Ми треба совет !

Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Ја да прашам нешто..
Косата ми е премногу третирана, стварно премногу фарбана.. Одсекогаш имам премногу ретка коса и тоа уште толку ме нервира.. Фората е што влакното ми е многу изгорено и не расте скоро ич, брзо цвета и ако не користам Нивеа - Blonde Cair косата ми е ко метла..
Ме советуваа да ја мијам на поретко зошто ја миев на секој ден и да додадам брашно во фарбата за да не се гори толку косата кога ја фарбам.. Сепак тоа со брашното ми е слабо веројатно, па решив да пробам да го фарбам само коренот.. Дали би било подобро така и пред се да не изгледа лошо? Моментално сум баш плавуша со црн корен ама веќе ми е страв да ја фарбам цела.. :/
Heeeelp..
Знае некој лек?
Прво одмори ја малку косата од фарбање. Плус плавата е тешка за одржување, а и секој фризер препорачува одмор за косата што подразбира да не ја фарбаш извесен период. Подобро смени малку и оди нека ти ја ишатираат цела коса со потемни прамени, или пак префарбај се со некоја потемна нијанса. Заборави на пегли извесен период. Скрати ја должина на косата и употребувај повеќе природни препарати. Регенератор, маска, силиконски капки.. Никако миење на косата секој ден така само повеќе се суши влакното поради хемиите кои ги има во производите.
Немој ни да си помислила да додаваш брашно и слични бабини деветини во фарбата :uvo: Единствено може да додадеш малку вода колку да го ублажи хидрогенот, ама дуго никако. Иако најискрено префарбување со потемна нијанса ти е најпрепорачливо, за некој два до три месеца пак фарбај се плава.:helou:
 

асфалт

UNCENSORED
Член од
8 август 2005
Мислења
804
Поени од реакции
23
да не знае некој кај можат да се најдат машки очила за сонце, низ скопјево, ама да не се скапи како рамстор по 11-12 илјадарки... поефтинки малце... фала однапред...
 
N

NightFuneral

Гостин
да не знае некој кај можат да се најдат машки очила за сонце, низ скопјево, ама да не се скапи како рамстор по 11-12 илјадарки... поефтинки малце... фала однапред...
обарај низ гтц,мислам дека во ботони имаше за поефтина цена нешо,ако не се лажам:smir:
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Прашање за сите плавушки :)

Ме интересира искуството со боја за коса што го имате сите од Вас што ја боите косата со светли нијанси. Мојата коса моментално ја бојадисувам со Igora Royal 12-1 (специјална песочно плава) -ПРЕубава нијанса која ја мешам со мало количество на светло сиво плава од Tutto Color 11.1 (италијански бои кои се базираат на овошни киселини). Од другите плави нијанси ја имам пробано Garnier 100% color XL1, Garnier 100% color 901, Garnier Nutrisse 9.1, Garnier Nutrisse 8.1, Subrina (не се сеќавам на нијансата мислам се водеше како зимска плава), L'oreal Feria.. Но најзадоволна сум од оваа комбинација што сега ја користам и не планирам наскоро да направам промена. :smir: Какво искуство имате Вие?
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
А мене ме интересира ... шо ќе се носи оваја пролет?
знам дека имате фолдер пролет/лето...ама таму имате некои мн свечени и за возрасни луѓе алишта... мене ме интересира за тинејџериве... каков дезен ќе биде во мода (едно време беа во мода точкици и пруги... па карирано беше во мода а сеа незз шо е?), какви блузички се во мода, ккаби фармерки (дали се цефката уште држи, а ако не цефка тогаш какви?), и какви сандалчиња ќе се носат (лани ептен се носеа балетанки и еспадрили...а ск?)
ВЕ МОЛАМ за помош и однапред БЛАГОДАРАМ...:smir:
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
да не знае некој кај можат да се најдат машки очила за сонце, низ скопјево, ама да не се скапи како рамстор по 11-12 илјадарки... поефтинки малце... фала однапред...
златен пазар бе брат 200 денари и да ти се скршат нови ќе си купиш
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
А мене ме интересира ... шо ќе се носи оваја пролет?
знам дека имате фолдер пролет/лето...ама таму имате некои мн свечени и за возрасни луѓе алишта... мене ме интересира за тинејџериве... каков дезен ќе биде во мода (едно време беа во мода точкици и пруги... па карирано беше во мода а сеа незз шо е?), какви блузички се во мода, ккаби фармерки (дали се цефката уште држи, а ако не цефка тогаш какви?), и какви сандалчиња ќе се носат (лани ептен се носеа балетанки и еспадрили...а ск?)
ВЕ МОЛАМ за помош и однапред БЛАГОДАРАМ...:smir:
Па моделите кај пролет/лето 2008 можи се малку екстремни и невообичаени,ама сепак има напишано шо ќе се носи ова лето,кои дезени,бои,форми.Ама еве на кратко:повторно се во мода точките,пругите,цветни дезени,хипи стил и светли бои,пред се жолта,розева,сина,зелена и портокалева.Белата се знај,секогаш е ИН.
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
Па моделите кај пролет/лето 2008 можи се малку екстремни и невообичаени,ама сепак има напишано шо ќе се носи ова лето,кои дезени,бои,форми.Ама еве на кратко:повторно се во мода точките,пругите,цветни дезени,хипи стил и светли бои,пред се жолта,розева,сина,зелена и портокалева.Белата се знај,секогаш е ИН.

Хаха.. испадна се е модерно...=)
БТВ Фала Девојко =)
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Ме интересира искуството со боја за коса што го имате сите од Вас што ја боите косата со светли нијанси. Мојата коса моментално ја бојадисувам со Igora Royal 12-1 (специјална песочно плава) -ПРЕубава нијанса која ја мешам со мало количество на светло сиво плава од Tutto Color 11.1 (италијански бои кои се базираат на овошни киселини). Од другите плави нијанси ја имам пробано Garnier 100% color XL1, Garnier 100% color 901, Garnier Nutrisse 9.1, Garnier Nutrisse 8.1, Subrina (не се сеќавам на нијансата мислам се водеше како зимска плава), L'oreal Feria.. Но најзадоволна сум од оваа комбинација што сега ја користам и не планирам наскоро да направам промена. :smir: Какво искуство имате Вие?
Evolution 11.11 и 9% млечен хидроген. Фантазии:pipi:
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Каков совет би ми дале за фризура за на работа ?Нешто лесно одржливо, ама модерно, и по можност да не биде кратка коса?
 
Член од
15 декември 2007
Мислења
865
Поени од реакции
28
Ме интересира искуството со боја за коса што го имате сите од Вас што ја боите косата со светли нијанси. Мојата коса моментално ја бојадисувам со Igora Royal 12-1 (специјална песочно плава) -ПРЕубава нијанса која ја мешам со мало количество на светло сиво плава од Tutto Color 11.1 (италијански бои кои се базираат на овошни киселини). Од другите плави нијанси ја имам пробано Garnier 100% color XL1, Garnier 100% color 901, Garnier Nutrisse 9.1, Garnier Nutrisse 8.1, Subrina (не се сеќавам на нијансата мислам се водеше како зимска плава), L'oreal Feria.. Но најзадоволна сум од оваа комбинација што сега ја користам и не планирам наскоро да направам промена. :smir: Какво искуство имате Вие?
Subrina Profesional 30/3 i 9% mlecen hidrogen.Zadovolna sum.:)
 

kod

Член од
2 април 2008
Мислења
1.113
Поени од реакции
86
Сакам да правам трајна депилација на целото тело. Препорака за некој салон и цени од прилика ако знаете пишете
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
И мене ми треба еден совет...
Дали некоја форумџика имала надоградувано коса во некој од салоните во Скопје?
Јас се мислам дали да ставам продолжетоци за матура, ама прво сакам да слушнам информација од прва рака.
Ме интересираат и добрите и лошите страни.
Благодарам однапред.:)
Јас лично никогаш не би надградувала коса, ама имам една другарка во Кисела Вода која е фризерка, таа си стави самата и додека и стоеше многу убаво изгледаше, како да е нејзина косата, ама полека, полека и падна. Инаку јас не би ти препорачала надградба на коса, не дека имам искуство, ама мислам дека би било поинтересно да си направиш некоја едноставна но интересна фризуричка, наместо да надградиш коса. Ама ти си знаеш. :)
 

*LittLe heart*

*најубави очи-ЗЕЛЕНИ*
Член од
14 јануари 2008
Мислења
751
Поени од реакции
289
Сакам да правам трајна депилација на целото тело. Препорака за некој салон и цени од прилика ако знаете пишете
Се прави скоро во сите салони за убавина .Ама колку што имам слушано не е ефикасна и е многу скапа .:pipi:
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Сакам да правам трајна депилација на целото тело. Препорака за некој салон и цени од прилика ако знаете пишете
Немам искуство, но мислам дека не е ефикасно, инаку имаш во сите салони за убавина.
Не знам точна цена, ама знам дека е скапо.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom