Направи сам!

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Мислам дека самара нема обартометар до сеа немам сретнато.
Изгледа не си се возел во модел над 2000-та година.
31f7fde5-65b2-4265-ad88-54bd3afee916.jpg

Според тоа што го ископав од интернет, ваква табла се вградува во поновата верзија. Старите немаат обртомер.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ако имаше немаше да прашвам како да ставам, имам лада 2104 и нема ако сакаш и слика ќе ставам да видиш дека нема. Сакам да наместам нешто како ова и некој ако знае каде можам да најдам ваков во Битола?
А да ставиш комплет табла од 2107?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Нешто мајстор се правев вчера, мерев ново крило дали е се ОК, па еве демек да појасниме како се менува крило...ако е на штрафови :)
Оштетена кола:
S7302028.jpg S7302029.jpg
Прво излегуваат пластиките и браникот:
S7302033.jpg S7302047.jpg
Потребен алат е оние ѕвездести имбуси, клуч 10-ка и прсти, а шрафцигер треба за пластиката околу тркалата, за да се избијат чеповите кои ја држат. Крилото излегува кога ќе се оштрафат едно 5 шрафа со клуч 10. И изгледа вака:
S7302048.jpg
Потоа го ставаме новото крило:
S7302049.JPG
Се штелува убаво, да стои како што треба, и одиме со обратна постапка. Јас само пробав дали е крилото ОК, и денес отиде на фарбање.
Инаку, ова како туториал нека биде.
И, да не заборавам, битна работа, сите шрафчиња, типли, чепови и сл. собирајте ги во нешто, а ако не сте сигурни каде што стои бележете ги.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Јас денес се занимавав малку и го искористив ладното време... Ја измив и ја исполирав Махиндрата, сонцето ја убива бојата и од утре ќе биде покриена.



Една случајна :vozbud:



Сликата е гром
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Нешто мајстор се правев вчера, мерев ново крило дали е се ОК, па еве демек да појасниме како се менува крило...ако е на штрафови :)
За толку малку оштетување менуваш цело крило? Јас мислев којзнае колку ја згмечија ксарата...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
За толку малку оштетување менуваш цело крило? Јас мислев којзнае колку ја згмечија ксарата...
Изгледа малце оштетено, ама целото стана некако брановидно...доста беше изместено некако.
Ако се поправаше, ќе беше забетонирано во кит најверојатно, па си викам, ај купи си ново, и не се замарај :)
Ај после ќе сликам како сега изгледа.
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
116
Поени од реакции
1
како мозе јас сам да си направам доле да свети и кога ке свети да има на асфалтот име исписано а на пример ако свети плаво со плаво ке има исписано доле име дали нкој знае да ми казе зборам тоа да бидне ставено на кола или мотор .
 
С

Спенсер

Гостин
како мозе јас сам да си направам доле да свети и кога ке свети да има на асфалтот име исписано а на пример ако свети плаво со плаво ке има исписано доле име дали нкој знае да ми казе зборам тоа да бидне ставено на кола или мотор .
земи неонки што се виткаат и состави име :vozbud:
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
Дали некој може да помогне околу поврзување на Радио Blaupunkt calgary mp35 во Опел Астра Г. Проблемот е што Астрата има команди на волан за радиото а со новово радио не можам да го постигнам тоа. А знам дека не е правилно поврзано по тоа што ако пее радиово само со контакт и да ја запалиш колата, радиото се исклучува.
Ова се приклучоците на радиото
DSC06015.jpg
Ова каблите од колата
DSC06010.jpg
Привите два приклучоци што се заедно влегуваат во радиото а тој третиот што е малку одделен е поширок и не може да се намести. Не е проблем за таков ќе најдам некаде ама не знам кај да ги ставам жиците. Во радиото има еден куп пинови во третиот приклучок а остануваат само 6 жици и незнам кај да ги распоредам.
Ако помогне некој... ќе има пиење :))))
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Игор, колата ти е со ISO конектори.
На радиото, две жици (незнам која боја беше жолта и црвена мислам) треба да ги споиш заедно на црвената од колата. Тоа ти е оној конектор кој има 4 пинови.
Оддамна радио не сум местел, незнам сега напамет која што беше точно, ама сигурно на колата ти се црвена за +, црна -, сиви зелени и сл. ти се звучници, портокалова за далечински команди мислам...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Дали некој може да помогне околу поврзување на Радио Blaupunkt calgary mp35 во Опел Астра Г. Проблемот е што Астрата има команди на волан за радиото а со новово радио не можам да го постигнам тоа. А знам дека не е правилно поврзано по тоа што ако пее радиово само со контакт и да ја запалиш колата, радиото се исклучува.
Ова се приклучоците на радиото
Прегледај го приврзокот 31768
Ова каблите од колата
Прегледај го приврзокот 31769
Привите два приклучоци што се заедно влегуваат во радиото а тој третиот што е малку одделен е поширок и не може да се намести. Не е проблем за таков ќе најдам некаде ама не знам кај да ги ставам жиците. Во радиото има еден куп пинови во третиот приклучок а остануваат само 6 жици и незнам кај да ги распоредам.
Ако помогне некој... ќе има пиење :))))
Јас приклучував радио со вакви приклучоци во нивата... само што имаше 8 пински влез (за 4 звучки) и 4 пински влез (маса, струја, струја од светла и струја за електрична антена). Ова твоево некако изрод ми делува.

Барај си некој мајстор, лесно се средува работата со адаптер, некои 150-200 денари е не ти се исплати да сечиш жици и да преврзуваш...
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.402
Поени од реакции
2.491
Ајде некој со искуство да ми каже што да направам на мојот голф 2 да изгледа поубаво,некој детал интересен,за мали пари :kesa:
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Бандаш и спуштање на колата.




Не е скапо, а изгледа провокативно. Ги има овие бандаши насекаде, ако сакаш хромирање мислам еден форумџија тука ги прави тие работи. Забораив како се потпишува, ама го знам како Баблс.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom