Навивачки групи во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 април 2018
Мислења
2.092
Поени од реакции
4.078
Тие луѓе во обична публика сакаат настани, затоа и одат, затоа што немаат поголеми настани. Прилепчани се најголеми фудбалски фанатици, ама они одеа и за Победа и за 11 Октомври, не им е важен клубот.
За ова мора да те исправам. Никако не ги споредувај 11ти Октомври со Победа. Победа е светост за градот. Градот е болен по фудбал и одеше на 11ти ама никако во толкави бројки како за Победа. Па лани во втора Победа собираше повеќе публика отколку 11ти во прва и то пред 10 години кога градот беше жив и преполн со луѓе. Тиквеш лани со Шкендија кога играа Прилеп, пола мала трибина беше полна со Прилепчани, едноставно сакаат луѓето фудбал да гледаат. Ама не се споредува тоа со љубовта за Победа.

Иако тогаш имаше некој од Мајмуни кои одеја да навиваат, тоа не беше за клубот 11ти, туку против вас или против Пелистер не думам дали се начекаја тогаш прва лига. Тоа беше глупирање и само бламирање на групата.
Вистинскиот Прилепчанец има само еден клуб, то е Победа. Сум одел и јас на некои натпревари на 11 Октомври ама чисто како публика, можеби ми било подраго да тепаат пошто се прилепска екипа пак, ама никако да се соживувам со нив, едноставно рамнодушно онака ми беше што ќе направат. За разлика од Победа, која и ден денеска во зависност од резултатот ми е расположението тој ден. Ако победат нема посреќен човек од мене тој ден, нема нешто што би ме изнервирало. A додека ако изгубат, буквално душата ме боли, цел ден вријам од нервози. Верувам истото е кај вас за Вардар, што е и нормално. Во глобала, тоа е тоа што сакав да пишам.
 

Незапирливи 1903/87

Изгорен за Вардар
Член од
20 јули 2011
Мислења
3.503
Поени од реакции
10.030
Нема поглупо нешто од муабетиве за бројки, па уште процентуални математики овде. По таа логика кога игра Македонија од 2 милиони народ колку треба да дојдат? 100 000? Да играа Македонија - Босна ревијална утакмица на ладноно немаше 2 000 карти да се продадат ако гледаме така. Вардар има огромна фан база, Пелистер во Битола исто може да наполни стадион/сала итн, меѓутоа со што да ги привлечеш луѓево кога немаш ни к од квалитет. Кој љубител на фудбалот ќе сака да го гледа Вардар бе како се мачи со Воска со фирма-екипи?

Од друга страна Градски прв пат најмногу се наполни на ФК Вардар, каде и да гостува најмногу публика привлекува, а да не зборам за муабетите до вчера дека ќе треба на 2 метри да стоиме за да кренеме покривно знаме за на крајот да крца трибината.

Во врска со прославата, се направи фантастично кортео на ниво на најдобрите групи, многу битна работа се влезе со време со оглед на огормната бројка и се воведе ред на толкава маса на луѓе со која тврдам дека други би се изгубиле скроз, а порано и ние сме имале голем проблем, ова за мене беше одлично спроведено.

Зошто се навива на долниот дел на запад? Искрено и јас лично повеќе сум за ова, поизводливо е за кореографии, нема тунели, празни места, не дека и горе не може убав коп да се направи. Вистина е дека се јавува проблем на моменти со навивање од едниот до другиот крај, ама и горе да се седи ќе оди потешко па да ги ,,разбудиш" тие горе во последни редови. Исто така едно време додека навивавме од горе, како што е огормен просторот помеѓу шипката и столчињата, тука комотно 100 луѓе имаа мерак да се закачат на шипка и ако не испратиш двајца на карил нема друго решение да им докажеш дека треба да одат во копот. Пола полувреме ќе треба да се објаснуваш, после во второ полувреме истиот проблем...

За навивањето, сериозно никој не разликува ревијален натпревар? За долгите монолози од лошо искуство мора 100 пати да им напомениш да не се случи како во минатото кога доаѓале на трибина како падобранци, си одлепуваат картон и си одат во прв ред со картоните земени од горе или се бутаат на столче пред столче 10 луѓе на 2 метри, а два реда под нив дупка итн...Не може навивањето да биде во прв план кога држеа говор играчите, па инструкции за кореографија, за баклијада од која пола не можеа воздух да земат итн, се знаеше на што беше ставен акцентот.

Бројка, пиро чиста 10ка, за се веќе доволно сте напишале, за кореографија се очекуваше нешто мега спектакуларно бидејќи знаеме што кореографии се вадеа на тотално обични натпревари со неатрактивни противници, а бројкава дозволуваше и имаше услови за кореографија од светски размери, но таа бројка да бидеме искрени никој не ја очекуваше, копот беше предвиден речиси за пола од тоа. Битно имаше успешна изведба и не е ни малку едноставна да се изведе. Браво за сите акции пред прославата, навистина вродија со плод, браво за целата програма на денот на прославата, жално е вакво поднебје желно за прејака атмосфера да нема асална лига, со конкуренти тимови, со здрави ривалства, со гостинска публика, вака ќе останеме фанатиците во сите групи и ќе чекаме на вакви ретки настани.
 
Член од
1 октомври 2022
Мислења
78
Поени од реакции
343
Mnogu akcent stavivte na publikata kako neutralci a ne na organiziranata navivachka grupa ....
Na forumov realnite raboti ne gi kazhuvate a zborite koj koga vojuval od kade bile zaginatite i dr ...
Publikata vo Prilep nema 2% ultras mentalitet , a Majmuni se posledni vo MK , najiskreno bez provociranje mene mi e zhal no vistinata e taa .
Eve bilo koj ke gi zememe za primer ke sporedime od sekoj navivachki aspekt ke vidite deka i Ribari , Lozari , Patkari , Falanga se podobri od Majmuni.
A najgolemi kritichari se za sve , iskreno , ako odime po nekoj glupi pravila broj na zhiteli na gradot , pa toghash Posle Komiti i Chkembari , tretite treba da se Majmuni. No ne e be sve brojkata , majmuni i 500 da bidat pak lozari primer eve ke izgledaat poubavo , mn po upateni se vo navivachkiot svet i namesto da se potrudat na nivnata mladina oni pishat koj kolku bil neznam pogotovo ovoj Riki neznam shto izigrava odi be begaj spi ve uriniraa Lozari ovaa godina prvata utakmica mislam beshe , vie ke zborite za kamenuvanja ......Majmunska rabota
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.500
Поени од реакции
22.955
А баш пишав без сељјак , ама ок сега со сељачки провокации било :)
За шо те испровоцирав , дека ви пишав дека ве играт како мали деца,дека ќе се за политички поени и дека денар нема да ви дај градот и дека будала прај ребаланс на 14-ти ноември .
А за фактите ако одиме , факт е само дека нас како народ к@р не боли за Вардар , Пелистер , Победа , Беласица итн...
Еве и да прифатам дека да било и клубот поддршка и викенд ќе имало 20.000 и ?
Еве и да имало и шо после тоа , пак празни стадиони .
Абе никој не мрда со прст , за мак клубовите .
Еве ако толку му значи Вардар на Скопјани (а тоа важи и за другите клубови ) шо не купат карти по 30.000 еве конкретно кај вас од утакмица без разлика која лига е .
Шо трошок е 200-300 ден. месечно или 1500-2000 годишно па макар и не оделе на стадион нека помогнат на клубот , па да не зависат од партии и олигарси.
Друже ние сме шлајм нација и дури не ни се смени кодот $ нека газат во фудбалот, а и во другите сфери.
А ти во меѓувреме романтизирај си .
ne sme shlajm, siromasna nacija sme. vo dijasporata preston ima skoro 1000 godisni clenski prodadeni od $300 prosek plus okulu $500000 sponzorstva pred se od mak mali biznisi. ne sme u sustina losh narod, nego epten sme utepan narod. pocni si od sebe da imas 100k mesecna plata sto realno e pickin dim za zapad dali ke ti e krivo da dades 2k za klubot?
 
Член од
26 февруари 2011
Мислења
148
Поени од реакции
427
А баш пишав без сељјак , ама ок сега со сељачки провокации било :)
За шо те испровоцирав , дека ви пишав дека ве играт како мали деца,дека ќе се за политички поени и дека денар нема да ви дај градот и дека будала прај ребаланс на 14-ти ноември .
А за фактите ако одиме , факт е само дека нас како народ к@р не боли за Вардар , Пелистер , Победа , Беласица итн...
Еве и да прифатам дека да било и клубот поддршка и викенд ќе имало 20.000 и ?
Еве и да имало и шо после тоа , пак празни стадиони .
Абе никој не мрда со прст , за мак клубовите .
Еве ако толку му значи Вардар на Скопјани (а тоа важи и за другите клубови ) шо не купат карти по 30.000 еве конкретно кај вас од утакмица без разлика која лига е .
Шо трошок е 200-300 ден. месечно или 1500-2000 годишно па макар и не оделе на стадион нека помогнат на клубот , па да не зависат од партии и олигарси.
Друже ние сме шлајм нација и дури не ни се смени кодот $ нека газат во фудбалот, а и во другите сфери.
А ти во меѓувреме романтизирај си .
Никој не романтизира. Факт е дека нема континуитет и менталитет за ништо и затоа сме на ова дереџе. Никоја не го порекнува тоа. Но ај да ја погледнеме и вашата страна на причата. Се мавате у груди дека сте ракометен град, а освен на меѓународни утакмици и дерби со Вардар, салата ви зјае празна. И тоа збориме за сала со капацитет од 3.500 места. Стадионот не памтите ни самите кога последен пат ви бил пун. И што треба да кажеме сеа ние, Битола не навива за Пелистер!?
Дали Скопјани живеат за Вардар!? Веројатно не, како ни за било друг клуб во државава. Но ниту еден друг скопски клуб не е дораснат да се споредува со Вардар. Буквално ниеден.
 
Член од
3 мај 2022
Мислења
107
Поени од реакции
918
Mnogu akcent stavivte na publikata kako neutralci a ne na organiziranata navivachka grupa ....
Na forumov realnite raboti ne gi kazhuvate a zborite koj koga vojuval od kade bile zaginatite i dr ...
Publikata vo Prilep nema 2% ultras mentalitet , a Majmuni se posledni vo MK , najiskreno bez provociranje mene mi e zhal no vistinata e taa .
Eve bilo koj ke gi zememe za primer ke sporedime od sekoj navivachki aspekt ke vidite deka i Ribari , Lozari , Patkari , Falanga se podobri od Majmuni.
A najgolemi kritichari se za sve , iskreno , ako odime po nekoj glupi pravila broj na zhiteli na gradot , pa toghash Posle Komiti i Chkembari , tretite treba da se Majmuni. No ne e be sve brojkata , majmuni i 500 da bidat pak lozari primer eve ke izgledaat poubavo , mn po upateni se vo navivachkiot svet i namesto da se potrudat na nivnata mladina oni pishat koj kolku bil neznam pogotovo ovoj Riki neznam shto izigrava odi be begaj spi ve uriniraa Lozari ovaa godina prvata utakmica mislam beshe , vie ke zborite za kamenuvanja ......Majmunska rabota
Со то шо се фалат дека победа е најпосетена и стално има публика, а од толку публика и заинтересираност кај луѓето да немаш ултраси е уствари минус, не е за фалење
 
Член од
30 август 2012
Мислења
3.398
Поени од реакции
5.767
ne sme shlajm, siromasna nacija sme. vo dijasporata preston ima skoro 1000 godisni clenski prodadeni od $300 prosek plus okulu $500000 sponzorstva pred se od mak mali biznisi. ne sme u sustina losh narod, nego epten sme utepan narod. pocni si od sebe da imas 100k mesecna plata sto realno e pickin dim za zapad dali ke ti e krivo da dades 2k za klubot?
Дека сме сиромашна се сложвам , а дека не сме шлајм не.
Па една кутија цигари е над 100 ден , па сме лидери во Европа по пушачи. Мислам јас лично дека не сме до толку сиромашни за 200 денари месечно.
Никој не романтизира. Факт е дека нема континуитет и менталитет за ништо и затоа сме на ова дереџе. Никоја не го порекнува тоа. Но ај да ја погледнеме и вашата страна на причата. Се мавате у груди дека сте ракометен град, а освен на меѓународни утакмици и дерби со Вардар, салата ви зјае празна. И тоа збориме за сала со капацитет од 3.500 места. Стадионот не памтите ни самите кога последен пат ви бил пун. И што треба да кажеме сеа ние, Битола не навива за Пелистер!?
Дали Скопјани живеат за Вардар!? Веројатно не, како ни за било друг клуб во државава. Но ниту еден друг скопски клуб не е дораснат да се споредува со Вардар. Буквално ниеден.
Се сложвам , тоа ми беше муабетот , баш ова шо ти пиша и ти тоа установи дека е сељачка провокација.
Истиот проблем шо го имате во Скопје со промена на населението истото е и со Битола , со таа разлика каде што Битола како помал град од Скопје тоа е многу подрастично , односно многу Битолчани се иселени, на нивно место доселени се многу од околни села и е смената структурата на населението.
Погоре Фаворито најубо го објасни тоа.
Автоматски споено мислење:

Да се надоврзам на темата, население...
Мора да разбериме дека градовите се жива материја кои се менуваaт како шо врват годините. Битола до пред 100 години се викаше Манастир, градот немал воопшто т.е. имал многу малку македонско население. Како центар на турскиот вилает, мнозинство биле турци па евреи, власи и тек тук македонци. Нашите по селата живееа. Во балканските војни, турците заминаа, во всв ги снема евреите, па дошле егејците итн итн... Денес кога сите очекувавме Битола да е 60.000, градот на пописот излезе 75.000(ако не се лажам), исто ко и Скопје и кај нас има промена на населението кое живее. Експанзија на згради, слободни станови ретко, битолчани се иселуват, а кој купува?? Па цела битолска/демирхисарска околија купи во Битола станови. Тоа е, во рок од 100 години 100 пати се сменало населението во Битола, не само Скопје, а верувам и секаде дека е така.
Да те попрам 85.000 жители на попис излезе :eek: .
Јас не очекував поќе од 55.000 да има , гледајќи колку се иселени последни 20 години.
 
Последно уредено:
Член од
14 февруари 2022
Мислења
225
Поени од реакции
1.749
Утакмицата е во тек. Зошто не не дружите, каде ви се мужите?
Ко ја палевме ова маица не беше ваша,
а сега ја носат прва екипа на комити?!
 
Член од
18 септември 2020
Мислења
1.103
Поени од реакции
6.198
Утакмицата е во тек. Зошто не не дружите, каде ви се мужите?
Зачувај си го постот за сабота, случајно(не дај боже) ако добиете забрана.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom