Ми треба совет !

Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Ми треба совет мал.
Секогаш после депилација ненормално ми се исфрла кожата. Како би можела да го намалам црвенилото?:S
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Ми треба совет мал.
Секогаш после депилација ненормално ми се исфрла кожата. Како би можела да го намалам црвенилото?:S
Зависи со која крема се депилираш. Нема од што друго да е, само смени ја кремата за депилирање, веројатно кремата која ја користиш за депилирање кожата не ја прифаќа. Јас ти ја препорачувам Вит.
 

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
toa e normalno kaj sekogo se pojavuva crvenilo,pri depilacija se otvaraat porite na kozata, se preporacuva vednas mienje so mlaka voda i posle bebeska pudra (kosili)
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
toa e normalno kaj sekogo se pojavuva crvenilo,pri depilacija se otvaraat porite na kozata, se preporacuva vednas mienje so mlaka voda i posle bebeska pudra (kosili)
Прочитај поубаво, нејзе ненормално и се исфрла кожата. Остај ти мало нормално црвенило од гребење. Не мисли на тоа, да е само тоа не би барала совет.
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
Со машинка се депилирам, не со крема.
Иначе, одма после депилирање влегувам под туш, ама не помага.:(
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
Со машинка се депилирам, не со крема.
Иначе, одма после депилирање влегувам под туш, ама не помага.:(
И јас го имам истиов проблем, исто е и со восок кога се депилирам пред натпревар, се нафрлам и во вода ме печат нозете :(.
Хелп.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
После депилација не се оди под туш.Остатиците од кремата за депилирање се вадат со мрсна крема или лосион.Треба да се смири кожата па после да се мие.Надобра крема за после депилација е Fresh, од Hemel, или кремата за раце.Ако не овие, тогаш било која МНОГУ мрсна крема.
На една моја цимерка од машинката за депилација рацете и станаа како на кокошка.После дозна дека некоје друго девојче се депилирало со нејзината машинка, и затоа толку се нафрлала.Ако друг се издепилирал некогаш со твојата ,можна е реакција.Не знам како да ја дезинфецираш.Со алкохол можеби.
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
еве неколку совети за депилација :

Ексфолирање. Секоја депилација треба да започне со ексфолирање на мртвите кожни клетки. На тој начин се спречува појавувањето на поткожни влакненца. Што се однесува за понежните зони, со нив треба да се однесуваме многу повнимателно. Не треба местото силно да се трие и заборавете на козметичките средства со груби честички. Внимателното истривање со сунѓер е сосема доволно.
Без алкохол. Не ставајте производи кои содржат алкохол на веќе ексфолираните места. Тоа најчесто се случува со пазувите. Алкохолот во парфемите и некои дезодоранси не причинуваат само непријатно печење, можат да доведат и до воспаленија на овие нежни места.
Хидратација. Знаете дека капењето после депилација е апсолутно забрането во наредните 4 часа. Хидратирањето од друга страна е апсолутно задолжително. За пазувите изберете дезодоранс без алкохол бидејќи ставањето на крем таму ќе го зголеми чувството многу кратно кое може да доведе до прекумерно потење. Спречете го растењето. Има различни лосиони кои го забавуваат растењето на влакното. Нивното користење е доста едноставно и не се наменети за користење само во салоните за убавина. Слободно можете да ги користете и во домашни услови.
Апсолутно совршенство. Било кој начин на депилирање да го изберете, секогаш ќе се најдат едно-две непокорни влакненца кои ќе и избегаат на машинката или восокот. Она што можете после тоа да направите е со раката да поминете по депилираното место и да ги отстраните таквите влакненца со пинцета.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Со машинка се депилирам, не со крема.
Иначе, одма после депилирање влегувам под туш, ама не помага.:(
Е со машинките немам искуство, ама ако користиш машинка, пробај со крема. :smir:
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
После депилација не се оди под туш.Остатиците од кремата за депилирање се вадат со мрсна крема или лосион.Треба да се смири кожата па после да се мие.Надобра крема за после депилација е Fresh, од Hemel, или кремата за раце.Ако не овие, тогаш било која МНОГУ мрсна крема.
На една моја цимерка од машинката за депилација рацете и станаа како на кокошка.После дозна дека некоје друго девојче се депилирало со нејзината машинка, и затоа толку се нафрлала.Ако друг се издепилирал некогаш со твојата ,можна е реакција.Не знам како да ја дезинфецираш.Со алкохол можеби.
И јас се депилирам со машинче.Обавезно после секое депилирање мора да се помини со алкохол за дезинфекција без разлика дали се имаш ти депилирано или некој друг со твое машинче.А црвенило е нормално да се јави.Ама после еден ден ми исчезнува мене.

А јас да прашам друго....Кај има добар фризер во Скопје.Сакам да се истрижам ама до сега во Скопје се немам стрижено па не знам каде да одам.Некој да ми препорача некое добро фризерско студио?
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
А јас да прашам друго....Кај има добар фризер во Скопје.Сакам да се истрижам ама до сега во Скопје се немам стрижено па не знам каде да одам.Некој да ми препорача некое добро фризерско студио?
Белус, позади Вучко, ако знаеш каде е.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Вучко,то кај Тинекс во Аеродром?
Не бе во Аеродром, во Центар, во Дебар маало. Распрашај се, ќе ти кажат каде е Вучко и ти треба да отидеш позади него, на паркингот и ќе прочиташ Белус.
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
96
Поени од реакции
309
Tattoo студија во Скопје и околина..?

Значи да појаснам. Го знам Мало и тоа кај банки или Сок како и да се вика. Исто и тој во Бунјаковец. Ме интересира момци што работат дома, добри а да немора да качуваат цена затоа што плаќаат кирија. Ајде кажувајте зашто парите отидоја... :D

Поздрав, Г.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.213
Поени од реакции
935
За ова најдобро да и се обратиш на IVA_SKORPIJA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom