Најголем дел од интелигентните и талентирани тинејџери одбираат да слушаат хеви метал

Статус
Затворена за нови мислења.

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
Кај виде дека се фалам? кажав негде дека сум поинтелегентен?

инаку Спајдер, во ред е ли да мразиш луѓе само ради музиката што не ја сакаш? јас ја слушам таа музика, се запознавме на собиранката, не сум лош чоек, напротив насмеан сум секогаш. зошто да ме мразиш?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
- Најголем дел од интелигентните луѓе слушаат хеви метал.

- Тоа не значи дека најголем дел од слушателите на хеви метал се интелигентни.

Ако сте интелигентни, ќе сфатите што сакам да кажам. :wink:
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Гижо напиша:
Кај виде дека се фалам? кажав негде дека сум поинтелегентен?
Де бе не рипај толку се зезав аман. :helou:
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Скулгрл напиша:
Сакате да бидете креативни? Земете штафелај, платно и нацртајте нешто. Напишете песна од срце. Креативност во никој случај не се манифестира преку бесни акорди и пцуење на системот. Со тоа ништо нема да се смени, а уште помалку да тргне на „подобро”.
Пошто студирам ликовна академија и ќерка сум на уметник, знам колку е ликовната уметност затворена во тесен круг, за кој ретко младите пројавуваат интерес. Додека пак музиката е медиум кој допира до пошироката јавност и за кој младите многу повеќе се интересираат, па затоа и сметам дека може да доведе до позитивни промени, многу повеќе од некоја слика на платно.
А за тоа дека металот е само пцуење и бесни акорди,не се соглсувам(сепак тоа е веќе личен вкус).Да има и такви групи кои манифестираат само неконструктивен тинејџерски бунт, но не мислам на нив кога велам дека таквиот вид на музика може да донесе подобрување, туку на металот во глобала, а него го сочинуваат и групи кои имаат текстови на ниво на добра поезија.
Скулгрл напиша:
Значи според тебе ние живееме во тотална анархија и хаос. Се додека сите мислат така, и го потценуваат постоењето на моралните вредности, тоа и не чека.
Второ. Се што не е метал НЕ е кич. Тие ограничувања ми се во најмала рака дебилни. Сите сте запнале за турбо-фолкот, како да постојат само метал од една страна и турбо-фолк од друга. А што е со останатите десетици различни жанрови на музика?
Воопшто не сметам дека живееме во тотална анархија и хаос, туку сметам деке прилично грубо се кршат некои основни морални принципи, почнувајќи од нашето најблиско опкружување па гледајќи на глобален план, и дека многу метал беднови се свесни за тоа и го критикуваат баш тој недостаток на морал и преку тоа и многу млади луѓе стануваат свесни за истото.
Истотака воопшто не сметам дека се што не е метал е кич.Пред се затоа што металот не ми е на прво место, туку гранџот и панк-рокот.И како може било кој да рече дека џез, соул, некои стилови на електронска музика,рап и многу други музички правци се кич?? Кога велам музички кич мислам на турбо-фолк и други егземплари на невкус. Затоа што кич според некоја груба дефиниција е се што е ефтина, избледена копија која што го назадува конзументот.
Скулгрл напиша:
Не може мене некој да ме окарактеризира како недоволно интелегентна/креативна/талентирана ако го слушам она што го сакам (во случај тоа да не е хеви-метал). Мене интелектот не ми е директно поврзан со музиката, нити пак талентот.
Знам да одлепам на аренби, рап, и на македонска музика. И пак сум интелегентна и освестена.:)
Сепак на оваа тема не може да се дискутира без груби генерализации. Значи апсолутно е точно дека ако не слушаш хеви метал не значи дека си неинтелегентен или нешто слично.
Но затоа што во темава беше даден конкретен пример, во мојот коментар се фокусирав на металот и неговата поврзаност со статистичките податоци од истражувањето и се обидов да дадам свое тумачење зошто се резултатите такви какви што се.
Сепак останува фактот дека секоја квази уметност, кичот и невкусот носат стагнација. Затоа турбо-фолкот или се друго што нема вредност од музички аспект не дава прогрес.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Јас никогаш не сум осудувал луѓе поради музиката. Едноставно имам некој стереотип за луѓето што слушаат турбофолк пошто таа музика е стварно чудо. Инаку слушам многу видови музика и многу различни работи ми се допаѓаат. На пример се дешава еден ден да слушам рок/метал, а следниот транс/техно? Што кажува тоа за мене? Дека сум паметен или не? Не знам глупаво ми е ова со таа анкета.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Гижо напиша:
Кај виде дека се фалам? кажав негде дека сум поинтелегентен?

инаку Спајдер, во ред е ли да мразиш луѓе само ради музиката што не ја сакаш? јас ја слушам таа музика, се запознавме на собиранката, не сум лош чоек, напротив насмеан сум секогаш. зошто да ме мразиш?
Знаев дека некој нема да ме разбере...не мразам луѓе што слушат хеви метал...јас мразам луѓе кои се прчат поради музиката која ја слушат и ме омаложуваат бидејќи ја слушам ќелавата бритни,ме нервират луѓе кои од музиката се инспирираат да бидат побунтовни кон родителите т.е. деца што мислат дека се што има во музиката можат да го прават во вистинскиот живот...знам дека ова што го зборам не е баш за ова тема,само сакав да кажам дека музиката најмалку би ја поврзал со интелегенцијата
 
T

trilobite

Гостин
pcjodamaster напиша:
Јас никогаш не сум осудувал луѓе поради музиката.
Е,а ова е скоро па типична карактеристика на металци.Све нешто нив им е lame,gay,лигаво...
Не,не..глупоќата не познава жанрови...
Ако случајно наидете на таков суруш,знајте дека тој е исклучок од ова истражување
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Volkswagen напиша:
Се согласувам со тоа дека музиката не е мерило за интелегенција, ама неможам да не го исплукам турбо-фолкот! Тоа не е музика!

Составено е од ноти, има ритам, текст, аранжман, мелодија и изведувач. Музика е. :)

Шала на страна... Се согласувам со она на Trilobite, дека нормално е да ти треба малку повеќе кликер за да разбереш покомлексен жанр на музика, каде спаѓа и металот. Тоа во никој случај не значи дека секој што слуша метал е автоматски интелигентен, нали.:)

Втора работа, и Скул беше во право до некаде; стварно е банална таа глупава поделба-од една страна метал, од друга турбо-фолк. Глупаво е да се каже дека човек што слуша турбо-фолк автоматски е понеинтелигентен од некој што слуша хеви-метал. Па милиони турбофолкери има на нашево поднебје; дали тоа значи дека цел Балкан е глупав, побогу? :pos:

Има многу поважни фактори кои го одредуваат коефициентот на интелигенција кај поединката. Музиката дефинитивно не е еден од нив. :wink:

Четврта работа, стварно ме нервира фактот што “интелигентните„ металци се ставаат себеси на пиедесталот, и плукаат по секој друг жанр на музика, величејќи го својот. Тоа е само музика, луѓе, секој нека си слуша што сака, тоа е до карактерот, со вкусот, до средината кај што израснал, до влијанието, до квалитетот. Нема потреба да се диференцираат луѓето според тоа каква музика слушаат.

Петта работа, истражувањево, исто како и повеќето, е гола вода. :) Не може да се земе здраво за готово.

И последна работа, Гижо колега, ти, насмеан секогаш?! :pos:
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
interesna tema
batali toa istrazuvanjata.......vkusot e sosema nesto drugo
interesno e sto od sekogas sum se cudel na nekoi moi prijateli sto pravat vo toa kupce na luge nekade sednati so alkohol vo raka a ustvari se edno 10 klasi pogore....ekstra intelegentni i so svetla segasnost i idnina.
ednostavno sekogas go dobivav odgovorot deka samo muzikata gi povrzuva so niv....i deka se svesni so kakvi luge se druzat .....
generalno se soglasuvam deka ima nadprosecno intelegentni luge megu hevi metalcite
 

Goddess of Chaos

Nixe Nox
Член од
16 август 2005
Мислења
6.250
Поени од реакции
228
Скулгрл напиша:
Сакате да бидете креативни? Земете штафелај, платно и нацртајте нешто. Напишете песна од срце. Креативност во никој случај не се манифестира преку бесни акорди и пцуење на системот. Со тоа ништо нема да се смени, а уште помалку да тргне на „подобро”.
E, за да се даде мислење за металот како "бесни акорди, пцуење на системот и само бескорисно дркање од кое ништо нема да тргне на подорбро, у најмала рака треба да имаш преслушано по неколку бенда од секој метал жанр и да ги простудираш текстовите па конечно да ти олесне и да го констатираш тоа. Да, креативност; да, хармонија на акорди, суштина за која треба да се помачиш но многу поголемо е задоволството.
И во никој случај тоа не се единствените цели на металот, зарем некој "металците" што се на форумов (со исклучок на поединци) ти изгледа како нафурано детиште што само се труди да каже колку се е за никаде и се е поебено и повторно колку е се за никаде и се е поебено и така до вечноста?
Има и такви бендови, но никој никогаш не се се помачил да го сврти увото накај нив.

Некои од луѓето кои слушаат метал можат да се сметаат за поинтелигентни бидејќи свеста и креативноста им се развива поинаку од другите, но тоа може да го предизвикаат и многу други фактори.
Ии, да: на интелигенцијата не се мисли дека тие со тоа што слушаат метал, добиваат на мозок, туку излегле попаметни со тоа што ја одбрале таа музика.
Итн.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
на dicovery во емисијата busted докажаа дека растенијата најбрзо растат на metal
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Гижо напиша:
зошто да ме мразиш?
A zoso pak ti e do tolku gajle ako nekoj i te mrazi?
Koj te mrazi, neka ti go pusi. :)
Kratko kazano. Muzikata bila i ostanala vid na izrazuvanje.
Ona sto vo posledno vreme gotovo sekoj ja siluva muzikata za svoi celi e sosema druga rabota.
 
Член од
25 март 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
ada напиша:
Пубертетот кај секој без исклучок претставува турбулентен период затоа што тогаш за првпат вистински почнуваш да ја осознаваш сопствената индивидуалност, стануваш свесен за "срањата" кои те опкружуваат и пробуваш да си го одредиш некако местото у општеството.
Е сега има тинејџери кои пробуваат да го камуфлираат црнилото кое ги опкржува и кое го носат во себе, со тоа што се "успиваат" у некој розев полусон, а поп музиката, турбо-фолкот и останатите музички бљувотини им помагаат да останат у таква сосотојба. Се "зашеметуваат" со лесни и ефтини емоции кои ги предизвикува музичкиот кич и се уверуваат дека се е ок, затоа што само така можат да го издржат хаосот кој ги опкружува. И тоа би било ок, ако тоа "самозалажување" у кое квази-музиката е посредник не носи со себе и интелектуално и морално осиромашување и стагнација.
Но затоа, има млади кои не можат да ја игнорираат лошата семејна ситуација, општествената Содома и Гомора и сопствените "демони" како несигурност, искомплексираност и сл., па бараат начин да ги променат. Тука е хеви металот кој прави да сфатат дека има и други освестени индивидуи како нив, кои преку музиката пробуваат да ги решат своите дилеми, и тоа сознание им дава сила да пробаат и самите да променат нешто и да не ги прифаќаат наметнатите "окови".
Преку нешто што е уметност стануваат уште посвесни за се што е погрешно околу нив, и на креативен начин се бунтуваат против истото. А самото сознание и дејствување со себе носи и интелектуален и емотивен развој, па ништо чудно што интелегентните и талентирани тинејџери прибегнуваат кон хеви-металот. Нивната освестеност едноставно не им дозволува да се задоволат со музичка пародија како турбо-фолк или нешто налик на тоа.
Bravo za ova so go imas napisano
 

Apash

Od kol na kol, kolot vo gazot!
Член од
10 март 2007
Мислења
567
Поени од реакции
15
Exhumed напиша:
Bravo za ova so go imas napisano
офф топик....Не правете јузери за да си се фалите :vozbud: се шегувам


бак ту топик.....значи темата гласи најголемиот дел од инт....

јас повеке би рекол рок музика, алтернатива и метал ...така би било навистина подобро кажано и тоа според мене е факт. Али сепак не велам дека треба да се фокусирани на тоа и не слушаат ништо друго , него само повеке преферираат таква музика ..али сепак тука стои најголемиот дел не сите. Ако некој слуша Бритни или незнам Еминем било што комерцијала тоа не го прави помалку интелегентен од другите, баш напротив тој само не се интересира толку во музика и конзумира само тоа што се сервира.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Klasicna muzika... Klasicna muzika ne slusha sekoja r'gja, ustvari losho postaviv zbor, ne slusha nikoja r'gja...
Ljugjeto se vo zabluda. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom