Направи сам!

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Кога веќе сме кај правењето нешто ново...

Сакам да ја разработам идејава за електрично возилце. Пример промена на Пегличка на електричен погон (мала тежина).

Во Хрватска еден тип веќе има направено Пегличка на електричен погон.
Бидејќи не сум имал до сеа искуство со електрични погони од она што најдов на нет дали знае некој од овие работи во Македонија (марка, модели, каде да се пронајдат).

http://www.instructables.com/id/Build_your_own_Electric_Car/
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Кога веќе сме кај правењето нешто ново...

Сакам да ја разработам идејава за електрично возилце. Пример промена на Пегличка на електричен погон (мала тежина).

Во Хрватска еден тип веќе има направено Пегличка на електричен погон.
Бидејќи не сум имал до сеа искуство со електрични погони од она што најдов на нет дали знае некој од овие работи во Македонија (марка, модели, каде да се пронајдат).

http://www.instructables.com/id/Build_your_own_Electric_Car/
Jас би одел со нешто вакво..

http://www.instructables.com/id/How-to-build-a-72Volt-electric-motorcycle/

веќе шасија од моторцикл без машина имам :smir:. Е сега според ова што го гледав по интернет, користат обични акумулатори (66 или 72 Ah) одприлика 6 до 8. Тие се наоѓаат тука и коштаат околу 400 евра. Но, остатокот е прилично скап (ти треба електро-мотор, потенциометарска туража, мерач што ќе ти покажува колку имаш батерија останато, модул преку кој ќе можат да се полнат батериите и уште 300 ѕингурки). Според математиката за моторцикл да склопиш (деловите да ги нарачуваш од e-bay или некој сајт бидејки тука неможеш да ги купиш) за деловите треба околу 1.000 евра. Е сега за кола би било горе-долу истото, со таа разлика што можеш да ставиш појак електро мотор и повеќе батерии (акумулатори). Мада кога ќе пресметаш, иде над 1.500 евра да дадеш....
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
На старо си купуваш се бе Џиш. Електромотор од 7,5KW се наоѓа за 100-200 евра. Акумулатори, ќе се бара некаде исто на старо. Сигурно се продаваат за 1000-1500 денари парче.

Треба да се направи адаптер плоча за да се врзи мењачот и моторот. Тоа треба дали во Техничко да се прави или не знам каде.

Треба КОНТРОЛЕР. Тоа што го контролира напонот (туражата) а.к.а потенциометар. Има готови наводно, ама не знам каде има кај нас, изгледа треба да се направи од scratch. Иам другарче што ми е електроничар ама ќе ми треба шема на изработка.

Во основа треба да пиши некој што има искуство и конкретна идеја за ова чудо (човек од калибар на concrete :D, што гледам ретко го има сега на форумов).

Од она што иам како груба пресметка:

1) Електромотор 200 евра 7,5KW (на старо) Раде Кончар некој еднонасочна струја (да немора да купувам трансформатори од наизменична на еднонасочна)

2) Повеќе волтен контролер (48V,72V) бидејќи ако контролерот е повеќе амперски ќе ги цеди батериите побрзо, што од друга страна ќе се добие поголемо забрзување, но во основа тоа не ни треба туку што повеќе километри да поминеме со едно полнење.

3) Акумулатори: 5 акумулатори ќе ја бркаат работата, но и 6 не е лошо. Работата е да се соберат на едно место :)

4) Многу други работи што треба да ми се објаснат :))
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Па добро тоа, полесно е да се сместат акумулаторите во кола отколку во мотор. Така да во пегле комотно можеш да сместиш и 10 акумулатори што ќе ја имаат приближно тежината на моторот. Е остатокот каде ќе го најдеш е малку комплицирано, и монтажата е тешка бидејќи менувачот се држи на моторот. Откако ќе го тргнеш моторот, ти останува тон работа како да го прицврстиш менувачот бидејќи на него ќе биде целиот терет, електромоторот е далеку помал :)
 

ScArFaCe_K4

Кретенски username, знам.
Член од
29 јануари 2007
Мислења
344
Поени од реакции
16
убаво како замисла, економично, пријателски за околината. За регистрација и такви работи можно е да прават проблеми?
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
0
Ќе треба атест на машински сигурно.Треба да ја чуваш целата документација на тоа што ќе го вградиш во возилото.Инаку идејата е одлична.
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Како да направам?

Здраво на сите .Ја направив оваа тема бидејки ми текна интересна идеа
Тука ќе може да прашувате за нешто што сакате да направите за својот автомобил или да помагате некому.
На YouTube гледам има интересни туторујали како да направите
Пример:Angel Eyes,Флешери кој ке светат на различен начин и многу други интересни туторијали.Ако сака некој може да си стави туторијал...

еве едно клипче мислам дека многумина го имале гледано

ПА кој сака Ајде БУЈРУМ :)
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Електро, пред да отвориш нова тема разгледај низ подфорумот дали таква веќе постои. Твојата ја споив со оваа, која патем и стои како Важна.
 

LajluseV

Driver *
Член од
25 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
Strumiks imas li probano dve gumi od kola lakirani edna vrz druga (nekako da gi pricvrstis) i na 2 rata guma kaj so stoi bandashot da stavish staklo :D ajde ako ima nekoj probano neka kazi moze i slika da stavi :vozbud:
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ја имав ама со стоеа без прицврстување а иначе можеш да избушиш 4 дупки на горната гума на долниот дел а на долната гума на горниот дел така да се поклапаат и со жица можеш да ги стегнеш. А уште еден добар совет може ке ти користи отиди кај оние што прават налепници и за стаклотот нека ти направат црна фолија и на нејзе извадени букви што сакаш да пишува на пример RACING, SPARCO. И кога ке ја наместиш масичката под нејзе стави сијалица и кога ке свети сијалицата на таван ке ти пишува тоа што ти го пишува на стаклото :smir: се надевам дека ме разбра малце неубаво обајснувам :pos2:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Tоа масичка некоја треба да излезе или што?
 

LajluseV

Driver *
Член од
25 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
Струмикс да да треба да испадне маса..мала онака интересно ама не бев сигурен со како ми даде една идеа еден дригар.....

Боки а какви гуми колку врз колку гуми стави а сто мислис да ги излакирам ... бтв те разбрав што сакаше да ми кажеш со фолиа за затемнување на стакла на коли :D:D FALA NA POMOSTA
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Ја имав направено од моторџиски гуми од голем мотор ама можеш и од кола гуми да стаиш. За лакирање незнам еден другар имаше еден спреј за гуми и ги испрскав и убаво светеа. А ако лепиш фолија немој од тие за затемнување туку во тифи графика ке ти направат скроз црна и ке ти извадат букви :smir:
 

LajluseV

Driver *
Член од
25 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
1
Ok fala vo sekoj slucaj, kje probam kje napravam ama ne sum siguren poso u stan ziveam u sobata kako kje izgleda :nesvest:da ne bide blam
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Јас ова го сакам, и некогаш ќе го имам :))

 

Kajgana Shop

На врв Bottom