Ми треба совет !

BuSarCe

See My Profile
Член од
4 август 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
33
Јове од мене совет нека ти стане навика секојдневно бричење,после миење заби на утро
поз.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Мојот прв пост на подфорумов:)
Вака сега, секогаш откога ќе излезам од бањање, кожата на лицето ми се вцрвенува, ми се воспалува и ме чеша многу, нешто слично како кај Јове ми се јавуваат и пликови некои, не стигам ни да ставам крема, ама доброто е што ми поминува за пола саат. Да не е затоа што водата од базенот е со многу хлор?
Затоа откога ќе излезам од базен ставам Нивеа, зошто кожата ќе ми биде ептен затегната и не ќе можам да се насмеам, многу боли, ама од бањање немам ни време за крема, веднаш се воспалува.
Имате некој совет да ми помогне или да му се јавувам на дерматологот?:)
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Мојот прв пост на подфорумов:)
Вака сега, секогаш откога ќе излезам од бањање, кожата на лицето ми се вцрвенува, ми се воспалува и ме чеша многу, нешто слично како кај Јове ми се јавуваат и пликови некои, не стигам ни да ставам крема, ама доброто е што ми поминува за пола саат. Да не е затоа што водата од базенот е со многу хлор?
Затоа откога ќе излезам од базен ставам Нивеа, зошто кожата ќе ми биде ептен затегната и не ќе можам да се насмеам, многу боли, ама од бањање немам ни време за крема, веднаш се воспалува.
Имате некој совет да ми помогне или да му се јавувам на дерматологот?:)
Да,да.
И хлорот ти ја затегнува кожата, ама и до тврдината на водата е.
А инфекцијата сигурно ти е од водата т.е од бактериите во водата :)
Нели,сепак е базен.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
104
Поени од реакции
3
Крема за лузни

imam luzna nad usnata ne e golema,no sepak se poznava,stara 15 godini znaci od koga sum bila dete i sum bila nevnimatelna.sega koga imam 23 godini se pocesto ja zabelezuvam i cesto se prasuvam dali postoi krem koja moze da ja otstrani. barav po net imase nekoi podatoci za nekoi silikonski traki, contratubex, jemelop e... ama za nitu edno od niv neznma za kakvi luzni e(stari ili mladi) e i kolku vreme treba da se upotrebuva i kade mozat da se najdat.ako nekoj znae ili ima nekakva informacija ve molam da me informirate.
 
Г

Гоццццце

Гостин
Нема шанси, секакви креми да ставаш нема да ја отстраниш. Да е стара 1 месец, до 2, има ефект, но 15 години...
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
imam luzna nad usnata ne e golema,no sepak se poznava,stara 15 godini znaci od koga sum bila dete i sum bila nevnimatelna.sega koga imam 23 godini se pocesto ja zabelezuvam i cesto se prasuvam dali postoi krem koja moze da ja otstrani. barav po net imase nekoi podatoci za nekoi silikonski traki, contratubex, jemelop e... ama za nitu edno od niv neznma za kakvi luzni e(stari ili mladi) e i kolku vreme treba da se upotrebuva i kade mozat da se najdat.ako nekoj znae ili ima nekakva informacija ve molam da me informirate.
15 години е премногу. Освен ласерски некако со операција ако може, со креми нема шанса. Јас на тазе операција мачкав контратубекс (германска крема која не беше баш ефтина) и сепак малце остана од лузната. Требаше да ја мачкам 4 или 6 месеци не ми текнува точно 3 пати на ден по 5 минути да ја тријам лузната и не издржав поише од 2-3 месеци. Лузната помалце се познава ама сепак не се изгуби скроз и да биде како да немам правено операција. Сепак можеби ако мачкав до крај како што беше терапијата ќе исчезнеше али тоа е.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
се знае Contratubex ;) :)100% загарантиран позитивен ефект
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
104
Поени од реакции
3
lele

beznadezno e so bilo kava krema? a lasersko tretiranje mozno e vo makedonija ili mora nadvor od zemjava?
 

Акаша

Hydra
Член од
28 мај 2006
Мислења
1.684
Поени од реакции
128
Има ласерски третмани во земјава ама се доста скапи, сигурно за стара лузна ќе треба над 10 третмани, а еден третман е 100 евра. Инаку контратубекс е доста призната крема ама ќе треба ептен долго да ја користиш,може да ја најдеш у аптеката у аеродром у Скопје се наоѓа веднаш под ординацијата на Крсте Митановски.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
104
Поени од реакции
3
iva taa krema moze da se nabavi nekade po aptekive ili mora da ja baram vo druga drzava.Kolku vreme treba da se tretira ,na koj nacin i dali ima nekoi negativni efekti

a toa epten dolgo e godini,godini..... ili
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
iva taa krema moze da se nabavi nekade po aptekive ili mora da ja baram vo druga drzava.Kolku vreme treba da se tretira ,na koj nacin i dali ima nekoi negativni efekti
Ја има сега кај нас во повеќето аптеки. На времето пред некои 5 години мислам беше кога јас ја мачкав малецка туба беше 10 евра:) и ги носеа од германија по нарачка.
 

Ivy_K

/
Член од
29 мај 2006
Мислења
1.206
Поени од реакции
16
:) јас пошто читав за тетоваживе и ласерите нешто а мн луѓе ме прашуваат :) за дали врз тоа може и како се лечи...

Значи зависи и за каква лузна стнува збор, слично како за стриите...
Ако подолг пшериод веќе ја има подобро е до Дермамедика да поминеш и убаво да се информираш . од ласерски третман има мн добри резултати:) а со контратубексот исто но таа помаѓа повеке кај свежи лузни ...

Иди распрашај се одма карши Бенетон кафичот се ,,, а и доста се солидни ....

Поздрав !

Пс ако не ја бива дај ке ставиме некоја тетоважичка :):)

мн бремени жени после царски рез праат ружички :):)
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Ласеротерапија имаш во Дерма медика кај доктор Пешиќ, близу Колосеум во Скопје, можеш да го најдеш на Yellow pages, само е многу скапо, за неколку лузни ми рече 250 евра, за еден третман.

Ако може малку помош и за мене :), каде во Скопје има машки марами за глава? Марами како кај пиратите...
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ја да прашам нешто..
Косата ми е премногу третирана, стварно премногу фарбана.. Одсекогаш имам премногу ретка коса и тоа уште толку ме нервира.. Фората е што влакното ми е многу изгорено и не расте скоро ич, брзо цвета и ако не користам Нивеа - Blonde Cair косата ми е ко метла..
Ме советуваа да ја мијам на поретко зошто ја миев на секој ден и да додадам брашно во фарбата за да не се гори толку косата кога ја фарбам.. Сепак тоа со брашното ми е слабо веројатно, па решив да пробам да го фарбам само коренот.. Дали би било подобро така и пред се да не изгледа лошо? Моментално сум баш плавуша со црн корен ама веќе ми е страв да ја фарбам цела.. :/
Heeeelp..
Знае некој лек?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom