kako denes 920 940w se dvizi preku den pagase na 550 600...
Ти ми рече другар дека 800-900вати е многу висока модулација за даисекаито? А денес кажуваш и самиот дека 940 се движи кај тебе амберчето. Што значи тоа? Треба топлина, и + незнам што топлиш ти, јас топлам 40+кв со висина од 2.4 до 3.10м. А ноќеска беше -10 кај мене и беше 1200 модулацијата. Аха,и 22+кв не е модулација каде има и 550 и 940, просекот ти е повисок да не се радуваш многу. Позз
 
Последно уредено:
Член од
2 август 2014
Мислења
1.675
Поени од реакции
3.964
Инженере вака само во ISS мерат или и на планетава земја некаде?
Колку тоа "bi se dobile mnogu poinakvi i pomali vrednosti za COP" еве според тебе, кажи некој фактор да ги поделиме/помножиме овие моиве.
Sepak kolku dobro ti odi merenjevo i tabelive, tolku malku ja poznavaš termodinamikava na gasovite.
Nemam zabeleški na tvojata rabota za sekoja pofalba e, imam zabeleški na rezultatite. Pak ete baraš faktor za množenje, ne e ova statistika, po se izgleda si po struka analitičar i zatoa vaka razmisluvaš.....
Како беше она со барањето влакно во јајцето?
Па на форумов луѓе мерea температура на издув со инфрацрвен термометар побогу тогаш никој не спомна вистинска мерна опрема...
А тоа со губењето време и погрешните заклучоци ме потсеќа малку на твоите постови долги по 3 страни наназад на форумов.
Колку биле тие губење време... а како забава, да океј е.
Znači moite dolgi postovi ti smetale.
Ne gi pišuvav za mene tuku za site prisatni na forumov, sakav da se educira malce narodecov, da svati ete na primer deka monterite glumat vakumiranje i pravat prestava so nego i manometrite. Izgleda tebe ti bilo dosadno i ne si gi ni čital. Siguren sum deka vakvi postovi nema da se najde na nitu eden drug forum.
Eve posledniot moj edukativen post kade otkrivam kako e možno klimata da troši 1 a dava 3, ne sum siguren deka poveće od petorica go pročitale.
Posle ova i eve tvojava primedba za dolgive postovi, svativ deka postot se gleda kolku e dolg, a ne što te uči vo nego, nema poveće ni da pišuvam tuka, sfaćam deka praktično i ništo ne postignav so moeto dolgo pišuvanje i deka e nepotrebno.
A tebe ti poželuvam se poopširni tabeli i merenja i eden den da dokažeš deka japonskite klimi imaat duplo pogolem COP od kineskite.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Складирајте си во подрумите по 3-4 метри дрва.
За секој случај.

Ако не сте ги вратиле старите грејни тела во замена за субвенции...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom