Направи сам!

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Фала Струмикс овие денови ке ги исполирам па ке кажам каков е резултатот :helou:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Фала Струмикс овие денови ке ги исполирам па ке кажам каков е резултатот :helou:
Да си знаеш дека ќе треба премногу да полираш за да добиеш висок сјај.
Најубаво, ако имаш машина, со неа да одработиш.
Ако не, не губи надеж и биди упорен!

И, би било убаво да завршиш на крај со 2 слоја безбоен лак :)
 
Член од
16 септември 2008
Мислења
323
Поени од реакции
3
Полирање можи со сингер за брусализа и со нејзе полирање.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Дали можат да се променат лагерите на осовините на тркалата кај велосипедот бидејќи кога бев кај мајстор му велам дека најверојатно лагерите откажале, а тој ми кажа божем не се менувале и да немам гајле додека не се блокира осовината па тогаш целата ке ја менувал. :nesvest: :tapp:
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
:uvo::baeh:pos2::pos2::pos2:како бе лагери не можат да се променат хаха можат друже а за тоа што ти кажал додека се блокира осовината ами ако се блокира во возење тогаш што правиме си му а ебал така, смени ги сам не е тешко само ке ти треба маст и тоа многу маст и тенка 15 ка за да ги отвориш контра штрафовите
 
Член од
16 септември 2008
Мислења
323
Поени од реакции
3
Не треба многу маст оти ке излегва и ке се лепи песок на осовината. А ако блокира тркалото ке треба и гвавина менвање, тенка 15ка има на оние старските клучој за партизан.
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
мислев на многу маст за време на монтирањето а тоа што ке излезе надвор ке го избрише барем бришењето не е проблем
 
Член од
16 септември 2008
Мислења
323
Поени од реакции
3
Нема потреба од многу маст доволно е да се залепат само лагерите
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Денес за проба ја полирав шипката од седиштето на велосипедот и од обична поцинкувана цевка навистина се доби убаво полирана површина. Инаку работев само со водна шмиргла 800, а паста никаде не најдов да се купам се ми нудат онаа за полирање на коли :tapp:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Земи барем водна 1000, 2000 најфино за таа работа.
Имам пробано и со онаа за коли, и врши работа, ама сепак, препорачувам Пурол.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Одамна сакам да ги досредам додатните фаровите, но немав време. Ги местев ова лето, ама сакам да ми бидат комплетни па од викендот ќе почнам да правам заштитни капаци. Фаровите ги местев сам, а ова сега ќе го правам со Ташо, колега моделар :)

Сакам да го постигнам овој ефект

 
Член од
5 ноември 2007
Мислења
67
Поени од реакции
1
Струмикс, тоа за чистење на штоповите шо го имаше у некој претходен пост... само од надвор ли ги стругаш или и од внатре?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Струмикс, тоа за чистење на штоповите шо го имаше у некој претходен пост... само од надвор ли ги стругаш или и од внатре?
Одвнатре е шара обично, и не се стругаат, неможеш т.е.
Внатре само добро чистење, киснење во вода со детергент и сл.
Ако се мазни на пр. како пластичните фарови кај новите коли, тогаш можеш и одвнатре :)
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
7
Поени од реакции
2
alternativni goriva

Ima li nekoj koj se zanimava so izrabotka na bio gorivo ili eksperimentira so voda kako gorivo za avtomobili, pa da razmenime iskustva???
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
мислам дека ти си прв на форумот шо се занимава со таа работа ама не сум сигурен

едит:отвори тема за таа рабта ке има повеке одзив
 

Kajgana Shop

На врв Bottom