НБА Сезона 2017-2018

Ако ги исклучиме 6те фаворити (GSW, LAL, SAS, BOS, 76ers, HOU) кои останати 10 ќе стигнат до плејоф?


  • Вкупно гласачи
    49
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
4 февруари 2012
Мислења
2.971
Поени од реакции
1.709
Честитки зa Тoрoнтo,штетa зa пoвредите беa клучни вo серијaвa зaеднo сo дoбрaтa клупa нa Тoрoнтo.
Сегa прaшaњетo е дaли oвa ке биде дoвoлнo дa гo зaдржaт Кaвaи.
Гaсoл истo тaкa имa oпцијa дa биде слoбoден aгент,Ибaкa имa уште еднa гoдинa oд дoгoвoрoт.Без oвие ке ги имaaт Лaури,Сиaкaм,ВaнВлит и Аниуби кaкo 'рбет нa пoнaтaмoшниoт Тoрoнтo сo oглед нa тoa декa Тoрoнтo не е aтрaктивнa дестинaцијa зa слoбoдните aгенти,ќе биде тoa сoлиден тим нo немa дa биде шaмпиoнски.
Нo тoa е ценaтa штo ке јa плaтaт зa титулaтa.
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.568
Поени од реакции
2.990
Иако уште ми се чини како нестварно тоа што се случи утринава постов мора да го започнам со овој клип.


Искрено не верував дека во блиска иднина ќе ги видам Репторси на тронот на НБА, и сезонава по освоената титула на истокот бев среќен со самото учество во големото НБА финале. Но клипот е баш за сите фанови кои не веруваа и се сомневаа во оваа екипа која искрено во својата историја доживеа повеќе heart breaking моменти отколку успеси. И згора на тоа во финалето требаше да се сретне со ни помалку ни повеќе туку Голден Стејт Вориорс.

But we had fuckin' Каваи Ленард, кој се сеќавам уште кога го трампавме летово сите велеа дека ќе игра онака незаинтересирано сезонава и едвај ќе чека да заврши сезоната за да си замине. Иако уште не ја знаеме неговата одлука, тоа што човекот го направи за Торонто во една сезона е еднакво со поставување негова статуа пред ScotiaBank Арената.

Интересното е тоа што за изненадување на многумина, Ленард имаше огромна помош од соиграчите кои последните неколку сезони НБА хејтерите уживаа да ги зезаат, иако сите знаат колку е тешко во оваа лига да се освои се и да се стигне до врвот. Затоа и јас преферирам да не ги исмевам играчите кога имаат лоши настапи бидејќи in this game влијаат премногу фактори.

Искрено ми е жал за Дурант (кој тврдам дека навивачите на Торонто не се радуваа на неговата повреда, туку сето тоа се случи во акција по која Торонто доби контра и во тие моменти никој во салата не знаеше колку е сериозна повредата, па затоа сите извикуваа КД при неговото излегување од теренот) и посебно за Клеј Томпсон кој е страшен играч и мој омилен од оваа екипа на Вориорси.

Сите играчи на Торонто имаа свој придонес во финалето, и никој не можам да обвинам за некаква лоша партија бидејќи секој може да има лоша вечер. Сиакам кој пред неколку сезони Торонто го пушташе во G League тимот каде се сеќавам дека и ја освои титулата таму со Raptors 905, се покажа одличен, посебно против Дрејмонд (hate this guy) и посебно утринава кога ги погоди тројките на стартот од натпреварот знаев дека Репторси ќе имаат шанса за победа (откако шутираше 0-12 за три последните неколку натпревари).

Ибака кој освои титула пред Харден и Вестбрук, дефинитивно не сакаше Вориорси повторно да се вратат од 3-1 водство како против тогашната негова Оклахома. Одличен во одбраната и сигурен во нападот во последните четвртини. Гасол синоќа ништо не му одеше од рака, но фала богу не се гледа само последниот натпревар. Човекот иако воопшто не е некоја атлета игра паметно и иако многумина неможат тоа да го видат имаше огромен придонес во освојувањето на титулата (btw Марк и Пау Гасол првите браќа со титули во НБА).

Кајл Лаури кој очигледно беше разочаран што си замина Derozan, очигледно сфати дека ваква шанса да игра со играч како Ленард можеби никогаш нема да му се пружи во кариерата, па по 0 поените против Орландо стана лидерот кој и беше потребен на екипата (не само при постигнување поени). Можеби е поради тоа што човекот има big booty :ROFLMAO: па лесно може да слета, но не познавам друг плеј кој толку добро се поставува при offensive fouls. Пак ќе повторам со повреден прст, човекот шутираше неверојатно за три и не дозволи никогаш ГС да се одлепи.

Кога сме кај тројката, МВП според мене покрај Каваи, беше fuckin ФРЕДИ VanVleet! Пред да му се роди детето во плејофот имаше 2 поени по натпревар, но Nick Nurse очигледно знаеше дека може да му верува. Вакви клач тројки посебно во последните четвртини сигурен сум дека никој не очекуваше од него. Но како што вели он за себе: Bet on yourself!

За Ленард aka King of the North веќе се е кажано и се уште тврдам дека моментално е најдобар и најкомплетен играч во НБА и играч кој најмногу ме потсеќа на МЏ. Не треба да се заборави дека и тој не беше комплетно 100% здрав но човекот е борец и никогаш не се откажа (дури играјќи и за Канаѓаните :LOL:).

Бројкиве погоре не се за потценување!

Уште еднаш ќе повторам, Репторси сезонава имаат нестварни 4-0 во Oracle Арената и вкупни 6-2 против досегашните шампиони!

Почнавме со ебате DJ Augustine, а завршивме со трофејот.
Now WE THE CHAMPS baby!

 
Последно уредено:

Down

Stoned Jesus
Член од
4 мај 2012
Мислења
1.336
Поени од реакции
1.833
Кавхи може да биде новиот Џордан. Одличен и во напад и во одбрана, има 27 години има уште време да стане и подобар, особено во напад. Е сеа у наредните 7 години треба да земе минимум уште 4 титули што е многу тешко. Ако остане во Торонто мислам дека нема да се случи тоа. Ако иде у Клиперс уште помалку. Во Лејкерс нема никад да биде број 1 ради егото на Леброн. Значи му останува Сан Антонио како опција :icon_lol:.

Реално не гледам каде би одел кај што би бил бр 1 и плус да има можност да атакува на титула секоја година. Ако остане Масаи у во Торонто едино и он да остане али ќе видиме. Ако си оди Масаи толку од Торонто.

Финалево одлична кошарка имаше, на крај дури ја мислев и без Томпсон и Дурант ќе тепаа Голден Стејт ептен беа мотивирани али тоа неможе со Г-лигери да тепаш утакмица у финале. Другата година мислам или Бостон или Лејкерс шампион зависи од фрее ејџентс.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.686
Поени од реакции
3.527
Жал ми е за Дурент и Клеј, ама со Буги Казнс шо праиме..
Он е у најголеми проблеми, кај да иде летово да се шлепне до титула? :pos:
Нема фаворити за следна година, ќе земе ќе прави трејдови сред сезона макар и без пари да игра, само титула.
Ебате монструмот без муда. Можеше да биде прв играч у тим, или втор ако идеше у Лејкерс. Ама не, да освоел прво. Ќе освоиш :pusigo:
 
Член од
30 јануари 2008
Мислења
11.410
Поени од реакции
14.101
Стехехехеххефф клачерот. :pos:

tompson iskinal ligamenti, duri i da gi zadrzat nego i kd, u pogolemiot del od naredna ke bidat drasticno osakateni, kd cela sezona najverojatno, a ovoj nekade mart bi se vratil ali prasanje e vo kakva forma.
Razbiram i maleri i sve, se desavale i kaj drugite timovi ali ne e kejfski pa vakvi povredi da im se slucat na dvajcava, so ogled na jakiot zapad ovie ke 'rzat za plejof, bez niv dvajca na nisto ne licat.
Koга Заза го повреди Kаваи јакички беа, кога Пол се повреди сила беа, кога Леброн играше цело финале со Мајк Милер, Метју Делаведова, Лу Амудсон и Тимофеј Мозгов кога се повредија Лов и Ирвинг, Грин копилето праеше маички.
Кејфски е и тоа ептен кејфски :ojeaa:

Пушите кур, ви ебем миџетите и тоа педерската кошарка шо ја играте :angel:


И да, ако некој заслужил титула при залез на кариера тоа е Марк братчето :love::love:

 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
3.869
Поени од реакции
3.998
Кавхи може да биде новиот Џордан. Одличен и во напад и во одбрана, има 27 години има уште време да стане и подобар, особено во напад. Е сеа у наредните 7 години треба да земе минимум уште 4 титули што е многу тешко. Ако остане во Торонто мислам дека нема да се случи тоа. Ако иде у Клиперс уште помалку. Во Лејкерс нема никад да биде број 1 ради егото на Леброн. Значи му останува Сан Антонио како опција :icon_lol:.

Реално не гледам каде би одел кај што би бил бр 1 и плус да има можност да атакува на титула секоја година. Ако остане Масаи у во Торонто едино и он да остане али ќе видиме. Ако си оди Масаи толку од Торонто.

Финалево одлична кошарка имаше, на крај дури ја мислев и без Томпсон и Дурант ќе тепаа Голден Стејт ептен беа мотивирани али тоа неможе со Г-лигери да тепаш утакмица у финале. Другата година мислам или Бостон или Лејкерс шампион зависи од фрее ејџентс.
Јас да сум ко Кавај би потпишувал 1+1 договори со екипи кои немаат освоено титула. Прејако ќе биди покрај Торонто на уште на 2 екипи да им ја донесе првата титула.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.591
Поени од реакции
73.079
Ја за разлика од МКДон не можам волку да си ги сосредочам мислите ама само сакам да кажам дека проектот на Масаи во тимов е неверојатен.

Човекот е неверојатен бизнисмен/ГМ.

Направи многу работи што никој не би ги направил.

Отиде ол ин на титула со екипа што имаше некој си лузерски вајб..

Кога дојде во Репторс го трејдаше Геј со намера.....да танка.

Значи да функционираше планот на Масаи како што требаше сега ќе игравме плеј оф па ќе се надевавме на нешто за 3-4 сезони можеби...

Земање на Каваи за само една сезона и ризикување на ДеМар???? Какви муда треба да имаш за тоа само..
Ама ете функционираше.

ЈВ трејдан за Марк Гасол што е уствари еволуирана верзија на ЈВ.

Трејдање на иднина за ветеран. Ама ако.

Градење на интеерсен скаутинг тим што следи играчи низ цел свет.

Пробаа со Кабокло....не им успеа ризикот...ама....со Сиакам и те како успеа..

Исто неверојатен шаутаут за луѓето од Г Лигата. Од пред пар сезони за прв пат Торонто доби Г-Лига екипа и тоа помогна неверојатно.

Целиот тим од почеток до крај го смени менталитетот.
Секој еден човек што е дел од организацијата има огромна улгоа во титулата. Од Масаи до Џереми Лин. А да не збориме за сите луѓе што се позади завесите што не ги ни знаеме.

Духот на овој тим е неверојатен гледам интервјуа и се гледа целата хемија.

Секоја чест за фанаовите, за Канада, за целата Репторс организација.

CHAMPIONS BABEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE :vozbud:
 
Член од
23 август 2010
Мислења
29.968
Поени од реакции
67.606
Хахахаха зошто греота? Првата сезона кога освоија кралот беше без кајри и лав, втората титула го повредија кавај и третата беа готови пред да се повреди пол. Таков е спортот, 5 години се во врвот и секогаш среќата беше на нивна страна, не можеше вечно да ги прати.

За Торонто и Кавај секоја чест, ризикуваше Торонто и му се исплати, Кавај докажа дека е најдобар играч во моментов, ова шо го изигра после цела сезона пауза е страшно, ја крена титулата во салата каде се повреди.
И за крај, Demar DeRozan died for this!
Pa i toa bese greota de, so ne ti e jasno.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
2.971
Поени од реакции
1.709
Честитки за фановите на Торонто (y)

Премногу ми е криво за Клеј, не заслужи вакво нешто. Со него во игра дефинитивно ќе гледавме Г7 ама тоа е...
Само се надевам дека ова не е крајот за ГСВ и дека ќе ги видиме повторно во финале.
И дa пoтпишaт и двaјцaтa пoвтoрнo зa ГСВ KD ке биде aут целaсезoнa a Клеј би се врaтил вo втoриoт дел oд регулaрнaтa сезoнa.Стеф,Иги и Дрејмoнд незнaм дaли се дoвoлни зa влез вo првите oсум нa Зaпaд сo oглед нa тoa декa немa дa имaaт cap space зa нoви игрaчиштa aкo oстaнaт Клеј и KD.
 
Член од
23 февруари 2015
Мислења
732
Поени од реакции
802
Nemam nikakov problem sto tepase druga ekipa, site toa go sakavme zatoa sto zdosadija veke zlatnite. Samo ova sto im se sluci na KD i Klay vo prime na nivnite karieri, sto mozno e da imaat fatalni posledici i da se senka na ona sto bile nekogas odkako ke se vratat e ZALNO za site fanovi na basketot.... Kapa dole za ovie pet godini i najubavata igra nekogas so sum ja videl da ja izigra nekoj tim vo sportov. Se raspadna timov po najlos mozen pat, povredi :)
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
2.686
Поени од реакции
3.527
И дa пoтпишaт и двaјцaтa пoвтoрнo зa ГСВ KD ке биде aут целaсезoнa a Клеј би се врaтил вo втoриoт дел oд регулaрнaтa сезoнa.Стеф,Иги и Дрејмoнд незнaм дaли се дoвoлни зa влез вo првите oсум нa Зaпaд сo oглед нa тoa декa немa дa имaaт cap space зa нoви игрaчиштa aкo oстaнaт Клеј и KD.
Најдобро за ГСВ ќе биде Дурент да иде слободен агент, да им ослободи простор да донесат друг играч.
Ама тоа малце потешко, следнава сезона на Дурент во ГСВ е 32 милиони. Ни 20 нема да добие од друга екипа при ваква повреда, така да за лежење у кревет и одмарање 32 милиони, тешко дека би се откажал.
За Клеј е истата ситуација, само што он 18 милиони би можел да ги добие и во друга екипа. Ама и да отиде со 18 милиони на денешниов пазар, само просечен играч ќе донесеш.
Така да ќе биде се врз Стеф и Грин остаено, да ги догураат некако до плејоф, па да се чека ситуацијата каков ќе се врати Клеј. Или ќе си иде Клеј, ќе му донесат на Стеф некој просечен и ќе пробаат да напраат нешто.

Казнс не го спомнав. Он си иде 99%.
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom