Насилство и повредени на протестот во Скопје

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен директор на Агенцијата за млади и спорт Ивица Георгиевски, ги поттикнал насилствата на плоштадот.
Обивинувањето стигна од опозицијата, која презентираше извадоци од интернет страницата Фејсбук.
На својот профил, Георгиевски ги повикувал сите Македонци да излезат во 11 часот на скопскиот плоштад и да ја дадат поддршката за изградба на храмот. Понатаму Георгиевски пишува - ги чекаме останатите во 12 часот, односно времето кога студентите имаа закажан мирен протест.
Од ВМРО-ДПМНЕ најавуваат остри мерки. Доколку се утврделе обвинувањата, Георгиевски ќе мора да ја напушти партијата. Истото ке важело и за сите за кои ке се утврди дека поттикнувале или учествувалче во насилствата.
„Ако се утврди дека било кој член на ВМРО-ДПМНЕ учествувал во инцидентите или ги предизвикал, партијата ќе постапи така како што претходно споменав“, изјави Илија Димовски, ВМРО-ДПМНЕ.
Шефот на изборниот штаб на Фрчкоски, Ѓунер Исмаил, пак, ги негираше тврдењата дека неговата ќерка ги организирала студентите на протест. Негираше и дека протестите на студентите биле политички мотивирани.
„Мојата ќерка има име и презиме, има идентитет, значи не е нејзиниот идентитет дека ми е ќерка, но и да била организатор или коорганизатор или соорганизатор на собирањето на плоштад, тоа на насилниците не им дава за право да ги тепаат луѓето“, изјави Исмаил

A1
 
А

Аернло

Гостин
Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен директор на Агенцијата за млади и спорт Ивица Георгиевски, ги поттикнал насилствата на плоштадот.
Ништо ново поврзано со ова име.
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
Голема благодарност до сите викачи, посебно до „студентите“... за расколот меѓу Македонците...
Голема благодарност до сите сејачи на магла и партиски полтрони за растурениот брак..
Голема благодарност посебно до провокаторот со зелената блуза и капуљача, кој успеа да иницира инцидент...
Голема благодарност и до другата страна која сега си бара жртвени јагниња...
а јас секогаш ќе застанувам во одбрана на Македонија и мојата вера
 

кцхсхт

македоноид
Член од
4 февруари 2009
Мислења
341
Поени од реакции
9
Уште едно успешно сценарио за рушење на угледот на Македонија. Браво!!! Им дозволивте уште еднаш на душегрижниците од меѓународната заедница да онанираат по нас.. Као да кај нив тече мед и млеко, па сега ќе ни кажуваат нас како требало... Среќни ли сте сега??? ФУЈЈЈЈ!!!
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
ах, ќе заборавев да му се заблагодарам и на просјакот со белите пантолони и белата блуза меѓу студентите, кои ме погледна во очи и имаше смелост да ме поздрави, кога ме препозна дека секогаш сум му давал понекоја пара...
 
Член од
29 март 2009
Мислења
97
Поени од реакции
9
Студентиве од архитектонски од Бурегџијана беа најавени како наркомани, гејови итн.....
Поголем ГЕЈ од Ивица Георгиевски немам видено.
А незнам дали сте чуле за него низ Скопје се зборува дека е пе..рче.
Помладите гарант имаат чуено за оваа работа.
Абе тербаше да ги остават, ке си повикаа и ке си заминеа,овие пак ке ги удреа темелите,а дали ке ја изградеа то е друго дванајст пошто до сега ништо не изградиле освен темели што тураат.
Вака искористи сдсм да вика по овие од дпмне кои незнам што бараа таму.
Ама што си бараа тоа си најдоа.
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
СЕРПИКО, за мене ќе останеш ПРИЈАТЕЛ засекогаш... само би те замолил да го погледнеш вашиов студент кој ги испровоцира луѓето... обичните луѓе, Македонци... во бурето барут послем фалеше само уште една искра да се фрли... и тогаш пламна МАКЕДОНИЈА... и те молам, ти доби бокс... МАКЕДОНИЈА и единството беше најважно, а вие дозволивте да ве искористат, исто како и ние што дозволивме да бидеме испровоцирани...
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Чим соња исмаил била со нив мене ме чуди што толку лесно поминале.
За друг пат памет во глава.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Па како јас да ви верувам дека „архитектонци“ го организирале протестот кога таму видов луѓе блиски на опозицијата кои немаат врска со факултетот за архитектура, и кога први за давање изјави беа познатите борци за хомосексуални права? :)
Ај уш еднаш да си прашам.

А дали оправдуваш тепање/насилство врз луѓе кои излегле на протест кој претходно регуларно го најавиле?

Или ако ти е полесно одговори ми ги овие две прашања долу.

Дали оправдуваш тепање/насилство врз студенти (без опозиционери и слични додатоци) кои излегле на протест кој претходно регуларно го најавиле?

иииииии

Дали оправдуваш тепање/насилство врз студенти (со опозиционери и слични додатоци) кои излегле на протест кој претходно регуларно го најавиле?
Очигледно некои прашања не заслужуваат одговор.
 

NafuraN

Infinity is my Limit!!!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
286
Поени од реакции
24
Важно:

Од сега па натаму ако организирате протест и не дај боже имате некој член од опозиционите партии под итно да го избркате. Не дај боже пак ако се појави некој од партии да ви даде подршка. Тогаш почнувајте да бегате што е можно побрзо бидејќи очигледно сте исполитизирани и имаат право да ве тепаат.

E да , значи според тебе сеедно е дали протестот е организиран од , СТУДЕНТИ НА ГРАДЕЖЕН , ЛУЃЕ СТРУЧНИ ОД ТАА ОБЛАСТ,
ИЛИ ОД ПАРТИСКИ ВОЛОЈ, КОИ СЕ ПРОТИВ СЕКОЈ ПРОЕКТ НА ОВАА ВЛАДА.
 
Член од
2 април 2007
Мислења
394
Поени од реакции
13
Dobro sto megunarodnata zaednica vide kakva e Makedonija vsusnost.
I dobro sto privrzanicite na edna partija javno povikuvaat na linc na neistomilsenicite.
Toa osobeno mi se dopaga - ke bidat videni od site relevantni faktori vo SAD i EU.

Чим соња исмаил била со нив мене ме чуди што толку лесно поминале.
За друг пат памет во глава.
Ti si nedokvakano detiste.
Vrska nemas sto zboris.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom