Направи сам!

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
Имам постара кацига нолан ... и изгребана е малце ситно покрупно и нема сјај никаков ... е сеа ме интересира дали и како да ја средам да ја исполирам ... што ми е потребно секако прво шмирглање па полирање... ај би ве замолил струмикс или друг некој хелп ми што ми треба и постапка на кратко :smir::smir::smir:
Еве што ми одговори струмикс ... фала ти струмикс :smir:

Ako кацигата нема некои гребнатини, подлабоки, или бојата да е изгребана до метал, оди со 2-3 раце полир паста (барај некоја за доста оштетена боја), би требало да светне како што треба.
Ако има оштетувања, П2000 воден благо ќе стругаш, без премногу притискање, ќе израмниш убаво површината, и полирање.
Ако има соголено до метал, ќе си најдеш боја, и ќе пробаш да пополниш гребнатината. Чекаш да се исуши, П2000 нежно да израмниш, и полирање.
И...готово!
Треба многу работа...многу добро со крпата да притискаш, се до добивање на длабок сјај, без остатоци од пастата.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
montiranje na cd vo daewoo/chevrolet matiz

zdravo momci.eve eden prakticen sovet vo vrska so montaza na cd vo daewoo/chevrolet matiz za da ne vi zemaat pari za na majstor(a bogami i nervozite okolu izgrebana sal tabla i sl.)koreancite si go zapakuvale seto toa samo za da odis vo ovlasten servis da te oderat so pari.ima nekolku caki so koi i sami bi go namestile cd-to.
1.kaj daewoo modelite od diro vnatre nema nosac za cd koj se razbira odi so cd-to koe ke go kupite.
2.kaj chevrolet modelite e fabricki vgraden taka da samo cd-to go stavate.
3.vo upatstvoto koe go najdov na internet pisuva i ima sliki deka se vadi celata maska koja za zal e tenka i lesno moze da ja skrsite bidejki e so osiguraci od vnatresnata strana edinstven pristap e so strafciger kade vi e zagarantirano grebenje na maskata:))))))))
4.znaci procedurata e sledna:nad pepelnikot odnono vednas pod mestoto kade treba da stoi cd-to ima polica.vnatre vo nea ima straf koj ja drzi maskata.nego go ostrafuvate kako i starfot koj se naoga vednas sproti prekinuvacot za brisacite(golema sansa da pukne maskata pri vadenje).
5.vnimatelno go podignuvate dolniot del od maskata kade e policata samo za da vleze strafciger za vadenje na slepata maska za cd-to koja se drzi na dva strafa.
6.posle ovaa akcija ja vadite instalacijata za zvucnici(ako postoi)koja za zal ne zavrsuva so euro konektor:uvo:taka da malce ke se raspravate koja zica kade odi(imam vo pdf format servisen manual za daewoo od 1123strani pa povelete).
7.gi naogate zicite,cd to vleguva bez problem i si slusate muzika
8.za site koi go imaat se modelot so debelite tapaciri kade ima elekrika na prozorci i sl.raboti ne mu preporacuvam negovo demontiranje zosto posle nema da bide toa sto e(krckanje,tresenje i sl).
9.zadnata polica ne e pogodna za zvucnici(neramna i meka)
10.bidejki lezi ramno bi preporacal izrabotka na nova od medijapan koj go ima vo lesnina bo site boi i debelini.
 

stru4nak

Лек за се ти e FORMAT C:
Член од
31 октомври 2008
Мислења
40
Поени од реакции
1
Да не има некој нешто за вградување радио во Fiat Punto постар модел
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Да не има некој нешто за вградување радио во Fiat Punto постар модел
кажи братче за кое пунто 1 или 2.Ако е за 1 јас ставав кај брат ми он има 1 пунто 1994 и без проблеми(за 20минути се беше готово).Имаш еуро конектори ако ти е со инсталација фабричка,касетата ја фиксираш од цд-то убоо да не те боли глава:tapp:и цепаш техно,народнјаци и слични тонови
 

stru4nak

Лек за се ти e FORMAT C:
Член од
31 октомври 2008
Мислења
40
Поени од реакции
1
За фиат пунто 1 е ама финтава е што нема конектори само жици во боја расфрлани на сите страни.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
За фиат пунто 1 е ама финтава е што нема конектори само жици во боја расфрлани на сите страни.
ЦРНА - негативна (маса)
ЦРВЕНА - од акумулатор
БЕЛА, ЗЕЛЕНА, ЛИЛА И КАФЕАВА (и исти такви со црна шарка) се излезите за звучници, и на радиото и на каблите од колата.
Антена е дебела и се познава.
Портокалова е за електрична антена мислам.
Плава за инсталација за мобилен.
Ако има жолта жица, и иста таква од колата, тогаш се поврзуваат така и радиото ќе работи само со контакт.
Ако сакаш без контакт, значи да работи во секое време кога сакаш :), жолтата од радиото ја поврзуваш на црвената исто од радиото, и двете заедно на црвената од колата.
Се поврзува боја на боја.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
За фиат пунто 1 е ама финтава е што нема конектори само жици во боја расфрлани на сите страни.
Надполнување на другарот Струмикс од погоре... можно е да имаш и екстра жица која носи струја од фаровите, па кога ке запалиш светло, и позадински радиото да е осветлено. Затоа изброј колку жици имаш, која боја се па напиши тука, ке ти дадеме некој совет како најлесно да се снајдеш.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Надполнување на другарот Струмикс од погоре... можно е да имаш и екстра жица која носи струја од фаровите, па кога ке запалиш светло, и позадински радиото да е осветлено. Затоа изброј колку жици имаш, која боја се па напиши тука, ке ти дадеме некој совет како најлесно да се снајдеш.
Кај поновите радиа нема таква жица...а и кај поновите коли исто така :)
Сепак...нека пише (или поарно да слика) па ќе помогнеме :)
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Кај поновите радиа нема таква жица...а и кај поновите коли исто така :)
Сепак...нека пише (или поарно да слика) па ќе помогнеме :)
Ma го има тоа срање кај мене и во ескордот и во фиестата... Спакувано во еден џек со фордовски амблем. Иако фабричкото радио не го користи, струја од светлата доаѓа :toe:, така да се е можно, мала утка па радиото ке свири само кога ке запалиш светла :helou:. И кога ке видиш имаш 3 жици што носат струја (една главна, една од брава, една од фаровите), една за маса, една за електрична антена доаѓаат 5 без да ги броеме оние за звучниците. А ако има 4 звучки, таму ке ти доаѓаат уште 8 екстра жици па ке биде карамбол :). Кај мене се поделени на два џекови, едниот е црвен (со струјата) другиот е жолт (со звучниците) така да неам мака, лесно може да се снајди човек.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Такво чудо (жица од светла) видов на Рено 5 последен пат.
Инаку, на фабричката инсталација со ИСО конектор (како што имаш на Фордот) се во два џека собрани. Еден за електриката, и друг за излезот на радиото :)
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Да не има некој нешто за вградување радио во Fiat Punto постар модел

Максимум 500 денари е монтажа кај експерт за електрични системи кај сите возила. Недај Боже да направиш краток спој ќе заебеш друго. Ако не знаеш не гибај. Оди на мајстор, нека ти објасни што како прави ако толку сакаш да знаеш за друг пат.
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
da ne ima nekoj u makedonija sto pravi repliki....sakam da kupam Murcielago

i reventon bi bil dobar
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Јас сакам да правам, ама нема кој да ме научи...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom