Медицински и стоматолошки факултет

P

Patience

Гостин
Некој череп да не изнајмува/ продава?
Може си проверила, ама на страната на медицински имаш студентски огласник. Обично таму има луѓе со контакт телефон што изнајмуваат/продаваат.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
кај се наоѓа во скопје
Во склоп на КЦ, а наставата се изведува на Стоматолошкиот и на Медицинскиот факултет. Имаш тема ако те интересира повеќе за него, и не мора за секое прашање нова тема да отвараш.
 
Член од
10 јуни 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Dali nekoj moze da mi kaze od kolegite od stomatologija od prethodnata god ili ovaa od sto se sostoi prviot kolokvium na anatomija 1, od sto se sostoi vtoriot kolokvium, i sto se polaga na zavrsniot ispit i sto prakticno? Fala :)
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вака, нова сум и се зачленив со цел да поставам неколку прашања. Прво, сакам да одам на фармација ама сега се премислувам и би ве прашала што мислите дека е поперспективно медицина или фармација? Второ, некој што студира медицина ако може да ми даде инфо за тоа дали е совладлив материјалот ( знам дека е тешко, нормално ), дали професорите имаат коректен однос и оценуваат фер ( бидејќи имам слушнато негативни коментари ), дали ако се трудиш можеш да научиш и успееш за државна специјализација и слично?...Исто и некој од фармација да каже што како, искуства... И каде би ми одговарало да барам стан бидејќи сум од Охрид?
 
Член од
12 август 2016
Мислења
11
Поени од реакции
0
Здраво се запишав на стоматолошки....Ако може некој да ми каже за Ќиро Ивановски,како оди со неговите предмети?? Ви благодарам
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Здраво се запишав на стоматолошки....Ако може некој да ми каже за Ќиро Ивановски,како оди со неговите предмети?? Ви благодарам
Он ми предаваше Орална биохемија и Претклиничка пародонтологија и е заебан малку.
Дава заебани прашања, орална биохемија сите беа на заокружување, ама под а), б), в), г), д), ѓ), е), ж), з)... а претклиничка пародонтологија исто вакви и плус на пишување, каде мене дури ми се падна и задача. Исто на увид не ме пушти за 1 бод...
Ама ако си научиш солидно, ќе поминеш :D
 
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.795
Поени од реакции
3.492
Здраво се запишав на стоматолошки....Ако може некој да ми каже за Ќиро Ивановски,како оди со неговите предмети?? Ви благодарам
д-р.Киро Ивановски е еден од најдобрите професори на стоматолошки,ако не е и најдобар.Присуство на неговите предавања е задолжително и многу се учи од самите предавања бидејќи знае да го направи материјалот интересен и да те потикне да учиш,а ако ти се падне да ти биде асистент на вежби тогаш ептен добро ќе поминеш и лесни ќе ти бидат колоквиумите.Претпоставувам дека прашуваш за Орална Биохемија,па да ти кажам дека на крај од предавањата ќе ви дава наставни ливчиња и за време на предавањата ќе поставува прашања кои ако точни ги одговорите си добивате поени кои ви ги покачуваат оцените на крајот.Се на се професорот си бара знаење,ама секогаш испаѓа фер на крајот и за материјалот и за оцените,барем јас такво искуство имав:)Поздрав:)
 
Член од
12 август 2016
Мислења
11
Поени од реакции
0
д-р.Киро Ивановски е еден од најдобрите професори на стоматолошки,ако не е и најдобар.Присуство на неговите предавања е задолжително и многу се учи од самите предавања бидејќи знае да го направи материјалот интересен и да те потикне да учиш,а ако ти се падне да ти биде асистент на вежби тогаш ептен добро ќе поминеш и лесни ќе ти бидат колоквиумите.Претпоставувам дека прашуваш за Орална Биохемија,па да ти кажам дека на крај од предавањата ќе ви дава наставни ливчиња и за време на предавањата ќе поставува прашања кои ако точни ги одговорите си добивате поени кои ви ги покачуваат оцените на крајот.Се на се професорот си бара знаење,ама секогаш испаѓа фер на крајот и за материјалот и за оцените,барем јас такво искуство имав:)Поздрав:)
Фала ти многу а јас поточно прашувам за Пародонтологија исто е како и за орална биохемија или прави некои измени во врска со овој предмет.. ако знаеш..фала многу[DOUBLEPOST=1472503377][/DOUBLEPOST]
Он ми предаваше Орална биохемија и Претклиничка пародонтологија и е заебан малку.
Дава заебани прашања, орална биохемија сите беа на заокружување, ама под а), б), в), г), д), ѓ), е), ж), з)... а претклиничка пародонтологија исто вакви и плус на пишување, каде мене дури ми се падна и задача. Исто на увид не ме пушти за 1 бод...
Ама ако си научиш солидно, ќе поминеш :D
Фала многуу а усно има ли кај него или не? И ако можеш да ми кажеш ако знаеш за забен техничар прв семестар кои предмети има усно или ако не знаеш предмети за забен барем по некој професор име кажи ми кај кои има усно извини многу вака што прашувам ама ич не сакам усно да знам што ме чека хихи
 
Последно уредено:

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.610
Поени од реакции
11.154
Фала ти многу а јас поточно прашувам за Пародонтологија исто е како и за орална биохемија или прави некои измени во врска со овој предмет.. ако знаеш..фала многу[DOUBLEPOST=1472503377][/DOUBLEPOST]
Фала многуу а усно има ли кај него или не? И ако можеш да ми кажеш ако знаеш за забен техничар прв семестар кои предмети има усно или ако не знаеш предмети за забен барем по некој професор име кажи ми кај кои има усно извини многу вака што прашувам ама ич не сакам усно да знам што ме чека хихи
Од него имав само практичен испит преткл. парод. каде што на цела група ни постави по 1-2 прашања од материјалот каде требаше да одговориме со 2-3 збора. За забни техничари немам појма...
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Каде може да најдам скелет целосен? И по што цена идат? Не вистински :D
 
P

Patience

Гостин
Каде може да најдам скелет целосен? И по што цена идат? Не вистински :D
Бруцош на медицина, а? Не знам каде би можело да има, кој и па би произедувал тоа у Македонија...тешко малку.
Интересно е да го имаш дома, ама и да не најдеш не е страшно ниту пак толку битно. На институтот по анатомија на медицински ќе најдеш сѐ што ти треба за учење. Ќе имаш вежби со асистент, имаат таму скелети пластични.
Побитно е анатомски атлас да имаш.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Бруцош на медицина, а? Не знам каде би можело да има, кој и па би произедувал тоа у Македонија...тешко малку.
Интересно е да го имаш дома, ама и да не најдеш не е страшно ниту пак толку битно. На институтот по анатомија на медицински ќе најдеш сѐ што ти треба за учење. Ќе имаш вежби со асистент, имаат таму скелети пластични.
Побитно е анатомски атлас да имаш.
Гледав некои Скелети на Aliexpress, Ebay итн. Ги има по 195 евра со висина од 170 цм, ама пратките се скапи. по 800 евра некаде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom