Медицински и стоматолошки факултет

Член од
23 јуни 2007
Мислења
368
Поени од реакции
333
Според мене, ако си кадарен да учиш, МНОГУ ДА УЧИШ и планираш да одиш на специјализација после факултет, запиши се.
Во Македонија мислам дека има потреба од специјалистички кадар, така да добро ќе бидеш и платен (ваљда).

Ако планираш да останеш општ доктор, не би ти препорачал, 6 години ќе те умрат од учење, и на крајот да останеш општ со 20-25 илјади плата. Тоа е само мое мислење, поздрав :D
Да знаеш само колку лекари работат за 200 евра плата. Примарното здравство е катастрофа, државата на секој начин гледа да ги скрати парите што се исплаќаат, се касни со исплата пола година, се бараат секакви административни замки, а капитацијата е на мизерно ниво. Многу колеги кои држат ординации приватно, буквално со сопствени средства го финансираат здравствениот систем на државава, надевајќи се дека во некое догледно време нештата ќе се сменат, ама тоа време никако да дојде. Со специјализациите пак проблемот е што се премногу скапи, отприлика 2000 евра годишно, вкупно околу 10000 евра, се добиваат многу тешко, главно со врски, а за тоа време специјализантот е оставен на цедило, без право истовремено да работи како матичен лекар, додека вработувањата во јавните здравствени установи, се ретки и само со дебели врски. Професијата бара голема љубов и посветеност, за жал повратниот ефект многу тешко и бавно стигнува.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Анатомија II за завршен испит имаме 2 термина, на 7ми и 20ти јуни, а практичните испити се после 2 дена.
Дали во случај само јас да го пријавам на 7ми, ќе се одржи завршниот и практичниот испит, или ќе мора да чекам до 20ти, кога ќе полагаат сите ?
 
Член од
28 јуни 2010
Мислења
63
Поени од реакции
15
за терминот на 7ми си имаш после некој ден (ден-два) термин за практичното, тие што полагаат на 20 ти ќе си имаат друг термин откако ќе им ги објават резултатите... Моја препорака е анатомија испитите да си ги земате во прв термин -по некое непишано правило даваат по саглам (лесни)прашања со можност да ти се падне тестот од ланска генерација....бар од моето досегашно искуство од речиси цели две години :) :cool:
 

^.~

Член од
13 јуни 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
некој да шерне листа (или слично сра*е) на додипломски предмети по семестри за стоматологија , пошо наставната програма ја нема на stomfak.ukim.edu.mk
фала однапред :)
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 19:26 ---
некој да шерне листа (или слично сра*е) на додипломски предмети по семестри за стоматологија , пошо наставната програма ја нема на stomfak.ukim.edu.mk
фала однапред :)
--- надополнето: 13 јуни 2012 во 19:26 ---
некој да шерне листа (или нешо слично) на додипломски предмети по семестри за стоматологија , пошо наставната програма ја нема на stomfak.ukim.edu.mk
фала однапред :)
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
33
Поени од реакции
7
Kolegi da ne ima slucajno od vas nekoj da bara cimeri? Neka mi pisi ako ima nekoj zainteresiran. Itno e!
 
Член од
27 јуни 2011
Мислења
225
Поени од реакции
42
Ima nekoj shto znae kolku lujge primaat od stip da se prefrlat vo skopje vtora godina ???
 
Член од
3 октомври 2011
Мислења
167
Поени од реакции
78
Студент на логопедија? Има таков? :icon_lol:
 

Ambasadorka.G

Poliglota
Член од
20 јуни 2009
Мислења
56
Поени од реакции
14
знае ли некој како иде за запишување на втор факултет на стоматологија или за префрлање од друг во склоп на уким? пример од медицински на стоматолошки ?
и какви прашања се паѓаат на приемен на стоматологија ?

фала :)
 
Член од
15 јули 2011
Мислења
33
Поени од реакции
7
Priemen stomatologija? Ima li takva rabota? Odi prasaj si vo dekanat zatoa sto nekoi predmeti gi priznavaat a nekoi ne.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Нема приемен.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
38
Поени од реакции
24
Дали некој знае од минатата година, колку бодови имал последниот примен во државна квота на општа медицина? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom