Медицински и стоматолошки факултет

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Во весникот Матурант кој го има низ трафиките прчотав дека нема да има приемен испит на факултетот,дека само ќе има уписи и селекцијата каква ќе биде незнам баш.Тоа го пишуваше во интервјуто со деканката на факултетот.Има ли некој шо е информиран повеќе дали е точно тоа или сепак ќе биде подруго?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Јас сум кандидат за стоматолошки, но немам информации за приемен да или не. Само видов дека има 40 државна 40 приватна квота.
 
Член од
3 јули 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас сум кандидат за стоматолошки, но немам информации за приемен да или не. Само видов дека има 40 државна 40 приватна квота.
Dali ke ima priemen ili ne sekogas zaviselo od brojot na prijaveni kandidati ...
Normalno e deka ako se prijavat preku 100 luge so gore dole maksimum poeni ke mora da ima priemni inaku ne bi imalo nacin za selekcija.

Primer,koga jas se zapisuvav,imase 980 kandidati i preku 200 luge so maksimum poeni.... normalno deka imase priemni.:toe:
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Na ovie fakulteti mislam deka sekogas do sega imalo priemni
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Сега за сега ќе нема приемни.Студентите ќе бидат примени врз основа на нивните бодови од матурата. Сигурно е дека ќе има приемни само на архитектура и тоа приемниот ќе се состои од цртање.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Dali ke ima priemen ili ne sekogas zaviselo od brojot na prijaveni kandidati ...
Normalno e deka ako se prijavat preku 100 luge so gore dole maksimum poeni ke mora da ima priemni inaku ne bi imalo nacin za selekcija.
Точно.

Никој не може да знае дали ке има приемни или не бидејќи сеуште не се знае колку ке се пријават за билокој факултет.

А според државната матура па може ке се прави селекција и според поени, зашто не верувам да имаат и сега ко порано максимум поени 80 посто од пријавените.Барем јас немам максимум:)
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Dobro be, zasto ja uvedoa taa drzavna matura. Sega ke se spremaat maturantite i za drzavna matura i za priemni ispiti, a takva glupost nema nikade. Drzavnata matura treba da gi zameni priemnite ispiti a ne povtorno da se zamaraat kandidatite so testovi za koi treba da se pripremat, normalno. Edna glupost e sto vovedoa drzavna matura (priemnite treba da funkcioniraat odlicno kaj nas) ama da ne se ukinat priemnite e uste pogolema glupost.
 

Попај

Буржоазија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
699
Поени од реакции
9
Dali ke ima priemen ili ne sekogas zaviselo od brojot na prijaveni kandidati ...
Normalno e deka ako se prijavat preku 100 luge so gore dole maksimum poeni ke mora da ima priemni inaku ne bi imalo nacin za selekcija.

Primer,koga jas se zapisuvav,imase 980 kandidati i preku 200 luge so maksimum poeni.... normalno deka imase priemni.:toe:

ева,980 кандидати?? избират само 80,40-40, а јас со 91 поен каде ќе се бутам??? :)
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Едно прашање, дали овој факултет или пак другите државни универзитети се признаени во светот според,мислам дека беше неаполска декларација??
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
Едно прашање, дали овој факултет или пак другите државни универзитети се признаени во светот според,мислам дека беше неаполска декларација??
мислам дека сите државни факултети се признаени
 

*princess*

..SiMpLy GorGeOuS..
Член од
17 февруари 2008
Мислења
747
Поени од реакции
21
инаку и јад сум кандидат за стоматолошки,,но за високата школа за забни техничари,,се надевам дека ќе нема приемен таму,,и воопшто дека ќе ме примат:nesum::vozbud::smir:
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
44
Медицинскиот факултет во странство не е признаен, признаваат некој испити ама поголемиот дел од клиничките предмете ај што треба да се преполага туку треба и да се посетуваат курсевите наново.Друго, треба да се полага првиот државен испит (усно и писмено) кој ги опфаќа сите предклинички предмети.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
162
Медицинскиот факултет во странство не е признаен, признаваат некој испити ама поголемиот дел од клиничките предмете ај што треба да се преполага туку треба и да се посетуваат курсевите наново.Друго, треба да се полага првиот државен испит (усно и писмено) кој ги опфаќа сите предклинички предмети.
Da, na toa mislev vo globala.
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
На скопскиот универзитет ќе има приемен само на архитектонски и на уметничките факултети. Знам дека едно време се најавуваше дека ќе има приемен на стоматолошки по биологија, а на протетика по ортодонција ама мислам дека оба беа само гласини.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom