Навали народе на ваучерите на владата

Член од
6 јуни 2006
Мислења
280
Поени од реакции
5
На правен факултет одобрени се ваучери само за апсолвентите што се 4 година односно што студираат по стара програма, а оние 500 студенти што запишале 3 година и студираат според кредит-трансфер системот нема ваучери. 500 студенти останале со празни раце. Деканот пријавил само стотина студенти...Не ми се верува.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Државата оваа година ПОВТОРНО ги воведе стипендиите и кредитите за ПРИВАТНИТЕ универзитети. И ДА даваат ваучери и на ПРИВАТНИТЕ универзитети. А ти имаш нешто против приватните?
Па оваа година државата е побогата па ги врати стп. и кред. на приватните факултети:wink: .Против приватните факултети немам ништо,ама сум против давање ваучери на прив. факултети.Зошто,објаснав погоре.
пред некој демн еден другар шо студират на приватен факулт. ми рече дека кај нив ќе имало за секој кој запишал последна година.А таму секој запишува навреме година пошто ги пуштаат да препишуваат на големо.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.502
Поени од реакции
2.632
На правен факултет одобрени се ваучери само за апсолвентите што се 4 година односно што студираат по стара програма, а оние 500 студенти што запишале 3 година и студираат според кредит-трансфер системот нема ваучери. 500 студенти останале со празни раце. Деканот пријавил само стотина студенти...Не ми се верува.
Ане јас сум по новата програма со 3 години студент на Правен факултет точно е тоа дека биле пријавени само стотина студенти ама тоа биле тие студенти по старата програма а ние се запишавме овие две недели за тоа не немало во список ама дошле од инспекторат на министерството за образование и кога виделе дека како што рече има уште 500 студенти рекоа дека ке се донеле уште ваучери ако не тогаш сите на ПРОТЕСТ
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Па оваа година државата е побогата па ги врати стп. и кред. на приватните факултети:wink: .Против приватните факултети немам ништо,ама сум против давање ваучери на прив. факултети.Зошто,објаснав погоре.
пред некој демн еден другар шо студират на приватен факулт. ми рече дека кај нив ќе имало за секој кој запишал последна година.А таму секој запишува навреме година пошто ги пуштаат да препишуваат на големо.
ако ти не си капацитет дете, немораш да се тешиш со последнава реченица. синко, ако не те бива, оди работи нешто, подработувај. не си го троши залудно времето. незнам кој те лажел, ама за јас да стигнам до таму кај што сум, требало доста учење. јас иам некои другари на ким кои што ми се фалеле како они препишуваат без проблем, па ај сеа? мојот збор против твојот.
моите родители инвестираат во мене(даваат пари за скупиот ми факс) место да ми купеле едно џиш ново количе на 18ти роденден, па да си го пичам низ скопјенцево. а кога веќе државата ми дава ваучер, имам намера да го земам и да го искористам. ако сум на приватен факултет не значи дека возам кајен и живеам којзнае како. парите за факсот не паднале од небо, туку моите ги собирале со години уназад. затоа не тресете за џабе. не секој на приватен факс е рокфелер.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.502
Поени од реакции
2.632
А бе не знам што се препукувате за приватни и државни факултети владата кога објави рече дека ке дава на сите ваучери што запишуваат последна година без разлика дали се на државен или приватен јас лично сум на државен е сега што прават они заебанции крива е владата и факултетите а не студентите
 
P

Princ

Гостин
А дали некој знае дали постои список на фирми пријавени до сега за ваучериве?
Од лично име бидејќи имам таква фирма, можам да одговорам дека меѓу фирмите (барем помалите) кои се бават со оваа работа нема голем интерес бидејќи ние робата мораме да ја платиме сега одма, а владата на нас ќе ни ја плати после 2 месеца. Како потврда на моето мислење ми дојде кога првиот пат видов дека рокот за поднесување на апликација за фирми беше до 26ти октомври, а сега е турнат до 6ми ноември. Најверојатно ова се должи на малиот интерес на фирмите за ИТ за ваков тип на соработка.
Јас сакав да аплицирам, но кога пресметав дека за еден ваучер јас треба да вложам мој кеш 200 евра, за 5 ваучери 1000 евра, за 50 ваучери 10000 евра... ми падна тешко на душата па баталив.
Ќе видиме најверојатно наскоро кои и како добиле. Иако јас мислам дека само големите фирми ќе ќарат од сето ова и само тие ќе аплицираат.

Edit: Најдов линк до кои фирми досега се пријавени како учесници во програмата. Списокот овде http://www.vlada.mk/firmi.pdf
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Де бре луѓе ако толку ви е за некој компоненти а не цел компјутер напрајте далавера со некоја фирма што ги знаете вработените да ви пишат дека земате каков било пц а уствари да ви дадат тоа што сакате. Или па можете и стварно да купите таков компјутер ка што викаат и одма да ти го откупи фирмата некое евро помалце и си земаш пак со тие пари што сакаш. А дали некој знае дали постои список на фирми пријавени до сега за ваучериве?
Списокот го истакна претходниот член, и има доста фирми кои се зинтересирани, барем јас ја најдов фирмата од која сакам да земам компјутер и уште ќе се пријавуваат.

Каква антиреклама си направи владава.А и не знам зошто да им се дава на приватни факултети.
Чекај малку, а зошто да не? Не се сита мамини и татина на приватните, има многу кои земаат кредита и на кои им плаќаат чичковци од Америка и Германија.

Да,ама студираат приватно.:helou:
И што ако е приватно? Сите се исти само што секој си го бира својот начин на образование, секој апсолвент има право на ваучер, било да е трета или четврта година.

Зато што плаќаат за студирање преку 10 000 евра,а еден ваучер од 200 евра нема да им значи многу,за разлика од државните факултети каде студираат лица од посиромашни фамилии.
Државата пред 2 години ги укина стипендиите и кредитите за приватните факултети.
Нели знаеш и по 20 000 плаќаме за студирање, глупости живи. Мене тој ваучер ми значи многу, видиш дека не е така као ти што викаш. Сега зборуваме за оваа година, и пак има стипендии.

Не, има и по 300-350, зависно од факултетот, на некои можда и повеќе, ама ова со приватните мислам дека е претерано.
Претерано? Во кој поглед? Па бегаат студентите од државните факултети зашто им е мака од се што се случува таму, значи претерано е малтретирањето на државните.

Па оваа година државата е побогата па ги врати стп. и кред. на приватните факултети:wink: .Против приватните факултети немам ништо,ама сум против давање ваучери на прив. факултети.Зошто,објаснав погоре.
пред некој демн еден другар шо студират на приватен факулт. ми рече дека кај нив ќе имало за секој кој запишал последна година.А таму секој запишува навреме година пошто ги пуштаат да препишуваат на големо.
Препишувањето на другар ти и ваучерите некако не можам да ги спојам, дали тука пак има некој против приватните? Се зборува за ваучери не затоа кој како проаѓа, а на државен ако е за тоа, на друг начин се полага, си платиш и добиеш оценка, вака со препишување барем ќе наушиш нешто ако ништо друго.
И доста со овие препукување на пваа тема, си има посебна за тоа. Утре ќе видиме што како ќе се случи, можеби ни јас нема да добијам ваучер. Знам дека на список први се оние кои први запишале семестар, последна година. Пишете утре што како :helou:
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
Списокот го истакна претходниот член, и има доста фирми кои се зинтересирани, барем јас ја најдов фирмата од која сакам да земам компјутер и уште ќе се пријавуваат.



Чекај малку, а зошто да не? Не се сита мамини и татина на приватните, има многу кои земаат кредита и на кои им плаќаат чичковци од Америка и Германија.



И што ако е приватно? Сите се исти само што секој си го бира својот начин на образование, секој апсолвент има право на ваучер, било да е трета или четврта година.



Нели знаеш и по 20 000 плаќаме за студирање, глупости живи. Мене тој ваучер ми значи многу, видиш дека не е така као ти што викаш. Сега зборуваме за оваа година, и пак има стипендии.



Претерано? Во кој поглед? Па бегаат студентите од државните факултети зашто им е мака од се што се случува таму, значи претерано е малтретирањето на државните.



Препишувањето на другар ти и ваучерите некако не можам да ги спојам, дали тука пак има некој против приватните? Се зборува за ваучери не затоа кој како проаѓа, а на државен ако е за тоа, на друг начин се полага, си платиш и добиеш оценка, вака со препишување барем ќе наушиш нешто ако ништо друго.
И доста со овие препукување на пваа тема, си има посебна за тоа. Утре ќе видиме што како ќе се случи, можеби ни јас нема да добијам ваучер. Знам дека на список први се оние кои први запишале семестар, последна година. Пишете утре што како :helou:

Jas vikam site da zememe, i na privatni i na drzavni pa da nema vakvi prepukuvanja.
 
Член од
12 септември 2007
Мислења
502
Поени од реакции
4
денес бев да земам ваучер на Филолошки и конечно по 3 часа чекање успеав,ама додека стигнав, што да ви кажам.Беше страшно неорганизирано од студентски прашања,саат и пол стоеа вратите отворени и никого не пуштаа,студенти се туркаа,викаа се расправаа со тие на врата...катастрофа
 

Sebastian

Too weird to live, too rare to die
Член од
26 јануари 2007
Мислења
606
Поени од реакции
9
денес бев да земам ваучер на Филолошки и конечно по 3 часа чекање успеав,ама додека стигнав, што да ви кажам.Беше страшно неорганизирано од студентски прашања,саат и пол стоеа вратите отворени и никого не пуштаа,студенти се туркаа,викаа се расправаа со тие на врата...катастрофа
Ауу, друже, бев и ја таму, знам како беше и мислам дека кичмата ми ја изместија. Хауевр, земав ваучер во втората група што ја пуштија тие горилата од Комета. После чекав пола саат внатре за да излезам и на крај ме пуштија од задната врата.
Фала му на Грујо, го има мојот глас на следните избори, барем за сега како што работат, а плус и ова со ваучерите :helou:
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Jas vikam site da zememe, i na privatni i na drzavni pa da nema vakvi prepukuvanja.
Тоа треба друг да го сфати:wink:

Инаку и кај мене на факултет денес се делеа ваучери, и искочија фер според мене и се договоривме за данема турканици да биде по принцип на азбучен ред. И секој ќе си има своја минутка без гужва и нервоза. Недостатокот од ваучери е пријавено кај Груевски и веќе би требало да е завршена расправијата во Владата. За една недела би требало скоро сите да земат и да се пуштат останатите ваучери.
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
Изгледа ова само оваа година ќе се спроведува. Вакви заебанции не би сакале и догодина. Башка дај кажете од кај ќе купите со ќе купите итн....
 

samantha

who's tha boss?
Член од
16 октомври 2007
Мислења
196
Поени од реакции
1
Lele koj moment se vaucerive.Taman zavrsiv fax i konecno resija nesto da dadat..ne da zemat.
ama i toa so davaat ne e bas lesno.
Drugarka mi i se desilo volsebna slucka.Dodeka cekala na saltre( znaci 4ti den po red od 8.00-12.00h)konecno stignuva na red.Odednas cuvstvuva tapa bolka po grbot.edna babicka vo pozadina ja mava so cador kao i go zemale redot.Dok se tegnele so babava i cadorov, nastanalo :angry1:,
dosol izbacivac ja sobral drugarka mi i...kroz vrata-nadvor!!!:banned:

I taka drugarka mi pak ne zema vaucer!!!
P.S If you want something done...send your grandma:star:
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.579
Поени од реакции
2.564
A mora licno da se pojdi da se zemi aplikacija ili mozi da pojdi kolega nekoj da mi zemi???
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Дали има некој на штулов што земал ваучер?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom